Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαμος και βαφτιση μαζι, γαμοβάφτιση, στολισμός


taief

Recommended Posts

Καλημερα,

 

εχουμε ενα αγορακι κ το καλοκαιρι θα κανουμε την βαφτιση του κ τον γαμο μας την ιδια μερα. εχετε ιδεες για στολισμο εκκλησιας κ του κεντρου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα,

 

εχουμε ενα αγορακι κ το καλοκαιρι θα κανουμε την βαφτιση του κ τον γαμο μας την ιδια μερα. εχετε ιδεες για στολισμο εκκλησιας κ του κεντρου?

 

Πες μας λίγο τι στυλ μπομπ θα έχεις κτλ

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχουμε διαλεξει τπτ. τωρα θα κατεβουμε ελλαδα να ψαξουμε για βαφτιστηκα κ το νυφικο.

ΓΙα μπομπ λεγαμε να κανουμε παιδικες μονο για τα μωρα/παιδια κ τις υπολοιπες αλλο στυλ, που θα τις δινουμε για το γαμο...

αλλα οπως ειπα, δεν διαλεξαμε τπτ...

σκεφτηκα να στεισουμε μπαλονια, σε καθε ενα διαφορετικη φωτο του μπεμπη να φαινετε σαν fotoshow...κ αυτες θα τις δοσουμε στα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχουμε διαλεξει τπτ. τωρα θα κατεβουμε ελλαδα να ψαξουμε για βαφτιστηκα κ το νυφικο.

ΓΙα μπομπ λεγαμε να κανουμε παιδικες μονο για τα μωρα/παιδια κ τις υπολοιπες αλλο στυλ, που θα τις δινουμε για το γαμο...

αλλα οπως ειπα, δεν διαλεξαμε τπτ...

σκεφτηκα να στεισουμε μπαλονια, σε καθε ενα διαφορετικη φωτο του μπεμπη να φαινετε σαν fotoshow...κ αυτες θα τις δοσουμε στα παιδια...

 

Πολύ ωραία ιδέα.εγώ για γάμο κ βαφτίση μαζί θα πρότεινα κ μπαλόνια κ λουλούδια

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχουμε διαλεξει τπτ. τωρα θα κατεβουμε ελλαδα να ψαξουμε για βαφτιστηκα κ το νυφικο.

ΓΙα μπομπ λεγαμε να κανουμε παιδικες μονο για τα μωρα/παιδια κ τις υπολοιπες αλλο στυλ, που θα τις δινουμε για το γαμο...

αλλα οπως ειπα, δεν διαλεξαμε τπτ...

σκεφτηκα να στεισουμε μπαλονια, σε καθε ενα διαφορετικη φωτο του μπεμπη να φαινετε σαν fotoshow...κ αυτες θα τις δοσουμε στα παιδια...

 

διαφορετικη φωτό σε καθε μπαλονι......

 

ελπιζω να μην περιμενεις τιμες Γερμανιας για κατι τετοιο......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Τέλεια.... welcome to the club!!!

Και εγώ μαμά με το ίδιο πρόβλημα είμαι.... Θα κάνουμε γάμο βάφτιση το καλοκαίρι και έχω μπερδευτεί πάαααααρα πολύ!!!!

Σκεφτόμουν το χρώμα το γάμου/βάφτισης να είναι το γαλάζιο (είμαι και εγώ αγορομάνα) και να έχουμε μία μπομπονιέρα για τους μεγάλους με κάποιο γούρι γαλάζιο, και μια για τα πιτσιρίκια! Βέβαια ακόμα κοιτάζω... Στα σίγουρα θα έχουμε ένα προσκλητήριο. Τα μπαλόνια τα έχω σκεφτεί και εγώ κάτι σε γαλάζιο+λευκό μεταλιζέ! Για διακόσμηση μάλλον κάτι σε μεγάλα λευκά κλαδιά γεμάτα γαλάζιες και λευκές κορδέλες σαν τα wish trees! Βέβαια ακόμα ψάχνω....

