Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eκδοση Διαβατηριου χωρις υπογραφη πατερα


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια:)

Καιρο να τα πουμε..Ετοιμαζομαι να κατεβω στη Νομαρχια για καποιες ερωτησεις αλλα ηθελα πρωτα να ακουσω γνωμες σας.

 

Εχει καποια τυχει να εκδοσει διαβατηριο?

Η μικρη μου ειναι αναγνωρισμενη αλλα δεν εχουμε επαφη πια με το πατερα της. Θελω να την ταξιδεψω μεχρι τη Disneyland και σκεφτομαι πως θα της εκδοσω διαβατηριο χωρις την υπογραφη του. Εχω χασει τα ιχνη του πια και δεν θελω σε καμια περιπτωση να μπαινω σε διαδικασια αγωγων κλπ.

Ισχυει πως οι ανυπαντρες μητερες εχουμε την πληρη κηδεμονια? Γνωριζει καποια αν αυτο βοηθαει στην εκδοση διαβατηριου?

Πχ οικογενειακη κατασταση που αναφερει αγαμο τεκνο λετε να βοηθουσε?

 

Αλλιως μας βλεπω να μπαινουμε σε ιστοριες. Δεν γινεται να ειμαστε φυλακισμενες στην ιδια μας τη χωρα..

fzzhoete6ky6rjhj.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν έχεις την πλήρη επιμέλεια του παιδιού δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλιώς ίσως χρειαστείς μια εξουσιοδότηση από τον πατέρα.

 

"Όταν ο αιτών είναι ανήλικος, για την υποβολή των δικαιολογητικών απαιτείται πέραν αυτού και η αυτοπρόσωπη παρουσία του ασκούντα την επιμέλεια. Όταν η επιμέλεια ασκείται από τους δύο γονείς, αρκεί η αυτοπρόσωπη παρουσία του ενός και η έγγραφη συναίνεση του άλλου γονέα, του οποίου το ιδιόχειρο της υπογραφής βεβαιώνεται από οποιαδήποτε αρμόδια Διοικητική Αρχή. Όταν δεν μπορούν να παραστούν οι γονείς, για λόγους ανωτέρας βίας, παρίσταται οποιοσδήποτε συγγενής του ανηλίκου, ο οποίος εξουσιοδοτείται σχετικά από τον ένα γονέα, υποβάλλοντας και την έγγραφη συναίνεση του άλλου, του οποίου έχει βεβαιωθεί το ιδιόχειρο της υπογραφής. Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η παροχή της εξουσιοδότησης ούτε της έγγραφης συναίνεσης, απαιτείται ο διορισμός επιτρόπου και τα δικαιολογητικά κατατίθενται από τα προβλεπόμενα στα άρθρα 1601 και 1602 Α.Κ. πρόσωπα κατά περίπτωση. Ως ανωτέρα βία νοείται κάθε γεγονός αιφνίδιο και απρόβλεπτο, που δεν μπορεί να αποτραπεί ούτε με άκρα επιμέλεια και σύνεση, εξαιτίας του οποίου ο ενδιαφερόμενος τελεί σε απόλυτη αδυναμία να επιμεληθεί των υποθέσεών του."

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

και γω οταν χρειαστηκε να εκδοσω διαβατηριο για την κορη μου που ειναι αναγνωρισμενη μου ειπαν στην αστυνομια (γιατι εκδιδονται πλεον) οτι χρειαζοταν η υπογραφη του πατερα...ο πατερασ τησ κορησ μου ομωσ πεθανε 2 ημερες πριν παω για το διαβατηριο και σε επικοινωνια μαζι τους επρεπε να αποδιξω οτι εχει πεθανει με πιστοποιητικο θανατου. καλυτερα να μπεισ εδω

 

http://www.passport.gov.gr/npc-periexomeno/npc-periexomeno/dikaiologitika-diavatirion.html

 

και να ρωτησεισ στο αστυνομικο τμημα

Link to comment
Share on other sites

Πολλα τα ερωτηματα. Οταν λεμε την πληρη επιμελεια τι εννοουμε?

Το μοναδικο χαρτι που εχω στα χερια ειναι η αναγνωριση πατροτητος στην οποια και συναινεσα απο το ληξιαρχειο στη Γερμανια και τιποτε αλλο.

Χρειαζεται να αποδειξω με καποιο τροπο πως εχω την πληρη επιμελεια? Δεν υπηρξε ποτε δικαστηριο, για να αποδειξει πως την εχει εκεινος η εγω.

Η αναγνωριση δεν αναφερει τιποτε περι επιμελειας.

Εχω μπερδευτει τωρα..

fzzhoete6ky6rjhj.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση αναγνώρισης αποκτά γονική μέριμνα και ο πατέρας, ο οποίος όμως την ασκεί μόνο αν η μητέρα αδυνατεί, έχει δηλαδή αναπληρωματικό ρόλο. Επομένως δεν θα έπρεπε να ζητήσουν δική του υπογραφή. Ελπίζω να εφαρμόζεται, γιατί δεν ξέρω πώς λειτουργούν στην πράξη οι υπηρεσίες.

