Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ερώτηση σχετικά με τα δίγλωσσα παιδιά(Αραβικά και Ελληνικά)

elena26

Recommended Posts

Καλησπέρα σας εγώ είμαι ελληνίδα και ο σύζυγός μου άραβας στο σπίτι μας μιλάμε μόνο Ελληνικά(και να ήθελε δεν ξέρω την τύφλα μου απο Αραβικά :P)θα ήθελα ο μικρός μας να μάθαινε έστω να μιλά και τη γλώσσα του πατέρα του αλλά πότε είναι η κατάλληλη στιγμή??Γνωρίζω πως σε γλώσσες με συγκενική προφορά με την δική μας μπορουν οι γονείσ να μιλούν απο τουσ πρώτους μήνες και τισ δύο γλώσσες στο μωράκι αλλα με την Αραβική γλώσσα που είναι άσχετη σε φθόγκουσ με την δική μας πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να μην δημιουργήσουμε σύνχηση στο αγοράκι μας??

Θα εκτιμούσα ιδιετερα τις γνώσεις σας εάν έχετε διαβάσει κάτι η εάν έχετε ένα κοντινό σας παράδειγμα:)

RUx9p2.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας εγώ είμαι ελληνίδα και ο σύζυγός μου άραβας στο σπίτι μας μιλάμε μόνο Ελληνικά(και να ήθελε δεν ξέρω την τύφλα μου απο Αραβικά :P)θα ήθελα ο μικρός μας να μάθαινε έστω να μιλά και τη γλώσσα του πατέρα του αλλά πότε είναι η κατάλληλη στιγμή??Γνωρίζω πως σε γλώσσες με συγκενική προφορά με την δική μας μπορουν οι γονείσ να μιλούν απο τουσ πρώτους μήνες και τισ δύο γλώσσες στο μωράκι αλλα με την Αραβική γλώσσα που είναι άσχετη σε φθόγκουσ με την δική μας πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να μην δημιουργήσουμε σύνχηση στο αγοράκι μας??

Θα εκτιμούσα ιδιετερα τις γνώσεις σας εάν έχετε διαβάσει κάτι η εάν έχετε ένα κοντινό σας παράδειγμα:)

δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την προφορά, από όσα άρθρα έχω δει, δεν γίνεται τέτοιος διαχωρισμός. Νομίζω ότι από τη γέννηση (ή και νωρίτερα ;)) μπορεί κάθε γονιός να μιλά τη γλώσσα του, και το παιδί τις μαθαίνει αυτόματα και τις δύο.

Υπάρχουν όμως και πιο σχετικές κοπέλες να σου απαντήσουν, δεν έχω ειδικές γνώσεις για το θέμα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την προφορά, από όσα άρθρα έχω δει, δεν γίνεται τέτοιος διαχωρισμός. Νομίζω ότι από τη γέννηση (ή και νωρίτερα ;)) μπορεί κάθε γονιός να μιλά τη γλώσσα του, και το παιδί τις μαθαίνει αυτόματα και τις δύο.

Υπάρχουν όμως και πιο σχετικές κοπέλες να σου απαντήσουν, δεν έχω ειδικές γνώσεις για το θέμα.

Αυτό πιστευω κ γω.Είχα διαβάσει κάπου οτι τα δίγλωσσα παιδιά καθυστερούνε να μιλησουνε,απο 2-4 ετων ειναι φυσιολογικο διαστημα γι'αυτα να ξεκινησουν να μιλανε!

ο καθε γονιος μπορει να μιλα τη γλωσσα με την οποια αισθανεται οτι εκφραζεται καλυτερα.:-) δεν εχει σημασια η διαφορετικη οικογενεια γλωσσων, σημασια εχει να σας βγαινει αυθορμητα.

πολυυυ γενικα... το διγλωσσο παιδι χτιζει την ομιλια ταυτοχρονα σε δυο γλωσσες ... τα ερεθισματα για την αναπτυξη της ομιλιας ειναι απο εκει κ επειτα τα ιδια, αναγνωση παραμυθιων, μουσικη, χορος, ζωγραφικη, γενικα εκφραση...

δες περισσοτερα (κ επιστημονικοτερα:-)) κ εδω:http://www.polydromo.gr/typos.asp

οι συντακτριες της σελιδας ειναι οι κατεξοχην ειδικες στην ελλαδα για τη διγλωσσια, μια απο αυτες ξερω οτι ειναι μητερα διγλωσσων (νομιζω ελληνικα-αραβικα κιολας, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη)

τυχερο το παιδακι σας:-D

Καλησπέρα μανούλες και ευχαριστώ για τισ άμεσες απαντήσεις:DΕώς τώρα ο μικρός μόνο αραβική μουσική ακούει που και που και όταν τον νανουρίζει ο άντρας μου στα αραβικά οπότε σιγά σιγά θα του αρχίσει να του μιλά ο πατέρας του και ίσως ταυτόχρονα να μάθω και εγώ λίγα μην λένε και πράγματα πίσω απο την πλάτη μου και εγώ χαζογελάω νομίζοντας πως μου κάνουν γλύκες:P

RUx9p2.png

Διαφημίσεις

εγω λεω να μην φοβομαστε. Εγω ειμαι Ισπανιδα και ο αντρας μου Ελληνας και απο τοτε που γεννηθηκε η μικρη της μιλαμε και τις δυο γλωσσες και τωρα που ειναι 22 μηνων σχεδων ξερει παρα πολλες λεξεις (περισσοτερο ισπανικα γιατι μαζι μου περναει τις περισσοτερες ωρες) και καταλαβαινει τα μυνηματα στις 2 γλωσσες. Εδω και κανα μηνα ξεκιναει και κανει και φρασουλες και που και που εχει μπερδεψει λεξεις απο τις δυο γλωσσες χιχι Αργουνε σε συγκριση με τα αλλα, παιδια, οντως, αλλα ειχα διαβασει ενα αρθρο σχετικα με το οτι η διγλωσσια μονο καλο κανει στον εγκεφαλο ενος μωρου. Τωρα εχουν ακομα την ικανοτητα να μαθαινουν οποιαδηποτε γλωσσα. τα διαδικαστικα αρνητικα (συγχυση γλωσσων, καθυστεριση στην ομιλια, κλπ) ειναι δευτερευονται σε συγκριση με τα θετικα. Καλο κουραγιο!!!!!