Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ας ρωτήσω κι εγώ..(πλύσιμο βαπτιστικών)


xanp

Recommended Posts

Να πω την αλήθει και΄γω πριν δεν έπλυνα τα ρούχα, έτσι όπως τα έφερε η αδερφή μου και νονά του μικρού δεν ήθελαν σίδερο .........αλλά μετά εννοείται πως τα πρώτα νερά δεν τα πετάς στο μπάνιο και απ΄ότι θυμάμαι η μαμά μου τα έπλυνε και μάλιστα τα νερά τα ρίξαμε στις γλάστρες και μετά μπήκαν στο πλυντήριο ακόμα τώρα είναι σαν καινούρια και των δυο.:D:D

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχα και εγω το ιδιο θεμα, αλλα η νονα του μικρου μου μας ειπε οτι οι βιοτεχνιες που φτιαχνουν βαφτιστικα τα περνανε απο τον ατμο για να αποστειρωνονται. Τελικα δεν τα επλυνα.

Link to comment
Share on other sites

kαι εγω δεν τα ειχα πλυνει αλλα αν δεν κανω λαθος ειχε πλυνει η νονα του το ζιπουνακι γιατι ειχε κεντησει το αρχικο του.μετα τις βαπτιση μια μερα που πηγαμε στη θαλασσα τα ειχα μαζι μου και τα ξεπλυνα εκει μαζι με τον μικρο

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εψαξα δεν βρηκα κατι αναλογο εδω και δεν εχω πολυ χρονο γιατι κλαει το μωρο. Κοριτσια μου ειπαν οτι ΔΕΝ κανει να πλυνω τα βαφτιστικα της (τα εχουμε παρει και τα εχω σπιτι) πριν την βαφτιση, αλλα δεν το χωρα το κεφαλι μου να της φορεσω κατι απλυτο απο το μαγαζι απευθειας (εξαλου δεν ειμαι και πολυ των παραδοσεων). Και επισης οτι τα ρουχα με τα οποια πρεπει να παει να ειναι αφορετα. Οκ το φορεμα θα ειναι , αλλα ζακετα παπουτσια θα τα εχει ξαναβαλει. Δεν μπορω να πληρωσω κιαλλο ζευγαρι μονο και μονο για ενα περπατημα 10 λεπτων. Ηθελα λοιπον να ρωτησω υπαρχει καμια αλλη που να επλυνε τα βαφτιστικα πριν την βαφτιση? Γιατι εγω θα το κανω.....και αν οχι γιατι λενε να μην πλυθουν. Δεν το καταλαβαινω πραγματικα......:oops:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου φίλη Ellemphriem, εμένα μου είπαν να μη τα πλύνω (δεν μου ανάφεραν καμία παράδοση…), γιατί τα έχουν σιδερώσει στη πρέσα και υποτίθεται ότι έχουν καεί όλα τα μικρόβια. Φοβήθηκα κιόλας να πω την αλήθεια, για να μη συμβεί κανένα απρόοπτο τελευταία στιγμή με κάποιο από τα ρούχα, οπότε δε τα πείραξα.

 

Από την άλλη όμως και εγώ, όπως και εσύ, ναι μεν τις κρατώ κάποιες παραδόσεις αναγκαστικά, αλλά δε το παρακάνω. Οπότε γυρίσαμε στο σπιτάκι μας μετά τη βάφτιση και κάναμε ένα ωραιότατο μπανάκι με μπόλικο αφρόλουτρο και δεν έμειναν ούτε λάδια, ούτε μικρόβια για πολλή ώρα επάνω στο μωρό…:cool::cool:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

σε λιγους μηνες θα βαφτισω και εγω την κορουλα μου αλλα οσον αφορα το πλυσιμο δεν το ειχα σκεφτει.?! εαν πλυθουν τα ρουχα πριν το μυστηριο τι πειραζει? απλα ρουχα και παλι δεν ειναι? δεν εχουν διαβαστει απο κανεναν,δεν τα εχει φορεσει κανεις,δεν εχουν εστω μπει μεσα σε εκκλησια....αρα....???? και ξερετε εσεις καποιο λαδι που δεν κολαει στα ρουχα εαν δεν ειναι κολαρισμενα!!!!?τωρα για μετα το μυστηριο ξερω οτι πρεπει να τα πλυνεις αρχικα στην θαλλασα αυτο θα το κανω,για τα υπολοιπα τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Πριν τη βαφτηση δεν ξερω οτι δεν πρεπει να πλυθουν..δεν το εχω ξαναακουσει και πιστεψτε με εχουμε πολλους παπαδεσ στο σοι του αντρα μου-καποιος θα μου το ελεγε.Αυτο που ξερω ειναι οτι μετα τη βαφτιση το πρωτο νερο που θα πλυθουν δεν πρεπει να πεταχτει στον υπονομο.Μια ωραια ιδεα ειναι να πλυθουν στη θαλασσα αρκει να εχεις θαλασσα κοντα σου.Εγω το κρατησα και το εριξα στις γλαστρες μου λιγο λιγο

