Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Βιαιοπραγία κατά 5χρονων σε δημόσιο νηπιαγωγείο

Recommended Posts

Απόλυτα φυσιολογικό θεωρεί νηπιαγωγός που εργάζεται σε δημόσιο νηπιαγωγείο να χτυπάει τα παιδιά, αφού, όπως εξήγησε σε γονείς, το ίδιο κάνει και στα παιδιά του, όταν τον εκνευρίζουν και χάνει την ψυχραιμία του.

Η απίστευτη αυτή ιστορία εκτυλίχθηκε στο τέλος της περασμένης εβδομάδας στη Θεσπρωτία και συγκεκριμένα στο 1ο Νηπιαγωγείο Παραμυθιάς.

Πρωταγωνιστής, ο νηπιαγωγός του σχολείου και θύματα τρία παιδιά ηλικίας 5 χρονών.

Το κουβάρι της ιστορίας άρχισε να ξετυλίγεται όταν τα παιδιά επέστρεψαν στα σπίτια τους μετά τα μαθήματα της Πέμπτης. Οι γονείς τους διαπίστωσαν ότι τα μάγουλά τους ήταν κόκκινα, ενώ το ένα εξ' αυτών φαινόταν πιο χτυπημένο καθώς είχε ένα σημάδι. Θορυβημένοι οι γονείς τους από την εικόνα που παρουσίαζαν τα παιδιά τους, επισκέφθηκαν το Κέντρο Υγείας Παραμυθιάς όπου ο παιδίατρος που τα εξέτασε βεβαίωσε ότι όντως είχαν χτυπηθεί.

Μετά από επίμονες ερωτήσεις των γονιών τους σχετικά με το τι είχε συμβεί, τα τρία μικρά παιδιά αποκάλυψαν, τελικά, ότι τα είχε χτυπήσει «ο κύριος Γιώργος».

Την επόμενη ημέρα οι γονείς επισκέφθηκαν το νηπιαγωγείο για να ζητήσουν εξηγήσεις από τον «κύριο Γιώργο», ο οποίος τους άφησε με το στόμα ανοιχτό με τις απαντήσεις που τους έδωσε.

Όταν, δηλαδή, τον ρώτησαν «γιατί το κάνεις αυτό, δικά σου παιδιά δεν έχεις;», εκείνος τους απάντησε ότι είναι και ο ίδιος γονιός, δεν το κάνει από κακία, αλλά όταν χάνει την ψυχραιμία του, ενώ σε άλλον γονιό απάντησε ότι «αυτή τη φορά μου ξέφυγε πιο δυνατά», αφήνοντας, δηλαδή, να εννοηθεί ότι παρόμοιο γεγονός είχε συμβεί και στο παρελθόν.

Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι υπάρχουν πληροφορίες που προέρχονται από συναδέλφους του νηπιαγωγούς, ότι παρόμοια στάση είχε επιδείξει και κατά την περσινή σχολική χρονιά όταν και εργαζόταν σε νηπιαγωγείο των Ιωαννίνων. Παρόλα αυτά εξακολουθούσε να μπαίνει σε σχολική αίθουσα έχοντας να διαχειριστεί παιδιά ηλικίας μόλις 5 ετών.

Για το περιστατικό έχει ενημερωθεί, σύμφωνα με πληροφορίες, το υπουργείο Παιδείας το οποίο έχει ήδη διατάξει Ένορκη Διοικητική Εξέταση σε βάρος του νηπιαγωγού.

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 3 Οκτωβρίου 2010, 00:21

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=178168&cid=4

Διαφημίσεις

"μακαρι" να γνωριζα καποιον τετοιο ον απο κοντα.τουλαχιστον θα γινω διασημη μετα αν καποιος ανθρωπος κανει το λαθος να αγγιξει το παιδι μου.

το σιγουρο ειναι οτι δεν θα παει μονο για απλη εξεταση αλλα θα νοσηλευτει

eQMGp2.png

ο κοσμος το ειχε τουμπανο δλδ κ αυτοι κρυφο καμαρι ????

δε καταλαβαινω ... υπηρχαν συνεργατες που γνωριζαν και δεν εκαναν την παραμικρη ενεργεια ???

προανακριση και..... τι θα γινει ?

οταν κατι πεφτει στην αντιληψη μας πρεπει να μιλαμε να μη σωπαινουμε ...ξερω πως θα βρουμε κ πορτες κλειστες ισως ...απο την αλλη ομως μπορει να σωσουμε καποιον !

οταν δε καταλαβουμε οτι δασκαλος χτυπαει τα παιδακια του στη ταξη ...τοτε σιγουρα θα πρεπει να ξεσηκωνομαστε.

:evil::evil::evil::evil::evil::evil: γιατι αυτοι οι ανθρωποι δεν περνανε απο ψυχολογικα τεστ πριν ρε γμτ. :evil::evil:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

καλα ας τολμουσε καποιος να σηκωσει χερι στο παιδι μου και θα μετανιωνε την ωρα και την στιγμη...:evil::evil::evil::evil:

με πολυ μεγαλη ευκολια τον ξεσκιζω μιλαμε ομως... και ας ειμαι 1,50 μετρο ανθρωπος... παιδαγωγοι σου λεει υστερα... ντροπη τους!

• 2 weeks later...

καλα αυτος το παραδεχτηκε τουλαχιστον, για να μπορουν να του κανουν και κατι. εμενα ηρθε πριν 2 χρονια ο Νικος απο το παιδικο και πανω στο παιχνιδι του ξεφευγει οτι η δασκαλα του τραβηξε το αυτι. οπως καταλαβαινετε πηρα τη διευθυντρια τηλεφωνο να ζητησω το λογο. ε, λοιπον οπως ηταν κι αναμενομενο, μου βγαλανε τρελλο το παιδι μου. αντε τρεχα τωρα και αποδειξε εσυ οτι το παιδι σου δεν λεει ψεμματα. και το ξερω οτι δεν ελεγε, γιατι και το παιδι μου ξερω, αλλα ειχα κι αλλα μαζεμενα για δαυτους. οποτε αρκεστηκα στο να τον αλλαξω σχολειο και ειχανε και το θρασος να μου ζητανε και δωρο χριστουγεννων τα τομαρια! φυσικα τους ειπα τι θα παρουνε...

XI64p2.pngtk60p2.png

Δηλαδή για να διενεργηθεί ένορκη διοικητική εξέταση πρέπει πρώτα να φτάσουμε στα ΜΜΕ!

Φωνάζω τόσο καιρό εδώ μέσα... αν δεν μιλήσουν οι συνάδελφοι που γνωρίζουν ποιος θα μιλήσει; Ο γονιός εκ των υστέρων και όταν θα έχει γίνει η ζημιά; Για παιδιά μιλάμε όχι για κατσίκια!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Διαφημίσεις

Eγώ έχω την εξής απορία: Μέχρι να ολοκληρωθεί η ένορκη διοικητική εξέταση, αυτός ο "κύριος" εξακολουθεί να βρίσκεται στη θέση του????

Evolve or Dissolve

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Δηλαδή για να διενεργηθεί ένορκη διοικητική εξέταση πρέπει πρώτα να φτάσουμε στα ΜΜΕ!

Aeriko μου δεν βλέπεις πια που έχουμε καταντήσει? Πλέον δεν παίζουν απειλές του στυλ θα σε παω στον εισαγγελέα, θα σου κάνω μήνυση και τέτοια... Πλέον η υπέρτατη απειλή σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι... ΘΑ ΣΕ ΒΓΑΛΩ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ!

Τς, τς, τς...

Evolve or Dissolve

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.