Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενσταση για επιδομα καισαρικης


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει καμία τι ρωτάει η επιτροπή ΙΚΑ όταν συζητούν την ένσταση για επίδομα καισαρικής; Μου είπαν να πάω στα τέλη του μήνα, έχω ήδη καταθέσει τη βεβαίωση του γιατρού οτι το μωρό ήταν ισχιακό κλπ και απορώ τι άλλο χρειάζεται...

Ποιά η διαδικασία άραγε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θεωρητικά τίποτα σπουδαίο δεν θα σε ρωτήσουν... μην αγχώνεσαι... απλώς θα επιβεβαιώσουν με τα λεγόμενά σου τους ισχυρισμούς του γιατρού και των αποδείξεων ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προσπαθούν να γλιτώσουν λεφτά απ' όσους δεν γνωρίζουν για τις ενστάσεις ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προσπαθούν να γλιτώσουν λεφτά απ' όσους δεν γνωρίζουν για τις ενστάσεις ;)

:evil::evil::evil::evil: όταν πήγα να κάνω την ένσταση μου είπαν οτι το μωρό θα μπορούσε να είχε γεννηθεί φυσιολογικά (ενώ ήταν ισχιακό και με πολλαπλή περιτύλιξη στον ομφάλιο λώρο, κι εγώ πήγα στην κλινική ήδη με πόνους!!!!!!!! Και αυτό το είπε μια υπάλληλος γραφείου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η γυναικα μου γεννησε σε ιδιωτικο μαιευτηριο στις 26 Οκτωβριου με καισαρικη, το μικρο ηταν με ισχιακη προβολη εδω και τουλαχιστον 2 εβδομαδες οπως εδειξαν οι 2 υπερηχοι.

Αν κανουμε ενσταση τι δικαιολογητικα παραπανω μπορουν να ζητησουν, ξερετε?

Γραφουμε καποιο λογω για τον οποιο κανουμε ενσταση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

 

Το επίδομα καισαρικής αφορά μόνο τις ασφαλισμένες στο ΙΚΑ;

 

Είναι διαφορετικό απότο επίδομα της γέννας;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Vasdeli δεν ξέρω αν αφορώ κ αλλα ταμεία αλλά ναι είναι διαφορετικό από το επίδομα τοκετού!

 

ΜΟυ ήρθε κ εμένα προχθές η απόφαση(τον Ιούλη πέρασα επιστροπή κ έχω γεννήσει τον 6-2009) θετική για 400 ευρώ και 350 είχα πάρει αρχικά....για 2500 τιμολόγιο.....:rolleyes:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

κοριτσια εγω περασα εχθες απο επιτροπη.να ξερετε πωσ θα ειναι καμια 25 ατομα ακομα κ θα μπειτε με σειρα που εχουν ορισει εκεινοι κ εχουν αναρτησει μια λιστα.

ηταν 8-9 ατομα κ ξεκινησαν με το βλεπουμε πως γεννησατε στο ιασω κ εκει ειπα την ιστορια μου. περιμενω απαντηση κ δεν ξερω τι κ πως .δεν ξερω σε ποσο καιρο θα μου απαντησουν αλλα ανυπομονω...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρασα πρόσφατα απο επιτροπή μου είπαν ότι η απάντηση έρχεται γραπτώς σε ένα μήνα απο την ημέρα που πέρασα επιτροπή.(ρώτησα την επιτροπη και μου το είπαν).

