Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΩΤΑΤΟ ΟΡΙΟ ΑΜΝΙΑΚΩΝ ΥΓΡΩΝ


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Στην χθεσινή μου επίσκεψη στο γιατρό, (25 εβδ + 2 ημ) αν και το μωρό το βρήκε πολύ καλά, όπως και τις εξετάσεις μου, μου είπε να κάνω καμπύλη ζαχάρου, αν και δεν έχω ζάχαρο, διότι βρισκει τα υγρά στο ανώτατο φυσιολογικό επίπεδο. Κρίνει οτι ειναι πολύ νωρις να είμαι σε αυτό το όριο και πρέπει να κάνω αυτή την εξέταση. Όμως δεν μου είπε (ίσως για να μην με φοβήσει) τι σημαίνει αν ξεπεράσω αυτό το όριο και γενικά τι πρόβλημα υπάρχει. Θέλει να δει την καμπύλη και τότε θα μου πει. Δεν σας κρυβω ότι έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Γνωρίζει κάποια κοπέλα το θέμα ή της έχει τύχει κάτι παρόμοιο?? οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη.

Ευχαριτώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω ένα βιβλίο όπου γράφει για πάρα πολύ αμνιακό υγρό το εξής....(δεν ξέρω αν είναι αυτό που σε ενδιαφέρει, εγώ όμως σου το γράφω)

 

Μια υπερβολική ποσότητα αμνιακού υγρού, γνωστή σαν πολυυδράμνιον, μπορεί να συγκεντρωθεί σταδιακά ή γρήγορα. Τα συμπτώματα του πολυυδράμνιου είναι το μεγαλύτερο μέγεθος της κοιλιάς, απ΄ό,τι το αναμενόμενο για τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, κοιλιακή κακοδιαθεσία και σποραδικά δύσπνοια, ναυτία ή οίδημα των ποδιών. Αν παρουσιαστεί πολυυδράμνιο μπορεί να γίνουν αναλύσεις για να γίνει έλεγχος ανωμαλιών εμβρύου. Στις πιο πολλές περιπτώσεις, το έμβρυο είναι φυσιολογικό και το πολυυδράμνιο δεν απαιτεί θεραπεία. Σποραδικά, αφαιρείται λίγο υγρό, για να ανακουφιστεί η γυναίκα από τα συμπτώματα, με μια διαδικασία παρόμοια με την αμνιοκέντηση. Αν τα συμπτώματα παρουσιαστούν αργά στην εγκυμοσύνη και είναι βαριά, ο γιατρός σας μπορεί να προκαλέσει τοκετό!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια στον β'επιπεδου μου μετρησαν το αμνιακο υγρο και ειχα 20cm με φυσιολογικες τιμες 5-20...δεν μου ειπε κανεις τιποτα ουτε η γιατρος μου...αλλα δεν ξερω πως μου εχει καρφωθει αυτη η ιδεα και γιατι το θεωρω πολυ...

 

μηπως ειναι αιτια που δεν ακουω το μωρο μου ενω ειναι σε μεγαλη εβδομαδα για να το ακουω...το λεω γιατι το ακουω ελαχιστα... :roll::roll:

 

δεν ξερω μας τρελενουν οι αποριες και η αγωνια γενικα ολο αυτον τον καιρο...

 

αν ξερετε κατι??ή αν το εχετε μετρησει..πειτε μου κοριτσακια...σας ευχαριστω..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

dina27 καταρχήν ηρέμησε!!

Το ότι έχεις 20 με όριο το 20 σημαίνει πως είσαι στα ανώτερα φυσιολογικά. Αυτό σημαίνει πως έχεις λίγο παραπάνω αμνιακό από το φυσιολογικό αλλά είσαι ακόμη μέσα στα φυσιολογικά όρια. Γιάυτό μην αγχώνεσαι.

Εγώ έχω το ακριβώς αντίτροφο, δηλαδή ολιγάμνιο. Στη Β επιπέδου μου μέτρησαν το αμνιακό 10, δηλαδή στα κατώτατα φυσιολογικά.Μη σε πιάνει πανικός γιατί εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ με το θέμα αυτό.

