Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώστε μας την ευχή σας να παμε καλα στο χειρουργειο!


Recommended Posts

Οπως εχω ξαναπεί σε αλλο θέμα εχουμε χειρουργηθη μια φορά υποσπαδία και παμε στις 22/04 για την δευτερη, σας παρακαλώ καντε μια ευχή και για μας για τον γιωργάκη μου να πανε όλα καλά!!

Και δωστε μου την συμβουλή σας στα παρακάτω γιατι δεν ξέρω αυτη την φορά πως να το χειριστώ σκεφτομε ολα τα παρακατω και πελαγώνω, τι να του πω καθως πηγαίνουμε που θα με ρωταει μαμα που πάμε? ειναι 3,5 χρονων καταλαβαίνει τα παντα και μηλαει κανονικά τι θα του λεω? θα παμε μια μερα πριν για εξετάσεις και την επομενη θα μπουμε χειρουργιο.Θυμαμαι οταν χειρουργειθηκε την πρωτη φορα ήταν ουτε δύο όποτε ερχόταν γιατρος να τον δει εμπενε στην αγκαλια μου και φωναζε ντιντίτσα (αγκαλιτσα) και κρυβόταν με κλαματα και ουρλιαχτα μεχρι να φύγε, τον πρώτο καιρο αφου ειχαμε βγει απο το νοσοκομείο οπου και να πηγαίναμε έκανε εμετό στον δρόμο απο τον φόβο του μην ξαναπάει στο νοσοκομείο, θυμάμαι με επιανε και μου έλεγε πάμε σπίτη.

Νομίζω οτι αυτην την φορά δεν θα εχω το ίδιο κουράγιο και θα κλαίω και εγω μαζί του μην ξέρωντας την να του πω!!

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 305
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με ολη μου τη ψυχη, ευχομαι να πανε οοοοοοοοοολα καλα. Να εισαι εσυ δυνατη για να μεταδωσεις και στο παιδι δυναμη. Αν κλαις εσυ, εκεινο .... δεν θα γελαει!!!! Να του μιλησεις με απλα λογακια οτι αυτο που θα του κανουν, συμβαινει και σε πολλα αλλα παιδακια, και οτι ΠΡΕΠΕΙ να γινει για να μπορεσει να γιατρεφθει και να μπορει αργοτερα να χαιρεται τη ζωη (το παιχνιδι). Ο μικρος μου εκανε χειρουργειο 2,5 χρονων απο αλλη παθηση και ηταν τοσο ψυχραιμος που εξεπλαγησαν ολοι οι γιατροι και οι νοσοκομες. Και γενικα τον προετοιμασα ξεκαθαριζοντας του οτι δεν τιθεται θεμα επιλογης αλλα επιβολης.Ελπιζω να σε βοηθησα. Να εισαι ψυχραιμη και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΟΙ ΕΥΧΕΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΣΟΥ,ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ!!!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα πάνε καλά κοριτσάκι μου και θα τα πούμε και από κοντά... νταξ; :)

Νομίζω ότι καλύτερα να του πεις την αλήθεια και να αρχίσεις από τώρα να τον προετοιμάζεις... τουλάχιστον εγώ αυτό σκέφτομαι ότι θα κάνω. Καλύτερα να είναι προετοιμασμένα παρά να τους έρθει ξαφνικό πάλι. Θα του τονίσω ότι θα είναι η τελευταία φορά, ότι θα είμαστε συνέχεια μαζί, ότι θα είναι για λίγες μέρες, ότι θα έρθει κόσμος να μας δει, ότι μετά από αυτές τις μέρες θα κάνουμε πολλά ωραία πράγματα... ουφ δεν ξέρω τι άλλο... ελπίζω να ξεμπερδέψουμε κι εσείς κι εμείς και να μην ξαναταλαιπωρηθούν τα παιδάκια μας.

Πάρε μαζί κανα dvd και παιδικά, lego, μπογιες για ζωγραφική... Όλα καλά θα πάνε!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Με ολη μου τη ψυχη, ευχομαι να πανε οοοοοοοοοολα καλα. Να εισαι εσυ δυνατη για να μεταδωσεις και στο παιδι δυναμη. Αν κλαις εσυ, εκεινο .... δεν θα γελαει!!!! Να του μιλησεις με απλα λογακια οτι αυτο που θα του κανουν, συμβαινει και σε πολλα αλλα παιδακια, και οτι ΠΡΕΠΕΙ να γινει για να μπορεσει να γιατρεφθει και να μπορει αργοτερα να χαιρεται τη ζωη (το παιχνιδι). Ο μικρος μου εκανε χειρουργειο 2,5 χρονων απο αλλη παθηση και ηταν τοσο ψυχραιμος που εξεπλαγησαν ολοι οι γιατροι και οι νοσοκομες. Και γενικα τον προετοιμασα ξεκαθαριζοντας του οτι δεν τιθεται θεμα επιλογης αλλα επιβολης.Ελπιζω να σε βοηθησα. Να εισαι ψυχραιμη και ολα θα πανε καλα.

