Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τεραστιο σπυρι στο παιδακι μου (στο χειλακι του --> σταφυλοκκοκος)


Recommended Posts

καλησπέρα!

βρε κοριτσια ανησυχω πολυ. ο μικρος μου 13μιση μηνων τωρα εχει βγαλει ενα τεραστιο σπυρι στο πανω χειλος του. κατακοκκινο κα πρησμενο. ειναι η 2η φορα που το βγαζει μεσα σε 4 μήνες. και μια 3η φορα ενα παρομοιο διπλα στην μυτουλα. στο πρωτο δεν ανησυχησα πολυ. με την fucidin ωριμασε ανοιξε και βγηκε πυον κ αιμα. χαλια η φατσουλα του, στο 2ο κατι μου κανε αλλα επειδη δεν εκανε πυρετο δεν αγχωθηκα τρελα. τωρα ομως δεν μπορω να βρω ησυχια. τον ξαναπηγαμε στον γιατρο κ μας εδωσε αντιβιωση αυτη τη φορα. ειπε πως ειναι μικροβιο που αν το προλαβουμε με την αντιβιωση καλοσ αλλιως θα το τσιμπησουμε να αδειασει. λεει πως το μικροβιο ισως ειναι απο εξωγενης παραγοντες ισως κ οχι. αντε βγαλε συμπερασμα. προχθες εβαλε τα παπουτσια του στο στομα?τυχαιο?λετε να ειναι απ τις βρωμιες που καταπινει? ολα στο στομα πια! και το οτι ειναι διπλα στα χειλη του αυτο το συμπερασμα μου δινει. φοβαμαι μην ειναι κανας σταφυλοκοκος. εχω τυψεις μηπως δεν προσεχω αρκετα την καθαριοτητα του. καμια μανουλα που να ειχε το ιδιο θεμα?μ αρεσει που ο αντρας μου ειναι μικροφοβικος για το μωρο κ γω του λεγα ''ελα βρε αντισωματα'' τον βλεπω ετσι που εχει πρηστει και μου ρχεται να κλαιω. καλα να παθω η ανευθυνη.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γιος μου εχει βγαλει 3 φορες εως τωρα, πηγαμε σε παιδοδερματολογο, καναμε ενα σκασμο εξετασεις στο Παιδων (τις οποιες ακομα δεν εχουμε παει να παρουμε) και τελικα ευτυχως αποφασισα να ακουσω την παιδιατρο μου που απο την αρχη μου το ελεγε αλλα το θεωρησα ακυρο κι αλλαξα πιπιλα! Πρωτη φορα που εβγαλε τετοιο σπυρι (ηταν σταφυλοκοκκος) ηταν σχεδον 6 μηνων, πηρε αντιβιωση ανοιξε και βγηκε εξω αιμα και πυον... Μετα οταν ηταν 7 μηνων, το προλαβα με fucidin (με το που εβλεπα κοκκινο σημαδακι πανω απο τα χειλακια του ημουν με την fucidin στο χερι), μετα γυρω στους 8 μηνες που εβγαλε παλι και πηγα σε αλλη παιδιατρο που μου εδωσε αντιβιωση παλι, αποφασισα και πηγαμε τοτε σε μια παιδοδερματολογο η οποια το ανοιξε με βελονα και αποφυγαμε την αντιβιωση. Εκεινη μου εδωσε και καναμε μια σειρα απο εξετασεις που καθυστερουσαν να βγουν τα αποτελεσματα, στην πορεια ξεμπερδεψαμε με αυτο το πραγμα και δεν εχουμε παρει ακομα τις απαντησεις... Μολις αλλαξα πιπιλα και πηρα εκεινες που ειναι εξ' ολοκληρου απο καουτσουκ, δεν ξαναεβγαλε ποτε... Οπως μου ειχε πει η παιδιατρος, τα σαλια σε συνδυασμο με το κοκκαλο της πιπιλας μπορει να εχουν αυτο το αποτελεσμα! Τελευταια φορα που εβγαλε τετοιο σπυρι ηταν στις αρχες του χρονου και πριν απο αυτο ειχε καταληξει να βγαινει ενα παρομοιο σπυρι καθε βδομαδα!!!

Του αλλαζα σεντονια μερα παρα μερα, ξεκινησα παλι να αποστειρωνω τα παντα, δεν τον αφηνα στο χαλι να μπουσουλαει κι ολα αυτα γιατι κι εγω αισθανομουν οτι κατι κανω λαθος με την καθαριοτητα και το παιδι μου αντιδρα ετσι! Δεν εισαι ανευθυνη, λογικη εισαι, ποσο μπορεις να κρατησεις ενα παιδι αποστειρωμενο???

Αν χρησιμοποιειτε κοκκαλινη πιπιλα αλλαξε την με μια λαστιχενια! Εμεις σωθηκαμε... Σε καταλαβαινω απολυτα, το εχω περασει αλλα τελικα ηταν πιο απλο απο οτι φαινοταν... Περαστικα σας...

 

Περιμενω να ακουσω καλα νεα!!!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω τοσο πολυ που μου απαντησες!

