Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρωτη φορα στο παιδικο σταθμο...ποση ωρα μενουν τα παιδια???


Recommended Posts

γραψαμε την μικρη στο παιδικο σταθμο (δημου καλλιθεας) και μας ειπαν οτι τις πρωτες μερες θα την παιρνουμε κατα τις 10.30 δηλαδη αν την παω 8.45 πρεπει να την παρω στις 10.30 το αργοτερο δηλαδη θα ειναι εκει μονο 1 ωρα και 45 λεπτα :shock:... ρωτησα την δασκαλα ποσο καιρο θα ειναι ετσι. το προγραμμα .και μου ειπε μεχρι και 1 μηνα:shock:.. εσεις που πηγαινετε τα παιδακια σας στο παιδικο σταθμο το ιδιο ισχει?? διοτι σε οσους το λεω ολοι μου λενε οτι δυο μερες ηταν ετσι μονο και μετα κανονικο ωραριο...

να σημειωσω οτι η μικρη ειναι 3.5 χρονων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 μηνα;;;;; εμενα τεταρτη ξεκινησαμε...την πηγα μεχρι της 11 και μετα απο Δευτερα μου ειπαν κανονικα.....η δικια μου προσαρμοστηκε αμεσως....μηπως εχετε προβλημα με την προσαρμογη;; κ παλι 1 μηνα πολυ μου φαινεται...!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κανουν ολοι οι παιδικοι σταθμοι στα ''πρωτακια''.......μετα αναλογα με το ποσο ευκολα προσαρμοζεται το καθε παιδακι ποικιλει και ο χρονος που μενει εκει.Ο δικος μου περισυ που πηγε για πρωτη φορα προσαρμοστηκε μεσα σε 3 μερες.

Δευτερα - τριτη - τεταρτη μεχρι της 10,30 και μετα κανονικα μεχρι τις 12,45.....αργοτερα μετα απο 1 μηνα κοιμοταν και εκει και τον επαιρνα στο κλεισιμο στις 15,45 !!!!

 

Καλή αρχή στην μικρούλα σου !!:-P

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ναδεις....κι εγω σε παιδικο δουλευω...ειμαι δασκαλα....εμεις εχουμε μια εβδομαδα προσαρμογης...την πρωτη εβδομαδα το παιδακι καθεται περιπου 2 ωρες...αλλα θα ειναι εξω απο την ταξη καποιος δικος του(μαμα,μπαμπας κλπ.)την επομενη καθεται μεχρι το μεσημεριανο φαγητο...αλλα σταδιακα υπαρχει επικοινωνια με τους γονεις για την πορεια του παιδιου.....η προσαρμογη και η παραμονη του στον παιδικο,εξαρταται και απο το παιδι...!!!!αν ειναι μια χαρα δεν υπαρχει λογος να καθεται τοσο λιγο...!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ξεκινήσαμε την Τετάρτη. Μέχρι και την Παρασκευή πήγαιναν κατά τις 8.45 και τις έπαιρνα κατά τις 1.30.

Από Δευτέρα κανονικά. Δεν γίνεται και αλλιώς. Τέρμα η άδεια.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας ειπανε αρχικα 2 ωρες κ βλεπουμε ποτε θα καθησουμε ολη μερα.Την πρωτη μερα ηταν ανετος,αν κ δεν το περιμενα την δευετρη ψιλοεκλαιγε κ την τριτη με πηραν τηλ να παω να τον παρω.Το θεμα μου εμενα ειναι οτι δεν με φηνουν να καθησω εκει (εξω απο την ταξη) γιατι ετσι λεει θα αργησει να προσαρμοστη κ θα ειναι σε βαρο στους.Ισως κ να εχουν δικιο αλλα εγω τωρα βλεπω μια φοβια στα ματακια του.Την δευτερη κ την τριτη μερα που πηγα να τον παρω ετρεμε,ουτε να ακουσει πλεον για παιδικο.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας ειπανε αρχικα 2 ωρες κ βλεπουμε ποτε θα καθησουμε ολη μερα.Την πρωτη μερα ηταν ανετος,αν κ δεν το περιμενα την δευετρη ψιλοεκλαιγε κ την τριτη με πηραν τηλ να παω να τον παρω.Το θεμα μου εμενα ειναι οτι δεν με φηνουν να καθησω εκει (εξω απο την ταξη) γιατι ετσι λεει θα αργησει να προσαρμοστη κ θα ειναι σε βαρο στους.Ισως κ να εχουν δικιο αλλα εγω τωρα βλεπω μια φοβια στα ματακια του.Την δευτερη κ την τριτη μερα που πηγα να τον παρω ετρεμε,ουτε να ακουσει πλεον για παιδικο.

