Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι να κανω με τα χαλια στο γαμο;


athens2006

Recommended Posts

Οπως διαβάζετε και απο τον τιτλο του μηνυματος, αυτό ειναι το προβλημα μου. Ειμαι φοβερα αγχωμένη!

Στις 12/12 ειναι ο γαμος μου. Προσπαθω να τελειωσω τις δουλειες του σπιτιου ετσι ωστε να έχω ενα σπιτι καθαρο και περιποιημένο. Εχω καθαρισει τα περισσοτερα ντουλάπια αλλά τώρα έμειναν οι κουρτινες, που με την κοιλια δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα καθως οι σιδηροδρομοι δεν κατεβαίνουν και τα χαλια που ο καιρος μας εκανε την εκπληξη και αποφασισε να χαλασει.

Να ρωτησω εσάς, αυτη τη στιγμη ακομη δεν εχουμε στρωσει τα χειμωνιατικα χαλια, καθως μεχρι χτες ο καιρος ηταν καλος και το σπιτι αρκετα ζεστο απο μονο του. Ετσι σκεφτηκα να τα καθυστερησω για να διατηρηθουν οσο γινεται για τις γιορτες. Οσον αφορα το γαμο, επειδη ολοι οι συγγενεις ειναι εκτος Αθηνας, θα παρελασουν ολοι απο το σπιτι, περιπου50-60 ατομα, και ο αντρας μου προτεινε να μην στρωσουμε τα πεντακαθαρα χαλια μας και κανουν παρελαση απο πανω τοσα ατομα γιατι θα ειναι για πλυσιμο μετα, φανταστειτε να βρεχει κιολας εκεινη την ημερα τι εχει να γινει... και σε ενα σπιτι που σαν ισογειο εχει προσβαση απο τρια σημεια (πορτα κουζινας και 2 μπαλκονοπορτες). Τα καλοκαιρινα ομως οπως και εχει θα τα σηκωσω γιατι θελουν καθαρισμα. Πειραζει να ειναι το σπιτι ξεστρωτο;

Σκεφτηκα να παρω τη γυναικα πριν το γαμο να κανει ενα καθαρισμα, περισσοτερο να με βοηθησει γιατι οπως ειπα τα περισσοτερα τα εχω κανει. Και σκεφτομαι, αρχες Νοεμβρη την ειχα παρει, την ιδια μερα καναμε το παρτυ γενεθλιων του μικρου και το αποτελεσμα ήταν να ειναι εντελως χαλια το σπιτι μετα. Ετσι σκεφτομαι, να τη φωναξω μετα το γαμο, να παρελασουν ολοι, να γινει ουτως ή αλλως ενας χαμος και μετα να ερθει να φερει το σπιτι στα ισα του. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω θα σου προτεινα να μην τα στρωσεις γιατι με τοσο κοσμο σιγουρα θα θελουν καθαρισμα. Θα βαλεις στο φουλ το καλοριφερ αν εχει κρυο και ολα καλα.

Η ώρα η καλή

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως δεν θα στρωσεις!με τοσο κοσμο θα γινουν ολα χαλια.αν μπορεις παρε γυναικα για μετα για να μην εχεις το καθαρισμα μετα τη ουραση του γαμου.εγω ειχα την ιδια σκεψη σχετικα με τα ριχταρια του καναπε που ειναι μπεζ ο καναπες.εγω ελεγα να τα στρωσω και η μαμα μου οχι αλλα ευτυχως δεν την ακουσα γιατι θα ειχε γινει ο καναπες μαυρος!θυμαμαι το πατωμα μου ειχε γινει μεσα στη μαυριλα απο τα παπουτσια και ηταν καλοκαιρι οχι χειμωνα που μπορει και να βρεχει.με το καλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ήδη έχω στρώσει πάντως..μου αρέσει, δίνει άλλη ζεστασιά στο σπίτι..

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου και έγκυος θα τα έστρωνα και καπάκι θα τα έδινα να μου τα καθαρίσουν σε ειδικά συνεργεία ή θα άφηνα έστω τα καλοκαιρινά...