Έχε υπόψιν σου πως η μέτρηση του αμνιακού είναι πολύ αμφιλεγόμενη μέτρηση. Δηλαδή εμένα με 2 διαφορετικές μετρήσεις μου έβγαλαν διαφορετικά αποτελέσματα. Επίσης να ξέρεις πως το αμνιακό αυξομειώνεται κάθε 2-3 ώρες.

Τέλος να σε ενημερώσω πως σήμερα που πήγα στη γιατρό μου ρώτησα αν στα ολιγάμνια γίνεται να προσθέσεις αμνιακό μου έιπε πως ναι αλλά είναι πολύ επίφοβο, σε αντίθεση με τα πολυάμνια που πολύ ευκολότερα γίνεται αφίρεση του περίσιου υγρού. Άρα και πρόβλημα να υπάρχει έχεις και λύση.

ΟΜΩΣ αφού δε σου επεσήμανε κανένας πως υπάρχει πρόβλημα γιατί ανησυχείς????Μη βάζεις κακό με το νου σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι ντινάκι μου δεν ξαναπήγα αλλά σήμερα μετά από τόσες επισκέψεις ήταν η 1η φορά που μου μέτρησε και η δική μου γιατρός το αμνιακό 14 δηλαδή μέσα στα σωστά όρια!!!!!!!!!!!!!!!

Τρελάθηκα από τη χαρά μου!!!!

Έπινα πολλά υγρά και ξεκουράστηκα πολύ. Αυτό βοήθησε μου είπε.

Ρώτα και συ τη δική σου αν μπορείς να κάνεις κάτι

Ενημέρωσε με!!!

Όλα καλά θα πάνε, να με θυμηθείς!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.δεν υπαρχει προβλημα μην ανησυχεις.αν ηταν κατι θα στο ειχαν πει.ομωσ αυτος ειναι ο λογος που δεν καταλαβαινεις πολυ το μωρακι σου.οσο προχωραει η εγκυμοσυνη προς το τελος καταλαβαινουμε πιο εντονα το μωρο οχι μονο γιατι ειναι αρκετα μεγαλο,αλλα επειδη απο την 33 εβδομαδα σταδιακα τα υγρο αυτο μειωνεται.

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ντινάκι μου καλησπέρα! Εγώ δεν γνωρίζω να σου πω κάτι, ωστόσο, από τη στιγμή που κυμαίνεσαι εντός των φυσιολογικών ορίων, δεν βλέπω λόγο ανησυχίας... :D Εξάλλου, αν υπήρχε κάποιο θεματάκι, ο πρώτος που θα σου το έλεγε θα ήταν ο ίδιος ο γιατρός σου για να αποφύγεις πιθανόν κάποια πράγματα, όπως κούραση, ορθοστασία κ.λ.π. Οπότε όλα καλά! :D Χαλάρωσε! :D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια στον β'επιπεδου μου μετρησαν το αμνιακο υγρο και ειχα 20cm με φυσιολογικες τιμες 5-20...δεν μου ειπε κανεις τιποτα ουτε η γιατρος μου...αλλα δεν ξερω πως μου εχει καρφωθει αυτη η ιδεα και γιατι το θεωρω πολυ...

 

μηπως ειναι αιτια που δεν ακουω το μωρο μου ενω ειναι σε μεγαλη εβδομαδα για να το ακουω...το λεω γιατι το ακουω ελαχιστα... :roll::roll:

 

δεν ξερω μας τρελενουν οι αποριες και η αγωνια γενικα ολο αυτον τον καιρο...

 

αν ξερετε κατι??ή αν το εχετε μετρησει..πειτε μου κοριτσακια...σας ευχαριστω..

 

Ανάμεσα σε όλα, το έχω ΚΑΙ αυτό...είναι αποτέλεσμα του υψηλού ζαχάρου που ανάπτυξα στην εγκυμοσύνη. Δεν το συζητάς λίγο με το γιατρό σου?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια στον β'επιπεδου μου μετρησαν το αμνιακο υγρο και ειχα 20cm με φυσιολογικες τιμες 5-20...δεν μου ειπε κανεις τιποτα ουτε η γιατρος μου...αλλα δεν ξερω πως μου εχει καρφωθει αυτη η ιδεα και γιατι το θεωρω πολυ...

