Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ 27η ΕΒΔΟΜΑΔΑ;


Recommended Posts

καλησπερα εσυ εισαι κκαλυτερα εγω ειμαι στην 31η εβδομαδα και το βαρος του παιδιου μου ειναι 1300 γρ περιπου ειπε ο γιατρος .μην αγχωνεσαιο ολα καλα θα πανε...:-P:razz::-P:razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρε κορίτσια, τι άγχος και αυτό. Εμένα χθες που ήμουν 31+3 μου είπε, ότι ο μπέμπης είναι κάτι παραπάνω από 1,5 κιλό, πολύ μικρός για το ύψος μου και με ανησύχησε, ότι μπορεί να γεννήσουμε νωρίτερα. Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να μετρήσουν και ύψος?Δεν ξέρω τι να σου πω για αυτό,εγώ επειδή τους τελευταιούς υπερήχους τους κάνω στην κλινική μου δίνουν μετά φωτογραφίες κλπ και μου δίνουν και κάτι καμπύλες σε σχέση με το που βρίσκομαι με τον μέσο όρο..Επομένως βλέπω κάνω κάτω..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια, τι άγχος και αυτό. Εμένα χθες που ήμουν 31+3 μου είπε, ότι ο μπέμπης είναι κάτι παραπάνω από 1,5 κιλό, πολύ μικρός για το ύψος μου και με ανησύχησε, ότι μπορεί να γεννήσουμε νωρίτερα. Εσείς τι λέτε?

 

Γιατι να ειναι λιγο?Η δικια μου στις 30 βδομαδες ηταν 1500γρ τωρα θα ειναι δηλαδη λιγο παραπανω.Ενταξει δεν ειναι και πολυ αλλα πιστευω ειναι καλα γενικα,εμενα η γιατρος δεν ειπε κατι οτι ειναι μικρο σε βαρος καλα το βρηκε και εμεις με τον αντρα μου ειμαστε ψηλοι.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, κορίτσια. με έχει τρελλάνει αυτό το θέμα της προωρότητας! δεν είμαι ακόμη έτοιμη να το γεννήσω!

 

Μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε!Μια φιλη μου γεννησε τον μικρο της 2150γρ και δεν ειχε προβλημα το μωρο

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια, τι άγχος και αυτό. Εμένα χθες που ήμουν 31+3 μου είπε, ότι ο μπέμπης είναι κάτι παραπάνω από 1,5 κιλό, πολύ μικρός για το ύψος μου και με ανησύχησε, ότι μπορεί να γεννήσουμε νωρίτερα. Εσείς τι λέτε?

 

Αχ μη με αγχωνεις και εμενα τωρα.Πηγα την Δευτερα για doppler στις 32 εβδομαδες ακριβως και η μπουμπου βγηκε 1450 και μου ειπε πως ειναι μικρη και να ξανακανω doppler σε 20 μερες.Το μονο που δεν θελω ειναι να γεννησω προωρα.

mhLXp3.pnge2sSp3.png
Link to comment
Share on other sites

όχι, μην ανησυχείς. δεν είναι απαραίτητο. εμένα μου είπε, ότι ο πλακούντας πλησιάζει στα όρια της αντοχής του και γι' αυτό είναι μικρό ο μωρό. αν σταματήσει να τρέφεται, θα πρέπει να το βγάλουμε. το μικρό βάρος του δικού σου μωρού μπορεί να οφείλεται αλλού, οπότε ηρεμία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην 26 βδ.κ 4ημ. εβγαλαν την μπεμπουλα μου 1078 κ ο γιατρος ειπε οτι ειναι μια χαρα. σημερα ομως με ρωτησε η καλη μου πεθερα ποσο ειναι κ οταν της το ειπα ειπε πως ειναι πολυ μικρη κ θα γεννηθει το πολυ 2 με 2,5 κιλα.σαν σαμιαμιδι λεει θα ειναι.εγω απο εκεινη την ωρα στεναχωρηθηκα να σας πω την αληθεια.ειχα την εντυπωση οτι τα μωρα απο εδω κ περα περνουν το πολυ βαρος...πειτε μου κ εσεις την γνωμη σας!!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Άσε τι λέει η πεθερά σου και άκου τι λέει μόνο ο γιατρός σου εκτός και αν η πρώτη έχει πτυχίο ιατρικής στην ειδικότητα της γυναικολογίας.

Αμάν πια με τον κάθε άσχετο που λέει οτι του κατέβει σε τέτοια θέματα και κάνει την ψυχολογία της εγκύου σκ@#@.

Μια χαρά είναι το μωράκι σου και αφού σου το λέει ο γιατρός σου να μην στεναχωριέσαι άδικα.

