Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προτιμάει τη μία γιαγιά!


elania

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Έχω μεγάλο πρόβλημα. Η μικρή μου έχει από μικρή μία χωρίς λόγο προτίμηση στην πεθερά μου. Τώρα που έχει φτάσει 3ων έχει φτάσει στο σημείο να φέρεται χάλια στη μητέρα μου. Της λέει δλδ να φύγει όταν έρχεται στο σπίτι και γενικά της λέει πράγματα του στυλ: " Δε σ' αγαπάω. Αγαπάω τη γιαγιά 'την άλλη'"

 

Η μητέρα μου εντωμεταξύ είναι πάρα πολύ καλή με το παιδί. Βέβαια ακολουθεί οδηγίες ... δλδ δεν κάνει του κεφαλιού της. θα τη βάλει για ύπνο την ώρα που της έχω πει, θα της δώσει να φάει αυτά που της έχω πει και τέτοια. Τη μαλώνει κάποιες φορές αλλά όχι υπερβολικά ... Το θέμα είναι ότι αυτή είναι η γιαγιά που μας βοηθάει ... και οικονομικά και με δώρα στο παιδί και με το να την κρατάει όταν χρειάζομαι βοήθεια. 2-3 φορές την εβδομάδα θα δει αυτή τη γιαγιά ενώ την άλλη θα τη δει μια φορά ή 2 το μήνα αν πάμε για φαγητό. Η άλλη δε βοηθάει καθόλου. Είναι βέβαια γλυκιά με το παιδί. Εντωμεταξύ η μικρή δείχνει προτίμηση ΚΑΙ στον παππού (τον πατέρα μου) ο οποίος δε βοηθάει καθόλου και τη βλέπει σπανιότατα.

 

Με πληγώνει πάρα πολύ αυτό ... και πληγώνει και τη μητέρα μου. Εντωμεταξύ δε μπορώ να πω ότι είναι επειδή τη βλέπει πιο συχνά γιατί κι εμένα που με βλέπει συνέχεια και τη μαλώνω κιόλας συχνά με λατρεύει και όλο εκδηλώσεις αγάπης μου κάνει. Με ξεχωρίζει πολύ και από τον πατέρα της! Πώς μπορώ να το χειριστώ? Μ' έχει εκνευρίσει η αχαριστία της μερικές φορές και της έχω φωνάξει. Είναι και παρεξηγιάρα η μητέρα μου και κάνει σα μωρό σ' αυτά! Τι να κάνω????? Έτσι θα είναι? Η μαμά μου θα προσφέρει τα πάντα και το παιδί θ' αγαπάει την άλλη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συνήθως... πληγώνουν αυτούς που αγαπούν περισσότερο για να τους δοκιμάσουν ;) Αυτο να πεις στη μαμά σου.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

χμ να πω, νομίζω οτι έχουμε το ίδιο προβλημα.Και εμένα η κόρη μου είναι 3 χρονών σχεδόν, και δείχνει περισσότερο αδυναμία στην πεθερά μου και πραγματικά με ενοχλεί αφάνταστα.Βέβαια δεν έχει φτάσει ακόμη στο σημείο να λέει στη μαμά μου δεν σ' αγαπάω και αγαπάω την άλλη γιαγιά, αλλά της έχει πει πολλές φορες φύγε, ενώ την πεθερά απο σπάνια, μέχρι ποτέ.Εγώ το έχω αποδώσει στο γεγονός οτι την πεθερά μου δεν την βλεπει πολύ συχνά, (μια φορά την εβδομάδα) και όταν την βλεπει, την παιζει συνέχεια.Ενώ αντίθετα στην μαμά μου την πηγαίνω αρκετά συχνά, και καθόμαστε αρκετή ώρα, ή την αφήνω και μόνη της.Οπότε η μητέρα μου δεν ασχολείται συνέχεια μαζί της, έχει και να μαγειρέψει, γενικα δεν έχει και βοήθεια.

Ενώ αντίθετα η πεθερά μου ασχολείται αποκλειστικά μαζί της και την παιζει.Γενικά και αυτή και ο πεθερός μου έχουν τρομερή αδυναμία στη μικρή(πρώτο εγγόνι) και ασχολούνται συνέχεια μαζί της.

