Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΣΜΕΔΕ και ιδιωτικη ασφαλιση


Recommended Posts

Καλημέρα, επειδή έχετε μαζευτει εδώ οι ΤΣΜΕΔΕίτισες....

υπάρχει κάποια κοπέλα που είναι ελ. επαγγελματίας (μα Α.Π.Υ.) που να δουλεύει σε έναν εργοδότη? "οιωνοί" μισθωτοί αλλιώς

Σας ευχαριστώ

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα, επειδή έχετε μαζευτει εδώ οι ΤΣΜΕΔΕίτισες....

υπάρχει κάποια κοπέλα που είναι ελ. επαγγελματίας (μα Α.Π.Υ.) που να δουλεύει σε έναν εργοδότη? "οιωνοί" μισθωτοί αλλιώς

Σας ευχαριστώ

 

έτσι νομίζω είμαστε οι περισσότεροι!

εγώ πάντως είμαι έτσι απλά άλλαξα πρόσφατα εργοδότη...

στον προηγούμενο ήμουν 10 χρόνια και τώρα εδώ είμαι 1 και κάτι

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ήμουν σ ενα αρκετά χρόνια, έμεινα έγκυος σταμάτησα στον 8ο μήνα και τώρα (4 μηνών μαμά) σκέφτομαι να ξαναγυρίσω (το καθυστερώ λιγάκι γιατί δεν υπάρχει δουλειά και γιατί θηλάζω). Δεν μου πλήρωσαν τίποτα εννοείται...

Δικαιούμαι με το ίδιο "μηνιάτικο" να πηγαίνω λιγότερες ώρες?

Αν δεν έχει δουλειά να προτείνω να πηγαίνω 4 ώρες την ημέρα με τα μισα+?

Τι λέτε? Τι μου προτείνετε?

Είναι και αυτό το ΤΣΜΕΔΕ που τρέχει κάθε μήνα...

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα στο δώσει κανένας γλυκειά μου το ίδιο μηνιάτικο με λιγότερες ώρες.....

 

έχεις καλές σχέσεις? αν ναι πρότεινέ το αλλιώς πήγαινε με λιγότερα λεφτά!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ήμουν σ ενα αρκετά χρόνια, έμεινα έγκυος σταμάτησα στον 8ο μήνα και τώρα (4 μηνών μαμά) σκέφτομαι να ξαναγυρίσω (το καθυστερώ λιγάκι γιατί δεν υπάρχει δουλειά και γιατί θηλάζω). Δεν μου πλήρωσαν τίποτα εννοείται...

Δικαιούμαι με το ίδιο "μηνιάτικο" να πηγαίνω λιγότερες ώρες?

Αν δεν έχει δουλειά να προτείνω να πηγαίνω 4 ώρες την ημέρα με τα μισα+?

Τι λέτε? Τι μου προτείνετε?

Είναι και αυτό το ΤΣΜΕΔΕ που τρέχει κάθε μήνα...

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να πάρεις τα ίδια χρήματα για λιγότερες ώρες και προσωπικά μου φαίνεται τραβηγμένο ακόμα και να το ζητήσεις. Αλλά εφόσον λες ότι δεν υπάρχει και πολλή δουλειά, την προοπτική να ζητήσεις να πηγαίνεις για λιγότερες ώρες με τα μισά χρήματα μάλλον θα την δουν με καλό μάτι.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ αλλά ας μην το πει εξαρχής για τα μισά λεφτά!

 

ας το ρίξει απέξω απέξω.....εννοείται ότι θα βολευτεί ο οποιοσδήποτε εργοδότης!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ αλλά ας μην το πει εξαρχής για τα μισά λεφτά!

 

ας το ρίξει απέξω απέξω.....εννοείται ότι θα βολευτεί ο οποιοσδήποτε εργοδότης!

 

Ναι, o.k. συμφωνώ. Ας πει πρώτα για τις μισές ώρες και ας περιμένει να δει τι θα της προτείνουν από χρήματα. Καλή επιτυχία.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ήμουν σ ενα αρκετά χρόνια, έμεινα έγκυος σταμάτησα στον 8ο μήνα και τώρα (4 μηνών μαμά) σκέφτομαι να ξαναγυρίσω (το καθυστερώ λιγάκι γιατί δεν υπάρχει δουλειά και γιατί θηλάζω). Δεν μου πλήρωσαν τίποτα εννοείται...