Οι απόψεις όπως πάντα άλλωστε, δυιστανται. Μερικοί είναι θιασώτερς του να μείνει ο γονιός εκεί, και μερικοί να μην μένει. Και εμένα μου είπαν ότι θα είναι πολύ πιο δύσκολη η προσαρμογή αν είμαι εκεί, οπότε καλύτερα να μην είμαι, αλλά δεν μου το απαγόρευσαν. Με άφησαν να επιλέξω. Επέλεξα να μην είμαι εκεί. Βέβαια τηλεφωνούσα συχνά, με έπερνε και η διευθύντρια από μόνη της. Πράγματι, ενώ είχαμε κλάματα και επεισόδια όταν τις έπερνε το σχολικό (μέχρι εμετό έκαν ε η μία μου κόρη μέσα στο σχολικό:oops:), όταν πήγαιναν εκεί, όλα καλά. Ε, καμια φορά με θυμόντουσαν, αλλά τίποτα φοβερό. Δυστυχώς για εμάς που δεν έχουμε άλλη επιλογή, πρέπει να κάνουμε κουράγιο, μέχρι να συνηθίσουν.:cry::cry:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ!

 

Την Τετάρτη ξεκινήσαμε τον πέρναμε νωρίτερα κατα τις 13.00. Την πρώτη μέρα που τον πήρα εγώ ήταν έτσι και ετσι και αγκαλια κτλ. Την Πέμπτη & την Παρασκευή δεν μπορούσα να απουσιαζω απο την δουλειά ( ειχα προβλημα - για αυτο και ο παιδικος) - τον έπαιρνε η κοπέλα που τον μεγάλωνε - κλάμα κακό και μετά όλο το απογευμα γκρινια!!! και κλάμα!!!

 

Ελπίζω να φτιαξει μια και δεν έχουμε και άλλη επιλογή !

 

Α!! Και για να μην ξεχάσω οταν του τραγουδάω το φεγγαράκι μου λαμπρό - λεει στον ομονυμο στοιχο ο μικρός Οχι Γιαννης Σχολείο.

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ!

 

Την Τετάρτη ξεκινήσαμε τον πέρναμε νωρίτερα κατα τις 13.00. Την πρώτη μέρα που τον πήρα εγώ ήταν έτσι και ετσι και αγκαλια κτλ. Την Πέμπτη & την Παρασκευή δεν μπορούσα να απουσιαζω απο την δουλειά ( ειχα προβλημα - για αυτο και ο παιδικος) - τον έπαιρνε η κοπέλα που τον μεγάλωνε - κλάμα κακό και μετά όλο το απογευμα γκρινια!!! και κλάμα!!!

 

Ελπίζω να φτιαξει μια και δεν έχουμε και άλλη επιλογή !

 

Α!! Και για να μην ξεχάσω οταν του τραγουδάω το φεγγαράκι μου λαμπρό - λεει στον ομονυμο στοιχο ο μικρός Οχι Γιαννης Σχολείο.

 

κι εμενα τα ιδια. οταν ξεκίνησε περυσι, δεν ηταν 2,5 χρονων κια ελεγε. "δε θελει ασπασια σχολείο". χωρις να σε απαγοητευσω, αυτο κρατησε 2 μήνες.