Μια άλλη ιδέα που είχα δει και μου άρεσε πολύ ήταν λεμόνι και βασιλικός (ξέρω οτι ακούγεται βλακεία, αλλά αν μπορέσω να βρω τη φώτο θα την ανεβάσω!!!)

Επίσης ελιά με λευκά λουλουδάκια είναι ότι πρέπει για γάμο και για βάφτιση...Δεν ξέρω... και εγώ μπερδεμένη είμαι!:?

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια.... welcome to the club!!!

Και εγώ μαμά με το ίδιο πρόβλημα είμαι.... Θα κάνουμε γάμο βάφτιση το καλοκαίρι και έχω μπερδευτεί πάαααααρα πολύ!!!!

Σκεφτόμουν το χρώμα το γάμου/βάφτισης να είναι το γαλάζιο (είμαι και εγώ αγορομάνα) και να έχουμε μία μπομπονιέρα για τους μεγάλους με κάποιο γούρι γαλάζιο, και μια για τα πιτσιρίκια! Βέβαια ακόμα κοιτάζω... Στα σίγουρα θα έχουμε ένα προσκλητήριο. Τα μπαλόνια τα έχω σκεφτεί και εγώ κάτι σε γαλάζιο+λευκό μεταλιζέ! Για διακόσμηση μάλλον κάτι σε μεγάλα λευκά κλαδιά γεμάτα γαλάζιες και λευκές κορδέλες σαν τα wish trees! Βέβαια ακόμα ψάχνω....

Μια άλλη ιδέα που είχα δει και μου άρεσε πολύ ήταν λεμόνι και βασιλικός (ξέρω οτι ακούγεται βλακεία, αλλά αν μπορέσω να βρω τη φώτο θα την ανεβάσω!!!)

Επίσης ελιά με λευκά λουλουδάκια είναι ότι πρέπει για γάμο και για βάφτιση...Δεν ξέρω... και εγώ μπερδεμένη είμαι!:?

 

 

Μου αρεσουν πάααααααααααρα πολύ οι ιδέες σου!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω θα κανω κ τα 2..να ρωτησω κατι..θα εχετε διπλη μπομπονιερα για τους μεγαλους;

 

@Katerinak Το σκέφτηκα να έχουμε διπλή μπομπονιέρα αλλά θα ξεφεύγαμε πολύ, οικονομικά εννοώ....

γι'αυτό λέω να βρω μια απλή λευκή κλασική μπομπονιέρα και να δέσω επάνω ένα γούρι σε τόνους γαλάζιους... ή προσανατολίζομαι στην ιδέα να βρω μια μπομπονιέρα βάφτισης (τύπου κουτάκι) με γαλάζια κορδέλα και αντίστοιχα κάποιο γούρι...

Να σου πω πω την αλήθεια μου, άπαξ και γίνεις μάνα προτεραιότητα έχει το παιδί... ως εκ τούτου για μένα προτεραίτητα στο θέμα γάμος-βάφτιση έχει η βάφτιση... χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως εγώ δεν θέλω να το φορέσω το άσπρο μου φορεματάκι... ;)

 

Άσχετο... όσες μανούλες βαφτίζουν-παντρεύονται έχετε αποφασίσει τι θα φορέσετε????

Εγώ ψάχνω κάτι απλό αέρινο και ίσως θα ήθελα και μια πινελιά γαλάζιου (ΚΟΛΛΗΜΑ!!!) Άλλωστε το λένε και οι Αμερικάνοι:

Something old, something new, something borrowed and something BLUE!!!!!

Eχετε να μου προτείνετε κάτι???

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσουν πάααααααααααρα πολύ οι ιδέες σου!

 

@MARIAEVA Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ, από θεωρίες και ιδέες άλλο τίποτα....να δούμε τι θα κάνω και στην πράξη!!!:confused:

 

Mariaeva μου, ό,τι αλλη ιδέα έχεις και εσύ και τα άλλα κοριτσάκια καλοδεχούμενη!!!! σ'ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια και να χαίρεσαι και τα ζουζουνάκια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Katerinak Το σκέφτηκα να έχουμε διπλή μπομπονιέρα αλλά θα ξεφεύγαμε πολύ, οικονομικά εννοώ....

