Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιό ήταν το πιό χρήσιμο ή πρωτότυπο δώρο;


danel

Recommended Posts

Δε βρήκα παρόμοιο θέμα, οπότε μου φαίνεται ενδιαφέρον να πούμε η μαμάδες ποιό δώρο μας έκαναν στη βάπτιση που μας φάνηκε πιό ωραίο πιό χρήσιμο ή πιό πρωτότυπο.

 

Εμάς ήταν ένα γκιο-γκιό κι ένα σακ-βουαγιάζ (με παιδικές παραστάσεις).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρωτότυπο : Ένα ξύλινο κουτί με τζάμι στο επάνω μέρος όπου ανοίγει, μέσα ένα ασημένιο στρογγυλό βαζάκι που γράφει με χρυσά γράμματα τα πρώτα μου μαλλάκια, ένα άλλο που γράφει το πρώτο μου δόντι και τέλος μία ασημένια μπάρα σαν αυτή που σηκώνουν οι αρσηβαρίστες.

 

Χρήσιμο : Σεντόνια για κανονικό κρεβάτι.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πιο χρήσιμο ήταν το ποδηλατάκι/καρότσι (ξέρετε αυτά που κρατάς εσύ το χερούλι από πίσω και κουνιέται το χερούλι του παιδιού στο ποδήλατο). Αντί για καρότσι παίρνουμε αυτό στις βόλτες μας. Καθώς και πολλά ρουχαλάκια που άλλαξα με μεγαλύτερα νούμερα και έτσι για 2 χρόνια θα έχουμε στο ξεκίνημα του καλοκαιριού ρούχα για να βγούμε έξω :lol:

 

Πρωτότυπο (και χρήσιμο): Ένα σετ φαγητού πορσελάνινο μαζί με τα μαχαιροπηρουνάκια (ασημένια)

 

Θεωρώ πάντως ως το πλέον άχρηστο δώρο τα κοσμήματα σε τόσο μικρά παιδιά. Μου έχουν πάρει δώρο και στην γέννα και στη βάφτιση και δεν ξέρω πότε θα προλάβει το παιδί μου να βάλει τόσα χρυσαφικά :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πάντως ως το πλέον άχρηστο δώρο τα κοσμήματα σε τόσο μικρά παιδιά. Μου έχουν πάρει δώρο και στην γέννα και στη βάφτιση και δεν ξέρω πότε θα προλάβει το παιδί μου να βάλει τόσα χρυσαφικά :P

 

χαχα...συμφωνω΄απόλυτα

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

ρουχα για ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ.....

 

οσοι εκαναν τη μαγκια και μου αγορασαν μεγαλα μεγεθη ρουχα, ηταν ωραιοι!!!!!!

 

την κυριακη, στο παρτυ της μικρης, θα της φορεσω ενα ολοκαινουργιο υπεροχο φορεματακι που εχω απο τη βαφτιση της!!

 

και εχω και φυλαγμενα (λιγα) ρουχαλακια για παιδι μεχρι και 5 ετων!

 

εγω απο τωρα και στο εξης, σε βαφτιση θα πηγαινω ρουχα για 3χρονο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΧΡΗΣΙΜΟ: Σεντονακια για το κρεββατι μας και παπουτσια

 

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ-ΧΡΗΣΙΜΟ: Μια βαλιτσα σε σχεδιο μελισσουλας. Αυτην παιρνουμε μαζι μας σε ολα τα ταξιδια

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε 3 τετοια http://www.amazon.co.uk/First-Years-Winnie-Pooh-Booster/dp/B000FCUOLS/ref=sr_1_4?ie=UTF8&s=baby&qid=1283867100&sr=1-4 και θα τα δωσουμε σε κατι βαφτισεις που εχουμε. Εμας μας βολεψε πολυ, ελπιζω να βολεψει και τους φιλους μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα πάνινο καρεκλάκι με τσεπούλες στα πλαϊνα για τα παραμυθάκια του, το οποίο το χρησιμοποιούμε εδώ κι 1,5 σχεδόν χρόνο και ρούχα. Πολλά ρούχα. Βέβαια τα περισσότερα τα άλλαξα σε μεγαλύτερο νούμερο κι έτσι έβγαλε 2 καλοκαίρια super!

 

 

Θεωρώ πάντως ως το πλέον άχρηστο δώρο τα κοσμήματα σε τόσο μικρά παιδιά. Μου έχουν πάρει δώρο και στην γέννα και στη βάφτιση και δεν ξέρω πότε θα προλάβει το παιδί μου να βάλει τόσα χρυσαφικά :P

 

 

Άσε! Γιατί αυτά τα... (κοιτα κόλλησα και δεν βρήσκω τη λέξη) αυτά με την παραμάνα (αααα πως τα λένε) τύπου ζώδια, παναγίτσες κι ότι άλλο.. Πρέπει να έχει καμια 15αρια απο αυτά. Τι θα τα κάνει-κάνω αλήθεια δεν ξέρω.

