Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενσταση για επιδομα καισαρικης


Recommended Posts

Εμένα με ρώτησαν γιατί έγινε καισαρική εσπευσμένα... Δηλ δεν υπάρχουν σωστές απαντήσεις αλλά απότι κατάλαβα λες τι έγινε (έτσι έκαναν σ' εμένα τουλάχιστο). Εντός 20 ημερών σου κοινοποιούν την απόφαση! Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα πολύ απλά με ρώτησαν γιατί έκανα καισαρική και γιατι γέννησα σε ιδιωτικό .ΑΠλά εξήγησα το λόγο της καισαρικής και επίσης ενημέρωσα ότι ο γυναικολόγος μου είναι συμβεβλημένος με αυτό το νοσοκομείο .Σε περίπου 20μέρες μου ήρθε ενα χαρτί και τσίμπησα 1000 και κάτι ευρωπουλάκια μην αγχώνεσαι λοιπόν δεν είναι τίποτα 10λεπτάκια υπόθεση.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβαζω εγω δεν προκειται ουτε επιτροπη να περασω.Εχω γεννησει τον Ιουλιο του 2009 και νομιζω ενσταση εκανα γυρω στον Σεπτεμβρη του 2009 και ακομη δεν με εχουν καλεσει. Υπαρχει περιπτωση να μην με καλεσουν καθολου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας!φ

 

εγω πηρα 256 ευρω για 3112 ευρω κ εκανα ενσταση φυσικα .Με φαγανε οι υπαλληλοι να μην κανω κ οτι δεν εχουν δωσει ποτε λεφτα πισω αλλα εγω την εκανα κ βλεπουμε.......

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα σας κορίτσια αν και νομιζω πως θα σας στεναχωρήσω λιγάκι!Καθώς 'έχει περάσει 1 μήνας απο τότε που πέρασα επιτροπή και περίμενα την απάντηση η οποία δεν μου έχει έρθει πήρα στο Ικα και τους ρώτησα σε τι κατασταση βρισκόμαστε!Μου απάντησαν λοιπόν πως ΟΛΕΣ οι ενστασεις που έχουν κατατεθει μα ΟΛΕΣ αππορίπτονται και δεν θα πάρουμε το παραμικρό!Κατα βάθος το περίμενα ήτανε πολυ αρνητική η συμπερίφορά τους όταν πέρασα επιτροπή..

Πάντως αυτό που μου έδωσαν να καταλάβω είναι ότι σας πληρώνουμε βάση των κρατικών τιμων και ότι δεν υπάρχει λόγος ένστασης γιατι απλα αππορίπτεται!

Anyway θεώρησα ότι πρεπει να σας ενημερώσω για να μην βασίζεστε σε αυτά τα χρήματα!

Sorry για τα κακα μανταντα:(:( και πάλι καλημέρα σας!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ είμαι ασφαλισμένη στο δημόσιο και πήγα για το επίδομα καισαρικής στον ΟΠΑΔ.

Έκανα τα χαρτιά μου και μου είπαν ότι θα πάρω 1000 ευρώ. Τόσα δίνει το δημόσιο. Έδωσα μάλιστα και λογαριασμό τραπέζης για να κατατεθούν αυτόματα.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
περασα απο επιτροπη 11/1 προχθες πηρα τηλ κ μου ειπαν εως 11/3 θα ερθει συστημενο σπιτι.ουτε οχι ουτε ναι....

 

Τελικά τι έγινε; Πήρες τίποτα;

Εγώ περνάω την Δευτέρα επιτροπή μετά από 1,5 ΧΡΟΝΟ που εχω κάνει την ένσταση...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

τελικά... πέρασα από επιτροπή (10 λεπτά υπόθεση) και θα πάω την άλλη βδομάδα να μου δώσουν κάποια χρήματα συμπληρωματικά.... Θα σας πω πόσα όταν τα πάρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ερωτηση: χρειάζεται να εχω επιστολη ή οποιοδηποτε αλλο εγγραφο απο τον γιατρο μου, οτι πχ χρειαζοταν η καισαρικη??? Γιατι δεν εχω! :(

