Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβληματισμος για μια φιλη,,,,,,,,βοηθεια..


Recommended Posts

Μια γνωστη μου ειπε να γραψω γιαυτην για να την λυθει η απορια γεννησε πριν 2 χρονια και τρεις μηνες και δεν την αφησαν να θηλασει λογω καταθλιψεις που περναει και λογω φαρμακευτικης αγωγηςπου περνει και την οποια επερνε σε ολη την εγκυμοσυνη τα φαρμακα ειναι seroxat 30 kai zanax 0,5 ειναι το τετερτο παιδι της και νιωθει πληγωμενη και γεματη τυψεις που δεν τον θηλασε καθολου εαν και ειναι αργα να θηλασει τωρα ρωτα εαν τελικα η αγωγη ηταν οντως πραγματικο εμποδιο για να θηλασει η παλι φταιει οτι ο γιατρος της δεν ηταν πληρη ενημερωμενος για τον θηλασμο η κοπελα ακομα ρωταει εαν μπορει να προσπαθησει τωρα να θηλαση η ειναι εντελως αργα εαν δηλάδη μετα απο 2 χρονια μπορει να κατεβασει γαλα η κοπελα εχει προβλημα και νιωθει ενοχη οτι φταιει οτι αυτη δεν το εψαξε καλα οποτε θα θελαμε μια απαντηση ακομα και εαν ειναι αργα γιατι θελει να κανει κιαλλο οποτε καλο ειναι να ειναι ενημερωμενη τουλαχιστον στο αλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βρε μπουμπουλιθρα δυο χρονια μετα τον τοκετο να κατεβασει γαλα.....

μαλλον αδυνατον να συμβει..... 4 παιδια δεν ειπες οτι εχει ηδη η κοπελα; και δεν το ξερει; οσο για την αγωγη μαλλον καλα εκανε εαν σκεφτεις πως ολα περνανε μεσα απο το μητρικο γαλα στο νεογνο οποτε σωστα επραξε και δεν το θηλασε το μικρο. αλλα τωρα γαλα; 2 χρονια μετα; ας κοιταξει η κοπελα να ειναι καλα και να ξεπερασει οτι την απασχολει και αντιμετωπιζει και εαν ειναι καλα και προβει και σε αλλο παιδακι τι να πω... καλη της επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

λιανα νομιζω οτι πρεπει να μας δοθει μια απαντηση απο καποια ειδικη του θηλασμου εχω ακουσει εγω προσωπικα οτι γυναιακα εχει υιοθετηση παιδι και το εχει θηλασει κανονικα αλλα αυτο ερχετε ως δευτερος προβληματισμος το πρωτο νομιζω ειναι εαν τελικα ειχε δικιο ο γιατρος ο οποιος σε ολην την διαρκεια της εγκυμοσυνης την εδινε την ιδια αγωγη που στην εγκυμοσυνη παει κατυευθειαν στον πλακουντα και το μωρο ειναι πιο ευαισθητο ενω στον θηλασμο καποια φιλτραροντε εαν δεν κανω λαθος και οι κοπελα εχει σκοπο και αλλο παιδι οποτε πρεπει να γνωριζει.......

Link to comment
Share on other sites

Από τις οδηγίες χρήσης του xanax

 

2.4.3-4 Χρήση κατά την κύηση και τη γαλουχία

Σε μερικές μελέτες έχει αναφερθεί αυξημένος κίνδυνος συγγενών ανωμαλιών που έχουν σχέση με ελάσσονα ηρεμιστικά (χλωροδιαζεποξείδη, διαζεπάμη, μεπροβαμάτη) κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου της εγκυμοσύνης. Επειδή η χρήση αυτών των φαρμάκων σπάνια είναι επείγουσα, η χρήση της αλπραζολάμης κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου θα πρέπει να αποφεύγεται. Επίσης πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η πιθανότητα να μείνει έγκυος κάποια γυναίκα κατά τη διάρκεια της θεραπείας. Οι ασθενείς που θα μείνουν έγκυες πρέπει να συμβουλευθούν το γιατρό τους για τον τρόπο διακοπής του φαρμάκου.