αλλα και φετος, που αλλαξε δασκάλα, παλι κλαιει. εεεεε θα της περάσει, μεχρι να συνηθίσει. τα καημενούλια εχουνε το ζορι να ξυπνανε πρωι, εχουνε το ζορι και του σχολείου.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που δεν απαντουσα νωριτερα... οχι εμεις προβλημα δεν ειχαμε ισα ισα εκλεγε οταν εφευγε ηθελε να κατσει να παιξει στην αυλη με λιγο μεγαλυτερα παιδακια.... ολο το τμημα φευγει στις 10.30 το αργοτερο (βρεθικο)... το καταλαβαινω λιγες μερες αλλα οχι και ενα μηνα...αυτο ειναι που δεν μου καθετε καλα!!! τα μεγαλυτερα παιδακια μενουν εκει ειναι χωρισμενα σε 2 τμηματα ...η δικια μας ειναι στο βρεθικο... το θεμα ειναι οτι δεν μου ζητησαν ουτε να μεινω ουτε τιποτα και στην μικρη αρεσει πολυ ξυπναει με πολυ χαρα να παει να παιξει κ μετα ζηταει να παιξει λιγο ακομα....

αρα σ'εσας 2-3 μερες το πολυ, τοση λιγη ωρα δηλαδη (μεχρι καποια συγκ ωρα)...λετε να μιλησω με την προισταμ.. να δω τι μπορω να κανω....

το θεμα ειναι αν δουλευα θα ειχα τεραστιο προβλημα να την πηγαινω κ να την παιρνω μετα... με τετοιο συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας ειπανε αρχικα για 2 ωρες μεχρι να δουν οτι ειναι αρκετα ανετος ωστε να καθίσει παραπανω(αυτο μου ειπανε οτι μπορει να παει κανα 2 βδομαδες),μετα για 3 ωρες μεχρι να φτασουμε σε σημειο να καθομαστε τις ωρες του παιδικου.Σημερα το πρωι του ανεφερα οτι αργοτερα θα παμε παιδικό,αρχισε να κλαιει να λεει οτι δεν θελει να παει γιατι τον μαλωνουν εκει.Ειμαι πολυ προβληματισμενη δεν ξερω τι να κανω,μετα του ειπα οτι θα τον παω στην πεθερα μου για να δω αντιδραση.Μου ειπε παλι το ιδιο,δεν θελει γιατι τον μαλωνει η γιαγια(ξερω οτι η πεθερα μου δεν τον μαλωνει του κανει ολα τα χατιρια).Πηρα τηλ την παιδιατρο του κ μου ειπε οτι "φυσιολογικη" η αντριδραση του,πολλα παιδακια λενε διαφορα για μην πανε.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Ax!! Κορίτσια ευτυχώς που είστε και εσεις για συμπαράσταση.. αυριο πάλι κανονίκα μέχρι τις 17.00 γιατι δεν γίνεται διαφορετικά!

Σήμερα δεν πήγε γιατί χτες είχε μέχρι το απογευμα πυρετό - σήμερα απύρετος.

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες 5-6 μερες ειναι και καθοριστικες για τα παιδακια μας.....πρεπει να κανετε πετρα την καρδια σας και να μην σας ''καταφερουν'' να τα κρατησετε σπιτι .....

Αν δουν αποφασιστικοτητα το παιρνουν αποφαση και αυτό ηταν ,ως δια μαγειας δεν ξαναγκρινιαζουν .....μετα θα δειτε ποσο θα τους αρεσει εκει !!!!!

Πας κρεμας την τσαντουλα του του δινεις φιλακι λες αντιο θα ερθω να σε παρω π.χ μετα το φαγητο ...γυρνας και φευγεις....δεν ξανακοιτας πισω.....

Τις πρωτες μερες ...αχ...ραγιζει η καρδια σου αλλα σε 2-3 ΤΕΛΟΣ !!!!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι πρωτες 5-6 μερες ειναι και καθοριστικες για τα παιδακια μας.....πρεπει να κανετε πετρα την καρδια σας και να μην σας ''καταφερουν'' να τα κρατησετε σπιτι .....

Αν δουν αποφασιστικοτητα το παιρνουν αποφαση και αυτό ηταν ,ως δια μαγειας δεν ξαναγκρινιαζουν .....μετα θα δειτε ποσο θα τους αρεσει εκει !!!!!

