Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΜΑΙΑ


Recommended Posts

μας είπε χτες ο προπολεμικός γιατρός μας ότι τα μαθήματα ειναι πλεον εντελώς περιττά μιας και αποκλείεται να μην ζητήσω επισκληρίδιο...ειδικά στο πρώτο παιδί :evil::evil:

 

Καλα εγω θα τα κάνω γιατί με βλέπω να αλλάζω και γιατρό! Εχω βρει τον κο Ανάποδο μου φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια, ποσα σας ζητησε η μαια?εμενα μου ζητησε ενα εξωφρενικο ποσο!! 450 ευρω για 3 επισκεψεις πριν γεννησω,παρουσια στο τοκετο,παρουσια μετα στο μαιευτηριο και 1 επισκεψη σπιτι.

 

πολλα δεν ειναι?

 

α ναι, αν ερθει μονο σπιτι, η επισκεψη ειναι 70 ευρω :shock:

 

γεια σας κι απο μενα κοριτσια.

εμενα μου εδωσε τηλεφωνο της μαιας η γιατρος μου.

ακομα δεν ξερω ποσο θα στοιχισει.

αλλα 450 ειναι παρα πολλα νομζω.

150 ευρω την επισκεψη ? ουτε υπερηχο να καναμε!

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites

στο γιο μου ειχα κανει μαθηματα.Η μαια δουλευε στο ιατρειο της γιατρου μου και την ηξερα απο το σχολειο.Δεν μου στοιχισε οσο λες αλλα για να ειναι στη γεννα ηταν 100 ευρω .Τελικα δεν την φωναξα μια που και η μαια που ηταν στην κλινικη και παρουσα στην γεννα που φανηκε πολυ καλη και συμπαθης ανθρωπος.Απο τα μαθηματα δεν μου χρειαστηκε προσωπικα τιποτα γιατι τελικα γεννησα με καισαρικη.Οσον αφορα για λεπτομεριες για την φροντιδα του μωρου ειχα διαβασει βιβλια και ειχα βρει και αρκετα στο ιντερνετ.

Και στη φροντιδα του μωρου πιο χρησιμη βρηκα την παιδιατρο ,στην τελευταια της επισκεψη εκατσε μαζι για 1-2 ωρες και μου εξηγησε αρκετα και οποτε την επερνα τηλεφωνο ηταν προθυμη να με βοηθησει.

Σε αυτην την εγκυμοσυνη δεν νομιζω να παρακολουθησω,δεν τα θεωρω κατα την γνωμη μου απαραιτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ δεν έχω κάνει προς το παρόν. Μίλησα με την μαία που έχει η γυναικολόγος μου και μου είπε για 3 μαθήματα. Παραπάνω λέει δεν χρειάζονται. Μου είπε ότι θα μου δείξει τις αναπνοές, θηλασμό, φροντίδα και κάποιες ασκήσεις. Αυτά εκτός των αναπνοών και των ασκήσεων, αν δεν κάνω λάθος στα δείχνουν και στην κλινική. Μόλις ξεκινήσω θα σας ενημερώσω.

 

Mammy με πληρωμή;

Κι εμένα ο γιατρός μου μου έδωσε το τηλ μιάς μαίας αφού τον ρώτησα και μου είπε πως σου κάνει 10 ώρες, έρχεται σπίτι σου και σου κάνει τα μαθήματα στην κρεβατοκάμαρά σου και κοστίζει 150?