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites

το πιο χρησιμο ηταν ενα βαμβακερο φορεματακι που καθαριζε πανευκολα και στεγνωνε σε μιση ωρα :D

 

το πιο πρωτοτυπο ηταν ενα πολυ ομορφο αλμπουμ για τις φωτο της βαφτισης!

 

το πιο αχρηστο....φυσικα κοσμηματα ....:rolleyes:

 

α...κ η βαλιτσα που πηραν οι νονες....μακραν πιο ευχρηστη απο τα συνηθισμενα κουτια....

Link to comment
Share on other sites

Πρωτότυπο : Ένα ξύλινο κουτί με τζάμι στο επάνω μέρος όπου ανοίγει, μέσα ένα ασημένιο στρογγυλό βαζάκι που γράφει με χρυσά γράμματα τα πρώτα μου μαλλάκια, ένα άλλο που γράφει το πρώτο μου δόντι και τέλος μία ασημένια μπάρα σαν αυτή που σηκώνουν οι αρσηβαρίστες.

 

.

 

καλησπέρα , μπορεις να μαθεις απο που το πηραν ? με ενδιαφερει και εμενα :D

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

παιδικο βιβλιο- παζλ. τα κομμάτια είναι μαλακά, σαν αφρολεξ

βιβλίο με ηχους

κυβους που τους βαζεις τον ενα πάνω στον αλλον

το πρώτο της μαγιο, γιατι ερχοταν καλοκαίρι

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Πρωτότυπο δεν ήταν κανένα δυστηχως.............ισως ενα σετάκι μαχαιροπήρουνα ασημενια που μας εφεραν..

 

Αλλα ειχα πολλα χρήσιμα δωράκια

Το ξύλινο παιχνιδοκουτο- κουτι για τα βαφτιστικα της, το εχω βολεψει στο δωματιο της και χωραει την αρτα και τα γιαννενα μεσα.

Σεντονια κοριτσίστικα για μονο κρεββάτι, Ρουχαλάκια για τον επόμενο χρονο της βαφτισης που τα φορεσαμε το καλοκαιρι που μας πέρασε και εχω και μερικα για το χειμωνα που ερχεται,Παπουτσάκια σπορτεξάκια νουμερο 25 ακομα δεν τα βάλαμε μαλλον τον χειμωνα,και με κατι επιστροφες που εκανα στο χοντο της πηρα ολο το σετ απο τις βαλιτσες σαμσοναιτ την πασχαλιτσα. Μακραν η καλυτερη επιλογη που εκανα ποτε.

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜΠΙΖΟΥΤΙΕΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ..ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑς ΚΑΝΑΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΡΟΥΧΑ,ΠΟΥ ΟΣΑ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ..ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΩΣΑΝΕ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΔΩΡΟ,ΕΝΩ ΑΤΥΧΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΡΥΣΑΦΙΚΑ..ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΦΑΝΕΛΑΚΙΑ Η ΠΙΤΖΑΜΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

πρωτοτυπο δωρο δεν μπορω να πω οτι μας εκανε κανεις.:(το μονο διαφορετικο αν και οχι προτοτυπο δωρο που μας εκαναν εκτος απο τα ρουχα και τα χρηματα ηταν μια ψηφικη κορνιζα!χρησιμο εκτος φυσικα απο τα χρηματα που εδωσαν ηταν και τα ρουχαλακια σε μεγαλυτερα νουμερα.ομως δυστυχως αυτα ηταν πολυ λιγα...για τα υπολοιπα αναγκαστηκα να τρεχω για αλλαγες.η μικρη μου εχει ρουχαλακια μεχρι 5 χρονων!σε οσες καλες μου φιλες που ειχα το θαρρος και με ρωτησαν τι χρειαζετε το παιδι ειπα οτι θελετε αλλα αν ειναι ρουχα σε μεγαλυτερο νουμερο please!το πιο αχρηστο θα συμφωνησω ειναι τα χρυσαφικα!που θα τα φορεσει μωρο παιδι που περναμε το στοματικο σταδιο σε ολο του το μεγαλειο και υπαρχει ο κινδυνος της καταποσης?

εγω παντως μετα απο αυτην την εμπειρια τα ρουχαλακια που παιρνω για βαπτισεις ειναι για 2-3 ετων και οπου εχω το θαρρος με την μαμα ρωταω....

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρωτότυπο : Ένα ξύλινο κουτί με τζάμι στο επάνω μέρος όπου ανοίγει, μέσα ένα ασημένιο στρογγυλό βαζάκι που γράφει με χρυσά γράμματα τα πρώτα μου μαλλάκια, ένα άλλο που γράφει το πρώτο μου δόντι και τέλος μία ασημένια μπάρα σαν αυτή που σηκώνουν οι αρσηβαρίστες.

 

Αυτό το έκαναν και σε μένα άλλα το έχω φυλαγμένο και δεν θυμάμαι γιατί είναι το τρίτο, θα το κοιτάξω αύριο!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...