γι'αυτό λέω να βρω μια απλή λευκή κλασική μπομπονιέρα και να δέσω επάνω ένα γούρι σε τόνους γαλάζιους... ή προσανατολίζομαι στην ιδέα να βρω μια μπομπονιέρα βάφτισης (τύπου κουτάκι) με γαλάζια κορδέλα και αντίστοιχα κάποιο γούρι...

Να σου πω πω την αλήθεια μου, άπαξ και γίνεις μάνα προτεραιότητα έχει το παιδί... ως εκ τούτου για μένα προτεραίτητα στο θέμα γάμος-βάφτιση έχει η βάφτιση... χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως εγώ δεν θέλω να το φορέσω το άσπρο μου φορεματάκι... ;)

 

Άσχετο... όσες μανούλες βαφτίζουν-παντρεύονται έχετε αποφασίσει τι θα φορέσετε????

Εγώ ψάχνω κάτι απλό αέρινο και ίσως θα ήθελα και μια πινελιά γαλάζιου (ΚΟΛΛΗΜΑ!!!) Άλλωστε το λένε και οι Αμερικάνοι:

Something old, something new, something borrowed and something BLUE!!!!!

Eχετε να μου προτείνετε κάτι???

 

 

 

Τσέκαρε στο http://www.sposamoda.gr στις collection exclusive + princess bridal έχει πολύ ωραία φορέματα - νυφικά!

Είχα πάρει από εκεί το νυφικό μου από εκεί πριν 3μιση χρόνια (και είχε και πινελιά γαλάζιου)!

Link to comment
Share on other sites

@Katerinak Το σκέφτηκα να έχουμε διπλή μπομπονιέρα αλλά θα ξεφεύγαμε πολύ, οικονομικά εννοώ....

γι'αυτό λέω να βρω μια απλή λευκή κλασική μπομπονιέρα και να δέσω επάνω ένα γούρι σε τόνους γαλάζιους... ή προσανατολίζομαι στην ιδέα να βρω μια μπομπονιέρα βάφτισης (τύπου κουτάκι) με γαλάζια κορδέλα και αντίστοιχα κάποιο γούρι...

Να σου πω πω την αλήθεια μου, άπαξ και γίνεις μάνα προτεραιότητα έχει το παιδί... ως εκ τούτου για μένα προτεραίτητα στο θέμα γάμος-βάφτιση έχει η βάφτιση... χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως εγώ δεν θέλω να το φορέσω το άσπρο μου φορεματάκι... ;)

 

Άσχετο... όσες μανούλες βαφτίζουν-παντρεύονται έχετε αποφασίσει τι θα φορέσετε????

Εγώ ψάχνω κάτι απλό αέρινο και ίσως θα ήθελα και μια πινελιά γαλάζιου (ΚΟΛΛΗΜΑ!!!) Άλλωστε το λένε και οι Αμερικάνοι:

Something old, something new, something borrowed and something BLUE!!!!!

Eχετε να μου προτείνετε κάτι???

 

 

εγω κανω κρεμαστες κ θα μου νγει πιστευω κατω απο ευρω,αν μπορεσω θα βαλω φωτο. απλα σκεφτομαι μηπωα να τη βαλω πανω σε πουγκι για να φανειπερισσοτερο;;..

Link to comment
Share on other sites

γεια taief!

με το καλο να κανετε την βαφτιση και τον γαμο σας!

ενα ωραιο θεμα το οποιο ειναι και ουδετερο ειναι το θαλασσινο θεμα,δηλαδη,το γαλαζιο σαν κεντρικο χρωμα, ή γαλαζιο ασπρο,κοχυλια,αμμο,αστεριες,καραβακια,και ναυτακια για παιδικη μπομπο!

στο τοπικ για θαλασσινες βαφτισεις θα παρεις πολλες ιδεες!ριξε μια ματια!

και κατι αλλο που εχω δει για μπομπο ειναι τα γλαστρακια με λουλουδια ή βασιλικο,που πανε και στις δυο περιπτωσεις.

