Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γάλα για δυσκοιλιότητα?


Recommended Posts

Η ανηψούλα μου είναι 2 1/2 μηνών και τρέφεται με ξένο γάλα. Εχει σοβαρό πρόβλημα δυσκοιλιότητας, η κοιλίτσα της πρήζεται και δεν μπορεί να ηρεμήσει. τα υπόθετα κάνουν δουλειά αλλά δεν μπορει να παίρνει συνέχεια...Υπάρχει κάποιο γάλα που να λύνει το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς για τι ίδιο πρόβλημα πίναμε το Novalac IT. Και όντως μετά από μια εβδομάδα το παιδί άρχισε να ενεργείται κανονικά. Ρωτήστε και τον παιδίατρο. Ίσως υπάρχουν και άλλα γάλατα.

Link to comment
Share on other sites

Η ανηψούλα μου είναι 2 1/2 μηνών και τρέφεται με ξένο γάλα. Εχει σοβαρό πρόβλημα δυσκοιλιότητας, η κοιλίτσα της πρήζεται και δεν μπορεί να ηρεμήσει. τα υπόθετα κάνουν δουλειά αλλά δεν μπορει να παίρνει συνέχεια...Υπάρχει κάποιο γάλα που να λύνει το πρόβλημα;

 

Το καλυτερο βεβαια ειναι το μητρικο, αλλά αν δεν γινεται ρωτα τον παιδίατρο για καποιο υποαλλεργικο και ρωτα επισης εαν μπορεις να το φτιάχνεις με χαμομηλι (σε κάποια γεύματα) αντι για σκέτο νερο. Στη θεση σου θα απευφεγα τα υποθετα σε τοσο μικρο βρεφος.

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς η παιδίατρος μας είχε δώσει το NOVALAC IT γιατί το παιδί είχε έντονη δυσκοιλιότητα.Είχε αποτέλεσμα (δηλαδή ενεργούταν μία φορά την ημέρα αυτό ήταν σούπερ σε σχέση με πριν) , και μάλιστα όταν μεγάλωσε συνεχίσαμε με το NOVALAC IT 2.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πάιρνουμς το frisolac comfort kαι έχουμε σωθεί.....επίσης να τονίσω ότι σε εντίθεση με αυτα που διάβασα εδώ πλεον έχει νεα σύνθεση και διαλύεται ΣΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!!! Και όχι σε καυτό νερό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας! Η νύφη μου δοκίμασε το novalac IT αλλά η μπέμπα το φτύνει!!! Θα της πω και για το frisolac μήπως και γίνει τίποτα γιατί είναι κρίμα τόσο μωράκι να παίρνει υπόθετα...

Link to comment
Share on other sites

εμεις αρχισαμε με το frisolac αλλα δεν μπορουσε να ενεργηθει ουτε να ρευτει ευκολα η μπεμπα και στην 10η μερα μας εδωσε η παιδιατρος το humana HA 1 και σωθηκαμε!!!της αρεσει πολυ, ενεργειται κανονικα και ρευεται αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

εμεις σωθήκαμε με το nan HA ούτε πονάκια ούτε κλάματα, κάθε μέρα κακά και καθόλου σκληρά το αντίθετο θα έλεγα..

χαμογελάς κι ανθίζεις , άξιζε να ζήσω να σε δω .

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξεκινησαμε με frisolac comfort γιατι η Μαρια μου ειχε και ΓΟΠ αλλα και δυσκοιλιοτητα. Μπορω να πω πως μειναμε ικανοποιημενοι με αυτο το γαλα, αλλα οταν εφτασε 6 μηνων που το γυρισαμε σε frisomel comfort, ξεκινησε μεγαλο προβλημα με τη δυσκοιλιοτητα. Να φανταστεις σε εμας δεν επιαναν τα υποθετα και αναγκαστηκαμε να της κανουμε βρεφικο κλυσματακι. Τα κακα της εβγαιναν σαν πετρα της καημενης. :(