 

 

Να σαι καλα σε ευχαριστώ πολύ το ξέρω οτι δεν πρεπει να με δει να κλαίω ουτε τοτε με ειχε δει αλλα με κοιταει στα ματια και δεν ειναι ευκολο να κρύψω το ποσο χαλια νιωθω θα το παλεψω ομως και θα το καταφέρω το ξέρω ασχετα μετα αν πλαντάξω!!! εμενα στα δυο που εκανε το προηγούμενο δεν ήταν ψυχραιμος μου είπαν τοτε οι γιατροι οτι κοντεψε να τους φύγει απο το φορειο που θα τον χειρουργούσαν δεν ειχαν προλαβει να τον ναρκώσουν, μετα την επεμβαση ηταν πολυ συνεργάσιμος.

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα καλά να σας πάνε.

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να τον προετοιμάσεις μιλώντας του και τονίζοντας του ότι θα είστε δίπλα του για ό,τι χρειαστεί.

Καλή δύναμη σε όλους σας:!:

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ολα θα πανε καλα μην στεναχωριεσαι ο γιος μου εχει κανει 2 χειρουργεια αμυγδαλες και κρεατακια και ομφαλοκυλη ολα πηγαν καλα αλλα να ρωτησω τι εχει ο γιωργακης

Link to comment
Share on other sites

Στο έλενα θα του δώσουν όσο θα είναι μαζί σας να πιει προνάρκωση... τα περισσότερα παιδάκια κοιμούνται και τα παίρνουν κοιμισμένα απ'τους γονείς. Ο δικός μου δεν είχε κοιμηθεί αλλά φαντάζομαι ότι με την προνάρκωση πιάνει πιο γρήγορα η νάρκωση και είναι πιο χαλαρωμένα.

Σκατά αγχωθηκα κι εγώ κι άντε να ξεαγχώσω εσένα:rolleyes:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα πάνε καλά κοριτσάκι μου και θα τα πούμε και από κοντά... νταξ; :)

Νομίζω ότι καλύτερα να του πεις την αλήθεια και να αρχίσεις από τώρα να τον προετοιμάζεις... τουλάχιστον εγώ αυτό σκέφτομαι ότι θα κάνω. Καλύτερα να είναι προετοιμασμένα παρά να τους έρθει ξαφνικό πάλι. Θα του τονίσω ότι θα είναι η τελευταία φορά, ότι θα είμαστε συνέχεια μαζί, ότι θα είναι για λίγες μέρες, ότι θα έρθει κόσμος να μας δει, ότι μετά από αυτές τις μέρες θα κάνουμε πολλά ωραία πράγματα... ουφ δεν ξέρω τι άλλο... ελπίζω να ξεμπερδέψουμε κι εσείς κι εμείς και να μην ξαναταλαιπωρηθούν τα παιδάκια μας.

Πάρε μαζί κανα dvd και παιδικά, lego, μπογιες για ζωγραφική... Όλα καλά θα πάνε!

 

Αχχχχχ που εισαι βρε παιδι σε εχασα!!! εχω φρικάρη λίγο αλλα οκ θα την παλεψω του το λεω απεξω απεξω αλλα ουτε κουβεντα δεν θελει να ακουσει το μωρό μου τωρα ειδα οτι δεν ειναι ευκολο πάντως δεν θα του πω οτι θα ειναι η τελευταία φορά γιατι αυτο δεν το ξέρω και δεν του δίνω ποτε υποσχέσεις που δεν κρατάω μακάρι να ναι τελευταία για όλους μας..

Σε ευχαριστω και θα χρειαστώ συμβουλές για το τι να παρω κτλ.

φιλια

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ολα θα πανε καλα μην στεναχωριεσαι ο γιος μου εχει κανει 2 χειρουργεια αμυγδαλες και κρεατακια και ομφαλοκυλη ολα πηγαν καλα αλλα να ρωτησω τι εχει ο γιωργακης

 

 

 

Σε ευχαριστώ κουκλα ο γιωργάκης μου εχει υποσπαδία.

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο έλενα θα του δώσουν όσο θα είναι μαζί σας να πιει προνάρκωση... τα περισσότερα παιδάκια κοιμούνται και τα παίρνουν κοιμισμένα απ'τους γονείς. Ο δικός μου δεν είχε κοιμηθεί αλλά φαντάζομαι ότι με την προνάρκωση πιάνει πιο γρήγορα η νάρκωση και είναι πιο χαλαρωμένα.

Σκατά αγχωθηκα κι εγώ κι άντε να ξεαγχώσω εσένα:rolleyes:

 

Τι καλα που τα λες ομως στο παιδων που του εδωσαν το εκανε εμετο και τον πήραν ουρλιάζοντας ''μαμα'' πες μου εσυ τωρά δεν θα κλάψεις ε?? ασε που ξερω οτι δεν θα το πιει αν και ειναι μεσα σε πορτοκαλάδα μου ειπε ο γιατρος, ασε οι μερες παιρνουν πολυ γρήγορα!!!!