Πας κρεμας την τσαντουλα του του δινεις φιλακι λες αντιο θα ερθω να σε παρω π.χ μετα το φαγητο ...γυρνας και φευγεις....δεν ξανακοιτας πισω.....

Τις πρωτες μερες ...αχ...ραγιζει η καρδια σου αλλα σε 2-3 ΤΕΛΟΣ !!!!!

 

έχεις απολύτο δίκαιο σε αυτό που λές...νομίζω ότι αυτή πρέπει να είναι η αντιμετωπηση μας...όσο και αν πονάει, στο τέλος το κάνουμε για το καλό τους..

Το λέω για να το ακούω και εγώ!!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

ναι εχετε δικιο σε αυτο...σημερα πρωτη φορα η μικρη δ3ν ηθελε να παει στο παιδικο την πηγε ο συζυγος και εκλεγε συνεχεια στο δρομο, και μετα για αρκετη ωρα στο παιδικο αποσο με ενημερωσε η κοπελα μεσα....μετα την πηγα στο παρκο πηραμε να πιουμε σοκολατα παιξαμε την ρωτησα θα πας αυριο ξανα στο παιδικο και θα παμε μετα το παιδικο παλι βολτα και ειπε ναι....μακαρι να μην κλαιει αυριο ....και να ειναι καλα ολα.... ακομα παντως σχολαμε 10.30 το αργοτερο,φυσικα παω στις 10.30 για να μενει παραπανω ωρα εκει.....

Link to comment
Share on other sites

εμάς εχθές καθησε με δυσκολία 2 ωρες..έκανε μετό κατολυρησε επάνω του 2 φορές δεν έπαιζε, ήταν μόνος...όλα τα καλά!!προτού να πάμε έκλαιγε κλασικά...τι άλλο μπορούσε να κάνει??!!πρέπει όμως να μην κάνουμε πίσω τώρα γιατί μετα την πατήσαμε...θα μας έχει του χεριού του!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Ουφ!!! Πάλι τα ίδια σήμερα το πρωι - κλάμα & πάλι κλάμα - πήρα τηλέφωνο πριν λίγο παίζει και είναι οκ...

 

Σήμερα θα κάτσει κανονικά μέχρι τις 17.00 - για να δούμε???

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

γραψαμε την μικρη στο παιδικο σταθμο (δημου καλλιθεας) και μας ειπαν οτι τις πρωτες μερες θα την παιρνουμε κατα τις 10.30 δηλαδη αν την παω 8.45 πρεπει να την παρω στις 10.30 το αργοτερο δηλαδη θα ειναι εκει μονο 1 ωρα και 45 λεπτα :shock:... ρωτησα την δασκαλα ποσο καιρο θα ειναι ετσι. το προγραμμα .και μου ειπε μεχρι και 1 μηνα:shock:.. εσεις που πηγαινετε τα παιδακια σας στο παιδικο σταθμο το ιδιο ισχει?? διοτι σε οσους το λεω ολοι μου λενε οτι δυο μερες ηταν ετσι μονο και μετα κανονικο ωραριο...

να σημειωσω οτι η μικρη ειναι 3.5 χρονων...

 

 

 

ΕΛΕΝΑ και εμενα ετσι μου ειπαν στο δημοσιο παιδικο που τα πηγαινω και ρωταω ετσι πρεπει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα οτι δεν ισχυει σε ολους του δημοτικους σταθμους το ιδιο ωραριο διοτι αλλοι λενε πως εχουν την ιδια τακτικη αλλοι παλι πως ειναι κανονικο ωραριο απο την αρχη...παντως τωρα η μικρη παει κλαιγοντας στο παιδικο και λεει δεν τις αρεσει εκει πια...μια χαρα ξεκινησε αλλα τωρα παει κλαιγοντας,,, ευχομαι να το συνηθισει γρηγορα,,,,

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κορίτσια προοδος δεν κλάψαμε!!!