Καλυτερα να ρωτησετε και τον παιδιατρο για το γαλα. Εμεις βρηκαμε την υγεια μας με τα φρουτα. Μεχρι τοτε... υπομονη! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ανηψούλα μου είναι 2 1/2 μηνών και τρέφεται με ξένο γάλα. Εχει σοβαρό πρόβλημα δυσκοιλιότητας, η κοιλίτσα της πρήζεται και δεν μπορεί να ηρεμήσει. τα υπόθετα κάνουν δουλειά αλλά δεν μπορει να παίρνει συνέχεια...Υπάρχει κάποιο γάλα που να λύνει το πρόβλημα;

 

Υπαρχει μια πιθανοτητα το προβλημα να ξεκινα απο αλλεργια στη πρωτεινη απο γαλα αγελαδας.ειτε συμφωνει ο παιδιατρος ειτε οχι να πατε οπωσδηποτε σε ειδικο παιδογαστρεντερολογο!επισης,οποια και να ειναι τελικα η αιτια,παντα ο ποπουλης να εχει ελαιολαδο η βαζελινη ωστε να μην τραυματιστει.οταν καταλαβαινετε οτι εχει να κανει κακακια να της διπλωνετε μαλακα τα γονατα προς την κοιλιτσα,ετσι αυξανεται η ενδοκοιλιακη πιεση και διευκολυνεται η κενωση.μη χρησιμοποιειτε πανω απο δυο φορες το μηνα υποθετα,μπορει το παιδακι να μπει σε φαυλο κυκλο εξαρτησης.αποφυγετε εντελως τα κλυσματα.

Δυστυχως,ενω η παιδικη δυσκοιλιοτητα ειναι πολυ συχνη,οι περισσοτεροι παιδιατροι δεν ειναι ενημερωμενοι.μην ακουσετε κανεναν μη ειδικο,πατε σε εναν καλο παιδογαστρεντερολογο,εγω τρεχω ακομα με το μικρο μου και την πατησα ενω ειμαι η ιδια γιατρος...

ευχομαι να το ξεπερασετε γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Εμείς για τι ίδιο πρόβλημα πίναμε το Novalac IT. Και όντως μετά από μια εβδομάδα το παιδί άρχισε να ενεργείται κανονικά. Ρωτήστε και τον παιδίατρο. Ίσως υπάρχουν και άλλα γάλατα.

Κι εμεις εκεινο ειχαμε στον Βασιλη.

Επισης :

-Οταν αλλαζεις ενα γαλα να του δινεις μια εβδομαδα καιρο μεχρι να το συνηθησει ωστε να δεις αν κανει η οχι

- Μην αλλαζετε μαρκα συχνα (οχι νωριτερα απο βδομαδα) γιατι επειδεινωνετε η κατασταση

- Στην αρχη του νεου γαλατος για 1-2 μερες να το κανετε πιο αραιο (1 κουτ. στα 40 μλ) αυτο με την συμφωνη γνωμη του γιατρου .

- Δοκιμαστε αντι για νερο να βαζετε χαμομηλακι στο γαλα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο βεβαια ειναι το μητρικο, αλλά αν δεν γινεται ρωτα τον παιδίατρο για καποιο υποαλλεργικο και ρωτα επισης εαν μπορεις να το φτιάχνεις με χαμομηλι (σε κάποια γεύματα) αντι για σκέτο νερο. Στη θεση σου θα απευφεγα τα υποθετα σε τοσο μικρο βρεφος.

Οταν δεν εχει ενεργηθει για 3 μερες κλεισμενες τα υποθετα κρινονται απαραιτητα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις εκεινο ειχαμε στον Βασιλη.

Επισης :

-Οταν αλλαζεις ενα γαλα να του δινεις μια εβδομαδα καιρο μεχρι να το συνηθησει ωστε να δεις αν κανει η οχι

- Μην αλλαζετε μαρκα συχνα (οχι νωριτερα απο βδομαδα) γιατι επειδεινωνετε η κατασταση

- Στην αρχη του νεου γαλατος για 1-2 μερες να το κανετε πιο αραιο (1 κουτ. στα 40 μλ) αυτο με την συμφωνη γνωμη του γιατρου .

- Δοκιμαστε αντι για νερο να βαζετε χαμομηλακι στο γαλα.

 

Συμφωνω με ολα!!

