Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ( ΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ)?


Recommended Posts

Στην κουζίνα όλες οι συσκευές ( ψυγείο,κουζίνα πλυντήριο) είναι neff.Εδώ και 6 χρόνια δουλεύουν όλες ασταμάτηταααααα!΄Οσο για το φούρνο που αναφέρθηκε παραπάνω τον καθαρίζω με ένα οικολογικό προϊόν(δεν κάνει να πούμε μάρκα) και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.΄Οσο για πλυντήριο ρούχων siemens και πάλι siemens.Με 4 άτομα (όλοι μας τη λαδίτσα μας θα την κάνουμε) βογγάει.Φτου φτου φτου:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχει καποια κοπελα?

εχω φαει το κολλημα μου τωρα εγω και επειδη ειναι να αλλαξω κουζινα και να παρω κ πλυντηριο πιατων , ειδα τα 50's κομματια της smeg και εμεινα!

επισης εμεινα και μολις ειδα τις τιμες:rolleyes:.....

τουλαχιστον αν ειναι δοκιμασμενες και αξιζουν τα λεφτα τους να το τολμησω....

γιαααααα πειτε νοικοκυρες μου!!!!!!!!!!!!!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σας πω κ γς την γνωμη μου.

εαν διαθετετε τα χρηματα πλυντηριο ρουχων miele η αλλιως siemens εχει βγαλει μια καινουργια σειρα premium με δωρεαν 5ετη εγγυηση κ την βρισκετε μονο σε επιλεγμενα καταστηματα. κουζινα τοπ θεωρειται η neff αλλιως & η πιτσοσ ειναι πολυ καλη (προσωπικα της εχω δοκιμασει κ τις δυο) ΨΥΓΕΙΟ οπωσδηποτε nofrost διαλεξτε αναμεσα σε liebherr(γερμανικο) pitsos bosch siemens neff (στις τελευταιες 4 τα ψυγεια με 70 εκ. πλατος ειναι ελληνικοτατα) & επισης samsung lg. μακρια απο aeg indesit ariston (εχουν μεγαλο ποσοστο βλαβων)

 

τα πλυντηρια πιατων ειναι μια ειδικη κατηγορια ιδιαιτερη η οποια δεν αναλυεται με δυο λεξεισ .υπαρχουν αρκετες διαφορες ανα μαρκα. αλλα οσο ανεβαινει το κοστος τοσο ποιο αθορυβο θα ειναι κ θα εχει καποιες εξτρα λειτουργειεσ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ οταν επιλεγετε απορροφητηρα ειναι μια συσκευη που την πατανε ΟΛΟΙ!!!1 γιατι ολοι διαθετετε λιγα χρηματα. λαθος ...συνηθως ενασ πολυ φθηνοσ κανει θορυβο κ δεν τραβαει καθολου. η απορροφητικοτητα τους μετριεται σε m3\h κ οι επωνυμες εταιρειες δινουν πραγματικες μετρησεις.ολεες οι υπολοιπες εχουν κανει μετρηση χωρις να εχουν τοποθετησει σωληνα.επισης στους απορροφητηρες οτι γυαλιζει δεν ειναι χρυσος. ολοι εχουν μετρησεις θορυβου που ειναι κ αυτο κατι σημαντικο στην επιλογη του. οταν θελησετε να αγορασετε απορροφηηρα ζητηστε απο τον πωλητη να σας ενημερωσει για τα παραπανω στοιχεια η ζητηστε προσπεκτ της συσκευης που αναφερονται ολα τα στοιχεια.:P:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

εχει καποια κοπελα?

εχω φαει το κολλημα μου τωρα εγω και επειδη ειναι να αλλαξω κουζινα και να παρω κ πλυντηριο πιατων , ειδα τα 50's κομματια της smeg και εμεινα!

επισης εμεινα και μολις ειδα τις τιμες:rolleyes:.....

τουλαχιστον αν ειναι δοκιμασμενες και αξιζουν τα λεφτα τους να το τολμησω....