ελπιζω να βοηθησα.φιλια

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς να μην ξεχάσουμε αλμπουμ και βιντεο για τους κουμπάρους?? Έχουμε κάνει πολλές κουμπαριές στην οικογένεια και δεν έχω δει ποτε να δινουν σε κουμπαρο αλμπουμ φωτογραφιων! Ούτε κουμπάρους να περιμενουν αλμπουμ... Είμαι με 5 φιλες τωρα εδω στο σπίτι και το συζηταμε και όλες παραξενευτηκαμε. Δεν εχουμε ξαναακουσει κάτι τέτοιο ! (Φωτογραφιες εννοείται πως δινονται... αλλά άλμπουμ; ...και βιντεο;

Εκτός αν εννοείς οτι θα ηταν ομορφη κι ευγενικη χειρονομια αν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα και όχι κατι "υποχρεωτικο"

 

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις δώσει άλμπουμ και βίντεο στους κουμπάρους σου!

Στο γάμο μας αγόρασα στους κουμπάρους μας από ένα ωραίο δερμάτινο άλμπουμ κάι τους το έδωσα με τις φωτο ήδη τοποθετημένες. Τους έφτιαξα και το βίντεο σε όμορφη θήκη με εκτυπωμένη φωτό από έξω στο κουτί, αλλά και στο ίδιο το dvd. στη βάφτιση του μεγάλου έφτιαξα στη νονά μας ψηφιακό άλμπουμ σαν το δικό μας (σε πιο μικρό μέγεθος) και το ίδιο θα κάνω και τώρα, στη βάφτιση του μικρού....

Από την άλλη, όταν έγινα κουμπάρα πριν 3 σχεδόν χρόνια, οι καλοί μου οι κουμπάροι δε μου έδωσαν ούτε μια φωτό..........Δανείστηκα λοιπόν το cd Με τα δείγματα και εκτύπωσα μόνη μου τις φωτό που ήθελα ......

Τα δύο άκρα........

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις δώσει άλμπουμ και βίντεο στους κουμπάρους σου!

Στο γάμο μας αγόρασα στους κουμπάρους μας από ένα ωραίο δερμάτινο άλμπουμ κάι τους το έδωσα με τις φωτο ήδη τοποθετημένες. Τους έφτιαξα και το βίντεο σε όμορφη θήκη με εκτυπωμένη φωτό από έξω στο κουτί, αλλά και στο ίδιο το dvd. στη βάφτιση του μεγάλου έφτιαξα στη νονά μας ψηφιακό άλμπουμ σαν το δικό μας (σε πιο μικρό μέγεθος) και το ίδιο θα κάνω και τώρα, στη βάφτιση του μικρού....

Από την άλλη, όταν έγινα κουμπάρα πριν 3 σχεδόν χρόνια, οι καλοί μου οι κουμπάροι δε μου έδωσαν ούτε μια φωτό..........Δανείστηκα λοιπόν το cd Με τα δείγματα και εκτύπωσα μόνη μου τις φωτό που ήθελα ......

Τα δύο άκρα........

 

κι εμεις εδω κατω,κανουμε δωρο αλμπουμ με φωτογραφιες στους κουμπαρους οπωσδηποτε κι αν θελουμε και dvd.

ετσι κι αλλιως τα φωτογραφεια εχουν μεσα στην τιμη ενα αλμπουμ πιο μικρο για τους κουμπαρους και αλλα 2 dvd εξτρα για τους γονεις.

νομιζω οτι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε στους κουμπαρους μας για την τιμη που μας κανουν να μας παντρεψουν ή να μας βαφτισουν το παιδι,και τα εξοδα που κανουν,εκτος το δωρο τους,να εχουν κι ενα αλμπουμ με φωτογραφιες για αναμνηστικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις εδω κατω,κανουμε δωρο αλμπουμ με φωτογραφιες στους κουμπαρους οπωσδηποτε κι αν θελουμε και dvd.