Δικαιούμαι με το ίδιο "μηνιάτικο" να πηγαίνω λιγότερες ώρες?

Αν δεν έχει δουλειά να προτείνω να πηγαίνω 4 ώρες την ημέρα με τα μισα+?

Τι λέτε? Τι μου προτείνετε?

Είναι και αυτό το ΤΣΜΕΔΕ που τρέχει κάθε μήνα...

Θα συμφωνήσω με τις προηγούμενες συναδέλφους πως είναι θέμα εργοδότη και συμφωνιας που θα κάνεις...Εγώ πχ ζήτησα να μεινω σπίτι 4 μηνες μετά την γεννα, να κάνω από το σπίτι την δουλειά (υπήρχε αυτη η δυνατοτητα) και να πηγαινω όποτε με χρειάζονταν στο γραφείο...και ο μισθός, μισθός :D:D:D

Εσύ θες να πηγαίνεις 4 ώρες την ημέρα? Αν πηγαινεις 6-7, όπως αν ήσουν μισθωτή, δεν σε βολεύει? Και φυσικά θα διαβεβαιώσεις πως σε αυτές τις ώρες θα βγάζεις την ίδια δουλεια ώστε να δικαιολογείται ο μισθός σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν ισχύει ακόμη το επίδομα τοκετού από το ΤΣΜΕΔΕ (2500). Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε πρόσφατα και να το πήρε

? Είμαι στο μήνα μου και ακούω διάφορα για το επίδομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γέννησε η νύφη μου τον Οκτώβρη. Είναι έμμεσα ασφαλισμένη στον αδερφό μου που έχει τσμέδε. πήρε κανονικά 2500 ευρώ. δεν έχει αλλάξει τίποτα. Καλό κουράγιο

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μηπως γνωριζεις και για τα εξοδα του νοσοκομειου? Εαν γέννησε σε δημόσιο θα με ενδίεφερε να μάθω γιατί από τον Οκτώβριο έπρεπε να πληρώνεις και τα νοσηλευτικά εκτός από το δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Εαν γεννήσεις σε ιδιωτικό νοσοκομείο παίρνεις 2500 για να πληρώσεις η ίδια το νοσοκομείο (τα υπόλοιπα τα βάζεις από την τσέπη σου), εάν γεννήσεις σε δημόσιο πληρώνεται απευθείας το νοσοκομείο με κάποια γραφειοκρατία βεβαίως βεβαίως.

Όλες οι εξετάσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δεν καλύφτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή: μετά από έρευνα οι πιο φτηνές εξετάσεις μεσω ΤΣΜΕΔΕ ήταν στον Ασκληπειό,

κάτι εξετάσεις αίματος, ούρων ζάχαρο, θυροειδή, σίδηρο κλπ, μου τις έγραφε ενδοκρινολόγος με άλλη αιτιολογία και έπαιρνα τα λεφτά μου πίσω, ΟΛΑ!!! Μην πείτε όταν πάτε στο ταμείο να πάρετε τα λεφτά ότι είστε έγκυος, κάντε στην τελική εξουσιοδότηση σε άλλον (εαν φαίνεται η κοιλιά). Επίσης 3d εξέταση δεν λέει, κάντε στο τελευταίο μήνα που έχει σχηματιστεί το παιδί, αλλιώς θα δείτε ένα εξωγηινάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!

κι εγώ στο ΤΣΜΕΔΕ...

Γέννησα 8/12/2009 στον Γαληνό - ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ και πήρα 2500 τα οποία μου κάλυψαν και το κόστος κλινικής και το μεγαλύτερο κόστος της αμοιβής του γιατρού (να φανταστείτε το 2κλινο έχει 900? οι 4 διανυκτερεύσεις και απ' ότι μου είπε ο γιατρός μου που είναι διευθυντής της μαιευτικής εκεί σκέφτονται πώς θα κατεβάσουν το κόστος με τα μειωμένα πακέτα).

Εννοείται ότι από φάρμακα, εξετάσεις κλπ δεν πήρα πίσω τίποτα... Αλλά επειδή έκανα εξετάσεις στην ευρωδιάγνωση που είναι συμβεβλημένη με το ΤΣΜΕΔΕ πλήρωσα σχετικά λίγα.