Αν το φάρμακο αναγραφεί σε γυναίκα αναπαραγωγικής ηλικίας θα πρέπει να προειδοποιείται ότι οφείλει να συμβουλευθεί τον ιατρό της σχετικά με τη διακοπή του φαρμάκου εφόσον σκοπεύει να καταστεί ή υπάρχει υποψία ότι είναι έγκυος.

Εφόσον το φάρμακο χορηγηθεί, εξαιτίας επιβεβλημένων ιατρικών λόγων, κατά την τελευταία φάση της κύησης ή κατά τη διάρκεια του τοκετού σε υψηλές δόσεις υπάρχει η πιθανότητα εμφάνισης αντιδράσεων στο νεογνό, τέτοιες όπως υποθερμία, υποτονία και μετρίας βαρύτητας καταστολή της αναπνοής, λόγω της φαρμακολογικής δράσης του φαρμάκου.

Επιπλέον βρέφη που γεννήθηκαν από μητέρες οι οποίες ελάμβαναν βενζοδιαζεπίνες κατά το χρονικό διάστημα του τελευταίου τριμήνου της κύησης δυνατόν να εμφανίσουν φυσική εξάρτηση και μπορεί να υπάρξει κίνδυνος εμφάνισης στερητικών συμπτωμάτων κατά τη μετεμβρυϊκή περίοδο.

Αφού οι βενζοδιαζεπίνες ανευρίσκονται στο μητρικό γάλα, δεν θα πρέπει να χορηγούνται σε θηλάζουσες μητέρες.

 

Για το seroxat δεν βρήκα online της οδηγίες χρήσης αλλά βρήκα αυτό:

 

Δεν είναι γνωστό αν η παροξετίνη μπορεί να βλάψει ένα έμβρυο, γι'αυτό καλύτερα να μην πάρετε αυτό το φάρμακο σε περίπτωση εγκυμοσύνης αν πρώτα δε συμβουλευτείτε το γιατρό σας. Περνά στο μητρικό γάλα και μπορεί να βλάψει ένα νεογνό, γι'αυτό μην πάρετε παροξετίνη εφόσον θηλάζετε αν πρώτα δε συμβουλευτείτε το γιατρό σας.

 

Oπότε σε οποιαδήποτε περίπτωση καλά έκανε και δεν θήλασε!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστη μου ειπε να γραψω γιαυτην για να την λυθει η απορια γεννησε πριν 2 χρονια και τρεις μηνες και δεν την αφησαν να θηλασει λογω καταθλιψεις που περναει και λογω φαρμακευτικης αγωγηςπου περνει και την οποια επερνε σε ολη την εγκυμοσυνη τα φαρμακα ειναι seroxat 30 kai zanax 0,5 ειναι το τετερτο παιδι της και νιωθει πληγωμενη και γεματη τυψεις που δεν τον θηλασε καθολου εαν και ειναι αργα να θηλασει τωρα ρωτα εαν τελικα η αγωγη ηταν οντως πραγματικο εμποδιο για να θηλασει η παλι φταιει οτι ο γιατρος της δεν ηταν πληρη ενημερωμενος για τον θηλασμο η κοπελα ακομα ρωταει εαν μπορει να προσπαθησει τωρα να θηλαση η ειναι εντελως αργα εαν δηλάδη μετα απο 2 χρονια μπορει να κατεβασει γαλα η κοπελα εχει προβλημα και νιωθει ενοχη οτι φταιει οτι αυτη δεν το εψαξε καλα οποτε θα θελαμε μια απαντηση ακομα και εαν ειναι αργα γιατι θελει να κανει κιαλλο οποτε καλο ειναι να ειναι ενημερωμενη τουλαχιστον στο αλλο...