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη,

λάβετε υπόψιν σας το αρχικό ερώτημα του thread και παραμείνετε εντός

της θεματολογίας για θέματα που έχουν σχέση

με τά εθιμοτυπικά του μυστηρίου της βάπτισης ήθη- έθιμα- θεία κοινωνία μπορείτε να συνεχίσετε την συζήτηση στα εξής thread

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19799&highlight=%DD%E8%E9%EC%E1+%E2%DC%F0%F4%E9%F3%E7%F2

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=43324&highlight=%DD%E8%E9%EC%E1+%E2%DC%F0%F4%E9%F3%E7%F2

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40386&highlight=%EA%EF%E9%ED%F9%ED%DF%E1

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24347&highlight=%EA%EF%E9%ED%F9%ED%DF%E1

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα δεν βρηκα κατι αναλογο εδω και δεν εχω πολυ χρονο γιατι κλαει το μωρο. Κοριτσια μου ειπαν οτι ΔΕΝ κανει να πλυνω τα βαφτιστικα της (τα εχουμε παρει και τα εχω σπιτι) πριν την βαφτιση, αλλα δεν το χωρα το κεφαλι μου να της φορεσω κατι απλυτο απο το μαγαζι απευθειας (εξαλου δεν ειμαι και πολυ των παραδοσεων). Και επισης οτι τα ρουχα με τα οποια πρεπει να παει να ειναι αφορετα. Οκ το φορεμα θα ειναι , αλλα ζακετα παπουτσια θα τα εχει ξαναβαλει. Δεν μπορω να πληρωσω κιαλλο ζευγαρι μονο και μονο για ενα περπατημα 10 λεπτων. Ηθελα λοιπον να ρωτησω υπαρχει καμια αλλη που να επλυνε τα βαφτιστικα πριν την βαφτιση? Γιατι εγω θα το κανω.....και αν οχι γιατι λενε να μην πλυθουν. Δεν το καταλαβαινω πραγματικα......:oops:

 

γιατι να ειναι αφορετα;;σιγα,εκει φαινεται η αγιοσυνη δηλ;κ εγω θα τα πλυνω,δεν ξερω για το φορεμα ακομα,αναλογα το υφασμα,αν φοβηθω μπορει οχι,αλλα τα αλλα ναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελα μου ντε με εκανε η νονα να αλλαξοπιστησω μου φαινεται με τις μπουρδες της. Και θα τα πλυνω ολα τα ρουχα, και τα ρουχα που θα παει θα ειναι χρησιμοποιημενα, και εννοειτε θα την πλυνω ΑΜΕΣΩΣ μετα την λειτουργια και το νερο θα καταληξει στον υπονομο. Αμαν πια.......πως μπλεκω ετσι ειδικα εγω που ειμαι ακυρη σε αυτα? Ευχαριστω που δωσατε μια νοτα λογικης......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Τι λέμε κορίτσια τώρα;Ποια αποστείρωση από τη βιοτεχνία;Ρούχα που τα έχουν πιάσει τόσα χέρια και είναι εκτεθειμένα σε όλη τη βρώμα θα τα βάλω στο παιδάκι μου;Εγώ θα τα πάω ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ καθαριστήριο. Δείτε εδώ ενδεικτικά για τα καινούργια ρούχα. http://www.sigmalive.com/news/international/228015. (Τις ρινικές εκκρίσεις της προσέξατε).Και μην μου πείτε τα βαπτιστικά δεν δοκιμάζονται, γιατί αλλαγές γίνονται σίγουρα, ξέρω πολλές περιπτώσεις.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

γιατι να ειναι αφορετα;;σιγα,εκει φαινεται η αγιοσυνη δηλ;κ εγω θα τα πλυνω,δεν ξερω για το φορεμα ακομα,αναλογα το υφασμα,αν φοβηθω μπορει οχι,αλλα τα αλλα ναι

 

ακομα και το φορεμα να πλυνεις εννοειτε!!!! Και αν λεει στεγνο καθαρισμα μην κολλησεις βαλτο σε κρυο νερο με λιγο απορυπαντικο....σιγα μη το στειλεις καθαριστηριο...ξερεις τι χημικα βαζουν ασε εγω γεμισα σπιθουρια με το νυφικο μου !!

