Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πληρωμή παιδικού σταθμού το καλοκαίρι, ενώ θα είναι κλειστός??????

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες. Σήμερα πήγα σε έναν ιδιωτικό σταθμό στην περιοχή μου για να πάρω πληροφορίες, καθώς σκέφτομαι από Σεπτέμβριο να στείλω εκεί τα παιδιά μου, και μου είπαν ότι κατά τον μήνα Αύγουστο, πληρώνουμε κανονικά, παρόλο που θα είναι κλειστά. Αυτό ισχύει σε όλους του παιδικούς σταθμούς???:confused:

Διαφημίσεις

εμας που ειναι επισης κλειστος τον Αυγουστο, ΌΧΙ δεν πληρωνουμε! τα διδακτρα ειναι 11 δόσεις(μηνες)

ωραίοι αυτοί:rolleyes:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

Απο 2-3που είχα παέι όταν εψαχνα για την μικρή αυτο ισχύει.Εμάς πάλι δεν κλείνει ποτέ αλλά εμείς προπληρώνουμε Ιούλιο & Αυγουστο ακόμα και αν έχουμε άδεια και το παιδι δεν πηγαίνει (πχ.πέρσι 20μέρες).

Καλημέρα σε όλες. Σήμερα πήγα σε έναν ιδιωτικό σταθμό στην περιοχή μου για να πάρω πληροφορίες, καθώς σκέφτομαι από Σεπτέμβριο να στείλω εκεί τα παιδιά μου, και μου είπαν ότι κατά τον μήνα Αύγουστο, πληρώνουμε κανονικά, παρόλο που θα είναι κλειστά. Αυτό ισχύει σε όλους του παιδικούς σταθμούς???:confused:

απ' οσο ξερω προπληρώνεις το μήνα ιουλιο γιατι πολλά παιδια σταματούν, όχι όμως τον Αυγουστο που ειναι κλειστος ο σταθμος

Άρα, από τις απαντήσεις μέχρι στιγμή, καταλήγουμε στο ότι δεν είναι λογικό να πληρώσουμε τον Αύγουστο εφόσον ο σταθμός θα είναι κλειστός!!! Μα είναι δυνατόν? Δεν ντρέπονται να τα λένε αυτά???

Διαφημίσεις

εμεις οταν ψαχναμε σταθμο για το μικρο μου σε οσους πηγαμε μας ειπαν οτι ο αυγουστος πληρωνεται κανονικα.ειναι συνηθισμενο φαινομενο και παραλογο.

το λογικο 11μηνες 11 διδακτρα σπανια υπαρχει.

Oi αμοιβές των παιδικών σταθμών, βγαίνουν με το χρόνο και διαιρούνται δια του όσο θέλεις. Δια του 11, δια του 12 ανάλογα με το κάθε πότε θέλεις να πληρώνεις. Με τη λογική αυτή ο αύγουστος είναι ένας μήνας που πληρώνεται μεν, αλλά τα δίδακτρα συμψηφίζονται στους άλλους μήνες, ή, σε άλλους σταθμούς καταβάλλονται τα χριστούγεννα ή το πάσχα. Δεν έχει σημασία πώς θα παρουσιαστεί. Μπορούν να αυξήσουν τα δίδακτρα κατά 20 ευρώ το μήνα και να πουν ότι δεν πληρώνεις τον αύγουστο. Απλά όσοι διαιρούν το ποσό δια του 12 βγαίνει λιγότερη η μηνιαία δόση:wink:

εγω δινω ενα χ ποσο το μηνα, πάει με το μηνα ο σταθμός κ απλα μου ειχαν πει μπορουν να πλωρωθουν σε 11 δόσεις οσοι οι μηνες λειτουργιας η σε 10 δόσεις

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

Oi αμοιβές των παιδικών σταθμών, βγαίνουν με το χρόνο και διαιρούνται δια του όσο θέλεις. Δια του 11, δια του 12 ανάλογα με το κάθε πότε θέλεις να πληρώνεις. Με τη λογική αυτή ο αύγουστος είναι ένας μήνας που πληρώνεται μεν, αλλά τα δίδακτρα συμψηφίζονται στους άλλους μήνες, ή, σε άλλους σταθμούς καταβάλλονται τα χριστούγεννα ή το πάσχα. Δεν έχει σημασία πώς θα παρουσιαστεί. Μπορούν να αυξήσουν τα δίδακτρα κατά 20 ευρώ το μήνα και να πουν ότι δεν πληρώνεις τον αύγουστο. Απλά όσοι διαιρούν το ποσό δια του 12 βγαίνει λιγότερη η μηνιαία δόση:wink:

Αυτό ακριβώς μου είπαν και σε εμένα σε όσους σταθμούς πήγα. Τα δίδακτρα έχουν διαιρεθεί δια του 12 και πληρώνουμε 300 ΕΥΡΩ. Τι να το κάνω αν πληρώσω 11 μήνες και τα δίδακτρα είναι 400 ΕΥΡΩ.

