Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!

Recommended Posts

Σε 13 δημοτικά σχολεία της Οξφόρδης, θα αρχίσουν να διδάσκονται αρχαία Ελληνικά, καθώς κρίθηκε ότι βοηθούν τα παιδιά στην κατανόηση της μητρικής τους γλώσσας

Στέφανος Νικήτας Δημοσιεύτηκε: Ιούλιος 30 2010 12:06 Ενημερώθηκε: Ιούλιος 30 2010 17:30

Υποχρεωτικό μάθημα θα είναι τα αρχαία Ελληνικά σε δεκατρία δημοτικά σχολεία στην Οξφόρδη.

Οι υπεύθυνοι εκπαίδευσης των σχολείων αποφάσισαν να εντάξουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της επόμενης χρονιάς το μάθημα των αρχαίων Ελληνικών γιατί πιστεύουν ότι έτσι οι μαθητές θα βελτιώσουν τα Αγγλικά τους.

Πιστεύεται ότι η εισαγωγή των ελληνικών στα σχολεία μπορεί να έχει θετική επίδραση στην κατανόηση της αγγλικής γλώσσας.

Πολλές από τις αγγλικές λέξεις έχουν ρίζες ελληνικές δηλώνει η καθηγήτρια λατινικών Λόρνα Ρόμπινσον, ένθερμη υποστηρικτής της αρχαίας ελληνικής γλωσσάς.

Όπως δήλωσε στους Τάιμς η αρχαία ελληνική γλώσσα "Θα παρέχει τη βάση για να κατανοήσουν οι μικροί μαθητές την πολυπλοκότητα της αγγλικής γραμματικής".

http://news247.gr/kosmos/news/mathhma_arxaiwn_sta_dhmotika.441862.html

Και εμεις έχουμε ξεχάσει τα ελληνικά για να μάθουμε τα αγγλικά τα οποία προέρχονται απο τα αρχαία Ελληνικα!!

ποσο πίσω είμαστε...στο δημοτκο θα είναι υποχρεωτικο μάθημα!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Διαφημίσεις

Πριν από αρκετά χρόνια, η γλώσσα μας έχασε με διαφορά ελαχίστων (αν όχι μιας ψήφου) την ψηφοφορία για την καθιέρωση μιας διεθνούς γλώσσας. Την ψηφοφορία κέρδισε η αγγλική.

Αν ξέραμε πόσο μεγάλος θησαυρός είναι η γλώσσα μας... Στα αμερικάνικα πανεπιστήμια διδάσκεται ευρέως... Συνάντησα αμερικανούς τουρίστες σε κρουαζιέρα στην Έφεσσο και μου μιλούσαν με τόσο θαυμασμό και αγάπη για τον Όμηρο, για αρχαία τραγωδία κλπ, που πραγματικά τα έχασα λιγάκι. Είναι απίστευτο να συνομιλείς με αμερικανούς τουρίστες, στην αγγλική γλώσσα, για αρχαία ελληνική γραμματεία και να μένεις άφωνη από τις γνώσεις τους. Μου είπε κάποιος από αυτούς ότι στην Αμερική δε νοείται μορφωμένος άνθρωπος που να μην έχει γνώσεις για αρχαία Ελλάδα και να μην τρέφει εκτίμηση στην ελληνική γλώσσα.

Κι εμείς τί κάνουμε;;; Στο όνομα της απλοποίησης, την εκφυλίζουμε συνεχώς!!! Δεν μπορώ πια να παρακολουθήσω τις εξελίξεις στην ορθογραφία και σε μερικές περιπτώσεις αρνούμαι και να συμμορφωθώ... Νιώθω να κακοποιούν μια γλώσσα και να τη βιάζουν συνεχώς...:-(

Πριν από αρκετά χρόνια, η γλώσσα μας έχασε με διαφορά ελαχίστων (αν όχι μιας ψήφου) την ψηφοφορία για την καθιέρωση μιας διεθνούς γλώσσας. Την ψηφοφορία κέρδισε η αγγλική.

