Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες για κτήματα & χώρο δεξίωσης


Recommended Posts

Οδηγίες για κλείσιμο δεξίωσης σε κτήμα ή άλλο χώρο

 

 

Αγαπητά μέλη εξαιτίας αυξανόμενων περιστατικών όπου μέλη βρίσκονται σε δυσάρεστες καταστάσεις όσον αφορά την διοργάνωση δεξίωσης για βάφτιση ή και γάμο,

 

παρακαλούμε να δημοσιεύσετε εδώ,

τι πιστεύετε ότι πρέπει να λαμβάνουν υπόψη τους οι γονείς,

καθώς και τις ερωτήσεις που θα πρέπει να κάνουν στους επιχειρηματίες.

 

Προσοχή - ΜΗΝ αναφέρεστε σε ονόματα επιχειρήσεων/χώρων δεξίωσης καθώς θα αφαιρούνται εξαιτίας δυσφήμισης.

 

Σκοπός του θέματος είναι να αποφεύγονται ατυχή περιστατικά στο μέλλον,

μέσω της καλύτερης ενημέρωσης του πελάτη όσον αφορά το τι θα πρέπει να ζητήσει.

 

Παρακαλώ αναφερθείτε σε παραδείγματα περιστατικών μόνο επιγραμματικά,

και επικεντρώστε στο τί κατά την γνώμη σας πρέπει εκ των προτέρων να διευκρίνίζεται,

γραπτώς απο τον επιχειρηματία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Τον Μάιο βαπτιζόμαστε!!!!!! Θα είμαστε ακριβώς 1 έτους..... Θεωρώ μια ηλικία ό,τι πρέπει.....ε????

Το ζήτημά μου είναι, πότε λέτε να αρχίσω τις ετοιμασίες;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το αν θα κάνεις μόνη σου κάποια πράγματα ή θα παραγγείλεις έτοιμα.

Αν πάρεις έτοιμα ακόμα είναι πάρα πολύ νωρίς:D το καλύτερο είναι να ξεκινήσεις 3 με 4 μήνες πριν.

Με το καλό :D

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το αν θα κάνεις μόνη σου κάποια πράγματα ή θα παραγγείλεις έτοιμα.

Αν πάρεις έτοιμα ακόμα είναι πάρα πολύ νωρίς:D το καλύτερο είναι να ξεκινήσεις 3 με 4 μήνες πριν.

Με το καλό :D

Τί εννοείς να τα κάνω μόνη μου; Μπομπονιέρες, προσκλητήρια κι όλα τα συναφή θα τα αγοράσω από κατάστημα. Εκκλησία δεν κλείνω ακόμη, ούτε και κτήμα....Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω δυσκολία; Γιατί θα τα κάνω Σάββατο βράδυ και μάλιστα σε μια περίοδο, όπου γίνονται και πολλοί γάμοι...:rolleyes:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι 4 μήνες πρίν είναι καλά αν τα πάρεις όλα έτοιμα.Αν έχεις καποιον να σου κρατάει και το μικρούλι μπορείς και αργότερα να ξεκινήσεις. Για μενα που είμαι αγχώδης τύπος όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ πιστεύω ότι 4 μήνες πρίν είναι καλά αν τα πάρεις όλα έτοιμα.Αν έχεις καποιον να σου κρατάει και το μικρούλι μπορείς και αργότερα να ξεκινήσεις. Για μενα που είμαι αγχώδης τύπος όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα!!

Κι εγώ μια από τα ίδια! Αγχώνομαι υπερβολικά.... Τον μικρό τότε θα τον κρατάει η μητέρα μου ή η πεθερά μου, θα χτυπήσουν υπερωρίες.....:lol:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού αποφασίσατε για Σάββατο βράδυ τότε κλείσε την εκκλησία και το κέντρο το συντομότερο δυνατόν. Εγώ 6 μήνες πριν την βάπτιση που έψαχνα κέντρο για σαββατόβραδο δεν βρήκα πουθενά και αναγκαστικά την κάναμε Κυριακή μεσημέρι.

Μιλάω βέβαια για Πάτρα αν είσαι Αθήνα τότε έχεις περισσότερες επιλογές...πάντως μην το καθυστερήσεις πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού αποφασίσατε για Σάββατο βράδυ τότε κλείσε την εκκλησία και το κέντρο το συντομότερο δυνατόν. Εγώ 6 μήνες πριν την βάπτιση που έψαχνα κέντρο για σαββατόβραδο δεν βρήκα πουθενά και αναγκαστικά την κάναμε Κυριακή μεσημέρι.