 

Μπουρμπουλήθρα καλησπέρα! Καταρχάς όσον αφορά στα φάρμακα το αντικαταθλιπτικό είναι ασφαλές το xanax είναι βενζοδιαζεπίνη, σχετικά ασφαλές, αλλά όχι απαγορευτικό, θα μπορούσε να θηλάσει. Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό. Το βασικό είναι η μαμά να είναι συναισθηματικά παρούσα με το μωρό της ώστε να εγκατασταθεί μια ασφαλής σχέση μεταξύ τους. Η κατάθλιψη ήταν επιλόχεια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνώμη μου είναι πως αν συνεχίζει να παίρνει τα χάπια ούτε να το σκέφτεται για επαναθηλασμό!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ελέγξει και μόνη της τις ουσίες στην τράπεζα δεδομένων:

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp Μιλάμε πάντα για τον θηλασμό, για την εγκυμοσύνη αλλάζει το πράγμα.

 

χωρίς να έχω παραπάνω πληροφορίες νομίζω ότι ενδεχομένως το θέμα αυτής της γυναίκας δεν είναι τα φάρμακα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

βρε μπουμπουλιθρα δυο χρονια μετα τον τοκετο να κατεβασει γαλα.....

μαλλον αδυνατον να συμβει.....

 

Εμενα ο παιδιατρος μας, μου ειπε συγκεκριμενα την εξης φραση: " Και τη γρια να βαλεις να θηλασει, αργα ή γρηγορα θα ερθει το γαλα".

 

Τωρα να πω την αληθεια....δε καταλαβα αν το εννοουσε κυριολεκτικα ή το ειπε για να δωσει εμφαση στο θεμα "οσο το προκαλεις, τοσο εχεις"...

 

Πιθανως και να μην ειναι αδυνατο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ελέγξει και μόνη της τις ουσίες στην τράπεζα δεδομένων:

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp Μιλάμε πάντα για τον θηλασμό, για την εγκυμοσύνη αλλάζει το πράγμα.

 

Ακριβώς επειδή μιλάμε για τον θηλασμό όταν η η εταιρεία παρασκευής του φαρμάκου συστήνει στις οδηγίες χρήσης να αποφεύγεται δεν μπορούμε να την αγνοούμε. Προφανώς ως εταιρεία παρασκευής κάτι παραπάνω ξέρει από τα πειράματα που έχει κάνει.

 

Κι επειδή η απουσία θηλασμού πιθανά να την έχει οδηγήσει σε νέα κρίση κατάθλιψης καλό θα είναι αυτό να της γίνει σαφές!

 

Η κοπέλα προφανώς από τα λεγόμενα της φίλης της είχε κατάθλιψη και πριν την εγκυμοσύνη και κατά τη διάρκεια και έχει ένα διαρκές πρόβλημα. Δεν μιλάμε λοιπόν για επιλόχεια κατάθλιψη εφόσον ο γιατρός ρίσκαρε να της συνεχίσει τα φάρμακα στην εγκυμοσύνη.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς επειδή μιλάμε για τον θηλασμό όταν η η εταιρεία παρασκευής του φαρμάκου συστήνει στις οδηγίες χρήσης να αποφεύγεται δεν μπορούμε να την αγνοούμε. Προφανώς ως εταιρεία παρασκευής κάτι παραπάνω ξέρει από τα πειράματα που έχει κάνει.

 

Οι οδηγίες στη συσκευασία των φαρμάκων είναι το τελευταίο που χρειάζεται να διαβάζεις όσον αφορά το θηλασμό, δυστυχώς. Ακόμη και σε σιροπάκια παρακεταμόλης που δίνονται σε βρέφη και χωρίς συνταγή, οι οδηγίες είναι πέραν του δέοντος επιφυλακτικές για τη χρήση τους από θηλάζουσες.

 

Το κατά πόσο οι διάφορες ουσίες περνούν στο γάλα έχει μπορεί να διαπιστωθεί με αναλύσεις και όχι με εικασίες "εμ, θα περνάει, δεν θα περνάει;" ή περιορισμούς "καλού κακού μην θηλάσεις". Στην βάση δεδομένων http://www.e-lactancia.org δημοσιεύονται τα πορίσματα αναλύσεων.