Αν ξέραμε πόσο μεγάλος θησαυρός είναι η γλώσσα μας... Στα αμερικάνικα πανεπιστήμια διδάσκεται ευρέως... Συνάντησα αμερικανούς τουρίστες σε κρουαζιέρα στην Έφεσσο και μου μιλούσαν με τόσο θαυμασμό και αγάπη για τον Όμηρο, για αρχαία τραγωδία κλπ, που πραγματικά τα έχασα λιγάκι. Είναι απίστευτο να συνομιλείς με αμερικανούς τουρίστες, στην αγγλική γλώσσα, για αρχαία ελληνική γραμματεία και να μένεις άφωνη από τις γνώσεις τους. Μου είπε κάποιος από αυτούς ότι στην Αμερική δε νοείται μορφωμένος άνθρωπος που να μην έχει γνώσεις για αρχαία Ελλάδα και να μην τρέφει εκτίμηση στην ελληνική γλώσσα.

Κι εμείς τί κάνουμε;;; Στο όνομα της απλοποίησης, την εκφυλίζουμε συνεχώς!!! Δεν μπορώ πια να παρακολουθήσω τις εξελίξεις στην ορθογραφία και σε μερικές περιπτώσεις αρνούμαι και να συμμορφωθώ... Νιώθω να κακοποιούν μια γλώσσα και να τη βιάζουν συνεχώς...:-(

πραγματικά έτσι ειναι...δυστυχώς εμεις την κακοποιούμε (Και εγώ μαζί)και αλλοι την δοξάζουνε...

καποια στιγμη μια καθηγήτρια μου μας εκανε ανάλυση λέξεων...ειναι τρομερό να βλέπεις οτι οι λέξεις εχουν τη δικη τους σημασία,αριθμό....πολυ μεγάλο θεμα αυτό. Η Ελληνική Γλώσσα, είναι η μόνη γλώσσα της οποίας οι λέξεις έχουν πρωτογένεια (π.χ. Γεωμετρία = γη + μετρώ), ενώ σε όλες τις άλλες, οι λέξεις είναι συμβατικές. Σημαίνουν κάτι επειδή απλά, έτσι συμφωνήθηκε μεταξύ εκείνων που τις χρησιμοποιούν.

αυτό που με στεναχωρεί πολύ είναι οτι υπάρχουν ανθρωποι που θελουν να καταργηθούν τα ι,η,υ,οι,ει το ω το αι...

δεν είναι τυχαίο που η ελληνική γλώσσαεχει μεγάλη αξία, στην πληροφορική και στην υψηλή τεχνολογία.οι επιστήμες μόνο στην Ελληνική Γλώσσα βρίσκουν τις νοητικές εκφράσεις που χρειάζονται χωρίς τις οποίες η επιστημονική σκέψη αδυνατεί να προχωρήσει

Ναι, θέλουν να λατινικοποιήσουν την ελληνική γλώσσα... Αυτό το ζωντανό οργανισμό, με τόσο μεγάλη ιστορία και τόσο μεγάλη σημασία θέλουν να τον διαλύσουν εντελώς... Στα πλαίσια της ευκολίας και της απλοποίησης λένε... Δεν είδα πουθενά τους Κινέζους όμως να απλοποιούν τη γλώσσα τους... Μόνο εμείς είμαστε οι έξυπνοι... Ή απλά τα θύματα που μας ταϊζουν κουτόχορτο...

στη Γαλλία να δεις τί γίνεται με τα αρχαία ελληνικά! πόρωση!

για να μην πω για την ιστορία και τον πολιτισμό μας, ακόμα και τα φαγητά!

περπατάς στο Παρίσι και λες και είναι όλη η πόλη αφιέρωμα στην αρχαία Ελλάδα!

ακούν Έλληνα και σου σκάνε χαμόγελα συμπάθειας!

εδώ σε δημόσια υπηρεσία γράφουν το και με "ε".