Όχι δεν μου αρέσει ξέστρωτο σπίτι μέσα στο Δεκέμβρη...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

IRENE ασε τα χαλια κοριτσι μου, με την κοιλια στο στομα, και παλι πολλα εχεις κανει. Δεν θα σε παρεξηγησει κανεις. Κοιτα να χαρεις τον γαμο σου και να περασεις καλα, μετα φωναξε την κυρια που σε βοηθαει, καντε ενα καλο καθαρισμα και στρωστε τα χαλακια.

Η ωρα η καλη και με το καλο το παιδακι σου!

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω που παντρευτηκα Φεβρουαριο,οταν εκανα κρεβατι και ηρθανε κοσμος στο σπιτι δεν ειχα στρωσει χαλια.Δε φανταζεσαι τι αντικρυσα την επομενη μερα.....ο κακος χαμος.

Και δεν νομιζω οτι με παρεξηγησε κανεις.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την ellain. Εγώ 4 χειμώνες πέρασα χωρίς χαλιά και τα έστρωσα μόνο όταν γέννησα το πρώτο μου παιδακι. Δεν θα πάθουν τίποτα οι καλεσμένοι με μια ημέρα χωρίς χαλιά.

Η ώρα η καλή

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντρευτηκα 10/12 και η μαμα μου επεμενε να στρωθουν τα χαλια.Βλεπετε ειμαι απο επαρχια και ''επρεπε'' να στρωσουμε τα χαλια για να μη μας πουνε οτι δεν ειχαμε στρωμμενα.

Περιττο να σου πω οτι μου τα κατεστρεψαν τα χαλακια μου.Πανακριβα ολομαλα χαλια μεσα στη βρωμα μετα.Σκεψου οτι στο''κρεβατι'' του γαμου παρηλασαν 50 ατομα σε ενα σπιτι 70τμ. με μπουφε, χορο κτλ. Οταν εφυγαν οι καλεσμενοι,μαζεψα σακουλες με τα μαλια και τα χνουδια που ειχαν βγαλει.Ακομα οταν τα κοιταω ,παρολο που εχουν περασει 4 χρονια και τα πλενω καθε χρονο,εχουν βαψει σε πολλα σημεια απο τα πολλα ποδια .Οποτε σου λεω οοοοοχιιιιιιιι!!!!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια καλο θα ηταν να μην στρωσεις θα γινουν χάλια τα χαλιά...

 

θα καθαριστει πιο ευκολα το σπιτι μετα και φωναξε και την κυρια να στο κανει τελειο το σπιτακι σου μετα το γαμο και στρωσε κιολας και θα ειναι ετοιμο για την νεα χρονια!!!!!!!!

(θα το απολαυσεις καλυτερα)

 

η ωρα η καλη και καλη λευτερια:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

εγώ ήδη έχω στρώσει πάντως..μου αρέσει, δίνει άλλη ζεστασιά στο σπίτι..

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου και έγκυος θα τα έστρωνα και καπάκι θα τα έδινα να μου τα καθαρίσουν σε ειδικά συνεργεία ή θα άφηνα έστω τα καλοκαιρινά...

Όχι δεν μου αρέσει ξέστρωτο σπίτι μέσα στο Δεκέμβρη...

 

γιατι συγνώμη για να καταλάβω...

πως στεγνώνουν τα χαλιά Δεκέμβρη μήνα οι καθαριστές?

Εγω ξέρω από φίλο ότι τα πλενουν και τα απλώνουν....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι συγνώμη για να καταλάβω...

πως στεγνώνουν τα χαλιά Δεκέμβρη μήνα οι καθαριστές?

Εγω ξέρω από φίλο ότι τα πλενουν και τα απλώνουν....

 

Υπάρχουν και συνεργεία που μπορούν να καθαρίσουν επί τόπου χαλιά - μοκέτες με ένα μηχάνημα σαν σκούπα που τα ραντίζει με νερό και απορρυπαντικό και ταυτόχρονα το αντλεί, ώστε στο τέλος τα χαλιά να μην μένουν βρεγμένα. :wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

γιατι συγνώμη για να καταλάβω...