Αυτο με ειχε συμβουλέψει και η μαμα μου! Συν οτι το καναμε τις πρωτες μερες ποιο αραιο...

Εμενα παντως το Φρισολακ..μας εκανε δυσκοιλιοτητα και μετα απο ερευνα σε οοοοολες τις σκόνες κατεληξα στο ΝΑΝ Sensitive 1 λιγο τσουχτερη η τιμη του τα 400 ή τα 450γρ πριν εναμιση χρονο εκαναν απο 16-18ευρώ....

Αλλα ήταν το μονο που ελυσε το θεμα της δυσκοιλιότητας συν των κολικών σε συνδυασμο με το Infolac!

 

Οταν δεν εχει ενεργηθει για 3 μερες κλεισμενες τα υποθετα κρινονται απαραιτητα.

 

Εγω καποια στιγμη ειχα μετρησει 5 μερες ...χωρις να ενεργηθει! Και εννοειτε οτι της εδωσα υποθετο.... Δεν ειναι τραγικο να δώσεις μια φορα υπόθετο!

...τραγικο ειναι να μη ενεργειτε το παιδάκι σου να ποναει και να μη μπορεις να το ανακουφισεις.... για να μη δώσεις υπόθετο!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρησα σωστο να πω την προσωπικη εμπειρια μηπως βοηθησω τηις νεες μανουλες (ετσι να πω οτι προσφερα και εγω κατι σε αυτο το site). Εχω μια μπεμπουλα 3 μημων, μετα που σαραντησαμε (αποκλειστικος θυλασμος) δεν εμπαινε το παιδι μου στην σιαδικασια να αφοδευσει, μετα τον 2 μηνα της ξεκινησα και ξενο γαλα 1-2 γευματα. η πειδιατροσ μου ελεγε οτι αφου κανω μονο τοσα γευματα δεν υπαρχει λογοσ να αλλαξουμε γαλα, η δεν την βοηθαω εγω με τισ τροφες που καταναλωνω ή ειναι δυσκοιλια. παρολα αυτα τησ ζητησα να μου προτεινει αλλο γαλα, πιναμε το Aptamil 1 και το γυρισαμε σε Aptamil Digestive Comfort, μηδεν απο μηδεν μηδεν, τιποτα το καλο μου. βεβαια ξεχασα να αναφερω οτι μου ειχε πει να τισ κανω ασκησουλεσ για να την βοηθησω κα;ι να της βαζω και θερμομετρο να λιγο βαζελινη , για να ερεθιζω τον πρωκτο της και φυσικα χαμομηλι, αν δεν επιαναν ολα αυτα καθε 3-4 μερες να της βαζω υποθετο. Οπως προείπα καμια αλλαγη, βαζαμε υποθετα. ειχα αρχισει να πιστευω οτι το παιδι δεν μπαινει στην διαδικασια να ζοριστει αφου ηξερε οτι θα της προξενισω την ολη διαδικασια εγω με υποθετο (εχω μεγαλη φαντασια ε??). ειχα δοκιμασει χαμομηλι αντι για σκετο νερο τιποτα. τελικα εχοντασ διαβασει το topic εδω της ζητησα να αλλαξω γαλα γιατι δεν εβλεπε διαφορα και της ειπα οτι εχω ακουσει για αυτο. μου ειπε να το δοκιμασω. Και επιτελουσ φτανω στην καταθεση της δικης μου εμπειριας, πηρα με το Frisolac Comfort 1 και καναμε 1 γευμα των 120ml και μετα ενα ενδιαμεσο χαμομηλι (δεν ξερω αν βοηθησε το χαμεμηλο) το παιδι ενεργηθηκε με αρκετο σπρωξιμο μετα απο 6 περιπου ωρεσ!!!!!δεν μπορειτε να φανταστειτε την χαρα μου (σημειωνω εδω οτι ηταν η 4η μερα που δεν εχει ενεργηθει). και μετα απο ενα 2ωρο σχεδον ξανα!!! διπλη η χαρα της μανας παρτυ εκανα!!!!! Βεβαια επιβεβαιωνω την μποοοοοχα και την δυσοδιιιιιια, αλλα πιστεψε με δεν με ενοχλησε καθολου, οι αλλοι λιποθυμουσαν αλλα σκασιλα μας χιχιχιχι. και αυτο απο την πρωτη μερα για οσους δεν ηταν σαφες, σημερα ειμαστε στην δευτερη μερα και ενεργηθηκε 1 φορα!!!! εγω προσωπικα εχω ενθουσιαστει!!!!! αρα ρε τι κανει το χαρουπι...... και επισης επιβεβαιωνω οτι το γαλα αυτο δεν θελει καυτο νερο γιατι αφριζει πολυ, δεν ειναι καθολου δυσκολο στην αραιωση του!

