Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο νέος νόμος περί προειδοποίησης απολύσης...


Recommended Posts

Όχι οτι μπορώ να κάνω και κάτι απλά ένιωσα την ανάγκη να τα πώ να ξαλαφρώσω... Εργάζομαι (εργαζόμουν) σε μικρομεσαία βιοτεχνική επιχείρηση 12χρόνια και βάλε. Έχω ανεχτεί τα μύρια όσα εκει μέσα και είχα προσφέρει και την ψυχική μου υγεία στις υπηρεσίες τους.. Η αναγγελια της εγκυμοσύνης μου έφερε και τον ψυχολογικό πόλεμο ιδιαίτερα απο την στιγμή που τους ενημέρωσα οτι θα έπερνα και το 6μηνο της ειδικής αδείας του ΟΑΕΔ... (υποψιν οτι φρόντισα να ενημερώσω πολύ πριν φύγω με άδεια τοκετού για να βρεθεί άτομο να το εκπαιδεύσω) έφυγα με άδεια τοκετού στην ώρα μου και δεν θα λεγα με τις ευλογίες τους... ίσως η γρουσουζία τους να εφταιξε που μόλις σταματησα στην βδομάδα επάνω γέννησα προωρα. Ο ερχομός του παιδιού οφείλω να ομολογήσω με αλλαξε πολύ, υποσχέθηκα στον εαυτο μου και στο παιδί μου οτι η παλιά βασούλα που έσκαγε χαλαγε το στομάχι της και τα προβλήματα της δουλειάς τα εφερνε στο σπίτι δεν υπήρχε πια.. Και ετσι και εγινε οταν γύρισα ήμουν ένα διαφορετικό ατομο που δεν αγχωνόταν και πραγματικά εκανα την δουλειά μου υπεύθυνα αλλα μέχρι εκει.. Και φτάνουμε στο τώρα... Πρίν σχεδόν ένα μήνα με την πληρωμή του επιδόματος αδείας μου έγινε ταυτόχρονη κοινοποίηση οτι για 3μήνες μετά το τέλος της αδείας μου με θέτουν σε διαθεσιμότητα και ταυτόχρονα μου κοινοποιήθηκε με 4μηνη προείδοποίηση η απόλυσημου με χρήση του δικαιώματος της καταβολής της μισής αποζημίωσης.. Και αναρωτιέμαι με τι κριτήρια τελικά οι εργοδότες αξιολογούν τους υπαλλήλους τους?

 

Συγνώμη αν μακρυγόρησα ή κούρασα απλά θέλησα να το μοιραστώ.. ευχαριστώ!

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όχι οτι μπορώ να κάνω και κάτι απλά ένιωσα την ανάγκη να τα πώ να ξαλαφρώσω... Εργάζομαι (εργαζόμουν) σε μικρομεσαία βιοτεχνική επιχείρηση 12χρόνια και βάλε. Έχω ανεχτεί τα μύρια όσα εκει μέσα και είχα προσφέρει και την ψυχική μου υγεία στις υπηρεσίες τους.. Η αναγγελια της εγκυμοσύνης μου έφερε και τον ψυχολογικό πόλεμο ιδιαίτερα απο την στιγμή που τους ενημέρωσα οτι θα έπερνα και το 6μηνο της ειδικής αδείας του ΟΑΕΔ... (υποψιν οτι φρόντισα να ενημερώσω πολύ πριν φύγω με άδεια τοκετού για να βρεθεί άτομο να το εκπαιδεύσω) έφυγα με άδεια τοκετού στην ώρα μου και δεν θα λεγα με τις ευλογίες τους... ίσως η γρουσουζία τους να εφταιξε που μόλις σταματησα στην βδομάδα επάνω γέννησα προωρα. Ο ερχομός του παιδιού οφείλω να ομολογήσω με αλλαξε πολύ, υποσχέθηκα στον εαυτο μου και στο παιδί μου οτι η παλιά βασούλα που έσκαγε χαλαγε το στομάχι της και τα προβλήματα της δουλειάς τα εφερνε στο σπίτι δεν υπήρχε πια.. Και ετσι και εγινε οταν γύρισα ήμουν ένα διαφορετικό ατομο που δεν αγχωνόταν και πραγματικά εκανα την δουλειά μου υπεύθυνα αλλα μέχρι εκει.. Και φτάνουμε στο τώρα... Πρίν σχεδόν ένα μήνα με την πληρωμή του επιδόματος αδείας μου έγινε ταυτόχρονη κοινοποίηση οτι για 3μήνες μετά το τέλος της αδείας μου με θέτουν σε διαθεσιμότητα και ταυτόχρονα μου κοινοποιήθηκε με 4μηνη προείδοποίηση η απόλυσημου με χρήση του δικαιώματος της καταβολής της μισής αποζημίωσης.. Και αναρωτιέμαι με τι κριτήρια τελικά οι εργοδότες αξιολογούν τους υπαλλήλους τους?