πως στεγνώνουν τα χαλιά Δεκέμβρη μήνα οι καθαριστές?

Εγω ξέρω από φίλο ότι τα πλενουν και τα απλώνουν....

 

 

δεν ξέρω πως το κάνουν, εγώ έχει τύχει να δώσω και μέσα στο Γενάρη χαλί και να μου το φέρουν σε 2 μέρες πεντακάθαρο...

 

Επίσης υπάρχει και αυτό που λέει η marandnik...

σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω τη συγκεκριμένη σκούπα πάντως, εκτός από χαλιά καθαρίζει και καναπέδες, στρώματα κ.τ.λ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει πολύ οτι ο καιρός χάλασε. Ελπίζω από εβδομάδα να μας εκπλήξει και να έχουμε πάλι καλό καιρό. Δεν θα αντέξω βροχή την ημέρα του γάμου. Εχω 50 καλεσμένους απο τους οποίους οι 40 θα είναι στο σπίτι από νωρίς το πρωί γιατι ειναι απο επαρχία...

Τη σκούπα που πλένει χαλιά την εχω και εγώ αλλά δεν εχω μεινει απόλυτα ικανοποιημένη. Τι να πω, σαν να καθαριζει μονο τη σκονη, ολα τα υπόλοιπα να ναι καλά το vanish και ο συζυγος που τριβει. Αλλά φανταζεστε να πλύνω χαλιά πριν ή μετα το γαμο; Ποτε θα στεγνώσουν; Μάλλον δεν θα στρώσω. Στο κάτω κατω με τοσα ατομα, και το αγχος και ολα τα συναφη δεν νομιζω οτι θα προλαβει κανεις να κρυωσει.

 

Τωρα έχει προκύψει και αλλο θεμα. Μεχρι τωρα ειχα κανονισει και τους ειχα πει ολους να ερθουν στο σπιτι μετα τις 3 που θα γυρισω απο το κομμωτηριο. Ξαφνικα η πεθερα μου θα ερθει απο Παρασκευή να κοιμηθει λεει σε εμας. Το ιδιο υπολογιζει και για το Σαββατο αλλά το ειπα στον αντρα μου οτι δεν γινεται. Συμφωνησαμε να φιλοξενησουμε Σαββατο βραδυ μονο την κουνιαδα μου γιατι θα ερθει μονη και δεν εχει για το ξενοδοχειο. Αλλα ειναι ενα ατομο και θα βοηθησει λιγο και στο συμμαζεμα. Τωρα να γυρισω το Σαββατο μετα το γλεντι και να στρωνω κρεββατια δεν παιζει. Ελα ομως που ενω υπολογιζα Σαββατο να μη μαγειρεψω γιατι θα εχω κρατησει κατι για το μικρο απο προηγουμενη μερα και θα τα κουτσοβολευα, τωρα πρεπει το Σαββατο να μαγειρεψω για ενα λοχο! Πεθερικα, φιλοι, και λοιποι συγγενεις μαζευονται καμια 15 ατομα! Ελεος εμενα κανεις δεν με σκεφτεται! Ο αντρας μου λεει να μαγειρεψει η πεθερα μου αλλά περιττο να σας πω τι βρομιαρα ειναι! Και πως θα μαγειρεψει μια γυναικα στη δικη μου κουζινα που δεν εχει ξαναπατησει στο σπιτι και θα πρεπει να ειμαι απο πανω της να της δινω οτι χρειαζεται και σιγα μη τα καθαρισει οπως θα θελω εγω! Σκεφτομαι να κανω κανενα ταψι με μπριζολες και πατατες και να τα δωσω και στο φουρνο να τα ψησει να μη βρομισει το σπιτι και κυριως εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω κανενα ταψι με μπριζολες και πατατες και να τα δωσω και στο φουρνο να τα ψησει να μη βρομισει το σπιτι και κυριως εγώ!