 

μηπως ειναι αιτια που δεν ακουω το μωρο μου ενω ειναι σε μεγαλη εβδομαδα για να το ακουω...το λεω γιατι το ακουω ελαχιστα... :roll::roll:

 

δεν ξερω μας τρελενουν οι αποριες και η αγωνια γενικα ολο αυτον τον καιρο...

 

αν ξερετε κατι??ή αν το εχετε μετρησει..πειτε μου κοριτσακια...σας ευχαριστω..

 

Ανάμεσα σε όλα, το έχω ΚΑΙ αυτό...είναι αποτέλεσμα του υψηλού ζαχάρου που ανάπτυξα στην εγκυμοσύνη. Δεν το συζητάς λίγο με το γιατρό σου?

 

 

δηλαδη ποσο εχεις??εγω θα κανω την καμπυλη αυτη την εβδομαδα..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη ποσο εχεις??εγω θα κανω την καμπυλη αυτη την εβδομαδα..

 

Είμαι κι εγώ στο ανώτατο όριο και μου παρουσιάστηκε από την αρχή λόγω του ζαχάρου (που δεν ήταν και τραγικά υψηλό για να πω ότι είχα χοντρό πρόβλημα). Όταν το ζάχαρό μου ρυθμίζεται, επανέρχεται, άμα καμιά φορά ξεφύγει πλημμυρίζουμε! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αισθάνομαι τυχερή που είχα πολυάμνιο γιατί χάρη σ΄αυτό δεν έπαθε κάτι το μωρό μου εξαιτίας ενός μ%^&^&^@ γιατρού που ενώ έπρεπε να κάνω καισαρική με είχε και πεδευ'ομουν απο τις 7 το πρωί που έσπασαν τα νερά μέχρι τις 7 το βράδυ που αποφάσισε οτι έπρεπε να μου κάνει καισαρική γιατί το μωρό δεν έβγαινε επειδή είχε ανισοκλεινή θέση, και εγώ με 18 και 11 πίεση. Ευτυχώς που είχα πολυάμνιο και δεν "στέγνωσε" το μωρό. Για φαντάσου 12 ώρες με σπασμένα νερά και αφόρητους πόνους, και στο τέλος καισαρική .

Τα σκέφτομαι πάλι και εκνευρίζομαι.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη βρε κοριτσια δεν ειναι προβλημμα το πολυαμνιο???εχω ακουσει πως ειναι..

δεν ξερω καν αν εχω..εβγαλα μονη αυτο το συμπερασμα απο την τιμη...

αυριο θα παω για την καμπυλη..γιατι διαβασα πως προκαλειται και απο ζαχαρο και εχω αγχος...

θα σας πω με το καλο αυριο κοριτσακια μου...

 

σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας!!!!!!!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα γιατί εγώ μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν το ήξερα πως είχα ,πιθανόν να μου δημιουργήθηκε την τελευταία στιγμή. Στην δική μου περίπτωση μου βγήκε σε καλό.

Ο γιατρός σου τι σου λέει?

________________

e723c56eac.pngb1b12d4c11.png

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ήθελα να σας ρωτήσω, οι τιμές αυτές 5-20 cm που αναφέρθηκαν στην αρχή ισχύουν καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης?γιατί εμένα στην 28η εβδομάδα το μέτρησε 18,5 cm και μου είπε ότι είναι στα ανώτερα φυσιολογικά όρια χωρίς λόγο ανησυχίας απλά θα το ξανακοιτάξουμε κατά την επόμενη επίσκεψη..υπάρχει κάπου κάποιος πίνακας με τις φυσιολογικές τιμές?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια εδω και καιρο ηθελα να το ρωτησω...

 

ετυχε σε καποια απο εσας να διαγνωστει ή στο Β΄επιπεδου ή σε καποιο αλλο υπερηχο, αυξημενο αμνιακο υγρο ?

 

και αν ναι...

τι ακριβως σας ειπε ο γυναικολογος σας ?

σας προτεινε καποιες εξετασεις ?