ο κάθε γονιός ό,τι κάνει στο σπίτι για τα παιδιά του! αυτό κατάλαβα εγώ!

Διαφημίσεις

Ναι ό,τι κάνουμε στο σπίτι μας, γιατί αν περιμένουμε από την παρεχόμενη παιδεία στην Ελλάδα, πρέπει απλά να προσευχόμαστε τα παιδιά μας να πέσουν σε εκπαιδευτικό που να τους εμπνεύσει για κάτι... Άσε που το επίπεδο στα περισσότερα σχολεία είναι τόσο χαμηλό, που και να θέλει ένας εκπαιδευτικός να κάνει κάτι επιπλέον, τον σαμποτάρουν όλοι... Θυμάμαι μια συνέντευξη του Σαράντου Καργάκου (του γνωστού ιστορικού και συγγραφέα)... Προσπαθούσε σε μεγάλο (ιδιωτικό κιόλας!!!) εκπαιδευτήριο όπου εργαζόταν να πει δέκα πράγματα παραπάνω για τον έλληνικό πολιτισμό και την ιστορία και πετάγεται ένας μαθητής (β΄λυκείου) και του λέει: "Αυτά που μας λέτε, δεν αφουρούν στην ύλη των πανελλαδικών και άρα δεν μας ενδιαφέρουν!!!" Μένει άναυδος ο άνθρωπος και όταν είδε ότι και άλλοι συμφωνούσαν από την τάξη, απλά κατέβασε απογοητευμένος την κιμωλία, έφυγε από την αίθουσα και παραιτήθηκε!!! Τί να κάνει ο άνθρωπος;;;:-(

Ναι ό,τι κάνουμε στο σπίτι μας

Μεγάλη κουβέντα πασχαλίτσα. Όλοι ξέρουμε τα προβλήματα της παιδείας αλλά ελάχιστοι γονείς έχουν φροντίσει πχ να πάνε το παιδί τους μέχρι τη δανειστική βιβλιοθήκη. Και να φανταστεί κανείς οτι όλοι σχεδόν οι γονείς διαθέτουν την απαραίτητη μόρφωση για να αντιληφθούν τις πνευματικές ανάγκες ενός παιδιού. Δυστυχώς μας έφαγε η εύκολη λύση της τηλεόρασης και του DVD.

... Θυμάμαι μια συνέντευξη του Σαράντου Καργάκου (του γνωστού ιστορικού και συγγραφέα)... Προσπαθούσε σε μεγάλο (ιδιωτικό κιόλας!!!) εκπαιδευτήριο όπου εργαζόταν να πει δέκα πράγματα παραπάνω για τον έλληνικό πολιτισμό και την ιστορία και πετάγεται ένας μαθητής (β΄λυκείου) και του λέει: "Αυτά που μας λέτε, δεν αφουρούν στην ύλη των πανελλαδικών και άρα δεν μας ενδιαφέρουν!!!" Μένει άναυδος ο άνθρωπος και όταν είδε ότι και άλλοι συμφωνούσαν από την τάξη, απλά κατέβασε απογοητευμένος την κιμωλία, έφυγε από την αίθουσα και παραιτήθηκε!!! Τί να κάνει ο άνθρωπος;;;:-(

:cry::cry: Πωπώ... Τι απογοήτευση για τον Δάσκαλο... Τι έχουν κάνει στα παιδιά... Αυτό το ντοπάρισμα για τις πανελλαδικές... Πότε θα αλλάξει το ρημάδι το εκπαιδευτικό ώστε η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο να γίνεται με υποβολή βιογραφικού και αξιολόγηση από την ίδια την πανεπιστημιακη κοινότητα... Sorry off topic

Επισυνάπτω έρευνα του παιδαγωγικού ινστιτούτου. Προς απάντηση εκείνων που θέλουν να καταργηθεί το μάθημα των αρχαίων στα σχολεία. Τρομάρα τους...

http://www.pi-schools.gr/download/publications/epitheorisi/teyxos12/glavas.pdf

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...