 

Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενέστατα στο φόρουμ, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει.

 

Αν και θεωρητικά υπάρχουν πολλές πιθανότητες πρόκλησης γαλουχίας, καλύτερα να επικοινωνήσει η κυρία με κάποια σύμβουλο θηλασμού η οποία θα της συστήσει μια κατάλληλη ψυχολόγο, ώστε να τακτοποιήσει μέσα της τα συναισθήματά της απέναντι στο θέμα του θηλασμού και να κοιτάξει μπροστά στη ζωή της. Καλή επιτυχία της εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

- Μύθος: «Μόλις μια μητέρα σταματήσει το θηλασμό, δεν μπορεί να ξαναρχίσει.»

Στην πραγματικότητα μια μητέρα μπορεί να ξαναρχίσει το θηλασμό (να ξαναπαράγει γάλα) - δεν υπάρχει όριο ηλικίας. Έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις που κάποιες γιαγιάδες θήλασαν τα εγγόνια τους.

 

 

Αυτο το βρηκα στην ιστοσελιδα της UNICEF

http://www.unicef.gr/news/2009/bf09.php

Μαλλον κυριολεκτικα το ελεγε ο γιατρος μας....

 

 

Link to comment
Share on other sites

- Μύθος: «Μόλις μια μητέρα σταματήσει το θηλασμό, δεν μπορεί να ξαναρχίσει.»

Στην πραγματικότητα μια μητέρα μπορεί να ξαναρχίσει το θηλασμό (να ξαναπαράγει γάλα) - δεν υπάρχει όριο ηλικίας. Έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις που κάποιες γιαγιάδες θήλασαν τα εγγόνια τους.

 

 

Αυτο το βρηκα στην ιστοσελιδα της UNICEF

http://www.unicef.gr/news/2009/bf09.php

 

 

 

 

Μαλλον κυριολεκτικα το ελεγε ο γιατρος μας....

Γυναίκες που εχουν υιοθετησει μωρά έχουν καταφέρει να τα θηλάσουν!

 

Μετά από 2 χρόνια νομίζω ότι θα είναι δύσκολο να πείσει το παιδί να συνεργαστεί και να θηλάσει, ίσως αν ήταν πιο μικρό να ήταν εφικτό. Και εγώ πιστεύω ότι μάλλον χρειάζεται βοηθεια για να διαχειριστεί και να τακτοποιήσει τα αισθήματά της

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι μάλλον χρειάζεται βοηθεια για να διαχειριστεί και να τακτοποιήσει τα αισθήματά της

 

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο! Ενταξει παιδια....καλος ο θηλασμος...πολυ καλος! οχι μονο καλος....τελειος!

 

ΑΛΛΑ!

Δεν ειναι το μονο που σε κρινει σαν μανα! Δε ηρθε και η συντελεια του κοσμου αν καποια δε θηλασει....αλιμονο δλδ! Να αρχιζε και να τελειωνε ο ρολος της μανας εκει!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή μιλάμε για τον θηλασμό όταν η η εταιρεία παρασκευής του φαρμάκου συστήνει στις οδηγίες χρήσης να αποφεύγεται δεν μπορούμε να την αγνοούμε. Προφανώς ως εταιρεία παρασκευής κάτι παραπάνω ξέρει από τα πειράματα που έχει κάνει.