Εγώ αντίθετα δεν θέλω καθόλου να την πηγαίνω εκέι, αλλά έλα που ο άντρας μου θέλει να πηγαίνει την μικρή να την βλέπουν και οι γονείς του.Τι να πω, ελπίζω με το δεύτερο να μου φύγει αυτός ο ανταγωνισμός που νιώθω με την πεθερά μου

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβα εγω για ποια αχαριστια μιλας...ειναι ενα μωρο 3 ετων:shock: δεν μπορει καν να αντιληφθει οτι η μαμα σου σας βοηθαει οικονομικα ηθικα η οτι βοηθεια κανει τελος παντων για να της πει και ευχαριστω!!!οκ κ η ανηψια μου που ειναι σχεδον 3 στο τηλ μου λεει ''εισαι κακια!''τι να κανω εγω?να την πω αχαριστη επειδη της στελνω 5-6 φορες το χρονο δωρα?:shock:

δε μπορεις να απαιτεις απο το παιδι σου να αλλαξει συναισθηματα.ουτε και απο κανεναν αλλον.θα μπορουσες εσυ με το ζορι να συμπαθησεις καποιον?δε νομιζω:roll:

η μαμα σου παλι παρεξηγει ενα τριχρονο?

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβα εγω για ποια αχαριστια μιλας...ειναι ενα μωρο 3 ετων:shock: δεν μπορει καν να αντιληφθει οτι η μαμα σου σας βοηθαει οικονομικα ηθικα η οτι βοηθεια κανει τελος παντων για να της πει και ευχαριστω!!!οκ κ η ανηψια μου που ειναι σχεδον 3 στο τηλ μου λεει ''εισαι κακια!''τι να κανω εγω?να την πω αχαριστη επειδη της στελνω 5-6 φορες το χρονο δωρα?:shock:

δε μπορεις να απαιτεις απο το παιδι σου να αλλαξει συναισθηματα.ουτε και απο κανεναν αλλον.θα μπορουσες εσυ με το ζορι να συμπαθησεις καποιον?δε νομιζω:roll:

η μαμα σου παλι παρεξηγει ενα τριχρονο?

 

Δεν απαιτώ τίποτα από το παιδί μου απλά με πληγώνει και δε μ' αρέσει η συμπεριφορά της. Και το κυριότερο δε μπορώ να καταλάβω το γιατί. Η μητέρα μου της φέρεται πολύ καλά και την αγαπάει πολύ! Τα δώρα επίσης τα 3χρονα μια χαρά τα καταλαβαίνουν! Την αχαριστία δεν την λέω πάντως για τα δώρα και την οικονομική βοήθεια αλλά για το χρόνο που ξοδεύει η μαμά μου μαζί της και το χρόνο που διαθέτει για να παίζει μαζί της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως... πληγώνουν αυτούς που αγαπούν περισσότερο για να τους δοκιμάσουν ;) Αυτο να πεις στη μαμά σου.

 

Μάλιστα ... δλδ εμένα με αγαπάει λιγότερο από όλους που δε με έχει πληγώσει ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτώ τίποτα από το παιδί μου απλά με πληγώνει και δε μ' αρέσει η συμπεριφορά της. Και το κυριότερο δε μπορώ να καταλάβω το γιατί. Η μητέρα μου της φέρεται πολύ καλά και την αγαπάει πολύ! Τα δώρα επίσης τα 3χρονα μια χαρά τα καταλαβαίνουν! Την αχαριστία δεν την λέω πάντως για τα δώρα και την οικονομική βοήθεια αλλά για το χρόνο που ξοδεύει η μαμά μου μαζί της και το χρόνο που διαθέτει για να παίζει μαζί της.

το ειπα επειδη εγραψες πως την μαλωνεις γιατι δε την θελει.και σου λεω πως ολα τα παιδια εχουν παντα προτιμηση στη μια γιαγια.κ εμεις απο μικρα λατρευαμε τη μαμα της μαμας μου κ ας μην εκανε ποτε τιποτα.ηταν μια απλη γιαγια.κ ακομη κ σημερα τη λατρευω κ ας μη ζει πλεον!αυτο δεν αλλαζει!με την πιεση που κανεις στο παιδι το πολυ πολυ να καταφερεις να προσπαθει να πνιξει τα συναισθηματα του,.αφησε το να αγαπαει οποιον θελει κ με τον τροπο που θελει!δεν γινεται να αλλαξει το συναισθημα κανενος επειδη το θελει καποιος αλλος...