ετσι κι αλλιως τα φωτογραφεια εχουν μεσα στην τιμη ενα αλμπουμ πιο μικρο για τους κουμπαρους και αλλα 2 dvd εξτρα για τους γονεις.

νομιζω οτι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε στους κουμπαρους μας για την τιμη που μας κανουν να μας παντρεψουν ή να μας βαφτισουν το παιδι,και τα εξοδα που κανουν,εκτος το δωρο τους,να εχουν κι ενα αλμπουμ με φωτογραφιες για αναμνηστικο.

 

 

Συμφωνώ απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι εγω δεν εδωσα..Τεσσερις φορες, εγω και οι γονεις μου, γιναμε νονοι και δε μας εδωσε κανενας κουμπαρος αλμπουμ η βιντεο. Απλα φωτογραφιες. Παντρεψε ο πατερας μου προσφατα ενα ζευγαρι και παλι δεν του εδωσαν. Οι φιλες μου ολες εχουν γινει νονες σε παιδακια και δεν πηρε καμια αλμπουμ απ'τους γονεις. Οι 2 μου φιλες μαλιστα έχουν παντρεψει 2 ζευγαρια που και αυτα εδωσαν απλα καποιες φωτο. Εγω παλι τωρα ψαχνω φωτογραφο γιατο γαμο και τη βαφτιση μας και πηρα 11 προσφορες απο φωτογραφεια μεχρι να καταληξω! Σε καμια προσφορα δε μου ειπαν για αλμπουμ για τον κουμπαρο.... Ούτε στις προσφορες που πηραν τα κοριτσια για το γαμο και τις βαφτισεις των μικρων τους περιλαμβανοταν κατι τετοιο. Τι να πω..........:roll::roll::roll:

...Και για να μην παρεξηγηθω... δε διαφωνω με το να δοθει ενα τετοιο δωρο... πιστευω πως ειναι πολυ ομορφη κινηση αντι να δωσω τις φωτο απλα στο χερι να τις βαλω σε ενα ωραιο αλμπουμ για τους κουμπαρους και τους νονους. Αλλα πραγματικα 1η φορα ακουω οτι κατι τετοιο μπορει να θεωρηθει δεδομενο! Και ετυχε να ειμαστε ολη η παρεα εδω και "κουφαθηκαμε" ολες!!!! Ειπα, λοιπόν, να ρωτησω μήπως καταλαβα κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν βάφτισα και τα δύο μου τα παιδιά (το δεύτερο το 2003) έδωσα στους νονούς φωτογραφίες σκέτες και ένα dvd το οποίο μου το είχε σαν δώρο μέσα στην τιμή ο φωτογράφος για το νονό. Τότε μάλλον έτσι ήταν τα πράγματα.

Τον Οκτώβριο όμως που έγινα νονά, ο φωτογράφος που είχαν κλείσει οι γονείς μέσα στην προσφορά του είχε και ένα ψηφιακό άλμπουμ (σε μικρότερη διάσταση από των γονιών) δώρο για το νονό. Αρα μάλλον τώρα οι φωτογράφοι κάνουν δώρο το δεύτερο άλμπουμ για τους νονούς και γι' αυτό ακούγεται σαν δεδομένο. Πάντως σαν κίνηση εμένα σαν νονά μου φάνηκε πολύ ωραία. Από την άλλη και εγώ στους νονούς των παιδιών μου όταν έδωσα φωτογραφίες σκέτες (αρκετές μάλιστα) μου φάνηκε ικανοποιητικό.

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

΄Προφανώς είναι νέα μόδα!

Το ξέρω ότι παλιά δεν γινόταν έτσι, αλλά όπως λες Stavroulitsa, πλέον οι φωτογράφοι έχουν το άλμπουμ των κουμπάρων μέσα στην τιμή/προσφορά που σου δίνουν.

Aγαπητή Pitsi, αν δεν έχεις κλείσει ακόμα, να σου δώσω τα στοιχεία του φωτογράφου που έκλεισα για τη δική μας βάφτιση. Εχει και καλές τιμές και είναι εκπληκτικός!