Μιλάω βέβαια για Πάτρα αν είσαι Αθήνα τότε έχεις περισσότερες επιλογές...πάντως μην το καθυστερήσεις πολύ.

Λες, ε; Αυτό σκέφτομαι γιατί είναι περίοδος αιχμής!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον Μάιο βαπτιζόμαστε!!!!!! Θα είμαστε ακριβώς 1 έτους..... Θεωρώ μια ηλικία ό,τι πρέπει.....ε????

Το ζήτημά μου είναι, πότε λέτε να αρχίσω τις ετοιμασίες;

Και εμεις τον Μάιο θα κάνουμε τη βάφτιση και εχουμε ήδη κλείσει το κτήμα.Νομίζω καλύτερα να μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή για να βρεις αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς να τα κάνω μόνη μου; Μπομπονιέρες, προσκλητήρια κι όλα τα συναφή θα τα αγοράσω από κατάστημα. Εκκλησία δεν κλείνω ακόμη, ούτε και κτήμα....Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω δυσκολία; Γιατί θα τα κάνω Σάββατο βράδυ και μάλιστα σε μια περίοδο, όπου γίνονται και πολλοί γάμοι...:rolleyes:

 

Καλή σου μέρα και να χαίρεσαι το μωρό σου, κι εγώ βάπτισα πρόσφατα το δικό μου. Κανονικά, δεν χρειάζεσαι περισσότερο από 3-4 μήνες νωρίτερα, όμως αν έχεις σκοπό για Σαββατόβραδο και περίοδο γάμων, τότε πρέπει να δεις τη βάπτιση σαν γάμο. Εκκλησία και μέρος δεξίωσης θα πρέπει να τα ψάξεις από τώρα γιατί πολλά έχουν κλειστεί ήδη (και ειδικά για καλοκαίρι, πόσσα σάββατα να έχουν Ιούνιος-Ιούλιος??)

Με το καλό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια οσο νωριτερα κλεισετε τοσο το καλυτερο για σας γιατι δεν μπορειτε να καταλαβετε ποσο γρηγορα περναει ο καιρός...

Μια φορά βαπτιζουμε και θελουμε να το θυμομαστε...Εγω την βαπτιση του πρωτου λόγω απιστευτου ωραριου δουλειάς την εκελισα τελευταια στιγμη αλλά δεν ειχα και πολλές απαιτησεις.Την αλλη την εδωσα εξω και την ανελαβε μια κοπελα και οπου ηθελα εχωνα τη μουσουδα μου και συμετειχα και εγω αλλά χωρις αγχος...

Αρχιστε για να μην αγχωνεστε αργοτερα...Καλη επιτυχία σε ολες σας.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείσεις το κέντρο για το τραπέζι να ζητήσεις γραπτώς την προσφορά και αναλυτικά. Δηλαδή:

Τα τραπέζια θα είναι ροτόντες 10ρες....

...ορεκτικά, αυτό, αυτό κι αυτό (πχ σουφλέ, κανελόνια, τυροπιτάκι)

Σαλάτα σε κάθε τραπέζι 2 με γεύσεις....

Πιάτα τυριών σε κάθε τραπέζι 2 μερίδες....με αυτό το τυρί, κι αυτό...κλπ

Κυρίως πιάτα....αυτό ή αυτό....

Αναψυκτικά, μπύρες, κρασιά ......(μέσα στην τιμή) ή εκτός

 

Και τέλος τιμή κατ' άτομο.....τόσα ευρώ....

Για την προκαταβολή να ζητήσεις απόδειξη.....

 

Με αυτόν τον τρόπο εξασφαλίζεις να έχεις τα συμφωνημένα και αποφεύγεις κάθε είδους παρεξηγήσεις ή παραπάνω χρεώσεις της τελευταίας ώρας (εκ του πονηρού).

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείσεις το κέντρο για το τραπέζι να ζητήσεις γραπτώς την προσφορά και αναλυτικά. Δηλαδή:

Τα τραπέζια θα είναι ροτόντες 10ρες....

...ορεκτικά, αυτό, αυτό κι αυτό (πχ σουφλέ, κανελόνια, τυροπιτάκι)

Σαλάτα σε κάθε τραπέζι 2 με γεύσεις....

Πιάτα τυριών σε κάθε τραπέζι 2 μερίδες....με αυτό το τυρί, κι αυτό...κλπ

Κυρίως πιάτα....αυτό ή αυτό....