 

ο δικος μου ειπε να μην ανησυχω...

αλλα διαβαζοντας καποια αρθρα, δεν σας κρυβω οτι αγχωθηκα παλι λιγο... :?

Link to comment
Share on other sites

Lisa εγω εχω 3 παιδια. Αυξημενο αμνιακο υγρο ειχα στην τελευταια μου εγκυμοσυνη και αυτο μετα το δευτερο τριμηνο στο τελος του τριτου.

Επειδη εμας ειχε διαγνωστει ενα μορφωμα στην κοιλια του μωρου εμαθα οτι αυτο δημιουργει πολυδραμνιο.

Διαβαζα εκεινη την εποχη στο Internet για το αυξημενο υγρο και ειχα αγχωθει.

Τελικα η μπουμπου γεννηθηκε στην 36η εβδομαδα και ειχε ρηξη εντερου.

σημερα ειναι μια χαρα μετα απο εγχειρησεις.

Δεν σημαινει βεβαια οτι η περιπτωση μου θα συμβει και σε εσενα.

Εγω εμαθα π.χ οτι και κυστη στην ωοθηκη να εχει το μωρο μπορει να δημιουργησει αυξημενο αμνιακο υγρο.

Προφανως καποιες αλλες κοπελες θα ειχαν για αλλους λογους.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

marilia, σ΄ευχαριστω πολυ για την απαντηση...

να σου ζησουν τα παιδακια σου και να τα χαιρεσε!!!!

 

αυτο το μορφωμα στην κοιλια του μωρου ποτε το διαγνωσανε ?

 

εμενα πχ στη β΄επιπεδου που εγινε ελεγχος των οργανων ολα βγηκαν φυσιολογικα...

Link to comment
Share on other sites

αφου σου ειπε ο γιατρος μην ανησυχεις εκεινος ξερει μην αγχωνεσαι χωρις λογο.Και η κουνιαδα μου ειχε και το πρωτο που της ειχαν πει ηταν για σακχαρο,ειχε κανει 2 φορες καμπυλη και δεν ειχε τιποτα και τελικα γεννησε ενα υγιεστατο αγορακι.Αλλωστε απο οτι εχω ακουσει το αμνιακο υγρο αυξομειωνεται και υπαρχουν πολλες αιτιες μην βαζεις στο μυαλο σου αχημα αν ηταν κατι θα στο ειχαν πει!Ευχομαι ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

marilia, σ΄ευχαριστω πολυ για την απαντηση...

να σου ζησουν τα παιδακια σου και να τα χαιρεσε!!!!

 

αυτο το μορφωμα στην κοιλια του μωρου ποτε το διαγνωσανε ?

 

εμενα πχ στη β΄επιπεδου που εγινε ελεγχος των οργανων ολα βγηκαν φυσιολογικα...

 

Lisa εκανα Β'επιπεδου και δεν υπηρχε ουτε ειχα πολυδραμνιο. Επισης εκανα dopler περιπου δυο εβδομαδες πριν γεννησω (36η) ουτε τοτε υπηρχε τιποτα ουτε ειχα αυξημενο αμνιακο. Στην 35η εβδομαδα το ειδε ο γιατρος μου στον τυπικο ελγχο και ηταν η πρωτη φορα που ειχα αυξημενο αμνιακο και την επομενη ημερα πηγα σε συγκεκριμενο νοσοκομειο και γιατρο που ειδικευεται στους υπερηχους. Και εκει το ξαναειδαν.

Ψαξαμε ενδελεχως ολες τις εξετασεις μου και δεν υπηρχε πριν τιποτα.