Βέβαια τα βλέπω πολύ δυσκολα τα πράγματα..Δεν νομίζω ότι θα μας δώσουν κάτι , τουλάχιστον οι δικοί μου μου φάνηκαν πολυ αυστηροί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πέρασα επιτροπή τέλη Νοεμβρίου...Φωνάξαν το όνομα μου, μπήκα μέσα, άρχισε μία κοπέλα της επιτροπής να διαβάζει το αίτημα της ένστασης και μετά με ρωτάει η διευθύντρια, "τι κάνατε κυρία τάδε στο Λητώ??" "Καισαρική της απαντάω", "α, μάλιστα" μου λέει, "σας ευχαριστώ που ήρθατε, δεν θέλουμε κάτι άλλο, σε 2 μήνες να περιμένετε την απόφαση"...Δεν με ρώτησαν τίποτα άλλο ούτε με άφησαν να πω τίποτα...Τελικά ήρθε η απόφαση αρχές Γενάρη, έγινε μερικώς δεκτή, δηλαδή δεν μου ενέκριναν όλο το ποσό αλλά 500 ευρώ επιπλέον...Τώρα θέλω να ρωτήσω δικηγόρο αν πρέπει να ασκήσω προσφυγή στο Διοικητικό Πρωτοδικείο όπως έχω δικαίωμα, αλλιώς θα τα πάρω και ευχαριστημένη θα μαι που με τέτοιους καιρούς πήρα επιπλέον χρήματα...

Πάντως από ότι κατάλαβα το 500αρι πρέπει να ναι ψιλοπλαφόν πια, γιατί και μιας άλλης κοπέλας που το χαν εγκρίνει πριν λίγο καιρό πάλι 500 ευρώ της έδωσαν...Καλή επιτυχία κορίτσια...Μακάρι να σας δώσουν όσα περισσότερα γίνεται...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

μωρε μακάρι να μας δώσουμε 500,00? εμένα όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου έδωσαν 225?!Τίποτα!

Οταν πέρασα επιτροπή ητανε επιθετικοι!!Λες και τους είχα σκοτώσει την μάνα!

Μου κάνανε ερωτήσεις του τύπου:

Γιατί γεννήσατε στο Γαία ενω και το Νοσοκομειο της Χαλκίδας είναι αξιόλογο?

Γιατί είχατε τον ταδε γιατρό και όχι κάποιον του Δημοσίου?

και διάφορα άλλα..

Στο τέλος μου είπαν ότι και στην Αθήνα υπάρχουν και άλλα αξιολογα Νοσοκομεία οπώς το Αραιτειο κ.λπ!!

ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ!!! Λες και μας πληρώνουν οι ιδιοι απο το μισθό τους!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω στον 7ο αλλαξα κ πηγα σε ιδιωτικο.30 απριλη γεννησα και 16 φλεβαρη ημουν στο ελενα...με παρατησε ο γιατρος κ δεν με δεχοταν αλλος με το προβλημα.αν ειναι ανθρωποι θα τα παρω πιστευω.δεν επελεξα απο την αρχη ιδιωτικο. δεν ηταν επιλογη μου αν καταλαβαινετε. και αυτο τους εδωσα να καταλαβουν.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να τα πάρεις! Εγώ πάντως επέλεξα απο την αρχή να γεννήσω σε ιδιωτικο νοσοκομείο , το Νοσοκομείο της επαρχείας έχει μεγάλα χάλια χωρίς υπερβολές..

βεβαια δεν τους το είπα αυτό :D:D:D!

Τους είπα όμως την αλήθεια ότι έπρεπε επειγώντος να γεννησω με καισαρική λογω ισχιακής προβολής και διπλής περιτύληξης του λώρου και μου απάντησαν:

Αφού ήταν επείγον γτ δεν πήγες στο Νοσοκομείο της Χαλκίδας?Διακυνδίνεψε ο γιατρός σου την ζωή και των δυο ? (μιλάμε ήτανε απίστευτοι!!Μωρέ καλά κάνανε οι άλλες που μπήκανε πριν απο εμένα που τους τα χώνανε!!) για όλα έχουν μια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σας λέω δεν με άφησαν να αρθρώσω λέξη...Ήταν υπόθεση ρουτίνας γι αυτούς σαν να ήξεραν από πριν το ποσό που πρέπει να δώσουν, έτσι μου φάνηκε...Βέβαια από Ικα σε Ικα διαφέρει αλλά τώρα με την κρίση θα τους έχουν σφίξει σίγουρα τα λουριά...Mamavicky μακάρι να στο εγκρίνουν όλο το ποσό αλλά να ξέρεις πως αν γίνει κάτι τέτοιο έχει δικαίωμα ο διευθυντής του Ικα να ασκήσει προσφυγή εναντίον της απόφασης και να πρέπει να πάτε στα δικαστήρια, το διάβασα εδώ σε μια περίπτωση αλλά το έγραφε και το χαρτί της απόφασης που πήρα...Εγώ πάντως σου εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λες!Αναλόγως σε τι Ικα θα πέσεις!