όχι εγω δεν είχα -ούτε ζήτησαν!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια μανουλα που να ηταν εγκυος σε διδυμα να γεννησε με καισαρικη και να εκανε ενσταση ? εγω γεννησα 7/10 πηρα 300 κατι δεν θυμαμαι ακριβως το ποσο πριν 1 μηνα και εκανα ενσταση ,μου παν οτι μετα απο 6-7 μηνες θα μου ρθει χαρτι στο σπιτι για ποτε περναω επιτροπη, υπαρχει καμια μανουλα που να εχει περασει απο την θεση μου κ τι ποσο της εδωσαν ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν έχω καταλάβει κάτι. Το επίδομα καισαρικής είναι διαφορετικό από τα 3 επιδόματα που παίρνουμε από το ΙΚΑ? Έχω πάρει το επίδομα κυοφορίας πριν γεννήσω και τα επιδόματα τοκετού και λοχείας μόλις γέννησα. Αυτό είναι διαφορετικό και αν ναι τι χρειάζομαι και μέσα σε πόσο διάστημα καταθέτω διακιολογητικά? Στις εποχές που ζούμε δεν είναι να χάνουμε χρήματα και ειδικά από το ΙΚΑ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα παιδια, ειναι εντελως αδικο το συστημα. Σε αλλο ΙΚΑ την ιδια ημερα, φιλη μου με το που μπηκε της ειπαν "ειδαμε τις αποδειξεις, θα παρετε αλλα 560 ευρω" (δεν ξερω πως το υπολογισαν αυτο...)

Σε εμενα, ενας κουστουματος αρχισε να φωναζει και να λεει με υφακι "ΕΓΩ ειμαι το ΙΚΑ (...) και σου εχω ηδη δωσει 285 ολοκληρα ευρω" (παιδια κερναω ποτο στην Κυανη Ακτη, ειμαι πλουσια) ενω οι υπολοιποι με ρωτησαν ειρωνικα πως περιμενω να παρω λεφτα, για καισαρικη στο ΛΗΤΩ και οτι θα λαβω απαντηση σε 1 μηνα.

 

Θα τους απαντουσα αναλογα, γιατι απο κουστουματους, εχουμε πηξει. Απο ανθρωπους, εχουμε σοβαρη ελλειψη.

 

Ομως ειπα να ειμαι διακριτικη και να μην κανω φασαρια γιατι η προηγουμενη απο εμενα τσακωθηκε αγρια μαζι τους κι εφυγε βριζοντας. Μηπως υπαρχει η παραμικρη ελπιδα να το σκεφτουν και να δωσουν εστω λίγα ακομα. Οι απαραδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ που γέννησα Νοέμβριο δεν με έχουν φωνάξει για το επίδομα της καισαρικής ακόμα, τι γίνεται?εσεις μετά απο ποσο διάστημα πήρατε εστω και αυτο το μικρό ποσο? Τα χαρτιά τα κατέθεσα αμέσως στο ΙΚΑ αμαρουσίου και μου ειπαν θα με ειδοποιήσει το ΙΚΑ της περιοχής μου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν έχω καταλάβει κάτι. Το επίδομα καισαρικής είναι διαφορετικό από τα 3 επιδόματα που παίρνουμε από το ΙΚΑ? Έχω πάρει το επίδομα κυοφορίας πριν γεννήσω και τα επιδόματα τοκετού και λοχείας μόλις γέννησα. Αυτό είναι διαφορετικό και αν ναι τι χρειάζομαι και μέσα σε πόσο διάστημα καταθέτω διακιολογητικά? Στις εποχές που ζούμε δεν είναι να χάνουμε χρήματα και ειδικά από το ΙΚΑ. Ευχαριστώ.

 

Εάν έχεις γεννήσει σε ιδιωτικό μαιευτήριο, καταθέτεις τις αποδείξεις νοσηλείας στο ΙΚΑ που ανήκει το μαιευτήριο σου και σε ειδοποιούν από το ΙΚΑ της περιοχής σου για να πάρεις περίπου 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ που γέννησα Νοέμβριο δεν με έχουν φωνάξει για το επίδομα της καισαρικής ακόμα, τι γίνεται?εσεις μετά απο ποσο διάστημα πήρατε εστω και αυτο το μικρό ποσο? Τα χαρτιά τα κατέθεσα αμέσως στο ΙΚΑ αμαρουσίου και μου ειπαν θα με ειδοποιήσει το ΙΚΑ της περιοχής μου

 

ΑΣΤΑ!εγω πηγα να ρωτησω στο ικα καλλιθεας γιατι γεννησα οκτωβρη και ακομη τιποτα....!μου ειπαν οτι τωρα ειδοποιουν αυτες του Αυγουστου!!οποτε καταλαβες!μαλλον Μαιο-Ιουνιο!:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...