 

Γειά σου Mammy,

 

Τελικά την πήρες την μαία?? Ήταν καλή???

as1cCDB0g410010Nzc3NTlvZHwwMTI1ZHxPIFNvdGlyYWtpcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα θα κανω το πρωτο μαθημα!ερχεται στο σπιτι,θα κανουμε περιπου 5-6 μαθηματα,θα μου μαθει αναπνοες,ασκησεις,πως θα θηλασω,πως να κανω μπανιο το μωρο,Ολα αυτα με 150ευρω και αν ερθει στο νοσοκομειο η τη χρειαστω κατι μετα,μαλλον θα ζητησει κατι extra!Μαιες θα υπαρχουν στο νοσοκομειο και η παιδιατρος που επελεξα απλα νομιζω οτι ειναι μαλλον για να νιωθω εγω πιο ασφαλης για το τι με περιμενει!! :wink: Αλλωστε αλλο η θεωρεια και αλλο η πραξη εστω και χωρις πραγματικο μωρο!!! :D

n10D.jpg.png

Η ζωη δε μετριεται με τον αριθμο των στιγμων που περνουμε αναπνοη,αλλα με τον αριθμο των στιγμων που μας κοβεται η αναπνοη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα κάνει μαθήματα στο Κέντρο Μητέρας και Παιδιού (ΠΙΚΠΑ στις Τζιτζιφιές) αλλά η δικιά μου η γιατρός χωρίς να με ρωτήσει μου έφερε τη μαία την ώρα που γέναγα η οποία βέβαια αποδείχτηκε αστέρι μιας και με βοήθησε πάάάάάρα πολύ αλλά με βοήθησε και η μέθοδος ΛαμάζΖζΖζ που μας έμαθε η μαία στο ΠΙΚΠΑ ( η οποία btw ήταν ΠΟΛΥ καλή!! ).

Το μπιλιετάκι στο τέλος ήταν 450 με απόδειξη 300 .. τα δώσαμε κορίτσια διότι εκείνες τις στιγμές δεν κοιτάς τι θα σώσεις παρά είσαι ευγνώμων που όλα πήγαν καλά και το παιδάκι σου κι εσύ ήσαστε υγιέστατοι .. :!::!:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα το γιό μου με φυσιολογικό τοκετό, χωρίς να έχω κάνει μαθήματα & ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ. Μέχρι που αναγκάστηκα να κάνω επισκληρίδιο. Επιπλέον δυσκολεύτηκα πολύ & στον θηλασμό -οι κοπέλες στο μαιευτήριο δεν ήταν ιδιαίτερα πρόθυμες να βοηθήσουν...

Είμαι έγκυος στο 2ο & θέλοντας να αποφύγω την επισληρίδιο, ψάχνω για μια καλή μαία που να μπορεί να μου κάνει τα μαθήματα στο σπίτι -μένω στην Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, ποσα σας ζητησε η μαια?εμενα μου ζητησε ενα εξωφρενικο ποσο!! 450 ευρω για 3 επισκεψεις πριν γεννησω,παρουσια στο τοκετο,παρουσια μετα στο μαιευτηριο και 1 επισκεψη σπιτι.

 

πολλα δεν ειναι?

 

α ναι, αν ερθει μονο σπιτι, η επισκεψη ειναι 70 ευρω :shock:

 

Συγνώμη fistikaki αλλά αν αυτό το θεωρείς εξωφρενικό ποσό με όλες αυτές τις επισκέψεις συν τον τοκετό σου που δεν γνωρίζουμε πόσες ώρες θα πάρει και τι ημέρα θα είναι (γιορτή της μαίας σου, αρρώστια ή οτιδήποτε άλλο), συν επίσκεψή στο σπίτι (!!!!) μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου για την μαία σου… παίρνει πολύ λίγα για όλα αυτά…

 

Ο γιατρός σου (χωρίς να θέλω να θίξω τον συγκεκριμένο γιατί δεν τον γνωρίζω ούτως ή άλλως) θα πάρει πολύ περισσότερα απλά για να βγάλει το παιδί που είναι 5΄ υπόθεση!!!

 

Δεν ισχυρίζομαι ότι οι γιατροί είναι άχρηστοι, προς Θεού..η παρουσία τους είναι πολύτιμη πάντα αλλά όχι και εξωφρενικό το ποσό της μαίας για όλα αυτά που θα σου παρέχει!!!!! Σκέψου πόσα άλλα θα δώσεις στο μαιευτήριο….