γιαααααα πειτε νοικοκυρες μου!!!!!!!!!!!!!

 

 

ωραιες κ ιδιαιτερες συσκευες αλλα δεν ξερω τον λογο που ειναι τοσο ακριβες.

θελει λιγο ψαξιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο λεω κι εγω....

πολυ ωραιες συσκευες!!!!!!!!!!

ομως δεν ξερω κανεναν που να τις εχει χρησιμοποιησει....

το ενστικτο μου μου λεει πως θα ειναι "σκυλια" απο αποψη αντοχης.

αλλα δινεις ενα τριχιλιαρο απο ενστικτο??????:?

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

επειδη πριν λιγες μερες αγορασαμε και εμεις τα ηλεκτρικα μας ειδη,και τα αγορασαμε σε πολυ καλες τιμες.μερικα ειναι μαρκας,μερικα οχι.

και ο λογος που αγορασαμε γνωστες και αγνωστες μαρκες(σχετικο αυτο το αγνωστες μαρκες.αν καπιος δεν ψαχνει να βρει τι κυκλοφωρει στο εμπορειο απο μαρκες και εχει μεινει κολημενος σε γνωστες μαρκες δεν θα ξερει ποτε του τη κυκλοφωρει.)ηταν η συνγκριση που κανεμα μεταξυ των συσκευων που θελαμε να αγορασουμε κα8ος και την ενεργειακη τιμη αποδοσης της συσκσευης.

στο διαδυκτιο μπορεις να βρεις διευθυνσεις που κανουν συνγκρισεις συσκευων,δινουν πληροφωρειες για συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να προσέξεις μερικά βασικά πράγματα πέρα από τις μάρκες.

Πρώτα από όλα έρχεται κατά τη γνώμη μου η ενεργειακή κλάση.

Για παράδειγμα ένα στεγνωτήριο ενεργειακής κλάσης C καταναλώνει περίπου 4.5 κιλοβατώρες ενώ ένα ενεργειακής κλάσης Α το μισό,περίπου 2,5 κιλοβατώρες.Βέβαια τα πληρώνεις πιο ακριβά αλλά κάνεις απόσβεση σε σχέση με το λογαριασμό της ΔΕΗ και με το περιβάλλον.

Δεύτερον είναι κάποια πρακτικά πράγματα.Για παράδειγμα έχω κουζίνα Pitsos με πυρόληση(σύστημα αυτοκαθαρισμού) και δεν με νοιάζει ότι και να στάξει γιατί καθαρίζει ααυτόματα.Επίσης η κουζίνα έχει τζάμια που δεν θερμαίνοναι και είναι ασφαλέστερη για μικρά παιδιά.

Τρίτον τα επίπεδα θορύβου της συσκευής.Για παράδειγμα το πλυντήριο πιάτων και το στεγνωτήριο μπορέι να κάνουν τόσο δυνατό θόρυβο ώστε κάποιοι να αποφεύγουν να τα βάλουν ή να μην μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν σε ώρες ύπνου(πχ αν έχεις νυχτερινό ρεύμα).

Και τέλος πρακτικά θέματα.Πχ υπάρχουν πανέμορφα σχέδια inox,χρωματιστά κ.α. αλλά κάθε μέρα δεν μπορείς να είσαι με το ξεσκονόπανο.

 

Γενικά όλες οι μάρκες έχουν ρίξει την ποιότητα σε σχέση με το παρελθόν.

Οι μάνες μας είχαν κάτι miele ή siemens και ήταν καλό 25 χρόνια αλλά είναι αδύνατο να συμβεί το ίδιο και τώρα.Φυσικά ισχύει το ότι μια επώνυμη και ακριβή μάρκα είναι μια πιο ασφαλής και εγγυημένη επιλογή αλλά μην πριμένετε τις αντοχές των παλιών συσκευών.Και οι νέες συσκευές με τα πολλά ηλεκτρονικά συστήματα είναι πολύ πιο ευαίσθητες και πολύ πιο ακριβές οι επισκευές τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...