Link to comment
Share on other sites

το ειπα επειδη εγραψες πως την μαλωνεις γιατι δε την θελει.και σου λεω πως ολα τα παιδια εχουν παντα προτιμηση στη μια γιαγια.κ εμεις απο μικρα λατρευαμε τη μαμα της μαμας μου κ ας μην εκανε ποτε τιποτα.ηταν μια απλη γιαγια.κ ακομη κ σημερα τη λατρευω κ ας μη ζει πλεον!αυτο δεν αλλαζει!με την πιεση που κανεις στο παιδι το πολυ πολυ να καταφερεις να προσπαθει να πνιξει τα συναισθηματα του,.αφησε το να αγαπαει οποιον θελει κ με τον τροπο που θελει!δεν γινεται να αλλαξει το συναισθημα κανενος επειδη το θελει καποιος αλλος...

 

Δεν την μάλωσα γιατί αγαπάει περισσότερο τη μία γιαγιά. Τη μάλωσα γιατί εκφράζεται έτσι άσχημα σε κάποιον που την αγαπάει τόσο. Δε μπορεί να λέει στη γιαγιά της "φύγε, δε σε θέλω!" ή "δε σ' αγαπάω" ή "εγώ θέλω την άλλη γιαγιά" ... όσο ναναι πληγώνεσαι να σου λένε τέτοια λόγια κι ας τα λέει κι ένα τρίχρονο!

Link to comment
Share on other sites

elania μου,

 

οι σχέσεις οικοδομούνται κάθε μέρα, λίγο λίγο, σε βάθος χρόνου... Το τι λέει αυτή τη στιγμή το παιδί, δεν προκαθορίζει απαραίτητα και το μέλλον.

 

Βέβαια, έχει σημασία γιατί λέει τώρα αυτά που λέει.

Μια πρώτη εξήγηση είναι γιατί η μαμά σου της βάζει όρια. Κι αυτό την δυσκολεύει. Μήπως κιόλας η γιαγιά στέκεται πολύ στα "τυπικά" και δεν παίζει-γελάει-χαίρεται μαζί της?

Μια δεύτερη εξήγηση είναι ότι εσύ και η μαμά σου την πιέζετε ν' αγαπήσει σώνει και καλά τη μαμά σου. Και αντιδρά. Άσε που μετά μπορεί να το παίρνει και "παιχνίδι" και να το κάνει για να σας πικάρει.

Μια τρίτη εξήγηση είναι ότι δεν υπάρχει εξήγηση. Εμείς αγαπάμε πάντα αυτούς που (υλικά) μας δίνουν τα περισσότερα?

 

Νομίζω, δεν είναι όμορφο να μαλώνεις το παιδί γι' αυτό το λόγο και φυσικά απορώ που η μαμά σου μεγάλη γυναίκα παρεξηγιέται με το νήπιο.

Νομίζω επίσης, πως μπορείς να περάσεις θετικά συναισθήματα στο παιδί, μιλώντας (κυρίως προς τρίτους) σε ανύποπτο χρόνο και σε αραιά χρονικά διαστήματα για το πόσο εσύ αγαπάς την μαμά σου, πόσο καλή πιστεύεις ότι είναι κι ότι πόσο όμορφα νοιώθεις που σας βοηθάει με την αγάπη της (όχι με τα δώρα της). Πιστεύω ότι μέσα από τα λόγια σου το παιδί θα λάβει την θετική ενέργεια που χρειάζεται για την γιαγιά και κάποια στιγμή θα την ενστερνιστεί και θα την εκπέμψει. Αν βέβαια εκλείψουν τουλάχιστον οι δύο "αρνητικοί" λόγοι που σου είπα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

elania μου,

 

οι σχέσεις οικοδομούνται κάθε μέρα, λίγο λίγο, σε βάθος χρόνου... Το τι λέει αυτή τη στιγμή το παιδί, δεν προκαθορίζει απαραίτητα και το μέλλον.

 

Βέβαια, έχει σημασία γιατί λέει τώρα αυτά που λέει.

Μια πρώτη εξήγηση είναι γιατί η μαμά σου της βάζει όρια. Κι αυτό την δυσκολεύει. Μήπως κιόλας η γιαγιά στέκεται πολύ στα "τυπικά" και δεν παίζει-γελάει-χαίρεται μαζί της?

 

Πάντως κι εγώ της βάζω όρια και γενικά με λατρεύει και είναι τρελλά κολλημένη μαζί μου!

 

Μια δεύτερη εξήγηση είναι ότι εσύ και η μαμά σου την πιέζετε ν' αγαπήσει σώνει και καλά τη μαμά σου. Και αντιδρά. Άσε που μετά μπορεί να το παίρνει και "παιχνίδι" και να το κάνει για να σας πικάρει.