Αναψυκτικά, μπύρες, κρασιά ......(μέσα στην τιμή) ή εκτός

 

Και τέλος τιμή κατ' άτομο.....τόσα ευρώ....

Για την προκαταβολή να ζητήσεις απόδειξη.....

 

Με αυτόν τον τρόπο εξασφαλίζεις να έχεις τα συμφωνημένα και αποφεύγεις κάθε είδους παρεξηγήσεις ή παραπάνω χρεώσεις της τελευταίας ώρας (εκ του πονηρού).

Το μόνο σίγουρο!!!! Δε την πατάω όπως στο γάμο που τους είχαμε πει πως με το που βλέπουν στα τραπέζια να αδειάζουν νερά, ποτά κι αναψυκτικά να τα ανεφοδιάζουν.... και τελικά τους κυνηγούσα από πίσω με το που έβλεπα κάποιο τραπέζι να αδειάζει, για να πάνε να το γεμίσουν.... κι άσε που τελικά μας έριξαν κατά 200 ευρώ!:twisted: Και μιλάμε για πασίγνωστο κτήμα της παραλιακής......

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

΄Πολύ σωστά...ΟΟΟΟΟΛΑ ΓΡΑΠΤΩΣ!!!!!!!!!!!!

Ετσι βρισκουν και τα κανουν...Δεν φταινε αυτοι.Φταιμε εμεις που δεν ειμαστε τυπικοι και προσεκτικοι...ΟΟΟΟΛΑ ΓΡΑΠΤΩΣ...Και να κανετε και καμια συζητηση για πιθανη αυξηση του ΦΠΑ...Μη γελάς.Καποια εδω μεσα την πατησε γιαυτο το θυμαμαι και το αναφερω...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τέλος τιμή κατ' άτομο.....τόσα ευρώ....

Αυτο δεν θα στο κανει κανεις σε κτημα (ουτε σε κεντρο νομιζω αν το κλεισεις ολο) .

Η τιμη κατα ατομο παντα μειωνεται οταν αυξηθουν τα ατομα και αυξανεται οταν μειωθουν. Οποτε θα σου δωσουν προσφορα για 150 ατομα πχ τοσο. Κατ ατομο δεν....

 

Αυτο δεν συμβαινει επειδη θελει καποιος να σε κλεψει. Απλα συμβαινει επειδη καποια παγια εξοδα ειναι σταθερα ειτε 300 ειτε 100 ειναι τα ατομα . Και αυτα διαιρουνται αναλογα.

Πχ. ρευμα (ειτε για 300 ειτε για 100 το ιδιο θα καψει)

Εργατικα, ενοικιαση χωρου , μεταφορικα τα ιδια.

 

Γενικα να ξερετε. Οσο περισσοτερα ατομα τοσο μικροτερη τιμη κατ ατομο.

 

Ααα. Και κατι που προσφατα εμαθα. Ο μπουφες ειναι πιο ακριβος απο το σερβιριζομενο (κι εγω η ξανθια που νομιζα οτι ολοι το καναν μπουφε για οικονομια :mrgreen:).

Ο λογος ειναι επειδη στο σερβιριζομενο οι μεριδες ειναι συγκεκριμενες και ξεκαθαρες ενω στον μπουφε πρεπει παντα να εχουν παραπανω γιατι οι περισσοτεροι θα γεμισουν το πιατο τους και επισης καποιοι θα παρουν 2η μεριδα. Δλδ σε σερβιριζομενο 100 ατομων θα ειναι 100 μεριδες ενω σε μπουφε 120 πχ. Ισως στο σερβιριζομενο πληρωσεις 1-2 σερβιτορους βεβαια αλλα και παλι οικονομικοτερο ειναι .;)

 

Τελος Εκμεταλλευτειτε τις προηγουμενες αργιων (καθημερινες).

Πχ. 27/10/2010 που ηταν μεν Τεταρτη εγινε ο χαμος των βαφτισεων και γαμων :D. O λογος ... καθημερινη μεν για εκεινους αλλα την επομενη κανενας δεν δουλευε οποτε οικονομικοτερη και βολικη για εσας (αρκει να μην ειναι νωρις να προλαβουν οι καλεσμενοι με μια σχετικη ανεση) .

 

Επικινδυνα ΣΚ μεσα στα τριημερα. Θα λειπουν πολλοι οποτε θα τους πληρωσετε τσαμπα. Να επιβεβαιωνετε παντα ποσοι θα ερθουν με τηλεφωνο. Ειναι αμαρτια να πληρωνετε μια αδεια καρεκλα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

΄Πολύ σωστά...ΟΟΟΟΟΛΑ ΓΡΑΠΤΩΣ!!!!!!!!!!!!

