Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ας ρωτήσω κι εγώ..(πλύσιμο βαπτιστικών)


xanp

Recommended Posts

Κορίτσια τα λαδόπανα με τα εσώρουχα και γενικά τα βαφτιστικά τα ρούχα δεν πρέπει να τα πλένουμε πριν τα χρησιμοποιήσουμε; Γιατί αν είναι πρέπει να τα πάρουμε λίγο νωρίτερα να τα ετοιμάσω...Για δώστε τα φώτα σας παρακαλώ :oops::oops:

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω θα τα πλυνω.........αλλη δουλεια δεν εχει ο Θεος απο το να ασχολειται με την καθαριοτητα της καθε βιοτεχνιας!!!!! Λετε να πλενουν τα χερια τους εκει περα η μηπως πλενουν τα ρουχα????

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε η μάνα μου ότι τα λαδόπανα δεν πλένονται όχι γιατί δεν επιτρέπει η εκκλησία, αλλά για καθαρά πρακτικούς λόγους: υποτίθεται ότι φεύγει η κόλλα τους και το λάδι τα ποτίζει και έτσι περνάει και στα κανονικά ρούχα του παιδιού και στα ρούχα όσων το κρατήσουν (νονά, μαμά κλπ.). Τώρα τι να πώ...κι εγώ ήθελα να τα πλύνω, επειδή ο μικρός μου είναι επιρρεπής σε δερματικά, αλλά...το σκέφτομαι... :roll:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπλυνα τα λαδόπανα και τις πετσέτες.

Τα ρουχαλάκια όχι να πώ την αλήθεια γιατί μου τα έφερε το καθένα σε δική του ζελατίνα και δε μπορώ να πώ ότι τα σιχάθηκα.

Τα έδωσα όμως σήμερα καθαριστήριο (η βάφτιση ήταν προχτές την κυριακή).

Αλλά τα λαδόπανα και τις πετσέτες δε μπορούσα να μην τα πλύνω.

as1cA0h04b-0010MTYzZHwwMDA1MjVkOXxNaWtyb3VsYWtpIGtpIE9tb3Jmb3VsYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε η μάνα μου ότι τα λαδόπανα δεν πλένονται όχι γιατί δεν επιτρέπει η εκκλησία' date=' αλλά για καθαρά πρακτικούς λόγους: υποτίθεται ότι φεύγει η κόλλα τους και το λάδι τα ποτίζει και έτσι περνάει και στα κανονικά ρούχα του παιδιού και στα ρούχα όσων το κρατήσουν (νονά, μαμά κλπ.). Τώρα τι να πώ...κι εγώ ήθελα να τα πλύνω, επειδή ο μικρός μου είναι επιρρεπής σε δερματικά, αλλά...το σκέφτομαι... :roll:[/quote']

 

Για να είμαι ειλικρινής εγώ τα λαδόπανα τα έδωσα καθαριστήριο ακριβώς για την κόλλα και τις πετσέτες τις έπλυνα εγώ.

Το έκανα όμως γιατί μου άρεσε που ήταν κολλαριστά και όχι γιατί ήξερα αυτό που λέει η μάνα σου.

as1cA0h04b-0010MTYzZHwwMDA1MjVkOXxNaWtyb3VsYWtpIGtpIE9tb3Jmb3VsYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρώτησα γιατί πάντα ότι και αν πάρω και για μας πρώτα το πλένω και μετά το φοράμε πόσο μάλιστα τα λαδόπανα που είναι και απευθείας επάνω στο δέρμα του μωρού..Έστω και αν τα πάω στο καθαριστήριο μου αρκεί να είναι φρεσκαρισμένα για το μωρό.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι θα τα πλύνουμε

τους το έχω πει ήδη κι όλας ότι θα τα πάρουμε γύρω στις 10 μέρες νωρίτερα

θα πλύνω και τα εσώρουχα και τις πετσέτες και απ το κουστουμάκι θα πλύνω το παντελονάκι και το πουκάμισο. Οκ το σακάκι και το γιλέκο δεν είναι θέμα... αλλά το παντελόνι και το πουκάμισο οπωσδήποτε.

Γενικά ότι θα ακουμπήσει απ ευθείας πάνω στο παιδί

 

 

Οσο καθαρά κι αν λένε ότι είναι... έχετε δει ποτέ βιοτεχνία κοπτοράπτη πως τα πετάνε στο πάτωμα και τα στοιβάζουν ντάνες όταν τελειώσει το ράψιμο?

εγώ έχω δει...