 

Αυτό παίζει ...

 

Μια τρίτη εξήγηση είναι ότι δεν υπάρχει εξήγηση. Εμείς αγαπάμε πάντα αυτούς που (υλικά) μας δίνουν τα περισσότερα?

 

Δεν της δίνει μόνο υλικά ... κυρίως της αφιερώνει χρόνο και της δείχνει αγάπη. Η αλήθεια είναι ότι της έχει τρελλή αδυναμία!

 

Μήπως παίζει να έχει συνδιάσει ότι όταν έρχεται η μαμά μου συνήθως με απασχολεί από αυτήν?? ... Γιατί ή που θα λέμε τα δικά μας ή που θα την αφήνω με τη μητέρα μου και θα φεύγω να κάνω τις δουλιές μου. Οπότε μπορεί να λέει: "έρχεται η γιαγιά και εγώ χάνω τη μαμά"

 

 

Νομίζω, δεν είναι όμορφο να μαλώνεις το παιδί γι' αυτό το λόγο και φυσικά απορώ που η μαμά σου μεγάλη γυναίκα παρεξηγιέται με το νήπιο.

 

Αυτό είναι το μεγάλο μειονέκτημα της μητέρας μου. Είναι σα μεγάλο μωρό. Κι εμένα αυτό μου δημιουργεί τρομερή πίεση ... γιατί δε φτάνει που έχω να στεναχωριέμαι με τη μικρή που φέρεται έτσι ... στεναχωριέμαι και για τη μητέρα μου που στεναχωριέται και το παίρνει κατάκαρδα. Αφήστε που με αρχίζει στα: " Εσύ, που με έχεις πρήξει να κάνω τα πράγματα όπως θες ... και δεν της κάνω όλα τα χατίρια ... και δεν την ξαναμαλώνω ποτέ" και τέτοια. Ε, τι να κάνουμε τώρα ... αν την κρατάει πχ ένα ΣΚ πρέπει να την αφήσει ασύδωτη για να την αγαπάει η μικρή? Τώρα τελευταία πχ παρατήρησα ότι άρχισε να της δίνει γλυκάκια (που εγώ δεν τους επιτρέπω να της δίνουν) γιατί νομίζει ότι ξεχωρίζει την άλλη γιαγιά επειδή της δίνει!

 

 

Νομίζω επίσης, πως μπορείς να περάσεις θετικά συναισθήματα στο παιδί, μιλώντας (κυρίως προς τρίτους) σε ανύποπτο χρόνο και σε αραιά χρονικά διαστήματα για το πόσο εσύ αγαπάς την μαμά σου, πόσο καλή πιστεύεις ότι είναι κι ότι πόσο όμορφα νοιώθεις που σας βοηθάει με την αγάπη της (όχι με τα δώρα της). Πιστεύω ότι μέσα από τα λόγια σου το παιδί θα λάβει την θετική ενέργεια που χρειάζεται για την γιαγιά και κάποια στιγμή θα την ενστερνιστεί και θα την εκπέμψει. Αν βέβαια εκλείψουν τουλάχιστον οι δύο "αρνητικοί" λόγοι που σου είπα πιο πάνω.

 

Μακάρι ... τι να πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μη συγκρινεις το τι κανει με σενα.ολες οι μανες βαζουν ορια και ολες εχουμε υψωσει τονο.τα παιδια μας μας λατρευουν και τα λατρευουμε.δεν εχει καμια σχεση το πως ειναι μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

απο την λιγη εμπειρια που εχω, πιστευω οτι δεν ειναι κακο να τησ λεει φυγε και τα διαφορα που γραφεισ..... και στην μητερα μου ελεγε φυγε αλλα τωρα που μεγαλωσε ο μικροσ τα πανε πολυ καλα!!!!το μονο που πρεπει να κανεισ οταν εισαστε μαζι με το παιδακι σου (εσυ και αυτο χωρισ την μαμα σου)ειναι να του λεσ(ΜΕ ΓΛΥΚΟ ΤΡΟΠΟ ) και αυτη η γιαγια σε αγαπαει και μην φερεσαι ετσι γιατι η γιαγια κλαιει...οταν τησ τα λεσ αυτα!!!!εγω ετσι εκανα!!!!δεν αλλαξε αμεσωσ βεβαια αλλα με τον καιρο αλλαξε!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα έχει συνδυάσει ότι η γιαγιά έρχεται κ η μαμά φεύγει. Η γιαγιά είναι εκεί για την κοιτάξει κ αυτό σημαίνει ότι θα μαλώσει, ότι θα βάλει όρια. Η άλλη γιαγιά τη βλέπει μια φορά το μήνα, είναι φυσικό να την αφήνει να κάνει ό,τι θέλει. Κακώς δίνεις σημασία κ το κάνεις θέμα, με την πάροδο του χρόνου θα ξεπεραστεί!!!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον το προβλημα το χουμε εμεις-βαζω και μενα μεσα,αν και ακομα δεν εχω τετοιο θεμα.