Δεν τον είχα στην πρώτη μας βάφτιση, είναι νέα ανακάλυψη, αλλά είδα δείγμα δουλειάς και έπαθα πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

΄Προφανώς είναι νέα μόδα!

 

Aγαπητή Pitsi, αν δεν έχεις κλείσει ακόμα, να σου δώσω τα στοιχεία του φωτογράφου που έκλεισα για τη δική μας βάφτιση. Εχει και καλές τιμές και είναι εκπληκτικός!

Δεν τον είχα στην πρώτη μας βάφτιση, είναι νέα ανακάλυψη, αλλά είδα δείγμα δουλειάς και έπαθα πλάκα!

 

Ευχαριστώ πολύ, αλλά η γαμοβάφτισή μας θα γίνει σε νησί, όχι στην Αθήνα...

Ίσως επειδή στα Δωδεκάνησα συνηθιζουν να κανουν 10 κουμπάρους και 10 νονούς δε συμφερει η νεα αυτη μοδα τους φωτογραφους :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Εγώ εφτιαξα και μπομπονιερες γαμου και μπομπονιερες βαφτισης για ολους. Είχα πάει προσφατα σε "γαμοβαφτιση" και ζητουσαν και οι μεγαλοι βαφτιστικες μπομπονιερες, με αποτελεσμα να μη φτασουν οι παιδικες μπομπο και το σχολιαζαν ασχημα. Απ' τη μια σκεφτομουν κι εγω να κανω λιγες παιδικες μπομπο και χ..... (με το συμπαθειο) για τα σχολια, αλλα λεω "δε βαριεσαι" ας παρω υλικα να κανω δυο για τον καθενα για να μην εχει κανεις παραπονο... Είναι τελείως διαφορετικες, αλλα στα ιδια χρωματα, οπως και ο στολισμος και η ανθοδεσμη. Την εκκλησια θα τη διακοσμησουμε ελαχιστα και θα υπαρχει και συνθεση "γαμηλια" εξω στην αυλη που θα περιμενει ο γαμπρος και μπαλονια αεροστατα παιδικα... Ακομα και το προσκλητηριο θα ειναι λιγο τρελιαρικο και χαριτωμενο, εψαχνα στα βαφτιστικα προσκλητηρια ιδεες και προσαρμοσα το κειμενο και στο μυστηριο του γαμου.

Γενικοτερα... δε θα μου αρεσε να θυμιζει μόνο βαφτιση ή μόνο γάμο το γεγονος. Είναι και στο μικρο μας αφιερωμενη η μερα, οχι μονο σε μας. Στη συγκεκριμενη "γαμοβαφτιση" που ανεφερα παραπανω όλος ο στολισμός ήταν γαμηλιος και "σοβαρος" και έμοιαζε σαν να ξεπεταξαν στα προχειρα τη βαφτιση του μωρου και ηταν κριμα για το παιδακι...

Θα εχω και τη μικρη μου παρανυφακι και μου αρεσει τρελά αυτό!!! Περιμενω πώς και πώς τον πρωτο χορό μας στο γλεντι ως ζευγαρι με την μπεμπα αγκαλια...!

Καλες ετοιμασίες σε όλες και να χαιρομαστε τα μικρα μας !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλημέρα!!! 

Το Σεπτέμβρη έχουμε κλείσει γαμοβαπτιση και επειδη οι καιροι ειναι χαλεποι, κοιταω να κανω οσο περισσοτερα πραγματα μπορω, οσο πιο οικονομικά γινεται, μιας και θα αναλαβουμε εξ ολοκλήρου τα έξοδα με τον αντρα μου!!! 

Ήθελα να ρωτήσω λοιπον, υπάρχει καποιο κοριτσι που να ανελαβε το στολισμο σε καποιο αναλογο event για να μου πει ραν εν τελει αξιζε τον κοπο??? Οι τιμές που παιζουν στην Αθηνα ειναι εξωφρενικες για αυτα που προσφέρουν, ειδικα αν αναλογιστει καποιος το πολυ χαμηλο κοστος αγορας των υλικων, οποτε αυτοπτοταθηκαν η αδερφη μου και μια φιλη να βοηθησουν... 