450 Ε για να έχεις και όλο αυτό το πακέτο ενημέρωσης και υποστήριξης από την μαία σου είναι λίγα μπροστά στο « ξενοδοχείο» που θα πληρώσεις και που τελικά ούτε από αυτό δεν θα μείνεις ευχαριστημένη!!!!

 

Το ξενύχτι που τραβάει η κάθε μαία καθώς και το άστατο ωράριο είναι ίδιο με του γιατρού. Κι όμως η μαία σου ζητάει 450 Ε για όλα όσα αναφέρεις και ο γιατρός κάτω από 1500 Ε δεν πρόκειται να πάρει μόνο για την παράσταση του στο μαιευτήριο, χωρίς να τρέχει σε κανενός το σπίτι…. πριν ή μετά τον τοκετό!

 

Θέλω να πιστεύω ότι έγινα κατανοητή και δεν υπάρχουν παρερμηνεύσεις αυτών που γράφω!

 

Σαν μαία βλέπω τα πράγματα διαφορετικά, έχω ζήσει πολλούς τοκετούς όλα τα χρόνια που ασχολούμαι και επειδή διαβάζω πολλά εδώ κατά καιρούς που μπαίνω στο φόρουμ (όποτε μπορώ δηλαδή) έχω να σας δώσω μια συμβουλή: κάντε μαθήματα Ψυχοπροφυλακτικής άσχετα με το αν θα κάνετε επισκληρίδιο.

 

Η συμπεριφορά στον τοκετό μιας γυναίκας που δεν έχει προετοιμαστεί κατάλληλα, με μια που έχει, έχει τεράστια διαφορά ως προς τον τοκετό, άλλο που μετά τα ξεχνάνε και λένε « μια χαρά γέννησα…». Οι περισσότερες έχουν ξεχάσει το πώς φωνάζανε επειδή δεν γνώριζαν πώς να κρατήσουν την ψυχραιμία τους. Και δεν μιλάω προσωπικά για καμία από εδώ γι΄ αυτό ας μην το πάρει και καμιά σας προσωπικά. Έχω δει και γυναίκες που δεν είχαν κάνει καμία προετοιμασία και ήταν συνεργάσιμες και ήρεμες (Θεές!!!! ). Απλά είναι λίγες….

 

Όλα αυτά που γράφονται είναι προσωπικά βιώματα και τίποτα δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα… πραγματικότητα είναι αυτό που βιώνει η κάθε γυναίκα για τον εαυτό της σύμφωνα με τις συνθήκες που επικρατούν και την ομάδα που έχει επιλέξει να την βοηθήσει- γιατρό και μαία - και αφορά μόνο αυτή και καμία άλλη γυναίκα!!!

 

Εύχομαι να βοήθησα σε κάποιο βαθμό, μερικές από εσάς που βρίσκεστε σε περίοδο αναμονής….

Σας εύχομαι τα καλύτερα…

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

κ.Κονοβέση

 

θα σας πω τι εκανα εγω τελικα με το θεμα της μαιας.

 

Δεν πληρωσα ολο το πακετο.Ζητησα απο καποια αλλη κοπελα(μαια), να ερθει σπιτι μου λιγες μερες πριν γεννησω, οχι εκεινη που ζηταγε τα 450 (ευτυχως!θα ειχα πληρωσει αδικα μιας και ουτως η αλλως δε θα προλαβαιναμε ττις επυισκεψεις πριν το τοκετο). Αυτα που μου ειπε η κοπελα στην επισκεψη της πριν το τοκετο μου φανηκαν ψιλοαχρηστα. Λιγο πολυ τα ηξερα, απο το φορουμ και φιλες που ειχαν ηδη περασει γεννες. Μου εδωσε καταλογο με τι χρειαζομαι για το μαιευτηριο,το μωρο και το τοκετο (ειχα ηδη εκτυπωσει εναν απο σαιτς στο ιντερνετ), μου εξηγησε λεπτομερως τη διαδικασια της γεννας (οκ,νομιζω πως μπορουσα να γεννησω και χωρις να ξερω τεχνικες λεπτομερειες!!)και γενικα, περασαμε ενα ευχαριστο απογευμα το οποιο μου κοστισε 70 ευρω! (ελεος!! ο παιδιατρος παιρνει 60)