 

Συγνώμη αν μακρυγόρησα ή κούρασα απλά θέλησα να το μοιραστώ.. ευχαριστώ!

 

Επείδη ζω κάτι αντίστοιχο ,βέβαια εμένα προσπαθούν να γλυτώσουν ακόμα και την μισή αποζημίωση όποτε στοχεύουν ότι θα λυγίσω και θα φύγω μόνη μου,αλλά νομίζω ότι κανονικά η προειδοποίηση απόλυσης σου έπρεπε να γίνει περίπου χρόνο πρίν πάει ανάλογα με τα χρόνια που είσαι στην εταιρεία όπως και επίσης αυτή η διαθεσιμότητα που λες ότι σε έβγαλαν είναι νόμιμή?Με κάποιο χαρτί απο τον Οαεδ ή έτσι απλά:?:shock:Σοκάρομαι όταν βλέπω ότι γίνονται και αλλού αυτά και στεναχωρίεμαι που τελικά μόνο εμείς τους βλεπουμε και σαν ανθρώπους ενώ αυτοί απλά σαν "εργαλεία " για την δουλειά τους.Ευχομαι η επόμενη δουλεια σου να αποζημιώσει αυτά που πέρασες εκεί.:wink:Σε νοίωθω απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι οτι μπορώ να κάνω και κάτι απλά ένιωσα την ανάγκη να τα πώ να ξαλαφρώσω... Εργάζομαι (εργαζόμουν) σε μικρομεσαία βιοτεχνική επιχείρηση 12χρόνια και βάλε. Έχω ανεχτεί τα μύρια όσα εκει μέσα και είχα προσφέρει και την ψυχική μου υγεία στις υπηρεσίες τους.. Η αναγγελια της εγκυμοσύνης μου έφερε και τον ψυχολογικό πόλεμο ιδιαίτερα απο την στιγμή που τους ενημέρωσα οτι θα έπερνα και το 6μηνο της ειδικής αδείας του ΟΑΕΔ... (υποψιν οτι φρόντισα να ενημερώσω πολύ πριν φύγω με άδεια τοκετού για να βρεθεί άτομο να το εκπαιδεύσω) έφυγα με άδεια τοκετού στην ώρα μου και δεν θα λεγα με τις ευλογίες τους... ίσως η γρουσουζία τους να εφταιξε που μόλις σταματησα στην βδομάδα επάνω γέννησα προωρα. Ο ερχομός του παιδιού οφείλω να ομολογήσω με αλλαξε πολύ, υποσχέθηκα στον εαυτο μου και στο παιδί μου οτι η παλιά βασούλα που έσκαγε χαλαγε το στομάχι της και τα προβλήματα της δουλειάς τα εφερνε στο σπίτι δεν υπήρχε πια.. Και ετσι και εγινε οταν γύρισα ήμουν ένα διαφορετικό ατομο που δεν αγχωνόταν και πραγματικά εκανα την δουλειά μου υπεύθυνα αλλα μέχρι εκει.. Και φτάνουμε στο τώρα... Πρίν σχεδόν ένα μήνα με την πληρωμή του επιδόματος αδείας μου έγινε ταυτόχρονη κοινοποίηση οτι για 3μήνες μετά το τέλος της αδείας μου με θέτουν σε διαθεσιμότητα και ταυτόχρονα μου κοινοποιήθηκε με 4μηνη προείδοποίηση η απόλυσημου με χρήση του δικαιώματος της καταβολής της μισής αποζημίωσης.. Και αναρωτιέμαι με τι κριτήρια τελικά οι εργοδότες αξιολογούν τους υπαλλήλους τους?