 

Πολύ καλή ιδέα αλλά ποιός πλένει μετά το ταψί??????

Μήπως να παραγγείλετε?????Μακαροναδες κτλ......???

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με προβληματίζει πολύ οτι ο καιρός χάλασε. Ελπίζω από εβδομάδα να μας εκπλήξει και να έχουμε πάλι καλό καιρό. Δεν θα αντέξω βροχή την ημέρα του γάμου. Εχω 50 καλεσμένους απο τους οποίους οι 40 θα είναι στο σπίτι από νωρίς το πρωί γιατι ειναι απο επαρχία...

Τη σκούπα που πλένει χαλιά την εχω και εγώ αλλά δεν εχω μεινει απόλυτα ικανοποιημένη. Τι να πω, σαν να καθαριζει μονο τη σκονη, ολα τα υπόλοιπα να ναι καλά το vanish και ο συζυγος που τριβει. Αλλά φανταζεστε να πλύνω χαλιά πριν ή μετα το γαμο; Ποτε θα στεγνώσουν; Μάλλον δεν θα στρώσω. Στο κάτω κατω με τοσα ατομα, και το αγχος και ολα τα συναφη δεν νομιζω οτι θα προλαβει κανεις να κρυωσει.

 

Τωρα έχει προκύψει και αλλο θεμα. Μεχρι τωρα ειχα κανονισει και τους ειχα πει ολους να ερθουν στο σπιτι μετα τις 3 που θα γυρισω απο το κομμωτηριο. Ξαφνικα η πεθερα μου θα ερθει απο Παρασκευή να κοιμηθει λεει σε εμας. Το ιδιο υπολογιζει και για το Σαββατο αλλά το ειπα στον αντρα μου οτι δεν γινεται. Συμφωνησαμε να φιλοξενησουμε Σαββατο βραδυ μονο την κουνιαδα μου γιατι θα ερθει μονη και δεν εχει για το ξενοδοχειο. Αλλα ειναι ενα ατομο και θα βοηθησει λιγο και στο συμμαζεμα. Τωρα να γυρισω το Σαββατο μετα το γλεντι και να στρωνω κρεββατια δεν παιζει. Ελα ομως που ενω υπολογιζα Σαββατο να μη μαγειρεψω γιατι θα εχω κρατησει κατι για το μικρο απο προηγουμενη μερα και θα τα κουτσοβολευα, τωρα πρεπει το Σαββατο να μαγειρεψω για ενα λοχο! Πεθερικα, φιλοι, και λοιποι συγγενεις μαζευονται καμια 15 ατομα! Ελεος εμενα κανεις δεν με σκεφτεται! Ο αντρας μου λεει να μαγειρεψει η πεθερα μου αλλά περιττο να σας πω τι βρομιαρα ειναι! Και πως θα μαγειρεψει μια γυναικα στη δικη μου κουζινα που δεν εχει ξαναπατησει στο σπιτι και θα πρεπει να ειμαι απο πανω της να της δινω οτι χρειαζεται και σιγα μη τα καθαρισει οπως θα θελω εγω! Σκεφτομαι να κανω κανενα ταψι με μπριζολες και πατατες και να τα δωσω και στο φουρνο να τα ψησει να μη βρομισει το σπιτι και κυριως εγώ!

 

πρώτον να μη στρώσεις με τίποτα....

και εγώ στο γάμο μου δεν είχα ούτε κουρτίνες ούτε τίποτα....

δεν τόλμησε να πει κανεις τίποτα και αυτοι που είπαν τους τακτοποίησα ενημερώνοντας τους οτι ο γιος του ειχε σπασμενο πόδι στο γύψο για 5 μηνες εγώ μονη μου και ετοίμασα γάμο-βαφτίσια....και τουμπεκί!

Αυτοί που σε αγαπάνε θα σε καταλάβουν...!

και φυσικά να κάνεις το ταψί να σου βγει και ευκολο...

αν και εγώ μεταξύ μας θα τους έβγαζα έξω σε καιμια ταβέρνα τύπου σουβλακερύ για να μεινει το σπιτάκι μου άθικτο..!