 

στο τοκετο δεν χρειαστηκα τιποτα! οι μαιες του μαιευτηριου ηταν υπεραρκετες και πολυ επαρκεις!! ουτως η αλλως ειδικα μετα την επισκληριδιο, απλα καθομουν και εβλεπα τηλεοραση στην αιθουσα τοκετων! την ωρα της εξωθησης μου ελεγαν επιτοπου πως να σπρωξω, το εκανα, και τσουυυυυυυυυπ... μπεμπα!

 

Εκει που οντως χρειαστηκα μαια, ηταν οταν γυρισαμε σπιτι.Ξαναπηρα τη κοπελα με τα 70 ευρω,ηρθε μας εδειξε λεπτομερως πως να πλενουμε, να ντυνουμε, να ετοιμαζουμε,να ταιζουμε το παιδι,καναμε εξασκηση επιτοπου, και ολα καλα.

 

Δηλαδη, μονο με τα τελευταια 70 ευρω θα ημουν υπερκαλυμενη.

 

Καταλαβαινω τη θεση σας σας ως επαγγελματιας, δυστυχως ομως δε θεωρω λογικο να καλουμαι να καλυψω εγω το κοστος του ωραριου και των υπολοιπων προβληματων που αντιμετωπιζουν οι μαιες.Επισης κατα τη γνωμη μου δεν ειναι λογικο να συγκρινονται με το γιατρο.Δεν εχουν την ιδια ευθυνη, ουτε παρακολουθουν την επιτοκο για το ιδιο χρονικο διαστημα.

 

Εννοειται οτι οι μαιες ειναι απαραιτητες,στο βαθμο και τη συχνοτητα που ομως, καθοριζει η γυναικα.Αυτο το στανταρ πακετακι, εμενα δε μ αρεσει καθολου.450 ευρω ειναι παρα πολλα.Οπως επισης και τα 70 ευρω ανα επισκεψη!! Στην Ελλαδα ζουμε κι η ζωη ειναι δυσκολη!! Ποσο μαλλον για ενα νεο ζευγαρι στο πρωτο παιδι!!Εχουμε τρελαθει εντελως με τις τιμες σε ολα! Να ειμαστε και λιγο λογικοι...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω την μαια απαραιτητη και τα ποσα, αν και μεγαλα, ( 70 Ευρω ειναι οντως παρα πολλα για 1 επισκεψη - στην Ελλαδα ζουμε ) απο τα πιο ουσιαστικα που μπορουμε να δωσουμε σε αυτην την διαδρομη.

 

Τι κανεις ομως οταν σου λεει ο γιατρος σου οτι συνεργαζεται με δικη του μαια μονο ( που πληρωνει αυτος απο τα λεφτα που δινεις συνολο στην πληρωμη του) και οτι δεν χρειαζονται μαθηματα ? Ειδικα στην περιπτωση μου που ενδεχεται να μην μπορω να κανω επισκληριδιο ?

 

