Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ????


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ.

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΕΙ ΚΟΣΜΟ (ΕΧΘΕΣ ΕΦΥΓΕ Ο 1ος). ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΜΟΥ. ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ.

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΕΙ ΚΟΣΜΟ (ΕΧΘΕΣ ΕΦΥΓΕ Ο 1ος). ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΜΟΥ. ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

 

Αν και δεν μας λες την εργασιακη σου σχεση,γενικα δεν μπορουν να σε απολυσουν.Δεν εχει καμια σημασια εαν τους εχεις ενημερωσει γι αυτο ή οχι ,αλλα να το κανεις άμεσα για να κανουν και αυτοι τον προγραμματισμο τους και να μην ερχεστε σε δυσκολη θεση χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μας λες την εργασιακη σου σχεση,γενικα δεν μπορουν να σε απολυσουν.Δεν εχει καμια σημασια εαν τους εχεις ενημερωσει γι αυτο ή οχι ,αλλα να το κανεις άμεσα για να κανουν και αυτοι τον προγραμματισμο τους και να μην ερχεστε σε δυσκολη θεση χωρις λογο.

 

Vagos789 σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου. Εχω συμβαση αοριστου χρόνου και εργαζομαι στην εταιρεια απο το 2002. Φυσικα και θα τους ενημερωσω αφου πρωτα εχω το οκ από τον γιατρο μου αφου είμαι ακόμα στην 4 προς 5 εβδομαδα κύησης. Μεχρι πριν λιγες μερες δεν θα ανησυχουσα για πιθανη απόλυση. τωρα ομως;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος σου δεν νομιζω οτι εχει καμια δουλεια με τις εργασιακες σου σχεσεις.

Πρεπει να τους ενημερωσεις στην δουλεια σου για να κοιμασαι εσυ ησυχη και αυτοι να προγραμματισουν ξεροντας οτι εσενα δεν μπορουν να σε ακουμπησουν,δεν υπαρχει λογος να βρεθειτε στην θεση να σου ανακοινωνουν την απολυση σου και εσυ να τους ανακοινωνεις την εγκυμοσυνη σου,ο καθεις να κανει τα κουμαντα του χωρις ευτραπελα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω νομίζω οτι καλο ειναι να τους ενημερωσεις ωστε να εισαι οκ. Απο εκει και περα εννοειται οτι δεν μπορούν να σε απολύσουν ουτε τωρα και για ενα χρονο μετα την γεννηση του μπεμπε. Μετα τον χρονο μπορουν οπως καλή ωρα θα κανουν με εμενα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρος σου δεν νομιζω οτι εχει καμια δουλεια με τις εργασιακες σου σχεσεις.

Πρεπει να τους ενημερωσεις στην δουλεια σου για να κοιμασαι εσυ ησυχη και αυτοι να προγραμματισουν ξεροντας οτι εσενα δεν μπορουν να σε ακουμπησουν,δεν υπαρχει λογος να βρεθειτε στην θεση να σου ανακοινωνουν την απολυση σου και εσυ να τους ανακοινωνεις την εγκυμοσυνη σου,ο καθεις να κανει τα κουμαντα του χωρις ευτραπελα.

 

αρχικά να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Δεν κατάλαβα γιατί η συζήτηση γύρισε στην εργασιακή μου σχέση και ελπίζω να μην είναι για τον λόγο που φαντάζομαι. Το θέμα μου δεν είναι αν θα τους ενημερώσω ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ. Η ερώτησή μου ήταν αν μπόρουν να με απολυσουν αν μαθουν οτι ειμαι εγκυος τώρα που ξεκίνησαν να κάνουν απολύσεις. Εξάλλου ποιος σου είπε εσένα οτι δεν μπόρουν να στηριχθούν σε εμενα για όσο διάστημα θα είμαι εκεί (εκτός και αν αναφέρεσαι στους 3 μήνες που θα λείπω).

Οσο για τη σχεση που εχει ο γιατρος μου ειναι ότι πρέπει πρώτα να επιβεβαιώσει την σωστή πορεία της εγκυμοσύνης περίπου στην 7 εβδομάδα, πέρα από μια χοριακή που κάνεις στην 4 με 5 εβδομάδα και μετά να ενημερώσω την εταιρεία! Να υποθέσω και από ψευδόνυμο ότι δεν είσαι γυναίκα άρα δεν γνωρίζεις κάποια βασικά πράγματα για την εγκυμοσύνη....

Link to comment
Share on other sites

κι εγω νομίζω οτι καλο ειναι να τους ενημερωσεις ωστε να εισαι οκ. Απο εκει και περα εννοειται οτι δεν μπορούν να σε απολύσουν ουτε τωρα και για ενα χρονο μετα την γεννηση του μπεμπε. Μετα τον χρονο μπορουν οπως καλή ωρα θα κανουν με εμενα!

 

chrysa.ps μου λες ότι σε απολύουν επειδή έγινες μητέρα??? ή θα γινόταν κάποια στιγμή ακόμα και αν ήσουν ελεύθερη???