 

Η εταιρεία παρασκευής, όπως και κάθε φαρμακευτική εταιρεία, συνιστά την αποφυγή του κατά τη διάρκεια του θηλασμού καθαρά και μόνο για νομικούς λόγους. Ο μόνος λόγος είναι η αποφυγή πιθανών μηνύσεων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

M' αρέσει που επιμένετε αν και το site που εσείς προτείνατε το γράφει μάλλον ξεκάθαρα:

 

Moderately safe, mild risk possible, follow-up
Όσο για την παρακεταμόλη το γνωστό σε όλους μας και ως depon:

 

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ: Μέχρι σήμερα δεν έχουν προκύψει ενδείξεις ότι η παρακεταμόλη προκαλεί δυσμενείς επιδράσεις στο έμβρυο. Εν τούτοις, πρέπει να λαμβάνονται οι συνήθεις προφυλάξεις που αφορούν τη χρήση φαρμάκων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ιδιαίτερα κατά το πρώτο τρίμηνο.Η παρακεταμόλη απεκκρίνεται στο μητρικό γάλα, αλλά σε θεραπευτικές δόσεις δεν φαίνεται να έχει δυσμενείς επιδράσεις στο βρέφος.
Σ.Σ. Δεν μπορεί κάποιος που γράφει να πρέπει να αποδείξει πως και γιατί είναι σχετικός με αυτό που γράφει. Ειδικά σε τέτοια θέματα!

 

Καταλαβαίνω την ανάγκη σας να στηρίξετε το θηλασμό, κι εγώ μητέρα είμαι και μάλιστα που δεν κατάφερε από άγνοια να θηλάσει, αλλά σε μερικά θέματα δεν χωράνε ούτε συναισθηματισμοί ούτε ξεροκεφαλιές.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αερικό, δεν υπάρχει φάρμακο που να γράφει ότι είναι συμβατό με τον θηλασμο. Αυτή είναι η πολιτική τους. Αν παίρναμε στα σοβαρά τις φαρμακευτικές εταιρίες, θα έπρεπε στην παραμικρή ουρολοίμωξη ή αμυγδαλίτιδα ή οποιαδήποτε κατάσταση που χρήζει αντιβίωσης να οδηγούμασταν σε βίαιο και αναίτιο αποθηλασμό.

 

Κατά τα άλλα δεν το βρίσκω προσωπικά καλή ιδέα. Ο επαναγαλακτισμός είναι μεν εφικτός, αλλά το μωρό πιθανότατα δεν θα ξέρει πώς να θηλάζει και επίσης είναι σε ηλικία που δεν νομίζω ότι είναι καλό να αισθανθεί πίεση για να θηλάσει.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εδώ palladin δεν μιλάμε για ένα οποιοδήποτε φάρμακο αλλά για ουσίες που εθίζουν και γι' αυτό λέω πως πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με το τι προτείνουμε ακόμα και αν οι φαρμακευτικές μας εμπαίζουν. Το ότι η ουσία είναι εθιστική δεν νομίζω πως μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν. Για αντικαταθλιπτικά μιλάμε όχι για ασπιρίνη.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εδώ palladin δεν μιλάμε για ένα οποιοδήποτε φάρμακο αλλά για ουσίες που εθίζουν και γι' αυτό λέω πως πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με το τι προτείνουμε ακόμα και αν οι φαρμακευτικές μας εμπαίζουν. Το ότι η ουσία είναι εθιστική δεν νομίζω πως μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν. Για αντικαταθλιπτικά μιλάμε όχι για ασπιρίνη.

 

Τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι εθιστικά, οι βενζοδιαζεπίνες όπως το xanax είναι μόνο αν κανείς δεν ακολουθήσει τις οδηγίες του γιατρού.

Επίσης ρώτησα αν είχε επιλόχειο κατάθλιψη γιατί είχα κάτι στο μυαλό μου, πολύ πιθανό να είχε και πριν ;)

Και όπως είπα το θέμα σε αυτή την γυναίκα μάλλον δεν είναι το πως θα καταφέρει να θηλάσει..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, πιστεύω ότι το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι το μωρό είναι πλέον μεγάλο για να ξεκινήσει να θηλάζει.