 

Συγνώμη αν μακρυγόρησα ή κούρασα απλά θέλησα να το μοιραστώ.. ευχαριστώ!

τελικα δεν αξιζει να προσπαθεις για κανενα,πραγματικα ολες οι γυναικες ειμαστε στο ελεος της ανθρωπιας των εργοδοτων,που ειναι το κρατος;καριερα ή απλα δουλεια μπορουμε να εχουμε μεχρι τα 30,εκτως ΒΕΒΑΙΑ κ αν δεν θελουμε να κανουμε παιδια!!! Ε Λ Ε Ο Σ !!!!απορεια:η υπογεννητικοτητα στην Ελλαδα μαλλον δεν απασχολει κανενα!!!:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επείδη ζω κάτι αντίστοιχο ,βέβαια εμένα προσπαθούν να γλυτώσουν ακόμα και την μισή αποζημίωση όποτε στοχεύουν ότι θα λυγίσω και θα φύγω μόνη μου,αλλά νομίζω ότι κανονικά η προειδοποίηση απόλυσης σου έπρεπε να γίνει περίπου χρόνο πρίν πάει ανάλογα με τα χρόνια που είσαι στην εταιρεία όπως και επίσης αυτή η διαθεσιμότητα που λες ότι σε έβγαλαν είναι νόμιμή?Με κάποιο χαρτί απο τον Οαεδ ή έτσι απλά:?:shock:Σοκάρομαι όταν βλέπω ότι γίνονται και αλλού αυτά και στεναχωρίεμαι που τελικά μόνο εμείς τους βλεπουμε και σαν ανθρώπους ενώ αυτοί απλά σαν "εργαλεία " για την δουλειά τους.Ευχομαι η επόμενη δουλεια σου να αποζημιώσει αυτά που πέρασες εκεί.:wink:Σε νοίωθω απόλυτα.

 

Δυστυχώς όλα έχουν υπολογιστεί και έχουν γίνει μέσα στα νόμιμα πλαίσια, στα 12 χρόνια που ήμουν εκεί η προειδοποίηση πρέπει να είναι 4μήνες νωρίτερα (1μηνας η άδεια + 3 η διαθεσιμότητα) και το παραθυράκι της διαθεσιμότητας ειναι νόμος του 53 αν θυμάμαι καλά... το είχαν καλά μελετημένο το έγκλημα βλέπεις... ευχαριστώ πάντως για την κατανόηση και το μόνο που θα σε συμβουλέψω μιας και είσαι και σύ στην πρέσα να μην τους κάνεις το χατήρι να σε λυγίσουν και σε καμία περίπτωση να μην επηρεάζεσαι ψυχολογικά και να χαλιέσαι όπως έκανα κάποτε και γώ.. μην ξεχνάς οτι έχεις και σύ παιδάκι και σε χρειάζεται !