 

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει πολύ οτι ο καιρός χάλασε. Ελπίζω από εβδομάδα να μας εκπλήξει και να έχουμε πάλι καλό καιρό. Δεν θα αντέξω βροχή την ημέρα του γάμου. Εχω 50 καλεσμένους απο τους οποίους οι 40 θα είναι στο σπίτι από νωρίς το πρωί γιατι ειναι απο επαρχία...

Τη σκούπα που πλένει χαλιά την εχω και εγώ αλλά δεν εχω μεινει απόλυτα ικανοποιημένη. Τι να πω, σαν να καθαριζει μονο τη σκονη, ολα τα υπόλοιπα να ναι καλά το vanish και ο συζυγος που τριβει. Αλλά φανταζεστε να πλύνω χαλιά πριν ή μετα το γαμο; Ποτε θα στεγνώσουν; Μάλλον δεν θα στρώσω. Στο κάτω κατω με τοσα ατομα, και το αγχος και ολα τα συναφη δεν νομιζω οτι θα προλαβει κανεις να κρυωσει.

 

Τωρα έχει προκύψει και αλλο θεμα. Μεχρι τωρα ειχα κανονισει και τους ειχα πει ολους να ερθουν στο σπιτι μετα τις 3 που θα γυρισω απο το κομμωτηριο. Ξαφνικα η πεθερα μου θα ερθει απο Παρασκευή να κοιμηθει λεει σε εμας. Το ιδιο υπολογιζει και για το Σαββατο αλλά το ειπα στον αντρα μου οτι δεν γινεται. Συμφωνησαμε να φιλοξενησουμε Σαββατο βραδυ μονο την κουνιαδα μου γιατι θα ερθει μονη και δεν εχει για το ξενοδοχειο. Αλλα ειναι ενα ατομο και θα βοηθησει λιγο και στο συμμαζεμα. Τωρα να γυρισω το Σαββατο μετα το γλεντι και να στρωνω κρεββατια δεν παιζει. Ελα ομως που ενω υπολογιζα Σαββατο να μη μαγειρεψω γιατι θα εχω κρατησει κατι για το μικρο απο προηγουμενη μερα και θα τα κουτσοβολευα, τωρα πρεπει το Σαββατο να μαγειρεψω για ενα λοχο! Πεθερικα, φιλοι, και λοιποι συγγενεις μαζευονται καμια 15 ατομα! Ελεος εμενα κανεις δεν με σκεφτεται! Ο αντρας μου λεει να μαγειρεψει η πεθερα μου αλλά περιττο να σας πω τι βρομιαρα ειναι! Και πως θα μαγειρεψει μια γυναικα στη δικη μου κουζινα που δεν εχει ξαναπατησει στο σπιτι και θα πρεπει να ειμαι απο πανω της να της δινω οτι χρειαζεται και σιγα μη τα καθαρισει οπως θα θελω εγω! Σκεφτομαι να κανω κανενα ταψι με μπριζολες και πατατες και να τα δωσω και στο φουρνο να τα ψησει να μη βρομισει το σπιτι και κυριως εγώ!

 

Καταρχήν δεν το συζητώ ότι τα χαλία δεν πρέπει να τα στρώσεις ο άντρας μου γιορτάζει 01/01 και η μικρή έχει γενέθλια 04/01 τα χαλιά βγάινουν πρίν ξεκινήσει η γιορτή του άντρα μου και επιστρέφουν μετά τα γενέθλια της μικρής (εκτός πια αν χιονίσει ε τι να πω.)¨Οσο για το φαγητό μπορέιτε όλοι μαζί να πάτε σε ένα γειτονικό ταβερνάκι και να ξεκινήσετε με κέφι για το γάμο απο το Σαββάτο ή να τα παραγγείλεις στο γειτονικό ταβερνάκι και να στα ΄φέρουν σπίτι.Κανείς δεν θα σε παραξηγήσει εξάλλου είναι οι μέρες σας και εσέις αποφασίζετε πως θα τις περάσετε.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...