Link to comment
Share on other sites

εμας με το frisolac εκανε κακακια αλλα ζοριζοταν καπως ή εκανε κακακια 5 φορες σε 2 μερες πολυ νερουλα..με sanilac κανουμε 1-2 φορες την ημερα χωρις να ζοριζομαστε αλλα και πιο "κρεμωδη"..παντα με τη συμφωνη γνωμη του παιδιατρου

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμας με το frisolac εκανε κακακια αλλα ζοριζοταν καπως ή εκανε κακακια 5 φορες σε 2 μερες πολυ νερουλα..με sanilac κανουμε 1-2 φορες την ημερα χωρις να ζοριζομαστε αλλα και πιο "κρεμωδη"..παντα με τη συμφωνη γνωμη του παιδιατρου

 

Εμας δεν ειναι νερουλα, ζοριζεται αλλα οχι τρελα πραγματα εδω ζοριζοταν πριν... μετα σκεφτομαι οτι πρεπει να μπει σε αυτη την διαδικασια να ζοριστε λιγο, θα ξεκινησει στις στερεες τροφεσ και θα ξεκινησσουν η κανονικες κενεσωσεις, δεν θελω να φοβηθει. ισως δεν στεκει αυτο που λεω, ετσι το εχω δει παντως.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!θελω και εγω να πω το προβλημα πυ εχουμε με την μπεμπουλα μας που ειναι 40 ημερων!το μωρο τρεφεται κατα τα δυο τριτα με μητρικο γαλα και το υπολοιπο με ξενο γιατι δυστυχως δεν φτανει!ξεκινησαμε με almiron 1 επειδη ομως της προκαλουσε δυσκοιλιοτητα η παιδιατρος μας το αλλαξε σε almiron digestive comfort το οποιο ομως δεν της εκανε απολυτως τιποτα!εδω και μια εβδομαδα τωρα χρησιμοποιουμε novalac 1 και εκανε κακα μονο 1 φορα.το ερωτημα μου ειναι ποσο καιρο χρειαζεται να ενεργησει ενα γαλα η αν υπαρχει τελικα καποιο αλλο που να μας λυσει το προβλημα μια και καλη!ουφ!!!!!!!!!!εχουμε κουραστει παρα πολυ με αυτη την ιστορια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!θελω και εγω να πω το προβλημα πυ εχουμε με την μπεμπουλα μας που ειναι 40 ημερων!το μωρο τρεφεται κατα τα δυο τριτα με μητρικο γαλα και το υπολοιπο με ξενο γιατι δυστυχως δεν φτανει!ξεκινησαμε με almiron 1 επειδη ομως της προκαλουσε δυσκοιλιοτητα η παιδιατρος μας το αλλαξε σε almiron digestive comfort το οποιο ομως δεν της εκανε απολυτως τιποτα!εδω και μια εβδομαδα τωρα χρησιμοποιουμε novalac 1 και εκανε κακα μονο 1 φορα.το ερωτημα μου ειναι ποσο καιρο χρειαζεται να ενεργησει ενα γαλα η αν υπαρχει τελικα καποιο αλλο που να μας λυσει το προβλημα μια και καλη!ουφ!!!!!!!!!!εχουμε κουραστει παρα πολυ με αυτη την ιστορια!

 

Πριν 2 χρόνια ακριβώς τέτοια εποχή είχαμε τα ίδια προβλήματα με το Almiron και με ένα παιδίατρο να προτείνει υπόθετα γλυκερίνης και κλύσμα.