Το ήξερα από την άρχη και είχα συμφωνήσει. Βέβαια την πρώτη χρονιά που τον σταμάτησα το γιο μου μέσα Μαϊου που ήμουν έγκυος και θα φεύγαμε εκτός Αθηνών δεν μου ζήτησε να της πληρώσω ούτε Αύγουστο, ούτε ΙΟύνιο, ούτε Ιούλιο (ακόμα και το Μάιο μισό τον πλήρωσα :lol:). Και εννοείται ότι τον ξαναπροτίμησα όταν ξεκινήσε ο γιος μου πάλι παιδικό τον περασμένο Σεπτέμβριο και τώρα εκεί θα πάω και την κόρη μου.

Διαφημίσεις

Κι εδώ στην Πάτρα ξέρω πολλούς σταθμούς που πληρώνεις και τον Αυγουστο. Στο σταθμό που πάει ο γιος μου πληρώνουμε τον μισό Αύγουστο τα χριστούγεννα και τον υπόλοιπο το Πάσχα.

Ωραία, άρα αυτό που μας μένει είναι να μετακομίσουμε στον Πειραια.. Γιατί εδώ στην Παλλήνη που μένουμε, εκτός του ότι οι επιλογές είναι περιορισμένες, τα 300 ευρώ δεν τα βλέπουμε ούτε στον ύπνο μας. Κι έχω και δύο παιδιά, οπότε θα έπρεπε να μου κάνουν και κάπως καλύτερη τιμή....

ισχύει αυτό στους ιδιωτικούς....σχεδόν σε όλους σπάνια δεν τον πληρώνεις...μάλιστα κάποιοι όταν έψαχνα ειχαν μεταξυ πάσχα και χριστουγγέννων μεγαλύτερη δόση με την δικαιολογια πως μοιράζουν το ποσο του Αυγούστου...........

1129643tvsq1yiqpw.gif

Ωραία.... Και για πείτε βρε κορίτσια, εσείς γιατί δεν έχετε επιλέξει δημόσιο παιδικό σταθμό?? Υπάρχουν κριτήρια επιλογής??? Γενικώς είμαι πολύ άσχετη...

Διαφημίσεις

Εμέις έχουμε επιλέξει εκεινος δεν μας έχει επιλέξει.

Εμένα συγκεκριμένα ενα στένο κάτω απο το σπίτι μου είναι ο δημόσιος αλλά με έχουν κόψει οσες φορές εκανα αίτηση γιατι δουλεύω και προφανώς για αυτούς είμαι υψηλόμισθή οπότε προτιμουνται αλλοδαποί μετά μονογονεικές οικογένειες και ότι περισσεψει δίνεται στους υπόλοιπους και ας έχω τρείς μήνες απλήρωτη.:-(

Ωραία.... Και για πείτε βρε κορίτσια, εσείς γιατί δεν έχετε επιλέξει δημόσιο παιδικό σταθμό?? Υπάρχουν κριτήρια επιλογής??? Γενικώς είμαι πολύ άσχετη...

Καλά εγώ πολύ θα το ήθελα να πάνε τα παιδιά μου στο 3 δημόσιους παιδικούς του δήμου μου που είναι πάρα μα πάρα πολύ καλοί και με καλό προσωπικό (τους είχα δει και τους 3 και φίλη μου εργάζεται σε έναν από αυτούς) αλλά δυστυχώς τους διαχειρίζεται η ΕΕΤΑΑ και όχι ο δήμος, με αποτέλεσμα να μην έχω δικαίωμα ούτε αίτηση να κάνω λόγω επαγγέλματος (μητέρες που είναι δημόσιοι υπάλληλοι ή εργάζονται στον ευρυτερο δημόσιο τομέα δεν έχουν δικαίωμα αίτησης). Νομίζεις ότι έχω τη διάθεση να πληρώνω ή ότι μου περισσεύουν 540 το μήνα για 2 παιδιά σε ιδιωτικό σταθμό (τα 2 παιδιά έχουν έκπτωση 10%); Έχουμε κόψει πολλά για να μην μπαίνουμε μέσα κάθε μήνα.:(:(

??? Κι εγώ που νόμιζα ότι επειδή είμαι δημόσιος υπάλληλος θα προηγούμαι!!! Η μαμά μου δλδ με έχει πρήξει, ότι υπάρχουν λέει παιδικοί σταθμοί δημοσίων υπαλλήλων αλλά και ότι στους δημόσιους προηγούμαστε.... Καμία σχέση δηλαδή??????