και παραδίπλα είχαν πάρτυ κάτι κατσαρίδες

 

δεν φοράω ποτέ τίποτα καινούργιο αν δεν το πλύνω πρώτα... ΤΙΠΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Τα έπλυνε η νονά στο πλυντήριο κανονικότατα, όλα εκτός από το φόρεμα. Έτσι κι αλλιώς δεν ακουμπούσε πάνω στο παιδί το φόρεμα. Όταν μου την έδωσαν να τη ντύσω τη σκούπισα καλά καλά και έμειναν τα περισσότερα λάδια στην πετσέτα.

Μετά από τρεις μέρες που έπλυνα το παιδί, ξέπλυνα και τα ρούχα στο νερό που ξέπλυνα το παιδί και μετά τα έβαλα στο πλυντήριο. Τίποτα δεν έπαθαν και λάδια δεν έμειναν πουθενά. Το φορεματάκι το έπλυνα στο χέρι και είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα! Άλλωστε από την αρχή, οι ενδοιασμοί μου ήταν πρακτικής φύσεως καθαρα! :wink:

Εμένα μου είπε η μάνα μου ότι τα λαδόπανα δεν πλένονται όχι γιατί δεν επιτρέπει η εκκλησία, αλλά για καθαρά πρακτικούς λόγους:
fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα τα λαδοπανα ειναι ενα σορτσακι κι ενα γιλεκακι αρα απο τα χερια και τα μπουτακια μπορει να περασει το λαδι στα ρουχα αν δεν σκουπιστει καλα.......

 

Το προβλημα μου ειναι το ρουχο που θα ειναι μεταξωτο και θα ρθει απο αγγλια.......γραφει οτι θελει στεγνο καθαρισμα.......ειναι ασφαλες αυτο βρε κοριτσια? Εμπιστευεστε τα καθαριστηρια? Χημικα δεν χρησιμοποιουν?

Θα παθει τιποτα λετε αν το πλυνω εγω στο χερι? Φοβαμαι μη χαλασει και μεινουμε χωρις βαφτιστικο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μα τα λαδοπανα ειναι ενα σορτσακι κι ενα γιλεκακι αρα απο τα χερια και τα μπουτακια μπορει να περασει το λαδι στα ρουχα αν δεν σκουπιστει καλα.......

 

Το προβλημα μου ειναι το ρουχο που θα ειναι μεταξωτο και θα ρθει απο αγγλια.......γραφει οτι θελει στεγνο καθαρισμα.......ειναι ασφαλες αυτο βρε κοριτσια? Εμπιστευεστε τα καθαριστηρια? Χημικα δεν χρησιμοποιουν?

Θα παθει τιποτα λετε αν το πλυνω εγω στο χερι? Φοβαμαι μη χαλασει και μεινουμε χωρις βαφτιστικο......

Δεν ρωτάς καλύτερα κάποιον στο καθαριστηριο? Να δεις τι απορυπαντικό θα χρησιμοποιήσει? Και αναλόγως πράτεις. Αν δεν μπορείς να το πλύνεις εσύ, τότε μήπως να του φορούσες από μέσα κάτι που να καλύπτει εσωτερικά τα εκτεθειμένα στο βαφτιστικό, μέρη του σώματος?

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

TA λαδοπανα θα τα πλυνω σιγουρα......μωρε θα πουν αληθεια στο καθαριστηριο? Αφουξερουμε οτι χρησιμοποιουν καρκινογονα.........εγω μονο παλτα και δεμρατινα τους δινω......κατι παντελονια τα πλενω στο χερι και δεν παθαινουν τιποτα.........και μεταξωτα εχω πλυνει αλλα φοβαμαι μη παθει κατι το βαφτιστικο.....κοστιζει και 100 ευρω......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

στο καθαριστήριο κάνουν στεγνό καθάρισμα με ατμό σε υψηλή θερμοκρασία

δεν βαζουν καν απορρυπαντικά

 

εγώ αυτό το πράγμα δεν το εμπιστεύομαι

 

εγώ θα τα έπλενα στο χέρι... δε θα πάθει τίποτα το μεταξωτό!

στη χειρότερη περίπτωση κάντο πολύ νωρίτερα ώστε αν συμβεί τίποτα τραγικό να έχεις λύση.... αλλά δε θα πάθει τίποτα

εσύ μεταξωτά πουκάμισα ρούχα κλπ δεν έχεις?

θα βάλεις ελάχιστο απορρυπαντικό (το βρεφικό) και θα είναι εντελώς κρύο το νερό

μετά προσοχή στο σιδέρωμα με μία πετσετούλα από πανω καλύτερα γιατί τα μεταξωτά είναι ευαισθητα περισσότερο στο σιδέρωμα παρά στο πλύσιμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ρε κορίτσια SOS!!!