Οποτε αν στην περιπτωση σου υπηρχε καποιο προβλημα με την κοιλια του μωρου θα το ειχε δει ηδη.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα αυξημένο αμνιακό υγρό, που διαγνωστηκε όχι στο β΄ επιπέδου (εκεί φάνηκε φυσιολογικό) αλλά στην 28η εβδομάδα...το όριο είναι από 5-20 εκ. και εγώ ήμουνα στα ανώτερα φυσιολογικά δηλαδη 18,1 εκ. τελοσπαντων μου είπε και εμένα να μην ανησυχώ, είναι αυξημένο αλλά όχι πάνω απο τα κανονικά όρια, και ότι πρέπει να το παρακολουθούμε..συνήθως συνδέεται με διαβήτη κυησης ή με κάποια λειτουργικά προβλήματα στο μωρό, πχ ατρησία οισοφάγου (το μωρο δηλαδή δεν καταπίνει υγρό με αποτέλεσμα την αύξησή του). πολλές φορές βέβαια προκαλείται για άσχετους λογους μη ανησυχητικούς...αν έχεις ελέγξει το ζαχαρό σου, στο β΄ επιπέδου βλέπει και ο γιατρός αν το μωρό έχει στομαχι και οισοφάγο, τότε είναι ιδιοπαθές κατά πάσα πιθανότητα και δεν χρειάζεται να ανησυχείς..εμένα στην 32η εβδομάδα που ξαναπήγα για ντόπλερ, είδαμε ότι ήταν πλέον σε κανονική ποσότητα κοντα στα 12,4 εκ. απλά εκείνο τον μήνα έιχα λιγο ανησυχήσει γιατί μου είπανε οτι αυξημένο αμνιακό υγρο μπορεί να οδηγησει σε πρόωρη ρήξη υμένων, δηλαδή πρόωρο τοκετό και να το έχω στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου απλά για να προσέχω (ξεκούραση, όχι βάρη κλπ)..όπως και να έχει αν ήταν κάτι ανησυχητικό θα στο έλεγε ο γιατρός..πιστεψε με...γιατί σε ακραίες καταστάσεις προχωράνε ακόμη και σε παρακέντηση του υγρού, δηλαδή επεμβαίνουν και αφαιρούν καποια ποσότητα..επομένως βασίζεσαι στα λόγια του γιατρού και δεν ανησυχείς..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και το μάθαμε στην 32 στο doppler. Σήμερα έκανα επανάληψη της καμπύλης ζαχάρου και περιμένω τα αποτελέσματα. Έχω σκάσει απο την αγωνία και σκέφτομαι οτι είναι δικό μου το λάθος, γιατί το παράκανα με τα γλυκά. Η πρώτη καμπήλη βέβαια ήταν άριστη και έχω πάρει μόνο 5 κιλά μέχρι τώρα, αλλά ανησυχώ πολύ. :oops:

 

 

 

as1cEWmFg2B0020MjcyYmR8MDAwODk5NmR8QmViaSBzZSBwZXJpbWVub3ltZSBzZQ.gif

sEiYp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια!!!!

 

να ρωτησω και κατι αλλο ?

ειχατε ενοχλησεις λογω αυξημενου αμνιακου υγρου ??

 

εγω επειδη εχω κατι ενοχλησουλες, κατι πονακια στην κοιλια, φουσκωμα κλπ φοβαμαι μηπως ειναι απο αυτο ...

(καπου ειχα διαβασει οτι εχεις ενοχλησεις σε περιπτωση υδραμνιου :? )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καμία ενόχληση. Τελικά η δεύτερη καμπύλη βγήκε μια χαρά, άρα δεν οφείλεται στο ζάχαρο. Περιμένω να πάω την Δευτέρα στην γιατρό μου να δω τι θα μου πει. Πολύυυυυ άγχος! :?

 

 

 

 

as1cEWmFg2B0020MjcyYmR8MDAwODk5NmR8QmViaSBzZSBwZXJpbWVub3ltZSBzZQ.gif

sEiYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καμία ενόχληση. Τελικά η δεύτερη καμπύλη βγήκε μια χαρά, άρα δεν οφείλεται στο ζάχαρο. Περιμένω να πάω την Δευτέρα στην γιατρό μου να δω τι θα μου πει. Πολύυυυυ άγχος! :?

 

 

 

 

as1cEWmFg2B0020MjcyYmR8MDAwODk5NmR8QmViaSBzZSBwZXJpbWVub3ltZSBzZQ.gif

 

 

και εγω περιμενω πως και πως το ραντεβου που εχω την Πεμπτη!!!

μας ευχομαι να μην ειναι τιποτα και απλα να ειναι ιδιοπαθη αυτη η αυξηση... :)

 

περιμενω νεα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...