Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ίσως να έχω ένα θέμα υπερπαραγωγής που προσπαθώ να ρυθμίσω Δάγκωμα θηλής-θήλαστρο


Recommended Posts

Προσπαθώ να θηλάσω τον μπέμπη μας,μια χαρά τα καταφέρνω μέχρι στιγμής, παρατρώει μάλλον γιατί έχει κάνει μπουτάκια, πωπουδάκι και τροφαντά χεράκια.

Το θέμα υπερπαραγωγής προσπαθώ να το ρυθμίσω με θηλασμό 3 ώρες από την μία μεριά και τρεις ώρες από την άλλη, όμως...

Εκεί που θηλάζει και τον έχει πάρει ο ύπνος ξαφνικά τρομ'αζει, πετάει το κεφαλάκι του προς τα πίσω έχοντας όμως δαγκωμένη την θηλή μου!

Το ίδιο κάνει κι όταν δυσανασχετεί για κάποιον λόγο την ώρα που τρώει.

Επίσης όταν ξεκινά να θηλάζει ή τραβάει πολύ δυνατά ή δαγκωνει με αποτέλεσμα να αισθάνομαι πως διαπερνούν βελόνες τίς θηλές μου.

Μία φορά την ημέρα,συνήθως κατά τις 3 το πρωί βγάζω με το θήλαστρο γάλα γύρω στα 160-180ml και του το δίνω μοιρασμένο κατά τη διάρκεια της ημέρας 60ml περίπου όταν κατά το απόγευμα με έχει στραγγίξει και ακόμα πεινάει και το υπόλοιπο κατά τις 2 το πρωί για να φάει γρήγορα να κοιμηθεί ειδάλλως ξενυχτάμε.

 

Τι θέλω να ρωτήσω:

Α) Ο πόνος αυτός είναι φυσιολογικός? Η θηλές μου στην άκρη έχουν γίνει ροζ με καφέ(χρώμα της θηλής) μπαλώματα. Μήπως αυτά τα ροζ είναι οι λεγόμενες ραγάδες ή καμία σχέση?

Β) Το θήλαστρο που χρησιμοποιώ μία φορά την ημέρα είναι το mini electric της medela. Κάπου διάβασα ότι είναι ακατάλληλο γιατί δεν αδειάζει πλήρως το στήθος και μπορεί να προκαλέσει δραστική μείωση και απώλεια του αποκλειστικού θηλασμού. Ισχύει? Να το κόψω δεν μπορώ κωθώς ο μικρός δεν κοιμάται! Δεν κοιμόμαστε κι εμείς μέρα, νύχτα και βρήκα το κόλπο με το βραδυνό μπιμπερό κόβοντας την άντληση άλλες ώρες και το κιντερτε που είχα κάνει το λάθος να ψιλοξεκινήσω.

Κάνω καλά ή τα κάνω σαλάτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ δεν καταλαβα ακριβώς, έχεις διαγνωσμένο πρόβλημα υπερπαραγωγής?

 

για το θηλαστρο, εφόσον αντλείς μόνο μια φορά την ημερα, δεν υπάρχει πρόβλημα. το συγκεκριμένο είναι ακαταλληλο για συστηματικη άντληση όλων των γευμάτων του μωρού.

 

όσο για τις θηλές σου, το ίδιο κάνει και η δική μου μπέμπα, εκει που θηλάζει γυρίζει το κεφάλι για να δει πχ τον γιο μου που τραγουδάει, και θελει και να δει και να κρατησει τη θηλή στο στόμα της. εννοείται ότι πονάει ανυπόφορα. αν το πρόβλημα του δαγκωματος είναι στην αρχή του θηλασμού, ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις να θηλάσεις με ψευδοθηλες, για την αρχή τουλάχιστον και μετά από λιγα λεπτά να τις βγάλεις.

 

επίσης το ότι κανεις άντληση μεταξύ 12-6 το πρωί είναι πολύ καλό για τη διατήρηση της γαλουχίας.

για την υπερπαραγωγή που αναφέρεις στον τίτλο δεν βλεπω πού ειναι το πρόβλημα, αν θες διευκρίνησέ το.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καταπράσινα κακά εκτός από 2 φορές τις τελευταίες 2 μέρες. Έχουμε και πολλούς κολικούς και πιθανόν μου είπαν κοπέλες εδώ, να έχω θέμα υπερπαραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΕΡΕΘΙΣΜΕΝΕΣ ΘΗΛΕΣ

 

Κορίτσια μην αφήνετε τις θηλές σας εκτεθειμένες στους αχόρταγους μπέμπηδες και μπέμπες μας!

Και εγώ με τον θηλασμό είχα το πρόβλημα ότι ο μικρός μου δάγκωνε τις θηλές μέχρι να μάθει να πιάνει καλά, με αποτέλεσμα να σκληρήνουν και να κάνουν μια σκούρα "πέτσα".

Από τότε που πήρα όμως ασπίδα θηλής NUBY σώθηκα.http://babycorner.gr

Το μεγάλο συν είναι ότι είναι πολύ λεπτή και έτσι δεν είχα πρόβλημα με τον μπέμπη μου, έπιανε κανονικά τη θηλή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...