μαλλον θα με πειραζε να προτιμαει τη πεθερα μου παρα τη μανα μου.

ειναι τα δικα μας συναισθηματα που μαλλον θα προτιμουσαμε να εχει και το παιδι μας.

αλλα το παιδι δε βλεπει με τα δικα μας ματια και ευτυχως οι πεθερες-γιαγιαδες αγαπανε τα εγγονακια τους παραπανω απο τις νυφες-γαμπρους.

οσο για το οτι τη μαλωνει για αυτα που λεει στη μαμα σου,ενταξει φανταζομαι δε θα της κανεις και σκηνη,απλα τη ψευτομαλωνεις γιατι φυσικα δε γινεται να τα βαζουμε με ενα μωρο και να το πιεζουμε να αποδεχτει εναν ανθρωπο-σε εισαγωγικα το αποδεχτει.

μαλλον ετσι της ηρθε απο την αρχη με τη μαμα σου και το συνεχιζει για να σε πικαρει;για καποιον δικο της λογο.

δε ξερω τι συμβουλη να σε δωσω ουτε γω ξερω τι θα εφτιαχνα,αλλα μαλλον θα το αφηνα το πραμα ή θα εβαζα τη γιαγια να παιξει λιγο παραπανω με τη μικρή ή να της παρει ενα δωρο που θελει πολυ για να δω πως θα αντιδρασει η μικρη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις εχουμε ακριβως το ιδιο θεματακι. Η μεγαλη μου κορη δεν πολυθελει την μαμα μου, προτιμαει την πεθερα μου. Εμενα δεν με ενοχλει αυτο γιατι αν κρινουμε κι απο τους ευατους μας παντα με καποιους ανθρωπους κολλαμε παραπανω. ΑΥτο που με προβληματιζει ειναι οτι οταν λειπω για δουλεια τις περισσοτερες φορες οι μικρες μςνουν μς την μαμα μου κι οταν γυριζω η μεγαλη ειναι σε κατασταση υστεριας, φωναζει, τσιριζει, λεει ολο οχι, χαβρα. Την τελευταια εβδομαδα που η μαμα μου δεν μπορει να κρατησει τις μικρες και τις κραταει η πεθερα μου η μικρη ειναι αλλο παιδι. Ηρεμη συνεσταλμενη. Το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι η μητερα μου δεν της βαζει ορια, την αφηνει και κανει οτι θελει και δεν συζηταει μαζι της(εγω με την μικρη μιλαω παρα πολυ και της εξηγω τα παντα). Αντιθετα η πεθερα μου ασχολειται μαζι της τραγουδανε, ζωγραφιζουνε, παιζουνε, συζητανε . Τι εννοω με παραδειγμα: Ανοιγει η μικρη τα συρταρια και βγαζει τα πραγματα εξω, η μητερα μου αρχιζει μην το κανεις αυτο θα το πω στην μαμα και θα σε μαλωσει, η μικρη συνεχιζει κανει το δικο της και η μητερα μου την αφηνει, στην ιδια περιπτωση η πεθερα μου παιρνει την μικρη απο το χερι της εξηγει οτι δεν ειναι σωστο για τον χψ λογο και πανε να κανουν μαζι κατι αλλο. Λογικο ειναι και το παιδι να περναει καλυτερα με την πεθερα μου. Εμενα ομως με προβληματιζει γιατι δεν θελω να αφηνω τα παιδια στην μητερα μου γιατι βλεπω πως δεν περνανε καλα αλλα και η πεθερα μου δεν μπορει να τα κρατησει γιατι δουλευει. Λεφτα για κοπελα δεν περισευουν αλλα και να περισευαν δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη ανθρωπος εμπιστοσυνης. Αρα δικοπο μαχαιρι. Ειμαι πραγματικα σε διλλημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιθανότατα έχει συνδυάσει ότι η γιαγιά έρχεται κ η μαμά φεύγει. Η γιαγιά είναι εκεί για την κοιτάξει κ αυτό σημαίνει ότι θα μαλώσει, ότι θα βάλει όρια. Η άλλη γιαγιά τη βλέπει μια φορά το μήνα, είναι φυσικό να την αφήνει να κάνει ό,τι θέλει. Κακώς δίνεις σημασία κ το κάνεις θέμα, με την πάροδο του χρόνου θα ξεπεραστεί!!!