 

Όσον αφορά τα φάρμακα, το e-lactancia δίνει στο xanax risk level 1, δηλαδή σχετικά ασφαλές. Είμαι απολύτως σίγουρη ότι οι αγελάδες παίρνουν πολύ περισσότερες αντιβιώσεις, ορμόνες και φάρμακα. Γενικώς πιστεύω ότι το γάλα μιας μητέρας, ακόμα και αν παίρνει φάρμακα, είναι πολύ καλύτερο από το ξένο (εκτός από ιδιαίτερα σπάνιες περιπτώσεις όπως χημειοθεραπεία)

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις σουζι η μητερα εχει προβλημα χρονια και αντιμετωπιζει με τα φαρμακα πιστευω για να το ψαχνει και να ειναι το θελει τωρα το ηθελε και πριν ακομα οπως ειπα τα φαρμακα τα εδινε ο γιατρος κανονικα και στην εγκυμοσυνη σε ολη την διαρκεια οπως ειπα ακομα λογω της εμπειρια θηλαζω ακομα ξερω οτι ολα τα φαρμακα συνηθως εχουν αντενδειξεις τοσο στην εγκυμοσυνη οσο και στον θηλασμο αλλα οι γιατροι στην εγκυμοσυνη σε μενα τουλαχιστον που ειχα προβληαμα με τα εδιναν με τσουβαλι ακομα και οι βιταμινες που μου διναν οταν τις διαβαζα ειχαν ενα σορρο παρενεργειες... ακομα για μια απλη αντιβιωση σε δημοσιο νοσοκομειο μου την ειπαν οτι ειμαι παραλογη που θηλαζω ακομα 12 μηνων τοτε το παιδι και με αφησαν να ποναω χωρις να αναλαμβαινουν την ευθυνη οι γιατροι γιατι θηλαζα να μου την δωσουν και τους ελεγα οτι ποναω και τελικα με δικη μου βουληση...Τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι εθιστικά, οι βενζοδιαζεπίνες όπως το xanax είναι μόνο αν κανείς δεν ακολουθήσει τις οδηγίες του γιατρού.

Επίσης ρώτησα αν είχε επιλόχειο κατάθλιψη γιατί είχα κάτι στο μυαλό μου, πολύ πιθανό να είχε και πριν :wink:

Και όπως είπα το θέμα σε αυτή την γυναίκα μάλλον δεν είναι το πως θα καταφέρει να θηλάσει..:rolleyes:εδω δεν καταλαιβαινω τι θες να πεις σουζι;;;;;;;και φυσικα η κοπελα θελει να μαθει την αληθεια γιατι καποιοι αποφασισαν να στερησουν μια μανα να δωσει στο παιδι της το πολυτιμοτερο δωρο του για την υπολοιπη ζωη του πατωντασ πανα στη αγνοια τησ..........

χωρίς να έχω παραπάνω πληροφορίες νομίζω ότι ενδεχομένως το θέμα αυτής της γυναίκας δεν είναι τα φάρμακα

το ιδιο και εδω;;;;

και φυσικα και η ιδια καταλαβαινει οτι ειναι αργα να θηλασει απλα θελει να ειναι ενημερωμενη ...ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις σουζι η μητερα εχει προβλημα χρονια και αντιμετωπιζει με τα φαρμακα πιστευω για να το ψαχνει και να ειναι το θελει τωρα το ηθελε και πριν ακομα οπως ειπα τα φαρμακα τα εδινε ο γιατρος κανονικα και στην εγκυμοσυνη σε ολη την διαρκεια οπως ειπα ακομα λογω της εμπειρια θηλαζω ακομα ξερω οτι ολα τα φαρμακα συνηθως εχουν αντενδειξεις τοσο στην εγκυμοσυνη οσο και στον θηλασμο αλλα οι γιατροι στην εγκυμοσυνη σε μενα τουλαχιστον που ειχα προβληαμα με τα εδιναν με τσουβαλι ακομα και οι βιταμινες που μου διναν οταν τις διαβαζα ειχαν ενα σορρο παρενεργειες... ακομα για μια απλη αντιβιωση σε δημοσιο νοσοκομειο μου την ειπαν οτι ειμαι παραλογη που θηλαζω ακομα 12 μηνων τοτε το παιδι και με αφησαν να ποναω χωρις να αναλαμβαινουν την ευθυνη οι γιατροι γιατι θηλαζα να μου την δωσουν και τους ελεγα οτι ποναω και τελικα με δικη μου βουληση...Τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι εθιστικά, οι βενζοδιαζεπίνες όπως το xanax είναι μόνο αν κανείς δεν ακολουθήσει τις οδηγίες του γιατρού.