(γονική μέριμνα = επιμέλεια + διοίκηση περιουσίας + εκπροσώπηση)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω ετσι γνωριζω.Δεν χρειαστηκε ποτε σε καμια δημοσια υπηρεσια η υπογραφη του γι αυτο και δεν κινηθηκα να ξεκαθαρισω και αυτο. Θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα της προσπαθειας.Ευχαριστω παντως;)

fzzhoete6ky6rjhj.png

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,

Εκανα τηλεφωνο σημερα στην αστυνομικη διευθυνση και μου ειπαν πως για διαβατηριο χρειαζομαι:

Ληξιαρχικη Πραξη γεννησης

Αναγνωριση

Πιστοποιητικο Γεννησης παιδιου

5 φωτογραφιες

75 euro παραβολο

και φυσικα παρουσια του παιδιου.Ισχυει για 3 χρονια

Του ειπα πως δεν εχω πια επαφη με τον πατερα και με ρωτησε επαννελλημενα αν εχω αναγνωριση. Ισως καποια σημασια παιζει. Φανταζομαι για οσες δεν εχουν ισως να ειναι πιο ευκολο

 

Οποτε τελικα και πρακτικα αποδεικνυεται πως την γονικη μεριμνα την εχει οντως η μητερα εστω και μετα απο αναγνωριση. Γιατι το ειχα αγχος..;)

fzzhoete6ky6rjhj.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

γεια σας!!!!!

το εψαξα και γω το θεμα και απ'οτι μου ειπανε στο αστυνομικο τμημα αν στο πιστοποιητικο γεννησης αναφερει το γεγονος οτι το παιδι ειναι εκτος γαμου και αναγνωρισμενο δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην εκδοση του διαβατηριου.:)

οσον αφορα τα παιδια που δεν ειναι αναγνωρισμενα δεν εχω αποψη.:(

αν τηλεφωνησετε στο αστυνομικο τμημα που ανηκετε θα σας ενημερωσουν πληρως!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια ανύπαντρη μανούλα με αναγνωρισμένο παιδάκι έχει εκδώσει διαβατήριο χωρίς την παρουσία ή τη συγκατάθεση του πατέρα.

Μου λένε από την αστυνομία ότι χρειάζομαι συγκατάθεση από τον πατέρα ή αλλιώς αν δεν ξέρω πού βρίσκεται να πάρω εισαγγελική απόφαση ότι έχω εγώ τη γονική μέριμνα.

Όμως από ό,τι ξέρω, όταν το παιδί είναι εκτός γάμου, οι μητέρες δεν έχουμε τη γονική μέριμνα 100%?

Θα ήθελα όσες το έχετε κάνει να μου πείτε το νόμο ή σε ποιο τμήμα σας εξέδωσαν το διαβατήριο.

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

 

Επειδή πρόσφατα μου έτυχε αντίστοιχο περιστατικό, προσέξτε λίγο τι ορίζει το άρθρο 1515 του Αστικού Κώδικα:

 

"Τέκνα χωρίς γάμο των γονέων τους. Η Γονική μέριμνα του ανήλικου τέκνου που γεννήθηκε και παραμένει χωρίς γάμο των γονέων του, ανήκει στη μητέρα του. Σε περίπτωση αναγνώρισης του, αποκτά Γονική μέριμνα και ο πατέρας, που όμως την ασκεί αν υπάρχει συμφωνία των γονέων κατά το άρθρο 1513 ή αν έπαυσε η γονική μέριμνα της μητέρας ή αν αυτή αδυνατεί να την ασκήσει για νομικούς ή πραγματικούς λόγους."

 

Κοινώς, η μαμά έχει τη γονική μέριμνα την οποία ασκεί μόνη της, ακόμα και σε περίπτωση αναγνώρισης.

 

Δυστυχώς κάποια αστυνομικά τμήματα αυθαίρετα ζητούν και την υπογραφή του πατέρα για την έκδοση διαβατηρίου. Το τμήμα Διαβατηρίων που στεγάζεται στη Διεύθυνση Τροχαίας Αττικής (Σάμου 7Α), πάντως, δε ζητά υπογραφή του πατέρα σε περίπτωση που έχει γίνει αναγνώριση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα,

 

Σε συνεχεια τον ολων παραπανω ενημερωτικα εκδοσα διαβατηριο και ταξιδεψα χωρις κανενα προβλημα στο εξωτερικο.

Αν σου ζητησουν υπογραφη απλα και με αποφασιστικο υφος πες τους οτι εισαι αγαμη μητερα.Με αναγνωριση η μη δεν εχει σημασια.Η γονικη μεριμνα ειναι σε σενα.

Αν σου δημηουργησουν προβλημα απλα δεν γνωριζουν τον νομο, οποτε επεμεινε και ας τους να το ψαξουν

fzzhoete6ky6rjhj.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ...Το έκανα ήδη και περιμένω το διαβατήριο τις επομενες μέρες...

Έψαξα και τους έτριψα τον νόμο στα μούτρα και μετά μου μιλούσαν με το σεις και με το σας....

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν χρειάζεται να τους πας το νόμο...απλά πες τους ότι ο νόμος λέει πως αφού είμαι άγαμη μητέρα έχω το 100% της γονικής μέριμνας και δεν έχω ιδέα πού είναι ο πατέρας για να τον βρω να κάνει υπεύθυνη δήλωση.

Όταν εμένα μου είπαν στο τηλέφωνο να πάω στον εισαγγελέα να το επιβεβαιώσει αυτο, τους είπα, πως αν επιμείνουν και παρακάμπτουν το νόμο θα έχουμε παρατράγουδα, μου ζήτησαν απλά εκτός από τα άλλα χαρτιά, και την πράξη της αναγνώρισης...

Όταν πήγα δε, ήταν με το σεις και με το σας και σκίστηκαν να με εξυπηρετήσουν...σε 3 μέρες είχα το διαβατήριο του παιδιού...

Καλή επιτυχία!

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...