Ακριβώς αυτό! Η κόρη της κολλητής μου (2 και κάτι) μόλις βλέπει τη γιαγιά της εξαγριώνεται και της λέει φύγε φύγε, δεν τη θέλει καθόλου γιατι ξέρει ότι ήρθε για να την κρατησει και να φύγουν οι γονείς της

 

Πάντως κι εγώ της βάζω όρια και γενικά με λατρεύει και είναι τρελλά κολλημένη μαζί μου!

 

Η μαμά είναι η μαμά και πάντα μας έχουν αδυναμία και ας τα μαλώνουμε. Δεν υφίσταται σύγκριση.

 

Επίσης πιστεύω ότι η πίεση και το άγχος σου περνάνε χωρίς να το θέλεις στη μικρή σου και φέρνουν το εντελώς αντίθετο αποτέλεσμα.

Νομίζω ότι πρεπει να χαλαρώσετε όλοι λιγο, οι γιαγιάδες είναι για να κακομαθαίνουν τα παιδιά και οι γονείς για να βάζουν τα όρια. Δεν είναι διαγωνισμός ποιον αγαπάει/έχει προτίμηση το παιδί. Ούτε εσύ να καταπιέζεις τη μαμά σου να φερθεί με πολυ συγκεκριμένο τρόπο και με τόσο αυστηρό πρόγραμμα αλλα ούτε και αυτή να καταπιέζει εσένα για τα αισθήματα του παιδιου κατι που δεν ελέγχεται κιόλας.

Κια κατι άλλο: αν η μκρή είχε προτίμηση στην πεθερά σου θα σε ενοχλούσε το ίδιο; Οι διακρίσεις δεν κανουν καλό γενικώς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το ίδιο πρόβλημα με τους παπούδες μας.

Ενώ την υπερλατρεύουν και οι δύο,εκείνη συμπαθεί το μπαμπά μου περισσότερο από τον πεθερό μου.

Μια εξήγηση που έδωσα είναι ότι ο πεθερός μου είναι ψηλός και γεροδεμένος άντρας,με δυνατή φωνή.Όταν ήταν μικρότερη φοβόταν το παρουσιαστικό του αλλά τώρα όταν της πει κάτι,ας πούμε να μην κάνει φασαρία,την βλέπω πως νευριάζει και του φωνάζει.Ο πεθερός μου θα της μιλήσει σε κανονικό τόνο που όμως λόγω της φωνής του,η μικρή τον εκλαμβάνει σαν έντονο μάλωμα.

 

Του έχει πει δεν σ'αγαπάω ή θέλω τον παππού τον μουστάκια (ο μπαμπάς μου :lol:).Υπάρχουν και οι φορές που τον αγνοεί τελείως και αυτός ο καημένος στεναχωριέται γιατί έχει όλη την καλή διάθεση να ασχοληθεί μαζί της.

Εμείς δεν της έχουμε κάνει νύξη για το θέμα.Πιστεύω πως όταν νιώσει έτοιμη να τον πλησιάσει περισσότερο θα το κάνει.

 

Κατα τ'άλλα,όταν κάθεται να παίξει με τον πεθερό μου ή πάνε βόλτα,όλα μέλι γάλα :roll:

Link to comment
Share on other sites

 

Κατα τ'άλλα,όταν κάθεται να παίξει με τον πεθερό μου ή πάνε βόλτα,όλα μέλι γάλα :roll:

 

Μα κι εμένα όταν κάθεται αναγκαστικά με τη μαμά μου (επειδή πχ εγώ έχω κάποια δουλειά και πρέπει να μείνει με τη γιαγιά) περνάνε πολύ ωραία. Και εκδηλώσεις της κάνει και αγκαλιές... μια χαρά. Το πρόβλημα είναι όταν έρχεται που της τα λέει αυτά. Και στο τηλ πολλές φορές. Και γενικά δε δείχνει χαρά με την παρουσία της!