Με τα πολλά καταλήξαμε στο νοσοκομείο, όπου μας απαγόρευσαν τη μέθοδο του υπόθετου και του κλύσματος, μην τυχόν και προκαλέσουμε κάποια ρήξη στο έντερο του μωρού. (40 ημερών)

Επίσης μας είπαν ότι δυσκοιλιότητα θεωρείται πάνω από 5 μέρες, να ξεκινήσουμε το S26 και να περιμένουμε.

Ετσι και κάναμε και είδαμε φως στο τούνελ.

Επίσης κάποιες φορές του φτιάχναμε το γάλα με χαμομήλι αντί για νερό.

 

Δεν σημαίνει όμως ότι το γάλα που μας βόλεψε εμάς μπορεί να βολέψει και κάποιον άλλο.

 

Επίσης μας είπαν να προσέξουμε αν στα κακάκια υπάρχει βλέννα ή αίμα, ένδειξη αλλεργίας.

Το αν είναι πράσινα (όπως ήταν τα δικά μας) ή κίτρινα λίγο τους ενδιέφερε.

 

Δοκίμασε να κάνεις αρχικά αυτό το κόλπο με το χαμομηλάκι αντί για νερό. Δεν θα σου πρότεινα να αλλάζεις συχνά μάρκα από το γάλα. Εύχομαι σύντομα να έχετε θετικά αποτελέσματα.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

ρο γαλα με το χαμομηλακι το εκανα για 2 εβδομαδες περιπου χωρις δυστυχως κανενα αποτελεσμα!μεγαλη εντυπωση μου κανει παντως οτι ενω απο τα 650 ml γαλακτος την ημερα τα 500 περιπου ειναι απο το μητρικο δεν μπορει να ενεργηθει.βεβαια οπως καταλαβαινεις απο την δευτερη μερα και μετα σφιγγεται απο το πρωι και γκρινιαζει ολη μερα ενω στην πραγματικοτητα ειναι παρα πολυ ησυχο μωρο.δεν ξερω τι να κανω!ειμαι σε απογνωση!δεν μπορω να βλεπω αλλο να τυρανιεται η μπεμπουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

και ναι!επιτελους η μικρη μας η μπεμπουλα τα εκανε μονη της!επιτελους!!!!!!!!δεν μπορειτε να φανταστειτε τι βαρος μας εφυγε!!!!!ειχαμε αγχωθει παρα πολυ!!novalac it1 και παλι novalac!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τριχες και μαλιστα κατσαρες!!!!!!!!μια απο τα ιδια παλι!ξαναγυρισαμε παλι στις μερες της δυσκοιλιοτητας!κοντευω να τρελαθω.ξεκινησαμε το frisolac comfort που απο οτι διαβασα στο forum ειναι οτι πρεπει για αυτες τις περιπτωσεις!για να δουμε........ειμαι πολυ περιεργη να δω αν τελικα θα στρωσει.μηπως ξερει κανεις να μου πει ποτε θα αρχισω να βλεπω με το καλο αποτελεσματα;

Link to comment
Share on other sites

τριχες και μαλιστα κατσαρες!!!!!!!!μια απο τα ιδια παλι!ξαναγυρισαμε παλι στις μερες της δυσκοιλιοτητας!κοντευω να τρελαθω.ξεκινησαμε το frisolac comfort που απο οτι διαβασα στο forum ειναι οτι πρεπει για αυτες τις περιπτωσεις!για να δουμε........ειμαι πολυ περιεργη να δω αν τελικα θα στρωσει.μηπως ξερει κανεις να μου πει ποτε θα αρχισω να βλεπω με το καλο αποτελεσματα;

Εγω με το comfort ειδα αμεσως αποτελεσμα.... Το comfort μας βοηθησε πολυ γιατι ειχε και ΓΟΠ η μικρη.. Αλλα με αυτο που βρηκα την υγεια μου (και κανω 1000 φορες το σταυρο μου) ειναι με την ενταξη των φρουτων στη διατροφης της.... Μεμιας λυθηκε το προβλημα μας... Ιδιως με το πορτοκαλι, κανει και 2 φορες την ημερα...

Υπομονη και μακαρι να σας βολεψει το γαλα! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...