Καθε γνωμη δεκτη!!! Ευχαριστώ!!! :) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!! 

Το Σεπτέμβρη έχουμε κλείσει γαμοβαπτιση και επειδη οι καιροι ειναι χαλεποι, κοιταω να κανω οσο περισσοτερα πραγματα μπορω, οσο πιο οικονομικά γινεται, μιας και θα αναλαβουμε εξ ολοκλήρου τα έξοδα με τον αντρα μου!!! 

Ήθελα να ρωτήσω λοιπον, υπάρχει καποιο κοριτσι που να ανελαβε το στολισμο σε καποιο αναλογο event για να μου πει ραν εν τελει αξιζε τον κοπο??? Οι τιμές που παιζουν στην Αθηνα ειναι εξωφρενικες για αυτα που προσφέρουν, ειδικα αν αναλογιστει καποιος το πολυ χαμηλο κοστος αγορας των υλικων, οποτε αυτοπτοταθηκαν η αδερφη μου και μια φιλη να βοηθησουν... 

Καθε γνωμη δεκτη!!! Ευχαριστώ!!! :) 

Δεν είναι χαμηλό το κόστος, τα λουλούδια είναι ακριβά. Δεν έχω εμπειρία από αυτό που ζητάς αλλά δες αν θες ένα ανθοπωλείο στις Αχαρνές, κήπος λέγεται, ξέρω ότι είναι πολυ οικονομικό και κάνει πάρα πολύ πλούσιους στολισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν είναι χαμηλό το κόστος, τα λουλούδια είναι ακριβά. Δεν έχω εμπειρία από αυτό που ζητάς αλλά δες αν θες ένα ανθοπωλείο στις Αχαρνές, κήπος λέγεται, ξέρω ότι είναι πολυ οικονομικό και κάνει πάρα πολύ πλούσιους στολισμούς.

Θα το κοιτάξω, σε ευχαριστώ!!! Η πιο οικονομικη προσφορά που πηρα παντως ηταν στα 350€ υποτίθεται φιλικη τιμη κιολας, για το τίποτα ουσιαστικά... Εγω στη χειρότερη υπολογιζω να μ βγει 250€ και πολυ πιο πλουσια πράγματα απο το μηδεν που μ προτειναν.. Γενικα με το που αναφέρεις τη λεξη γαμος, ολα ανεβαινουν 3 και 4 φορές πανω οσον αφορά την τιμη... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Θα το κοιτάξω, σε ευχαριστώ!!! Η πιο οικονομικη προσφορά που πηρα παντως ηταν στα 350€ υποτίθεται φιλικη τιμη κιολας, για το τίποτα ουσιαστικά... Εγω στη χειρότερη υπολογιζω να μ βγει 250€ και πολυ πιο πλουσια πράγματα απο το μηδεν που μ προτειναν.. Γενικα με το που αναφέρεις τη λεξη γαμος, ολα ανεβαινουν 3 και 4 φορές πανω οσον αφορά την τιμη... 