Η μπέμπα μου στις 25 εβδ ήταν 790γρ και ο γιατρός μου είπε οτι έχει άριστη αναπτυξη. Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι είστε μια χαρά!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

στην 26 βδ.κ 4ημ. εβγαλαν την μπεμπουλα μου 1078 κ ο γιατρος ειπε οτι ειναι μια χαρα. σημερα ομως με ρωτησε η καλη μου πεθερα ποσο ειναι κ οταν της το ειπα ειπε πως ειναι πολυ μικρη κ θα γεννηθει το πολυ 2 με 2,5 κιλα.σαν σαμιαμιδι λεει θα ειναι.εγω απο εκεινη την ωρα στεναχωρηθηκα να σας πω την αληθεια.ειχα την εντυπωση οτι τα μωρα απο εδω κ περα περνουν το πολυ βαρος...πειτε μου κ εσεις την γνωμη σας!!!!!

 

Θα πάρει και άλλο βάρος:) Προς το τέλος τις εγκυμοσύνης παίρνουν περίπου 100γρ την μέρα σκέψου,δεν θα γεννηθεί τόσο μικρή!Εγώ τώρα είμαι 35+2 και είναι ήδη 2,5 κιλά!Εκτός και αν σκέφτεσαι να γεννήσεις πρόωρα:rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα σας!

την προηγουμενη εβδομαδα εκανα doppler και ο γιατρος μου ζητησε να κανω επαναληπτικο σε 2 εβδομαδες γιατι ενω το μωρουλι επρεπε να ειναι τουλαχιστον 1,5 κιλο εκεινο ηταν 1,370. Παρ ολ αυτα οι ομφαλικεσ αρτηριες ηταν μια χαρα. Εχω ανησυχησει παρα πολυ γιατι μου ειπαν στο νοσοκομειο πως ενδεχεται το μωρο να μην τρεφεται πια απο τον πλακουντα και πως σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να μου το παρουν.

Εχει συμβει σε καμια τιποτα αντιστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Σημερα στις 31w η μπεμπα μου ειναι 1,705 kg και η γιατρος μου ειπε οτι ειναι λιγο μικρουλα,πραγμα που δεν συμφωνω μια χαρα ειναι εξαλλου απο δω και περα παιρνουν το περισσοτερο βαρος τα νινακια μας κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα.στις 31 εβδ 1 ημ η μπεμπας μας 1488 γραμ.

Δεν ειναι μικρουλα?θα κανουμε κ ντοπλερ σε κανα δυο βδομαδες μου ειπε αλλα με αγχωνει πολυ το βαρος της.τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.στις 31 εβδ 1 ημ η μπεμπας μας 1488 γραμ.

Δεν ειναι μικρουλα?θα κανουμε κ ντοπλερ σε κανα δυο βδομαδες μου ειπε αλλα με αγχωνει πολυ το βαρος της.τι λετε?

 

καλησπέρα! μην αγχώνεσαι! νομίζω πως από εδώ κ περα θα παίρνει πιο γρήγορα βάρος! δεν ξέρω πόσο "πρέπει" να είναι περίπου στις 31 εβδ. δευτέρα έχω ντοκ θα είμαι 31+4 κ θα δούμε πόσο μεγάλωσαν! στις 29 εβδ. που τα είχαμε δει ήταν 1750 κ 1450 γραμμ. αλλά νομίζω πως κ τα μηχανήματα έχουν αποκλίσεις!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στην 33 εβδομαδα και 32 +4 η μπεμπα μου ηταν 2.050. μαρια κου εφοσον θα κανεις ντοπλερ θα δειτε αν ολα πανε καλα! εγω εχω αγχωθει γιατι ειναι μεγαλη και δεν εχει παρει θεση.

Link to comment
Share on other sites

31 εβδομάδα είμαι και εγω και τη μπεμπούλα μας είναι 1600..μια χαρά μας είπε ο γιατρός...να ρωτήσω κάτι άλλο? πως το ακούτε το μωρό σας τώρα? εγω υπάρχουν μέρες που το ακούω λίγες φορές και άλλες φορές την ακούω συνέχεια...

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

31 εβδομάδα είμαι και εγω και τη μπεμπούλα μας είναι 1600..μια χαρά μας είπε ο γιατρός...να ρωτήσω κάτι άλλο? πως το ακούτε το μωρό σας τώρα? εγω υπάρχουν μέρες που το ακούω λίγες φορές και άλλες φορές την ακούω συνέχεια...

 

εγω ειμαι 30 εβδ. κ ειναι 1400 γραμμαρια περιπου.

κ μενα ειναι ησυχο καποιες φορες, πιο πολυ μπουμπουνητα νιωθω στη κοιλια μου παρα κλωτσιες.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...