Να παω αλλου μονο για τα μαθηματα ? Και αν ναι που ? Να εμπιστευτω τον γιατρο μου γιατι κατι παραπανω θα ξερει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια ειναι οτι στην Ελλάδα το θέμα αυτό ειναι λίγο παρεξηγημένο μιας και στηρίζονται οι γυναίκες και όλοι δηλαδή τόσο πολύ στους γιατρούς. Στο εξωτερικό ευτυχώς δεν είναι έτσι και πολλές γυναίκες επιλέγουν να γεννήσουν στο σπίτι τους και παρακολουθούνται απο μαίες. Εγω ανήκω στην δεύτερη κατηγορία αλλα το θέμα μου ειναι πως ξέρω οτι μια μαία ειναι όντως καλή; Πήγα προχτές σε ενα σεμινάριο του Υπουργείου Υγείας στο Μεγαρο μουσικής που είχε μάθημα ανώδυνου τοκετού και θηλασμός και οι μαίες που μίλησαν ήταν υπερκαταπληκτικές και θα γεννούσα και μόνο μ'αυτές άνετα! Μας εδειξαν και ενα βιντεο με τι γίνεται στην Φιλανδία και τραβάγαμε τα μαλλιά μας. Ένιωσα τόσο θετικά μαζί τους και μου έδωσαν πολύ κουράγιο. Θα κάνω τα μαθήματα στο ΕΛΕΝΑ και θα πάω και σε συνάντηση του Συνδέσμου Θηλασμού ώστε να νιώθω ότι ειμαι κατάλληλα προετοιμασμένη για αυτό που έρχεται...δεν πάω στα τυφλά να ζητήσω επισκληρίδιο αν δεν αντέχω εκείνη τη στιγμή εντάξει...θα προσπαθήσω όμως. Εαν πάνε όλα καλά και εχω μια καλή και φυσιολογική γέννα θα το σκεφτώ πάρα πολύ για το δεύτερο παιδι να παω στο Κέντρο Φυσιολογικού Τοκετού. Γενικά λοιπόν ειμαι υπερ αρκεί η μαία να ειναι σωστά καταρτισμένη και φανατισμένη με τον μητρικό θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ίσως έχω ξαναγράψει, ήμουν μια από αυτές που επέλεξαν να έχουν δίπλα τους μαία και πλήρωσαν τα ? 450 (με απόδειξη :) ). Για μένα, ήταν εξαιρετικά χρήσιμο και δεν σκέφτηκα καθόλου τα χρήματα, ίσως γιατί είχα και μια σχετική αγωνία για την ώρα του τοκετού (τελικά κατέληξα σε καισαρική, αλλά ακόμη κι εκεί η μαία μου ήταν δίπλα μου και με ηρεμούσε).

 

Θεωρώ ότι εξαρτάται από τη γυναίκα το αν θέλει μια μαία ή όχι - εγώ ήμουν πολύ αγχωμένη και την ήθέλα. Τώρα, πχ σε μια τριτότοκη, η μαία να μην είχε να προσφέρει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, το γιατί δε συνιστούν οι γιατροί τα μαθήματα ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω για τον εξής λόγο: όπως μου είπε και η μαία μου, τους συμφέρει και τους ίδιους, και το γιατρό και τη μαία, να ξέρεις κάποια πράγματα από πριν. Να ξέρεις τί σε περιμένει, πώς εξελίσσεται ο τοκετός, να ξέρεις την ορολογία που ακούς, να καταλαβαίνεις τί γίνεται. Έχουν διαπιστώσει ότι οι επίτοκες είναι πιο συνεργάσιμες όταν έχουν μια ιδέα και δε βρίσκονται ξαφνικά σε ξένο περιβάλλον.

 

Εμένα η μαία μου ξεκίνησε να μου λέει όλη τη διαδικασία, θα μπεις σε αυτή την αίθουσα, θα σου κάνουν πρώτα αυτό και μετά θα πας εκεί κλπ. Μετά μου έδειξε σε σχέδια τα στάδια του τοκετού. Μετά κάναμε εξάσκηση με τις αναπνοές. Γιατί ακόμη και πριν την επισκληρίδιο πονάς, δεν είναι ότι άιντε βρήκαμε την ένεση και το λύσαμε το θέμα.

 

και βέβαια, στο τέλος των μαθημάτων κάναμε για τη φροντίδα του μωρού.

 

Εμένα τα μαθήματα με τη μαία με βοήθησαν και τα συστήνω. Κι ας γέννησα τελικά με καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Οι αναπνοες ποσο βοηθανε ?