 

ο γιατρος μου ειπε πριν που μιλησαμε στο τηλ (ειχε παει η μητερα μου το παιδι στον γιατρο και επειδη εκλεγε εφυγε αρων αρων χωρις να της πει πολλα) πως ειναι σταφυλοκκοκος ο οποιος λεει δεν ειναι απαραιτητο να του τον μετεδωσε καποιος γιατι βρισκεται παντου. στα ρουχα μας στο δερμα μας στα στρωματα...τι να πω?? περισσοτερες απορριες εχω τωρα. ειμαι και στη δουλεια και δεν μπορουσα να επεκταθω. τον ρωτησα για την πιπιλα το οποιο ειναι κατι που ανεφερε και η μαμα μου. ειναι οντως κοκκαλινι αλλα αεριζεται το δερμα γιατι εχει κενα αναμεσα. εχω δοκιμασει κατα καιρους εκεινη της chicco απο καουτσουκ αλλα τον αηδιαζει. λες να το δοκιμασω, δεν χανω και τιποτα...εχω χαλαστει πολυ που το βλεπω ετσι το μικρουλακι.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Salomi μου, κι εμενα αυτα μου ειχαν πει για τον σταφυλοκοκκο, υπαρχει ακομα και στα χερια μας! Οπως καταλαβαινεις δεν μπορεις να εισαι συνεχως στην αποστειρωση! Η παιδιατρος μου ειχε πει αρχικα να του κοψω εντελως την πιπιλα, δεν υπηρχε ομως περιπτωση εξι μηνων και με πονο στο χειλακι να κοιμηθει αλλιως! Ουτε ο δικος μου την ηθελε αρχικα την καουτσουκ, αλλα με λιγη προσπαθεια την πηρε! Εγω ειχα της Nuk τις πιπιλες (τις ιδιες ειχα και στην κορη μου χωρις κανενα προβλημα), ειχαν τρυπουλες, το θεμα δεν ειναι ο αερας αλλα ο συνδυασμος των σαλιων που βγαζουν τα παιδια με το κοκκαλο!!! Προσπαθησε το, αξιζει τον κοπο... Εμεις τουλαχιστον σωθηκαμε!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

geia sas!!x8es anakalypsa ena spyri sto kefalaki tis mpempas mou-anamisi xronwn-pou fainotan na exei pyon kai gyrw gyrw kokkino. Den ekana kati alla shmera eida oti eixe spasei kai eixe vgalei aima kai pyon...o giatros mou eipe na ths balw betadin kai fusicort gia 2-3- meres kai an den perasei na parei antibiosi apo to stoma. anysyxw mhpws einai kapoia molynsh kai anarwtiemai apo pou thn "tsimpise". thn ponaei kiolas kai den mas afhnei na to doume kai na to peiraxoume gia na doume pws einai akribws...einai kai mesa sta mallia ths kai anagasthka na ths kopsw toufitsa...

episis den eimai sigouri gia ti fusicort epeidi exei kortizoni....

kamia gnomi??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas!!x8es anakalypsa ena spyri sto kefalaki tis mpempas mou-anamisi xronwn-pou fainotan na exei pyon kai gyrw gyrw kokkino. Den ekana kati alla shmera eida oti eixe spasei kai eixe vgalei aima kai pyon...o giatros mou eipe na ths balw betadin kai fusicort gia 2-3- meres kai an den perasei na parei antibiosi apo to stoma. anysyxw mhpws einai kapoia molynsh kai anarwtiemai apo pou thn "tsimpise". thn ponaei kiolas kai den mas afhnei na to doume kai na to peiraxoume gia na doume pws einai akribws...einai kai mesa sta mallia ths kai anagasthka na ths kopsw toufitsa...

episis den eimai sigouri gia ti fusicort epeidi exei kortizoni....

kamia gnomi??

 

καλημέρα,

γιατρος δεν είμαι αλλα γιατι σου εδωσε fucicort?αυτην συνήθως την δίνουν σε ενήλικες. στα μωρα δίνουν απ όσο ξερω κ απ το δικο μου fucidin. ισως και απ την ζέστη να το εβγαλε. ιδρώνουν πολύ και μέσα στα μαλλακια τους πιο πολυ. περαστικα!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ελα βρε Ελένη μου!

σ ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σου!!! το σπυρακι αργησε να φυγει αλλα ευτυχως εφυγε και δεν ξαναφουντωσε οπως μας ειχε πει ο γιατρος οτι ισως συμβει. σημαδακι εχει ακομη αλλα οσο παει και φευγει. μας ειχε πει οτι η κοκκινιλα που αφηνει κανει και 1 με 2 μηνες να φυγει. οποτε οκ! ακολουθησα παντως την συμβουλη σου και αλλαξα την πιπιλα ;) ευχομαι να μην μας ξανατυχει γιατι και μονο που το εβλεπα ετσι πρησμενο σφιγγοταν η καρδια μου. με κατι τετοια μικρα μας πιανει καταθλιψη. αλλες μανουλες που βρισκουν το κουραγιο και αντιμετωπίζουν ασχημες καταστασεις? να ναι καλα ολα τα παιδακια του κοσμου.

οσο για την fucicort δεν το ηξερα. υποθετω πως ειναι πιο δυνατη απο την fucidin

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφου αλλαξες πιπιλα θα φυγει σιγουρα!!! Ναι, μακαρι τετοια να ειναι τα προβληματα μας παντα! Παντως κι εμενα με ειχε τρελλανει τοτε, ειδικα επειδη κανεις δεν ειχε κατι συγκεκριμενο να πει!!! Αλλα ετσι δεν ειναι τα δερματικα? Οτι του φανει... Εδω που τα λεμε δεν ειναι κι οτι καλυτερο να δινεις καθε τρεις και λιγο αντιβιωση στο παιδι και να το βλεπεις κι ετσι! Εχω φωτος του γιου μου απο τοτε και καθε φορα που τις βλεπω τρελλαινομαι!

Ο γιος μου, παροτι δεν εχει ξαναβγαλει απο τον Γεναρη, που και που κοκκινιζει λιγο (ανεπαισθητα, απλα εγω εχω την "μυγα" και το βλεπω) το σημειο που συνηθως εβγαζε τα σπυρια... Αλλα παει, εφυγε!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...