Link to comment
Share on other sites

elania ξέρεις τι άλλο καταλαβαίνω με την δικιά μου κόρη

Εμείς έχουμε άλλα δύο μωράκια,6 μηνών που απορροφούν πολύ από τον χρόνο μας.Όταν την αφήνω στον πεθερό μου (μιλάμε άντε το πολύ 1-2 φορές το μήνα) ''χάνει'' για λίγο τους γονείς της που ήδη δεν μπορούν να της διαθέσουν όλο το χρόνο τους.

Γενικότερα,δε θέλει να την αφήνουμε με παπππουδογιαγιάδες,αλλά στους γονείς μου κάθεται πιο εύκολα γιατί έχει παρέα τα ξαδερφάκια της.

 

Μου φαίνεται ότι η κόρη σου έχει αυτή τη συμπεριφορά γιατί η γιαγιά είναι και λίγο μαμά,στο θέμα κανόνων,πειθαρχίας,προγράμματος.Πολλές μαμάδες (κι εγώ μέσα σ'αυτές) που μένουν όλη μέρα στο σπίτι με τα παιδιά τους βλέπουν ότι τα μικρά δείχνουν περισσότερη αδυναμία στο μπαμπά που γυρίζει από τη δουλειά και μόνο παίζουν.Η μαμά σου κάνει στη μικρή πράγματα που δεν της αρέσουν.Μπορεί να την κυνηγήσει για να φάει ή να την βάλει για ύπνο όταν δεν νυστάζει.Αντιθέτως,η πεθερά παίζει το ρόλο του μπαμπά που γυρνάει το βράδυ σπίτι και παίζει με το παιδί(αφού το βρίσκει καθαρό,ταισμένο,αλλαγμένο).

 

Είναι σίγουρο ότι αγαπάει τη γιαγιά της απλά σε αυτές τις ηλικίες όλοι μας θέλαμε μόνο να παίζουμε και αντιδρούσαμε στους κανόνες,συνεπώς και σε όποιον μας τους έθετε ;)

Link to comment
Share on other sites

elania ξέρεις τι άλλο καταλαβαίνω με την δικιά μου κόρη

Εμείς έχουμε άλλα δύο μωράκια,6 μηνών που απορροφούν πολύ από τον χρόνο μας.Όταν την αφήνω στον πεθερό μου (μιλάμε άντε το πολύ 1-2 φορές το μήνα) ''χάνει'' για λίγο τους γονείς της που ήδη δεν μπορούν να της διαθέσουν όλο το χρόνο τους.

Γενικότερα,δε θέλει να την αφήνουμε με παπππουδογιαγιάδες,αλλά στους γονείς μου κάθεται πιο εύκολα γιατί έχει παρέα τα ξαδερφάκια της.

 

Μου φαίνεται ότι η κόρη σου έχει αυτή τη συμπεριφορά γιατί η γιαγιά είναι και λίγο μαμά,στο θέμα κανόνων,πειθαρχίας,προγράμματος.Πολλές μαμάδες (κι εγώ μέσα σ'αυτές) που μένουν όλη μέρα στο σπίτι με τα παιδιά τους βλέπουν ότι τα μικρά δείχνουν περισσότερη αδυναμία στο μπαμπά που γυρίζει από τη δουλειά και μόνο παίζουν.Η μαμά σου κάνει στη μικρή πράγματα που δεν της αρέσουν.Μπορεί να την κυνηγήσει για να φάει ή να την βάλει για ύπνο όταν δεν νυστάζει.Αντιθέτως,η πεθερά παίζει το ρόλο του μπαμπά που γυρνάει το βράδυ σπίτι και παίζει με το παιδί(αφού το βρίσκει καθαρό,ταισμένο,αλλαγμένο).

 

Είναι σίγουρο ότι αγαπάει τη γιαγιά της απλά σε αυτές τις ηλικίες όλοι μας θέλαμε μόνο να παίζουμε και αντιδρούσαμε στους κανόνες,συνεπώς και σε όποιον μας τους έθετε ;)

 

