Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Είμαι στην 8η εβδομαδα εγκυμοσύνης και πριν μερικές μέρες έκανα την εξέταση του κολπικού υγρου. Σημερα που πήρα τηλέφωνο για να μάθω τα αποτελεσματα μου είπε η μικροβιολόγος οτι βγήκε αρνητικο για μυκόπλασμα αλλά βρήκε κάποια άλλα μικρόβια.... τα οποία δεν ξέρω να σας τα πω γιατί θα έχω την εξέταση στα χέρια μου το απογευμα. Μου είπε να την επαναλάβουμε μήπως εγινε καποιο λάθος. Ολα τα μικρόβια είναι επικινδυνα για την κύηση ή ξεπερνιουνται με κάποια θεραπεία? Υπάρχει κίνδυνος αποβολής? :roll:

Ευχαριστώ πολύ!!

Διαφημίσεις

καλησπερα!!οταν ημουν εγκυος μου ειχαν βρει και εμενα κατι μικροβια σε αυτην την εξεταση.κατι σαν κολπιτιδα μου ειχε πει ο γιατρος.δεν ειναι καθολου επικυνδινα για την κυηση αλλα φυσικα πρεπει να αντιμετωπιστουν.εμενα μου ειχε γραψει κατι χαπακια και μια αλειφη και σε 10 μερες ηταν ολα καλα;)

Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και γράφω γιατί κάπου θέλω να μιλήσω.

Είμαι μόλις στην 5η εβδομάδα κύησης και χτες μετά από λίγα καφέ-ροζ υγρα και κάψιμο στα γεννητικά όργανα πήγα στο γιατρό ο οποίος είδε αίμα στον τράχηλο. Η μήτρα είναι καθαρή δεν προέρχεται από εκεί το αιματάκι. Μου είπε ότι πρέπει να έχω πάθει κάποια μόλυνση. Φυσικά πήρε δείγμα για καλλιέργεια. Εχει συμβεί σε καμιά σας κάτι παρόμοιο?

Τι θα κάνουμε? Δεν θέλω πάθει τίποτα το μωράκι μου!

Κορίτσια έκανα επαναληπτικη εξέταση και βγηκε καθαρη! Littleloulou μην ανησυχείς και εμένα ο γιατρός πριν τα δευτερα αποτελέσματα μου είπε οτι θα έπαιρνα αντιβίωση ή τώρα ή το δευτερο τριμηνο (αναλογα με το μικρόβιο και σε ποιες αντιβιώσεις είναι ανθεκτικό). Πάντως είναι κάτι το οποίο δεν επηρεάζει. Γραψε μας οταν εχεις νεα,φιλάκια!!

Διαφημίσεις

κοπελα μου το μωρο σου ειναι καλα προστατευμενο εκει που ειναι γι αυτο μην ανησυχεις.απλα πρεπει να αντιμετωπιστει πριν γεννησεις αυτο.με το καλο το μωρο σου και να μας γραψεις νεοτερα!!

Κορίτσια δεν μπορώ άλλο. Θα πάθω τίποτα στο τέλος. Αφήστε που μετά το δείγμα που μου πήρε ο γιατρός από τον τράχηλο έχω πόνο και δεν μπορώ να κάτσω έυκολα. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά, αν θα τα καταφέρω. Ο γιατρός λέει ότι αυτή τη στιγμή δεν επηρεάζει το έμβρυο. Το μόνο πρόβλημα είναι να προχωρήσει η μόλυνση προς τα πάνω, προς τη μήτρα. Το θέμα μου λέει είναι ότι θα ταλαιπωρηθείς εσύ. Δεν μπορώ άλλο. Από την πρώτη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος δεν έχω καταφέρει να χαρώ ακόμα. Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Δεν πορώ ούτε να δουλέψω.

Ηρεμησε βρε καλο μου.Μη φοβασαι...μια χαρα ειναι το μωρακι σου.

Θα σου πει ο γιατρος τι θεραπεια θα πρεπει να κανεις και θα περασει.

Αν νιωθεις οτι χειροτερεψε παρε το γιατρο και πες του το.

Ζητα του να σου πει τι μπορεις να κανεις να μειωθει η ενοχλση...πχ πλυσεις με χαμομηλι.

Μην πανικοβαλεσσαι ομως.Ειναι και οι ορμονες της εγκυμοσυνης που σε κανουν ετσι ψυχολογικα.Δυστυχως ενω περιμενεις οτι θα μεινεις εγκυος και θα εισαι μεσα στα χαμογελα και τη χαρα...δεν ειναι ετσι....οι ατιμες οι ορμονες κανουν τη δουλεια τους...βαλε και το αγχος να πανε ολα καλα...να τα κλαμματα και η στεναχωρια.

Εσυ να σκεφτεσαι μονο θετικα...το μωρο ειναι μια χαρα...κοιτα να εισαι κι εσυ λοιπον.Μη το στεναχωρεις τσαμπα.Κι να ταλαιπωρηθεις λιγακι...δεν πειραζει...για καλο ειναι.