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν αξιζει να προσπαθεις για κανενα,πραγματικα ολες οι γυναικες ειμαστε στο ελεος της ανθρωπιας των εργοδοτων,που ειναι το κρατος;καριερα ή απλα δουλεια μπορουμε να εχουμε μεχρι τα 30,εκτως ΒΕΒΑΙΑ κ αν δεν θελουμε να κανουμε παιδια!!! Ε Λ Ε Ο Σ !!!!απορεια:η υπογεννητικοτητα στην Ελλαδα μαλλον δεν απασχολει κανενα!!!:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

 

Να σου πώ και το χειρότερο οτι το άτομο που μου έκανε τα περισσότερα καψόνια για να με κανει να παραιτηθώ οτι ήταν η ΓΥΝΑΙΚΑ του αφεντικού? καμία σχέση με την εταιρεία, δουλεύει στο δημοσίο (δηλ.ουσιαστικά την πληρώνω και εγω) καρπώνεται τις καλύτερες αποδοχές και έχει την καλύτερη αντιμετώπιση ώς γυναίκα , μητέρα και εργαζόμενη.. και είχε το θράσος να μου κάνει πόλεμο γιατι ήθελα να πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ?

τέλος πάντων πλέον δεν θα μου ξαναχαλάσουν την ζαχαρένια ο θεος ειναι μεγάλος και αυτα που κανουν έκαναν και θα κάνουν θα τα βρούν μπροστά τους μια μέρα!

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μία παρόμοια κατάσταση βιώνω και εγώ. Ειμαι 6 μηνών έγκυος και αρχές Οκτωβρίου θα ξεκινήσει η άδεια μου. Μόλις τους ανακοίνωσα (από την αρχή) ότι θα πάρω το εξάμηνο του ΟΑΕΔ αμέσως μου έκαναν πρόταση να παραιτηθώ και ότι και καλά θα μου έδιναν παραπάνω λεφτά...τρίχες!!!Ο ψυχολογικός πόλεμος πάει και έρχεται...ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΛΥΓΙΣΩ...ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ!!!Ασε που έφεραν αντικαταστάτρια για να την εκπαιδεύσω και δεν καταλαβαίνει τίποτα...είμαι σίγουρη ότι θα φύγω και θα με παίρνουν συνέχεια τηλέφωνο. Αλλά όχι δεν θα αποχωρήσω για να παραχωρήσω τη θέση μου σε μία άλλη!!!Είναι της μόδας τώρα πια να μας κάνουν να νοιώθουμε και άσχημα που θελήσαμε να κάνουμε ένα παιδί και δεν αφιερώσαμε όλη μας την ζωή στις υπηρεσίες τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ και το χειρότερο οτι το άτομο που μου έκανε τα περισσότερα καψόνια για να με κανει να παραιτηθώ οτι ήταν η ΓΥΝΑΙΚΑ του αφεντικού? καμία σχέση με την εταιρεία, δουλεύει στο δημοσίο (δηλ.ουσιαστικά την πληρώνω και εγω) καρπώνεται τις καλύτερες αποδοχές και έχει την καλύτερη αντιμετώπιση ώς γυναίκα , μητέρα και εργαζόμενη.. και είχε το θράσος να μου κάνει πόλεμο γιατι ήθελα να πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ?

τέλος πάντων πλέον δεν θα μου ξαναχαλάσουν την ζαχαρένια ο θεος ειναι μεγάλος και αυτα που κανουν έκαναν και θα κάνουν θα τα βρούν μπροστά τους μια μέρα!

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!αλλα τι λεω οταν το θεμα εχει να κανει με την τσεπη τους δεν υπαρχει διαφορα αντρας ή γυναικα!!!σου ευχομαι τα καλυτερα,τουλαχιστον θα απολαυσεις περισσοτερο το μωρο σου!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εγώ είμαι της άποψης ότι ο κάθε εργοδότης έχει δικαίωμα να αποφασίζει ποιον θα προσλάβει και ποιον θα απολύσει από τη δουλειά του για τους δικούς του λόγους.