Πάντως η δικιά μου προτιμάει τρελλά εμένα παρόλο που τη μαλώνω πολύ πιο πολύ και της βάζω πιο πολλούς κανόνες από το μπαμπά που γυρνάει το βράδυ και παίζει λίγο μαζί της.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω να πω το εξης,,,,αφηστε το παιδι να εκφραστει οπως θελει στο καθενα .....εμενα πχ τη πεθερα μου την υπεραγαπαει τη μανα μου οχι...και σαφως οχι γιατι την βλεπει στη χαση και στη φεξη....και οχι δεν ειναι θεμα δωρων γιατι η μανα μου παντα ερχετε με κατι να τη καλοπιασει και παντα η μικρη δε καλοπιανεται....τη προγιαγια της παλι πχ δε θελει το προπαππου της ναι...τη αλλη προγιαγια που δε τη βλεπει συχνα (τη δικη μου γιαγια ) τρελαινεται οποτε τη δει....τι θελω να πω γιατι σας μπερδεψα...στον καθενα αντιδραει διαφορετικα...οπως και εμεις....τα παιδια σε αυτη την ηλικια δε κοιτανε δωρα και παιχνιδια κλπ...κοιτανε απλα τροπο συμπεριφορας και αισθανονται τι εκπεμπει ο αλλος...μπορει πολλες φορες η μανα σο και λογικο ειναι να ειναι κουρασμενη να ειναι οτιδηποτε και να μη τη γεμιζει οπως θα ηθελε η μικρη...αφηστε τη σας δοκιμαζει ολους να δει αντιδρασεις ορια κλπ....αν τα εκανε ολα αυτα στη πεθερα σου αληθεια θα εκανες τα ιδια???eliania επισης βλεπω οτι καθε φορα που λεμε κατι για τη μαμα και πεθερα αναφερεσειοτι και σε σενα πουτης κανεις το ιδιο σου συμπεριφερεται με αγαπη κλπ...πρεπει να καταλαβεις αλλο η αγαπη στη μανα και αλλο στη γιαγια...αλλιως συμπεριφερομαστε στη μανα μας και αλλιως στη γιαγια μας...και εγω ειχα και εχω αγαπημενη γιαγια....παντα τη μια λιγο παραπανω απο την αλλη και τις αγαπαω και τις δυο διαφορετικα....μικρη τους εβγαζα τη πιστη πολλες φορε ςγια να δω μεχρι που θα αντεξουν....

 

ακομη και τωρα η δικια μου η μεγαλη λεει στο πεθερο μου φυγε κανε ρανε δε σε θελω κλπ που της κανει τοσα και δε τη παιζει...προχτες που της ειπα οτι θα παμε στη γιορτη του ετρεξε απο μονη της και πηρε τα αγαπημενα της μπισκοτα να του τα κανει δωρο...κατι που δεν υπαρχει περιπτωση εμενα να μου δωσει πχ...αστη να εκφραστε οπως θελει και να μη τσιμπαει η γιαγια σε αυτα...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η δικιά μου προτιμάει τρελλά εμένα παρόλο που τη μαλώνω πολύ πιο πολύ και της βάζω πιο πολλούς κανόνες από το μπαμπά που γυρνάει το βράδυ και παίζει λίγο μαζί της.

 

σου ειπα κ χτες.μη συγκρινεις το τι κανει με σενα.ολες οι μανες λιγο πολυ τα κανουμε αυτα.ξερεις καμια μανα να μην εχει βαλει ορια κ κανονες?παρολα αυτα μας αγαπανε κ τα αγαπαμε!ΜΗ συγκρινεις το τι κανει με σενα!κ μολις σκεφτηκα να θεσω το ιδιο ερωτημα και εγω...αν τα εκανε στην πεθερα σου θα εμπαινες εδω μεσα να γραψεις τον προβληματισμο σου?

το παιδι εχει αισθηματα οπως ολοι οι ανθρωποι.δυστυχως η ευτυχως δε μπορεις να του τα κατευθυνεις ουτε εσυ ουτε κανενας μας δε μπορει να το κανει σε κανεναν.με το να προσπαθεις να το κανεις μαλωνοντας την να αγαπησει τη γιαγια περισσοτερο κανεις τα πραγματα πολυ χειροτερα.και ξαναρωταω.θα μπορουσες εσυ να αγαπησεις καποιον με το ζορι?πχ αν σου ελεγαν δε θα εχεις φιλεναδα αυτην αλλα τν αλλη επειδη μας κανει πολλα δωρα κ δειχνει πιο εντονο ενδιαφερον...θα το εκανες?

τα συναισθηματα δεν κατευθυνονται δε γινεται να αλλαξουν επειδη το ζηταει καποιος αλλος.ακομα κ αν εισαι 3 ετων ...ακομα κ αν εισαι 30 !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...