 

Τώρα περιμένω το 2ο αγοράκι μου, είμαι στον 7ο μήνα. Πήγα προχθες στην Ευρωδιάγνωση για εξετάσεις και μου είπε η κοπέλα ότι αν είχα παραπεμπτικό από το γιατρό στο καινούριο σύστημα, δεν θα πλήρωνα ΤΙΠΟΤΑ. της είπα ότι εμείς στο ΤΣΜΕΔΕ δε μπορούμε να δικαιολογήσουμε φάρμακα και εξετάσεις κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης, και μου είπε ότι απ' ό,τι ξέρει από 1/6/12 θα μπούμε κι εμείς στον ΕΟΠΠΥ...

 

Και ερωτώ αν ξέρει καμία σας...

Από δω και πέρα θα δικαιολογούνται τα φάρμακα και οι εξετάσεις (εγώ τώρα το 'φαγα το βόδι και έμεινε η ουρά, βέβαια)???

Με το επίδομα τοκετού τι θα γίνει? Θα μείνει ως έχει ή θα το πάρει κι αυτό η μπάλα και θα τραβάω τα μαλλιά μου?

 

στο ΤΣΜΕΔΕ παίρνω αλλά κλασικά δεν το σηκώνει κανείς... είναι αυτή η τακτική τους... να χτυπάνε τα τηλ και να μην απαντάει κανένας...

 

αν ξέρετε κάτι θα με υποχρεώνατε!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!

ANHVp2.png

eNortjKzUjI0NzE0NVGyBlwwFYkC0w,,08.png

Link to comment
Share on other sites

Melsas και εγώ στο Τσμεδε είμαι και μπαίνω στον 7ο στο τέλος της άλλης βδομάδας. Μέχρι στιγμής έχω πληρώσει πολλά για γιατρούς, εξετάσεις, φάρμακα κ.λ.π. Βέβαια εκ των υστέρων έμαθα ότι τα φάρμακα συνταγογραφούνται και παίρνεις ένα σημαντικό ποσοστό.

Απ' οτι ξέρω ισχύει ότι από 1/6 μπαίνουμε στον ΕΟΠΥΥ πράγμα που σημαίνει αντίο στο επίδομα των 2500Ε. Το επίδομα του ΕΟΠΥΥ είναι μόλις 900Ε. Και εμείς θα είμαστε από τις άτυχες πού δεν πήραμε ποτέ τιποτα για τις εξετάσεις που γίνονταν κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μάλιστα σήμερα είχα επικοινωνία με κάποια ιδιωτικά μαιευτήρια που είναι συμβεβλημένα στον ΕΟΠΥΥ και μου είπαν ότι εμείς πληρώνουμε τη διαφορά στο δωματιο και αυτοί παίρνουν απ' ευθείας τα 900Ε από το ταμείο μας. όσον αφορά το δημόσιο νομίζω σου καλύπτει το δωμάτιο μιας και σε κάθε περίπτωση είναι κάτω από τα 900Ε. Ελπίζω να μη χάσουμε και τις μειωμένες εισφορές που δικαιούμαστε κατά τον 1ο χρόνο μετά τη γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγάλεις άκρη και να μας μεταφέρεις καλά νέα. Η αλήθεια είναι όμως ότι πριν το Πάσχα είχαμε μαζευτεί καμιά 15αριά έγκυες ("αλληλέγκυες" έτσι λεγόμασταν) με το σωματείο για διαμαρτυρία στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ. Καταφέραμε και μιλήσαμε με τον πρόεδρο, αλλά δυστυχώς μέχρι στιγμής κανένα αποτέλεσμα. Ελπίζω να έχεις δίκιο και σε όσες από εμάς είμαστε ήδη έγκυες, τόσο καιρό πληρώναμε τα πάντα μόνες μας και γεννάμε μετά την 1/6 να υπάρχει κάποια ειδική ρύθμιση. Όπως διάβασα την απάντηση σου σε άλλο θέμα, αυτές που γεννάνε 1/6, τι θα κάνουν? Θα τρέχουν για καισαρική 31/5 μάλλον. Δράμα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...