Ετσι βρισκουν και τα κανουν...Δεν φταινε αυτοι.Φταιμε εμεις που δεν ειμαστε τυπικοι και προσεκτικοι...ΟΟΟΟΛΑ ΓΡΑΠΤΩΣ...Και να κανετε και καμια συζητηση για πιθανη αυξηση του ΦΠΑ...Μη γελάς.Καποια εδω μεσα την πατησε γιαυτο το θυμαμαι και το αναφερω...

Λες, για αύξηση του ΦΠΑ; 3η αύξηση σε 1,5 χρόνο;;;; Χλωμούτσικο το βλέπω....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου...

Η ποικιλία δε σημαίνει και απαραίτητα ποσότητα...!!!

Σε κάποιο κτήμα της ανατολικής αττικής τιμή κατ' ατομο δίνουν 25 ευρώ κομπλε, με 16 διαφορετικά εδέσματα σε μπουφέ! Όταν γνωστή μου εκανε τη βάπτιση εκεί, διαπιστώσαμε όλοι, πως κάποια στιγμή, ορισμένα φαγητά είχαν τελειώσει, ενώ άλλα ήταν ακόμα γεμάτα! Όταν ρωτήσαμε τον ιδιοκτήτη μας είπε... ας φάνε απο τα υπόλοιπα...

Αυτό λοιπόν δε σημαίνει ποικιλία...σημαίνει δυσαρεστημένους καλεσμένους που ενώ ο διπλανός τρώει σπανακόπιτα... ο άλλος τον κοιτάει γιατί δεν πρόλαβε να δοκιμάσει!!!!

Προσοχή και σε αυτο λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου...

Η ποικιλία δε σημαίνει και απαραίτητα ποσότητα...!!!

Σε κάποιο κτήμα της ανατολικής αττικής τιμή κατ' ατομο δίνουν 25 ευρώ κομπλε, με 16 διαφορετικά εδέσματα σε μπουφέ! Όταν γνωστή μου εκανε τη βάπτιση εκεί, διαπιστώσαμε όλοι, πως κάποια στιγμή, ορισμένα φαγητά είχαν τελειώσει, ενώ άλλα ήταν ακόμα γεμάτα! Όταν ρωτήσαμε τον ιδιοκτήτη μας είπε... ας φάνε απο τα υπόλοιπα...

Αυτό λοιπόν δε σημαίνει ποικιλία...σημαίνει δυσαρεστημένους καλεσμένους που ενώ ο διπλανός τρώει σπανακόπιτα... ο άλλος τον κοιτάει γιατί δεν πρόλαβε να δοκιμάσει!!!!

Προσοχή και σε αυτο λοιπόν!

 

Συμφωνώ! Απαράδεκτο.

Θέλει προσοχή πριν κλείσει κάποιος.

Γι'αυτό καλύτερα να έχει λίγο λιγότερα εδέσματα και να μπορούν όλοι να φάνε από όλα όσα έχει ο μπουφές.

Και να επισημάνω και μια ακόμη παγίδα: τις οικονομικές λύσεις των catering, που μετά σου βγάζουν ένα σωρό επιπλέον χρεώσεις (μετρ, σερβιτόρους-βοηθούς, μάγειρες, βοηθούς μαγείρων, παρκαδόρους, κτλ). Σε δελεάζουν με μια χαμηλή τιμή, κλείνεις δίνοντας προκαταβολή και μετά σου αραδιάζουν ένα-ένα τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
Καλημέρα. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει το Κτήμα LE CHEVALIER στην Λ.Τατοϊου? Ξέρει κάποιος τί τιμές "παίζουνε"?

 

γεια σου το συγκεκριμένο δεν το ξέρω αλλά εάν σε ενδιαφέρει τους παίρνεις τηλ, σου κλείνουν ραντεβού και σου κάνουν προσφορά... οι τιμές παίζουν σε πολλά.. π.χ. την ημέρα που θα κάνεις το event, λάβε υπόψη σου ότι Κυριακή μεσημέρι ή καθημερινή δίνουν καλύτερες τιμές από ότι Σάββατο βράδυ κλπ...

από εκεί και πέρα το καλύτερο θα ήταν να το δεις από κοντα, να σου προτείνουν μενού τιμές κλπ... καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...