Επίσης ρώτησα αν είχε επιλόχειο κατάθλιψη γιατί είχα κάτι στο μυαλό μου, πολύ πιθανό να είχε και πριν :wink:

Και όπως είπα το θέμα σε αυτή την γυναίκα μάλλον δεν είναι το πως θα καταφέρει να θηλάσει..:rolleyes:εδω δεν καταλαιβαινω τι θες να πεις σουζι;;;;;;;και φυσικα η κοπελα θελει να μαθει την αληθεια γιατι καποιοι αποφασισαν να στερησουν μια μανα να δωσει στο παιδι της το πολυτιμοτερο δωρο του για την υπολοιπη ζωη του πατωντασ πανα στη αγνοια τησ..........

χωρίς να έχω παραπάνω πληροφορίες νομίζω ότι ενδεχομένως το θέμα αυτής της γυναίκας δεν είναι τα φάρμακα

το ιδιο και εδω;;;;

και φυσικα και η ιδια καταλαβαινει οτι ειναι αργα να θηλασει απλα θελει να ειναι ενημερωμενη ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου μπουρμπουλήθρα :) Αυτό που είπα είναι ότι το βασικό για μια μητέρα είναι να καταφέρει να είναι συναισθηματικά παρούσα για το μωράκι της ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες του. Μια μητέρα με κατάθλιψη επειδή εκ των πραγμάτων είναι απορροφημένη από το πρόβλημα της -χωρίς φυσικά να φταίει- είναι πολύ πιθανό να φροντίζει το μωράκι της περισσότερο μηχανικά και χωρίς να συμμετέχει πολύ συναισθηματικά και αυτό είναι σοβαρό. Η κατάθλιψη είναι μια διαταραχή που εμφανίζεται με τη μορφή επεισοδίων. Αυτό σημαίνει ότι όταν περάσει το καταθλιπτικό επεισόδιο τις περισσότερες φορές το άτομο επιστρέφει σε αυτά που έκανε πριν. Ρώτησα για την επιλόχειο κατάθλιψη, γιατί αν είχε σε κάποια προηγούμενη γέννα είναι πιο πιθάνό να ξανακάνει σε επόμενη γέννα σε σχέση με άλλες γυναίκες και είναι κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να αντιμετωπιστεί έγκαιρα. Δηλαδή σε αυτή την γυναίκα το βασικό είναι να είναι καλά ψυχικά, αυτό εννοούσα. Σε σχέση με τον θηλασμό, φυσικά και δεν φταίει εκείνη που δεν θήλασε, όμως δεν είμαι σίγουρη για ποιο λόγο ακριβώς θέλει να θηλάσει τώρα..Το καλύτερο για μένα -και εκφράζω απλώς την γνώμη μου- είναι να κοιτάξει να είναι καλά ψυχικά και στο επόμενο παιδάκι της που θα είναι πιο ενημερωμένη θα θηλάσει από την αρχή.

Μπορείς να βάζεις όποιο φάρμακο θέλεις στη βάση που σου έδωσα και σου βγάζει αν είναι συμβατό με τον θηλασμό, δυστυχώς οι γιατροί δεν γνωρίζουν και οι περισσότεροι είναι άσχετοι με τον θηλασμό όπως θα διαπίστωσες κι εσύ και όλες μας...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο παιδιατρος μας, μου ειπε συγκεκριμενα την εξης φραση: " Και τη γρια να βαλεις να θηλασει, αργα ή γρηγορα θα ερθει το γαλα".

 

Τωρα να πω την αληθεια....δε καταλαβα αν το εννοουσε κυριολεκτικα ή το ειπε για να δωσει εμφαση στο θεμα "οσο το προκαλεις, τοσο εχεις"...