Στα 250€ βάλε όμως την προσωπική εργασία, το ψάξιμο, το να πάει κάποιος νωρίτερα να τα ετοιμάσει κ μετά να τα κουβαλήσει στο χώρο της δεξίωσης κ μετά να τα μαζέψει. Δεν ξέρω, δε θα επέλεγα προσωπικά να κανω κάτι τέτοιο γιατί βαριέμαι πάρα πολυ κ αγχωνομαι! Αν νομίζεις ότι το έχεις βέβαια γιατί όχι, δεν το λέω από άποψη αισθητικής, καθαρά κ μόνο από θέμα ταλαιπωρίας. Λοιπόν, το συγκεκριμένο το είχαν επιλέξει οι κουμπάροι μου στο γάμο τους, η εκκλησία είχε περίπου 20 σκαλιά με πλάτωμα στη μεση, είχαν στολίσει κάθε δεύτερο σκαλί κ από τις δύο πλευρές με σύνθεση λουλουδιών κ στο ενδιάμεσο σκαλί σύνθεση με κερια κ άλλα διάφορα χωρίς λουλούδια. Στο πλατωμα είχαν βάλει ποδήλατο στολισμένο με λουλούδια κ στο τέλος της σκάλας, δλδ στην πόρτα της εκκλησίας είχαν πάλι στολισμό με λουλούδια, δε θυμάμαι τι. Επίσης, στη βάση είχαν φανάρια με ρεσω κ είχε στρώσει κ εκρου διαδρομο σε ολόκληρη τη σκάλα. Όλα αυτά τα μετέφερε στο μαγαζί, τα στόλισε στο νυφικό τραπεζι κ έκανε κ επιπλέον στολισμό στα τραπεζια των καλεσμένων. Επίσης είχε τραπέζι ευχών με νυφιατικα μπισκότα. Όλα αυτά 600€. Αν παντρευομουν ξανά θα τον έπαιρνα σίγουρα τον άνθρωπο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Στα 250€ βάλε όμως την προσωπική εργασία, το ψάξιμο, το να πάει κάποιος νωρίτερα να τα ετοιμάσει κ μετά να τα κουβαλήσει στο χώρο της δεξίωσης κ μετά να τα μαζέψει. Δεν ξέρω, δε θα επέλεγα προσωπικά να κανω κάτι τέτοιο γιατί βαριέμαι πάρα πολυ κ αγχωνομαι! Αν νομίζεις ότι το έχεις βέβαια γιατί όχι, δεν το λέω από άποψη αισθητικής, καθαρά κ μόνο από θέμα ταλαιπωρίας. Λοιπόν, το συγκεκριμένο το είχαν επιλέξει οι κουμπάροι μου στο γάμο τους, η εκκλησία είχε περίπου 20 σκαλιά με πλάτωμα στη μεση, είχαν στολίσει κάθε δεύτερο σκαλί κ από τις δύο πλευρές με σύνθεση λουλουδιών κ στο ενδιάμεσο σκαλί σύνθεση με κερια κ άλλα διάφορα χωρίς λουλούδια. Στο πλατωμα είχαν βάλει ποδήλατο στολισμένο με λουλούδια κ στο τέλος της σκάλας, δλδ στην πόρτα της εκκλησίας είχαν πάλι στολισμό με λουλούδια, δε θυμάμαι τι. Επίσης, στη βάση είχαν φανάρια με ρεσω κ είχε στρώσει κ εκρου διαδρομο σε ολόκληρη τη σκάλα. Όλα αυτά τα μετέφερε στο μαγαζί, τα στόλισε στο νυφικό τραπεζι κ έκανε κ επιπλέον στολισμό στα τραπεζια των καλεσμένων. Επίσης είχε τραπέζι ευχών με νυφιατικα μπισκότα. Όλα αυτά 600€. Αν παντρευομουν ξανά θα τον έπαιρνα σίγουρα τον άνθρωπο!

Για αυτο που μ περιγράφεις ειναι μια χαρα!! Φαντασου εμενα μ ζητησε 350€ (οχι 250) για 3-4 φαναρακια, 2 στεφανακια σ κολωνες, απο 2 υφασματα σαν διαδρομος το πολυ 2 μετρα και οι κολωνες για τις λαμπαδες. Δε θελω τραπεζι ευχων ουτε μεταφορά στο κέντρο, αφου θα μου τα εχει το κέντρο δωρεάν εκει... Πιστεύω ειναι κλεψια το καλύτερο που μπορώ να πω... Και ξαναλέω, δε θελω να μου τα παρεχουν τζαμπα, αλλα να μιλαμε σε νορμαλ τιμες... Για μια απλη ανθοδεσμη μου ζητησε 60€,ενω την αντίστοιχη αν την εφτιαχνα (οχι νυφικη)  θα μου τη χρεωνε 20€... Ε ενταξει, ειπαμε... Δεν θα τς προσφερω εγω το μηνιατικο του υπαλληλου σε 1 ωρα! Θα παρω τηλέφωνο εκει που μου είπες!!! Ευχαριστώ!!! :) 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...