??? Κι εγώ που νόμιζα ότι επειδή είμαι δημόσιος υπάλληλος θα προηγούμαι!!! Η μαμά μου δλδ με έχει πρήξει, ότι υπάρχουν λέει παιδικοί σταθμοί δημοσίων υπαλλήλων αλλά και ότι στους δημόσιους προηγούμαστε.... Καμία σχέση δηλαδή??????

Κοίτα αν τους διαχειρίζεται ο δήμος δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Δυστυχώς τους δικούς μας τους ανέλαβε η ΕΕΤΑΑ και είναι ένας από τους όρους της.

Ουτε και εμείς βλέπουμε 300 που είμαστε στη Νίκαια και οπως σου είπα τα Χριστούγεννα πλήρωνουμε τον Ιουλιο και το Πάσχα τον Αυγουστο.

Βρε κοριτσάκι, η νύφη μου πήγαινε την κόρη της στο "XAΡΑ-ΕΚΦΡΑΣΗ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ" στη ΘΗΒΩΝ κοντά στο VILLAGE και ήταν ευχαριστημένη από ότι μου είχε πει. Έχε το υπόψη.

εμας που ειναι επισης κλειστος τον Αυγουστο, ΌΧΙ δεν πληρωνουμε! τα διδακτρα ειναι 11 δόσεις(μηνες)

ωραίοι αυτοί:rolleyes:

κι ομως, κι ομως... πληρώνετε ολο το ημερολογιακό έτος.

αν τα δίδακτρα ηταν 12 δόσεις (θεωρητικά ηταν ανοιχτά και τον αυγουστο), θα ήταν λιγοτερο ποσό κάθε μήνα, αλλα στο άθροισμά τους θα εβγαινει το ιδιο ποσό...!!!

παράδειγμα; κάθε μήνα δίνουμε 300ευρώ. για 11 μήνες δίνουμε 3300ευρώ. αν δουλευε τον αυγουστο θα δίναμε 275ευρώ το μήνα. αθροιστικά είανι το ίδιο:3300ευρω!!!!

τα διδακτρα είναι ενιαίο ποσό (τοσα θελει ο παιδικός για να εκπαιδεύσει το παιδί σου, να το ταίσει κλπ) διαιρούμενο σε δόσεις (μπορει να είναι τριμηνες οι δόσεις, δηλαδη 4 δοσεις το χρόνο, μπορει να είναι εξάμηνες δηλαδή 2 δόσεις το χρόνο ή... 11 δόσεις).

age.png

Άρα, από τις απαντήσεις μέχρι στιγμή, καταλήγουμε στο ότι δεν είναι λογικό να πληρώσουμε τον Αύγουστο εφόσον ο σταθμός θα είναι κλειστός!!! Μα είναι δυνατόν? Δεν ντρέπονται να τα λένε αυτά???

εμεις οταν ψαχναμε σταθμο για το μικρο μου σε οσους πηγαμε μας ειπαν οτι ο αυγουστος πληρωνεται κανονικα.ειναι συνηθισμενο φαινομενο και παραλογο.

το λογικο 11μηνες 11 διδακτρα σπανια υπαρχει.

δεν ειναι παραλογο. "ο παιδικός σταθμός" είναι ελεύθερος επαγγελματίας, δεν είναι μισθωτός (δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα).

επειδη οι νηπιαγωγοι δουλευουν χωρις αδειες, οπως οι υπόλοιποι μισθωτοι, παίρνουν τη νόμιμη άδειά τους τον άυγουστο.γι' αυτο οι παιδικοί σταθμοί είναι κλειστοι.

από την άλλη; εχουν και τον αύγουστο να πληρώσουν ενοίκιο. εαν δεν το πληρώσουν; δε θα τους βρούμε εμείς οι μανούλες που τους εχουμε αναγκη, το σεπτέμβριο ανοιχτούς να πάμε τα βλαστάρια μας!

age.png

μπερδεύτηκα λίγο με τις διαιρέσεις!

εμείς πληρώνουμε 420 ? το μήνα κ τον Αύγουστο όχι.

ναι!

ο παιδικός σταθμός από κάθε παιδί θέλει 4620ευρω

το οποίο ποσό το εχει διαιρέσι με τους μήνες που ειανι ανοιχτά. αυτο ομως δε σημαίνει οτι ο αυγουστος δεν ειανι μέσα;

αν ηταν ανοιχτα τον αυγουστο (οπως οι ιδιωτικες και οι δημόσιες υπηρεσίες), θα πλήρωνες 385ευρώ το μήνα.

age.png

ισχύει αυτό στους ιδιωτικούς....σχεδόν σε όλους σπάνια δεν τον πληρώνεις...μάλιστα κάποιοι όταν έψαχνα ειχαν μεταξυ πάσχα και χριστουγγέννων μεγαλύτερη δόση με την δικαιολογια πως μοιράζουν το ποσο του Αυγούστου...........

δεν ειανι δικαιολογία. οντως! μοιράζουν τον αύγουστο.

age.png