 

Πιθανως και να μην ειναι αδυνατο...

Κάτι ανάλογο μου είχε πει η μαια που μου έκανε τα μαθήμα του ανώδυνου. Στην κατοχή υπήρχε η τότε μαμή - τροφός - δεν θυμάμαι πως μου την είχε αναφέρφει η οποία θήλαζε όλα τα παιδιά της γειτονιάς χωρίς να χρειάζεται να έχει δικό της η ίδια. Εν όλιγης μετά από 4-5 μέρες θηλασμού του μωρού στο στήθος ενεργοποιείται ο θηλασμός και αυξάνονται τα επίπεδα προλακτίνης. Άρα κατεβαίνει γάλα.

Το ερώτημα: Είναι δυνατόν 2 χρονών παιδί που δεν έχει ξαναθηλάσει (και να το έχει κάνει δεν θυμάται σε αυτήν την ηλικία) να μπορέσει να θηλάσει ή και να δεχτεί το στήθος.

Απλό παράδειγμα όταν είχα γεννήσει η κόρη μου τότε 3 μηνών και έκλαιγε για να φάει και για πλάκα βγάζει το στήθος της η θεία μου για να την θηλάσει και έκεινη γύριζε το κεφαλάκι από την άλλη- γιατί απλά δεν μύριζε το γάλα. Και το λέω αυτό γιατί πάλι για πλάκα έχω θηλάσει την κόρη της κολλητής μου και εκείνη αντίστοιχα την δική μου κόρη. Κανένα μωρό δεν είδε την διαφορά μαμάς - ξένης. Το γάλα ήταν ίδιο.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

πολλά ερωτηματικά.........:confused:

τι έχει ανάγκη το παιδί????

έχει θηλάσει ποτέ του???

και αν ναι πότε ???σίγουρα δεν θυμάται.....

μπορείς να βάλεις το παιδί δυο ετών στο στήθος όταν δεν έχει καμία επαφή με αυτό???

προέχουν οι ανάγκες του παιδιού....

θέλει να το κάνει για να πιει το μωρό της μητρικό γάλα????

Δηλ.

Σίγουρα μπορεί να κατεβάσει γάλα αλλά το παιδί της θα θέλει να θηλάσει???

θα έκανε την διαδικασία π.χ. Για να δίνει μητρικό γάλα στο παιδί της με μπουκάλι ή με ποτήρι??

Και αν υποθέσουμε ότι όλα πήγαιναν καλά το παιδί ήθελε να θηλάσει και εκείνη είχε γάλα αν κάτι στην διαδικασία δεν της άρεσε και αποφάσιζε να διακόψει πάλι πως θα ένιωθε το παιδί?

Το συναισθηματικό κενό που νιώθει η μαμά σίγουρα δεν πρέπει να καλυφθεί με το να βάλει το παιδί σε μια άλφα διαδικασία.

ταπεινή μου άποψη είναι ότι από τη στιγμή που αφορά το παιδί θα πρέπει να γίνεται κυρίως με γνώμονα τις ανάγκες του

ποτέ δεν είναι αργά αλλά είναι πολύ σημαντικό όταν μια μαμά κάνει επαναγαλακτισμό να καθορίσει ακριβώς τον λόγο που θέλει να το κάνει γιατί δεν είναι μια διαδικασία που αφορά μόνο εκείνη!!! συναισθηματικά εμπλέκεται και το παιδί....

το δεύτερο σκέλος η διαδικασία είναι απαιτητική σωματικά και συναισθηματικά και για τη μαμά είναι σε θέση συναισθηματικά να τη στηρίξει ή αυτό θα επιβάρυνε την κατάσταση της???

 

Γενικά στη ζωή μου είμαι της άποψης ότι όλα διορθώνονται αλλά υπάρχουν φορές που στην προσπάθεια να διορθώσουμε κάτι σε λάθος χρόνο χαλάμε πράγματα που λειτουργούν έτσι και αλλιώς......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...