 

Μας είπαν οι μαίες προχτές στο σεμινάριο ότι πλέον διδάσκουν μόνο την διαφραγματική αναπνοή που είναι και η αναπνοή της γιόγκα και την κατέχω μια χαρά :) αντε μπας και δούμε καμια άσπρη μέρα :)

 

Βαθειά εισπνοή απο τη μύτη μέχρι να νιώσεις να φουσκώνει η κοιλίτσα και να ανοίγουν οι πνεύμονες σαν ακορντεόν και αργά εκπνοή ωσπου να αδειάσω εντελώς τον αέρα και να νιώσω οτι μπαίνει μέσα η κοιλιά μου.

Πάντα αργά και ήρεμα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να παω αλλου μονο για τα μαθηματα ? Και αν ναι που ? Να εμπιστευτω τον γιατρο μου γιατι κατι παραπανω θα ξερει ?

citron γειά σου!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα μαθήματα ανώδυνου τοκετού αλλά και γιαγκα για εγκύους σε ένα ειδικό κέντρο (ιδιωτικό) και έμεινα πολύ-πολύ ευχαριστημένη.

Θεωρώ ότι είναι κρίμα να πηγαίνει μια γυναίκα σε τοκετό χωρίς την απαραίτητη προετοιμασία.

Σου στέλνω πμ

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, αν εχεις κανει επισκληριδιο, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη οι εξωθησεις και οι αναπνοες!! ελεος δηλαδη!!

 

παιρνεις αερα, τον κρατας και σπρωχνεις τρεις φορες... και ξανα παλι...

δε πονας, νιωθεις μια πιεση... τι στην ευχη, μονο εμενα επιασε η επισκληριδιος και δε ταλαιπωρηθηκα καθολου??

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, αν εχεις κανει επισκληριδιο, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη οι εξωθησεις και οι αναπνοες!! ελεος δηλαδη!!

 

παιρνεις αερα, τον κρατας και σπρωχνεις τρεις φορες... και ξανα παλι...

δε πονας, νιωθεις μια πιεση... τι στην ευχη, μονο εμενα επιασε η επισκληριδιος και δε ταλαιπωρηθηκα καθολου??

 

Όλες εμείς που θέλουμε να κάνουμε τα μαθήματα θέλουμε να κάνουμε και μια προσπάθεια χωρίς επισκληρίδιο. Το πιο πιθανό ειναι να μην αντέξουμε γιατί όμως να μην προσπαθήσουμε;

You sound like my old doctor που το είχε σίγουρο βρε παιδί μου οτι θα κάνω σώνει και καλά :)

....νιώθω οτι με υποτιμάει αυτό να σου πω αν και ξέρω και απο φίλες οτι ο πόνος ειναι αφόρητος.

 

 

Εγω προσωπικά έχω επιλέξει και γιατρό που ειναι εντέλώς κατά της επισκληριδίου οπότε θα κάνω οτι μάθημα υπάρχει και δεν υπάρχει, θέλω να εχω τη συνείδηση μου καθαρή :)

Link to comment
Share on other sites

μη με παρεξηγεις. Ασφαλως και να κανεις τη προσπαθεια σου χωρις επισκληριδιο!! ποσο μαλλον για κοπελες που δεν μπορουν να κανουν για ειδικους λογους!! τοτε, οχι μονο 450 ευρω στη μαια, 1000 θα εδινα!!

 

τη δικη μου περιπτωση σας λεω.Μονο για μενα μιλαω και καθυσηχαζω εκεινες που ισως φοβουνται τη ναρκωση η που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να πληρωσουν επιπλεον και καποια μαια για μαθηματα η παρουσια στο τοκετο.

 

εγω αντεξα τους πονους κανα δυωρο, μεχρι να χω διαστολη 4, και υποτιθεται εχω αντοχη στο πονο.Δεν θεωρησα απαραιτητο να συνεχισω να υποφερω και ο γιατρος μου μου το προτινε αμεσως. και παλι, μη με παρεξηγεις, δεν αμφισβητω ουτε ειρωνευομαι ουτε δευτερολεπτο το δικαιωμα σου να εχεις μαια, να κανεις μαθηματα η να μη κανεις επισκληριδιο.Απλα λεω μια αποψη επειδη τα εχω φρεσκα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