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι ολα να πανε καλα και ο μπομπιρακος να γυρισει γρηγορα στο σπιτι ετοιμος για πολλες ζουζουνιες.καλη δυναμη ιβετ και να ξερεις οτι οι προσευχες και οι σκεψεις μου θα ειναι κοντα σας!

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

Οι μέρες θα περάσουν γρήγορα αργά, πάντως θα περάσουν. Αυτό που σκεφτόμουνα τις μέρες που ήταν μέσα ο δικός μου και θα σκέφτομαι και όταν ξαναμπει είναι ότι αυτό που έχει περνάει και το παιδάκι μου είναι μια χαρα. Αυτό δεν με βοηθούσε στο να μην κλαίω αλλά στο να υπενθυμίζω στον εαυτό μου ότι όλα θα τελειώσουν καλά όπως και να χει.

Αυτή θα είναι η τελευταία φορά Βίκυ μου και αυτό να είναι το χειρότερο που θα περάσουν τα παιδάκια μας και όλα τα παιδάκια στον κόσμο.

Την πίνουν γενικά την πορτοκαλαδίτσα γιατί έχει ωραία γευση απ'οτι κατάλαβα. Ενανάγκη δοκίμασε κι εσύ λιγάκι:D

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ivet σου εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου να έχει απόλυτη επιτυχία το χειρουργείο του παιδιού και όλα να πάνε κατ' ευχήν.

Όσο για την ψυχολογική προετοιμασία του μικρού εγώ θα έλεγα στη θέση σου, ότι για να γίνει πιο δυνατός και γερός και να νικάει ακόμη και τον σούπερμαν πρέπει να κάνει αυτό που θα του πουν οι γιατροί και ότι εκείνοι έχουν βρει ένα φάρμακο για να τον κάνουν δυνατότερο κι από τους σούπερ ήρωες.

Καμιά φορά χρειάζονται κι αυτά τα μικρά ψεματάκια.

Ελπίζω να βρεις τη δύναμη που χρειάζεσαι για να είσαι ψύχραιμη και μεταδοτική στο παιδάκι σου.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου ivet.... σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στο χειρουργέιο του μικρούλη σου, ψυχική δύναμη σε σένα και να γυρίσετε γρήγορα στο σπιτάκι σας!!! Όσο για πως να του το πείς.. θα σου πρότεινα να του πεις την αλήθεια αλλά με ευχάριστη κατάληξη... π.χ. ο καλός μας γιατρός έχει το φάρμακο να μας κάνει καλά και μετά θα πάμε στο λούνα παρκ ή κάπου αλλού που ξέρεις ότι του αρέσει... έτσι θα συνδυάσει μια δυσάρεστη εμπειρία με μια ευχάριστη... το πόσο καιρό πριν με προβληματίζει... εγώ δηλαδή δεν θα του το έλεγα από τώρα... θα αγχωνόταν και η αντίδραση του θα ήταν περισσότερο αρνητική...θα τον προετοίμαζα αλλά σαν εξέταση που πρέπει να γίνει και όχι με πολλές λεπτόμερειες...τρομοκρατούνται τα μικρά όταν μαθαίνουν περισσότερα από όσα καταλαβαίνουν....ίσως μια -δυο μέρες πριν ... όταν θα φτιάχνεις τα πράγματα... πάρε μαζί σου μπογιές , lego, το αγαπημένο του παιχνίδι... και όλα θα πάνε καλά...:)

Ο Θεός μαζί σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια να πανε ολα καλα.

Να του μιλησεις με απλα λογακια να το κανεις σαν παραμυθακι αλλα να του πεις την αληθεια και φυσικα να βαλεις μεσα και κατι το δελεαστικο οτι θα κανετε αμεσως μετα το νοσοκομειο η κατι που θα του παρετε (κατι που ξερεις οτι θελει) .

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

αγαπακι μου πριν λιγες μερες και ο Αγγελακος μου μπηκε στο χειρουργειο ομως ολα καλα !!10000000000000000000000 ευχες και πολυ αγαπη να πανε ολα τελεια !αγαπακι μου να εισαι ηρεμη και ολα καλα θα πανε !ο θεος να προστατεψει το ζουζουνακι σου και μετα να κανει ταλιμπανιτσες οπως ο αγγελακος μου !να μπεις να μας πεις νεα !!!φιλακια πολλλλλλλλλλλλλλλα μανουλα !

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και από εμένα... εύχομαι όλα να πάνε καλά και να γυρίσετε γρήγορα σπίτι σας αγκαλίτσα με το αγγελούδι σου... Μάνα κουράγιο. Οπλίσου με θάρρος και υπομονή και το παιδί να μην διαβάσει στα μάτια σου τον φόβο... Φιλιά πολλά !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους παρα πολυ μου παιρνω απο ολους σας κουραγιο και μια θετική αυρα που ποτε δεν εχω για τιποτα!!

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...