 

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα δεν βρηκα κατι αναλογο εδω και δεν εχω πολυ χρονο γιατι κλαει το μωρο. Κοριτσια μου ειπαν οτι ΔΕΝ κανει να πλυνω τα βαφτιστικα της (τα εχουμε παρει και τα εχω σπιτι) πριν την βαφτιση, αλλα δεν το χωρα το κεφαλι μου να της φορεσω κατι απλυτο απο το μαγαζι απευθειας (εξαλου δεν ειμαι και πολυ των παραδοσεων). Και επισης οτι τα ρουχα με τα οποια πρεπει να παει να ειναι αφορετα. Οκ το φορεμα θα ειναι , αλλα ζακετα παπουτσια θα τα εχει ξαναβαλει. Δεν μπορω να πληρωσω κιαλλο ζευγαρι μονο και μονο για ενα περπατημα 10 λεπτων. Ηθελα λοιπον να ρωτησω υπαρχει καμια αλλη που να επλυνε τα βαφτιστικα πριν την βαφτιση? Γιατι εγω θα το κανω.....και αν οχι γιατι λενε να μην πλυθουν. Δεν το καταλαβαινω πραγματικα......:oops:

 

Και εγω τα επλυνα ολα μα ολα!!! Απο φορεμα σε κρυο νερο στη λεκανη με απορυπαντικο και τα υπολοιπα ολα λαδοπανα εσωρουχα κτλπ ζακετες ολα πλυντηριο στους 30 βαθμους , χωρις στυψιμο και τα απλωσα και βγηκαν μοσχομυριστα!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια σας παρακαλώ πειτε μου πως φεύγει η λαδιλα απο τα βαφτιστικά?

τα εχω πλύνει 4 φορες στο πλυντήριο κ καθε φορα που ανοίγω το συρταρι που τα εχω με πιανει αυτη η λαδίλα κ τρελαίνομαι.

υπάρχει κολπο???

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, εσείς θα πλύνετε τα βαπτιστικά ρουχαλάκια πριν τα φορέσει το μωρό στην εκκλησία; Εγώ τα είχα πλύνει στο πρώτο μου παιδί και το ίδιο σκέπτομαι να κάνω και τώρα. Είναι υπερβολή;

EoHCp3.png2Xnpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τα έπλυνα σε κανένα από τα δύο. το θεωρώ υπερβολή. οκ δεν μπορούμε να τα έχουμε και αποστειρωμένα τα παιδιά. επιπλεόν δεν τα είχα στα χέρια μου τα ρούχα. αυτά βρίσκονται στη νονά. τί θα της έλεγα να τα πλύνει γιατί εγώ είμαι λίγο υστερική?

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τα επλυνα,οχι δεν εισαι υπερβολικη.Οπως πλενουμε τα υπολοιπα ρουχα απο τα μαγαζια πριν τα βαλουμε στο παιδι μας..ετσι και τα βαφτιστικα!

Τα υφασματα περασαν απο τοσα χερια,τοσα σταδια και μεταφορες μεχρι να τα παρουμε στα χερια μας οποτε καλο ειναι να πλενονται αν ειναι δυνατον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό. Νομίζω πρέπει να πλένονται, δεν είναι λόγω μικροβίων αλλά υπάρχει η κόλα ή κάτι τέτοιο ακόμα στα ρούχα αν δεν πληθούν.

Καλό δεν είναι να δούμε και τα ρουχαλάκια πριν? Να πάθουμε κανένα σοκ στην εκκλησία?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω τα επλυνα και οταν βαφτιζα την κόρη μου την μεγαλη (τα ζητησα απο την νονα) και πρόσφατα που βαφτιζα εναν μπεμπη πάλι τα επλυνα.Και τις δυο φορες στο χερι με ελάχιστο απορυπαντικό εννοειται και ιδιαιτερα προσεχτικα για να μην τυχει καμμια αναποδια.Αλλά δεν διανοούμαι να βαλει κατι απλυτο το παιδί μου η το βαφτιστηρι μου.Ειδικα πετσετες εσωρουχα και λαδόπανα που ακουμπαν σε γυμνο δερμα!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...