koritsia kalhmera..eimai kainouria edw kai ligo mperdemenh..katarxhn molis exw kleisei ton 3 mhna ara einai polu nwris mallon gia mathhmata anwdunou swsta? exw omws merikes aporoies poy an me bohthhsete tha sas eimai eygnwmwn! paw se enan giatro poy exei dikh toy maia sto iatreio ayth me zygizei kai genika me proetoimazei gia thn eksetash thn wra tou toketou den ennoeitai oti tha einai auth mesa mazi moykai tha me bohthhsei se oti xreiastw kai prin kai kata th diarkeia alla kai meta ton toketo?tha xreiastei na thn plhrwsw gia na einai paroysa?ypotithetai oti synergazetai me ton giatro kai me to maieuthrio pou tha gennhsw...eyxaristw ek twn proterwn!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησέ την βρε συ, δεν είναι κακό, αφού βλέπεστε κάθε φορά, δεν είναι καμιά άγνωστη. Άργησα να ρωτήσω τη μαία μου εγώ γιατί περίμενα να μου πει αυτή πρώτη, αλλά μου είπε εκ των υστέρων ότι δε μπορεί να μου ανοίξει αυτή την κουβέντα γιατί μπορεί να μη θέλω, μπορεί να μην ενδιαφέρομαι για μαθήματα κλπ και δε θέλει να φανεί ότι με πιέζει.

 

Όσο για τη μαία στο σπίτι, novpal, η δική μου έρχεται στο σπίτι, αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να τη ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Όλες εμείς που θέλουμε να κάνουμε τα μαθήματα θέλουμε να κάνουμε και μια προσπάθεια χωρίς επισκληρίδιο. Το πιο πιθανό ειναι να μην αντέξουμε γιατί όμως να μην προσπαθήσουμε;

You sound like my old doctor που το είχε σίγουρο βρε παιδί μου οτι θα κάνω σώνει και καλά Smile

....νιώθω οτι με υποτιμάει αυτό να σου πω αν και ξέρω και απο φίλες οτι ο πόνος ειναι αφόρητος.

 

 

Ο πόνος είναι κάτι το υποκειμενικό αρα μιλάω μόνο για μένα...δεν θα τον έλεγα αφόρητο.Με τις αναπνοές μου φάνηκε απολύτως ελεγχόμενος.

Όσο για τον old doctor, άκου τι μου είπε ο new doctor που μάλλον σύντομα θα γίνει κι αυτός old....''επισκληρίδιο έκανες στην πρώτη γέννα'' ''όχι'' ''καλά, εσύ θα πονάς!'' .Λες και δεν ειχα γεννήσει ρε παιδιά! Με προειδοποιούσε για την γέννα έγινε ένα χρονο και πριν!!!! :shock:

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησέ την βρε συ, δεν είναι κακό, αφού βλέπεστε κάθε φορά, δεν είναι καμιά άγνωστη. Άργησα να ρωτήσω τη μαία μου εγώ γιατί περίμενα να μου πει αυτή πρώτη, αλλά μου είπε εκ των υστέρων ότι δε μπορεί να μου ανοίξει αυτή την κουβέντα γιατί μπορεί να μη θέλω, μπορεί να μην ενδιαφέρομαι για μαθήματα κλπ και δε θέλει να φανεί ότι με πιέζει.

 

Όσο για τη μαία στο σπίτι, novpal, η δική μου έρχεται στο σπίτι, αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να τη ρωτήσω

εχεις δικιο πρεπει να την ρωτησω απλα νομιζω ειναι νωρις ακομα. Καλα για το σπιτι δεν νομιζω να χρειαστω την μαια σευχαριστω παντως!
Link to comment
Share on other sites

Και νωρίς να είναι, αφού εσύ το σκέφτεσαι και σε απασχολεί να της το πεις. Δε νομίζω ότι θα σε αποπάρει, γιατί ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία είσαι που έχεις απορίες στο πρώτο παιδί, αυτοί είναι συνηθισμένοι σε τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...