 

εμεις αντιθετως

 

ο γιος μου εκλαιγε και κατουρηθηκε 3 φορες επανω του

και η κορη μου μια χαρα

 

.Υ.Γ 5η μερα σημερα και πηγαμε 8 15 με 9 30 ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΔΙΩΧΝΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Εγω θα σας πω τα αντιθετα, και μαλλον ευχαριστα για τη μεγαλη μου!

εμεις πηγαμε τη 2η μερα της προσαρμογης (χασαμε τη μια) και την αφησαμε 3 ωρες!

η χαρα που εκανε δε λεγεται! Μολις μπηκε στη ταξη ειπε στη δασκαλα το ονομα της και πηγε πηρε θεση στο τραπεζακι να παιξει με τ' αλλα παιδακια.

Μας ειπαν να μη την αφησουμε πολυ για 1η μερα κ πηγε ο συζυγος κ τη πηρε στις 12. Δεν ειχε φαει ουτε τσισα ειχε κανει ουτε καν νερο ειχε πιει 3 ωρες!!!! Τοσο πολυ την ειχε απορροφησει το παιχνιδι.

Η δασκαλα της ειναι νεα και μιλαει γλυκα και χαμογελαει και μαλλον της εκανε καλη εντυπωση(....κατι σαν τις κοπελες των mazoo & the zoo!)

Τη ρωταω χθες το απογευμα: "Να παμε και αυριο στο σχολειο?" και μου λεει "Τι, πάλι?" ΧΑΧΑΧΑ Το ειπε ομως με χαρα στο βλεμμα της και ανυπομονησια!

Ξυπνησαμε το πρωι (νωρις για αυτην το 8 αλλα πρεπει να συνηθισει!) ηπιαμε γαλα, καναμε τσισα και κακα στο γιογιο ντυθηκαμε κ ξεκινησαμε. Στο δρομο με ρωταγε "που ειναι το σχολειο μου" και μολις παρκαρα αρχισε να ρωταει μεχρι να το δουμε οπου εβαλε βημα ταχυ και με τραβουσε!

Σημερα λεω να την αφησω ολη μερα γιατι αυριο δε θα την παω καθολου να το ευχαριστηθει! Να δουμε, ποσο θα κρατησει ολη αυτη η χαρα?

 

Α να συμπληρωσω πως σε μας (ιδιωτικος) τα μικρα παιδακια τα κρατανε αρχικα 45λεπτα!!! και ετυχα πανω σε φαση που κλαιγανε πολλα μωρα μαζι, κ ελεγε η διευθυντρια σε μια μαμα πως δε γινεται αλλιως πρεπει να γινει ετσι η προσαρμογη με μισαωρα-45λεπτα γιατι μετα απο λιγη ωρα αρχιζει καποιο και κλαιει κ αναστατωνονται ολα. πραγματικα γινοτανε χαμος. λυπηθηκα και τα μωρακια και τις βρεφονηπιαγωγους!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα σε ιδιωτικό. 3 ημέρες (τόσες είχα άδεια) πήγαινα μαζί του (3 ετών) καθόμουν λίγο στην τάξη, έβγαινα για κάποια "δουλειά" όπως του έλεγα, γυρνούσα μετά από 1 ώρα περίπου και έπαιζε. Χάρηκα. Προκαταβολικά. Από Δεύτερα που ξεκίνησε κανονικά, όχι πολλές ώρες, 10:30 με 14:30 κάθε ημέρα στις 12 κλαίει. Με παίρνουν τηλέφωνο και με ενημερώνουν αν θα πάω ή να το ηρεμήσουν οι ίδιες. Άλλη άδεια δεν έχω και κάνουν ότι μπορούν. Ευτυχώς τρώει και ευτυχώς και πάλι όταν τον παίρνω τον βρίσκω να παίζει (ενθαρρυντικό) αν και μου λέει "μαμά εγώ εκαιγα λίγο, ήτελα ετένα". Ελπίζω 1-2 εβδομάδες να είναι έτσι. Πάντως που και που λέει "αγαπάω το κολείο, έκει πολλά παιδάκια και παίδω".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...