Να φανταστεις όταν πήρα τα πρώτα λεφτα και μετά κατέθεσα την ενσταση μου λεει η υπάλληλος ΕΝΣΤΑΣΗ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ! ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ..

εν πειραζει της λέω και εγώ θα την κάνω και όπου βγει!

Είναι αυτό που λές τους έχουν σφίξει τα λουριά , όταν μπήκα στην αίθουσα με την επιτροπή μου είπαν γιατί κάνατε ενσταση αφου σας δώθηκε το ποσό των 225? γιατι θεωρήσαμε ότι το περιστατικό σας ήτανε έκτακτο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λες!Αναλόγως σε τι Ικα θα πέσεις!

Να φανταστεις όταν πήρα τα πρώτα λεφτα και μετά κατέθεσα την ενσταση μου λεει η υπάλληλος ΕΝΣΤΑΣΗ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ! ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ..

εν πειραζει της λέω και εγώ θα την κάνω και όπου βγει!

Είναι αυτό που λές τους έχουν σφίξει τα λουριά , όταν μπήκα στην αίθουσα με την επιτροπή μου είπαν γιατί κάνατε ενσταση αφου σας δώθηκε το ποσό των 225 γιατι θεωρήσαμε ότι το περιστατικό σας ήτανε έκτακτο.

 

Πω πω, μου φαίνεται έπεσες σε στριμμένους....Εμένα μου έδωσαν αρχικά το στάνταρ ποσό των 340 ευρώ και αμέσως έκανα την ένσταση...Δεν μου είπαν τίποτα, ούτε μα, ούτε γιατί...Ίσα ίσα την πήρε η υπάλληλος την ένσταση όπως όφειλε χωρίς περαιτέρω σχόλια..Και η επιτροπή καλή μου φάνηκε...Όταν διάβαζε η γραμματέας της επιτροπής την υπόθεση όταν είπε ότι για δαπάνη 3400 ευρώ μου δόθηκε μόνο το ποσό των 340 ευρώ ψιλογέλασε ειρωνικά σαν να έλεγε τι ψίχουλα μας δίνει το Ικα και η διευθύντρια μόλις άκουσε ότι είναι ένσταση καισαρικής μου είπε, εντάξει, μπορείτε να φύγετε...Δηλαδή εμένα το όλο σκηνικό μου άφησε την εντύπωση ότι σίγουρα θα μου την ενέκριναν αλλά δεν ήξερα τι ποσό θα μου δώσουν τελικά...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω με την μεταχειρηση την δική σας έχω πάθει πλάκα!Επεσα στην περίπτωση τελίκα! Σε μια εβδομάδα περίπου περιμένω την απόφαση της επιτροπής(εχουν περασει 3 βδομάδες απο τοτε που περασα επιτροπή) θα σας ενημέρωσω για την απόφαση!

Μωρε ας πάρω λεφτα πίσω και τα ξεχνάω αυτά που μου είπανε!!:D:D:D:D:D:grin:

Link to comment
Share on other sites

χα αντε καλη επιτυχια ελπιζω να τα παρεις ολα.

και χωρις δικαστηριο μετα.

να μην μας το βγαλουν ξυνο.σου ειπαν εσενα για την χαλκιδα αλλα σιγα μην πηγαιναν αυτες εκει ετσι?

ααααααχ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω γεννησα Μαιο το 2010 πηρα τα 300ε για το επιδομα καισαρικης και εκανα ενσταση με πηραν τηλεφωνο απο το ικα να παω μεθαυριο να περασω επιτροπη μηπως ξερει καμμια τι σε ρωτανε και ποιες ειναι οι σωστες απαντησεις???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...