χαζή ξεχαζή... εγώ την κάνω την ερώτηση! (δεν ξέρω αν έχει ξαναγρφτεί κάπου! δεν έχω χρόνο να ψάξω!)

 

Τα βαφτιστικά ρούχα, λαδόπανα κλπ τα πλένουμε πριν τη βάφτιση;;;

όλοι μου λένε ΟΧΙ! και από το κατάστημα... και οι γιαγιάδες...

 

Μα καλά... όπως και να το κάνουμε, σε κάποια βιοτεχνία έχουν ραφτεί! που ξέρω εγώ που έχουν κυλυθεί;;; τί βρώμα μπορεί να έχουν πάνω τους! Έτσι θα τα βάλω στο μωρό μου;;; ένα σιδέρωμα και πάει;;;;

Ποτέ δεν το έχω κάνει αυτό! γιατί τώρα;;;

 

Εγώ ξέρω πως μετά τη βάφτιση τα πλένεις μεν απλά κρατάς το πρώτο νερό και το ρίχνεις στη θάλασσα ή στα λουλούδια! Και αυτό να το βρώ λογικό! αφού το λάδι που θα έχουν επάνω θα είναι διαβασμένο!

 

αλλά νωρίτερα τί;;;;;;;;;;;

 

πείτε μου σας παρακαλώ τόσο αν γνωρίζετε σχετικά όσο και τί κάνατε εσείς! το Σάββατο έχω τη βάφτιση και ίσα που προλαβαίνω!!!!!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι δεν παθαινουν τιποτα.

Εμεις ουτε τα πλυναμε ουτε τα σιδερωσαμε.

Τα φορεσανε κατευθειαν και δεν παθανε τιποτα.

Τωρα, ήτανε να μη παθουνε? Ετυχε? Δεν ξερω.

Παντως δεν εχω ακουσει κανεναν να τα πλενει αλλα ουτε και να παραπονιεται μετα οτι κατι επαθε το μωρο απο τα ρουχαλακια.

Προσωπική πειρα και αποψη βεβαια.

Γενικα παντως , μην αγχωνεσαι ΚΑΙ γιαυτο :wink:

Φιλακια και με το καλο η βαφτιση του μπουμπουκιού σου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις έκανα, αλλά τελικά δεν τα έπλυνα γιατί μου είπαν ότι η κόλλα που έχουν τα λαδόπανα κρατάει το λάδι και δεν πρέπει να τα πλύνουμε... τώρα τι να σου πω έτσι και αλλιώς μόλις πάς σπίτι τα βγάζεις από το δερματάκι του μωρού και του φοράς κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

εγω του βαφτιστηρα μου επλυνα τα εσωρουχα ,τις πετσετες και το πουκαμισακι.......

 

ειδικα τα εσωρουχα επβαλεται να πλυθουν...

 

 

α και να συμπληρωσω οτι ο παπας ειπε στη μαμα του μωρου να τον κανει μπανιο απο την ιδια μερα, απλα να ριξει το νερο σε γλαστρες ή σε κηπο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε κορίτσια για τις απαντήσεις σας!!

αλήθεια δεν ξέρω τί να κάνω!!

άντε και το κουστουμάκι να μη το πλύνω! μα την πετσέτα που θα το σκουπίσουμε το παιδί;

ξέρω γω... βρε POOPSIE κι εγώ ανατριχιάζω!

Όχι τίποτε αλλό... αλλά έχω βρεθεί μέσα σε βιοτεχνίες... κι αν είχαν κανένα ζωάκι που μαδούσε πχ;;;

 

Κι εμένα μου είπαν πως είναι καλύτερα με την κόλλα....

 

 

Ξέρετε τί σκέφτομαι;;;;

να τα κάνω τουλάχιστον με τον ατμοκαθαριστή;;; δε μπορεί... θα σκοτώσει τα μικρόβια... αν δεν πάρει και τη βρώμα!

 

τί λέτε;;;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Xrysalis ακου να δεις τι γινετε..Αλλαζεις εσυ ή η νονα το λαδι στο μπουκαλι με καλο (αγνο παρθενο σπιτικο ανοθευτο.....ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ) ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ το δερματακι του μωρου και τα απλυτα(κολλαρισμενα) λαδοπανα τα ρουχα απο το λαδι.Την Κυριακη βαπτισαμε το κολοκυθακι μας, με την ευαισθητη επιδερμιδα του,αναγκαστικα ρωτησα γιατρο.Μην αγχωνεσαι...ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...