Όμως, υπάρχουν ή να πω καλύτερα υπήρχαν νόμοι που διασφάλιζαν ώστε ο εργαζόμενος των 12 χρόνων, όπως εσύ Βάσω μου να έχει διασφαλίσει κάποια στοιχειώδη δικαιώματα ως προς την αποζημίωση και τον χρόνο προειδοποίησης.

Με νευριάζει το ότι πριν από κάποιους μήνες θα έπρεπε οι εργοδότες σου να σε προειδοποιήσουν 8 μήνες πριν για να σου δώσουν τη μισή αποζημίωση ή θα σου έδιναν διαφορετικά ολόκληρη την αποζημίωση, χρήματα που δικαιούσαι έχοντας εργαστεί 12 ολόκληρα χρόνια στην επιχείρησή τους.

 

Τώρα ο νέος νόμος που προς το παρόν εξυπηρετεί μόνο εργοδότες σαν τους δικούς σου, τι σχέση έχει με το δημόσιο χρέος, το ΔΝΤ και την τρόικα, ακόμα δεν το έχω καταλάβει.:evil:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

H προειδοποίηση απόλυσης (και καταβολή της μισής αποζημίωσης) υπήρχε ως νόμος από παλιά. Δυστυχώς το πέρασα κι αυτό πριν από δέκα χρόνια περίπου. Και εκπαίδευσα στο ενδιάμεσο και τον αντικαταστάτη μου!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

H προειδοποίηση απόλυσης (και καταβολή της μισής αποζημίωσης) υπήρχε ως νόμος από παλιά. Δυστυχώς το πέρασα κι αυτό πριν από δέκα χρόνια περίπου. Και εκπαίδευσα στο ενδιάμεσο και τον αντικαταστάτη μου!

 

Skybeam o νέος νόμος μείωσε δραστικά τον χρόνο της προειδοποίησης. Η Βάσω με 12 χρόνια έπρεπε να ειδοποιηθεί 8 μήνες πριν αλλά με τον νέο νόμο οι μήνες έγιναν 4. Όσο πιο πολλά χρόνια εργάζεται κάποιος στον ίδιο εργοδότη τόσο περισσότερα χάνει με τον νέο νόμο. Σκέψου ότι οι μήνες προειδοποίησης μπορούσαν να φτάσουν και τους 24 μήνες σε εργαζόμενους με πολλά χρόνια στον ίδιο εργοδότη ενώ με τον νέο νόμο το ανώτερο όριο είναι οι 6 μήνες!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΟΤΑΝ ο πολυς κοσμος δεν το ηξερε,οπως τωρα που εχει μαθευτει.μαλιστα ετυχε οταν ειχε ερθει η ωρα της απολυσης ,να ειμαι εγκυος αλλα δεν συγκινηθηκε να με κρατησει οποτε με εδιωξε "για ευνοητους λογους καθως ειμαι ευχαριστημενη απο τη δουλεια σου" μου ειχε πει!!!οι λογοι ,μα το παιδι που ειχε φανταστει οτι θα εκανα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΕΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΒΡΑΖΟΥΜΕ. ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΝΕΡΓΙΑ ΣΕ ΑΠΕΙΛΟΥΝΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ. ΕΓΩ ΚΟΝΤΕΒΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΔΕΙΑ (ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΤΟ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ), ΜΟΥ ΤΟ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ. ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΦΥΓΩ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΝΕΦ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΝΕΦ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΜΑΣΤΑ ΚΑΙ ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ. ΣΤΟ ΔΙΜΗΝΟ ΠΑΝΩ ΜΕ ΘΕΛΟΥΝ ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΥ Ν'ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ :mad:

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ. ΦΑΣΙΣΤΟΜΟΥΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ "Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΕΝΟΣ ΑΝΔΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΔΩΘΕΙ ΕΞΟΥΣΙΑ".

ΑΠΟΡΩ ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΑΓΕ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΚΙΑ. ΔΙΚΑΙΗ ΓΙΝΟΜΑΙ.)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...