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου ήταν αν μπόρουν να με απολυσουν αν μαθουν οτι ειμαι εγκυος τώρα που ξεκίνησαν να κάνουν απολύσεις

Eφόσον έχεις σύμβαση αορίστου χρόνου δεν μπορούν να σε απολύσουν από τώρα και για 1 χρόνο από τη γέννηση του μωρού,εξαιρείσαι από την πολιτική που θα ακολουθήσει η εταιρεία για πιθανές απολύσεις.Αν είχες ορισμένου, αναγκαστικά θα σταματούσες με τη λήξη της σύμβασής σου, αν δεν στην ανανέωνε ο εργοδότης σου. Εκτός δουλειάς μπορείς να μείνεις μόνο αν κλείσει η εταιρεία ή αν βαρέσει κανόνι, είναι αυτονόητο νομίζω. Κάνε τον πρώτο σου υπέρηχο με το καλό και όταν είσαι έτοιμη ανακοίνωσέ το.Αν παρ'όλ'αυτά σε προλάβουν και σου ανακοινώσουν απόλυση (που δε στο εύχομαι φυσικά), τους ανακοινώνεις κι εσύ την εγκυμοσύνη και τους δένεις αυτομάτως τα χέρια. Αυτό που εννοούσε ο vagos789 ήταν απ'ό,τι κατάλαβα ότι οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους, χωρίς ίσως να γνωρίζει ότι ο πρώτος υπέρηχος και η επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης από το γυναικολόγο γίνεται μετά την 6η εβδομάδα.

Σου εύχομαι να χαρείς την εγκυμοσύνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον έχεις σύμβαση αορίστου χρόνου δεν μπορούν να σε απολύσουν από τώρα και για 1 χρόνο από τη γέννηση του μωρού,εξαιρείσαι από την πολιτική που θα ακολουθήσει η εταιρεία για πιθανές απολύσεις......Αν παρ'όλ'αυτά σε προλάβουν και σου ανακοινώσουν απόλυση (που δε στο εύχομαι φυσικά), τους ανακοινώνεις κι εσύ την εγκυμοσύνη και τους δένεις αυτομάτως τα χέρια. ........

Σου εύχομαι να χαρείς την εγκυμοσύνη σου.

 

ΚΡΙΝΑ καλημέρα. Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω πολύ για την απάντησή σου. Μου απάντησες ξεκάθαρα σε αυτό που ήθελα να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

chrysa.ps μου λες ότι σε απολύουν επειδή έγινες μητέρα??? ή θα γινόταν κάποια στιγμή ακόμα και αν ήσουν ελεύθερη???

 

οχι, οχι δεν νομιζω οτι εχει σχεση το οτι εγινα μητερα αλλωστε ολον αυτον το καιρο αυτο δεν επηρεασε καθολου την δουλεια μου, ημουν παντα συνεπής και δεν ελειψα ουτε μια μερα. Απλά δεν εχει δουλεια γι'αυτο και με απολύουν. Απλα απο οτι καταλαβα γενικα οι εργοδοτες εχουν ενα θεμα με τις γυναικες που εχουν παιδια ή που προκειται να παντρευτούν και τέτοια. Ευχομαι όλα καλα να πάνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Από την Δευτέρα που τους ανακοίνωσα πως είμαι έγκυος μου έχουν αλλάξει τα φώτα στο σπάσιμο νεύρων. Δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση. κάθε μέρα μου συζητάνε το ίδιο πράγμα: "μήπως είναι καλύτερα για σένα να σε απολύσουμε, ώστε να μην φύγει κάποιος άλλος αντί για εσένα? και να μην σου λένε ότι κάθεσε στην εταιρεία ενώ θα σε γυρίζαμε σε 4ωρο? Αυτές τις ερωτήσεις μου κάνουν κάθε μέρα ο κ.κ. Διευθυντής που είμαι και η γραμματέας του υποτίθεται. και τη συνάδελφο που την ημέρα που της ανακοίνωσαν την απόλυση της τους είπε ότι είναι έγκυος ούτε που την έχουν ενοχλήσει ξανά από τότε. Είμαι 10 χρόνια μαζί τους και ξέρουν πως εμένα ακόμα και να με απολύσουν δεν πρόκειται να τους κάνω καταγγελία, ενώ σε εκείνη που να της μιλήσουν? και κάθε μέρα - μα κάθε μέρα - με φωνάζουν στο γραφείο και μου κάνουν την ίδια ερώτηση: μήπως είναι καλύτερα να σε απολύσουμε .......μπλαμπλαμπλα. Τι να κάνω ρε παιδιά τα νεύρα μου έχουν σπάσει! δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση....

Link to comment
Share on other sites

Από την Δευτέρα που τους ανακοίνωσα πως είμαι έγκυος μου έχουν αλλάξει τα φώτα στο σπάσιμο νεύρων. Δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση. κάθε μέρα μου συζητάνε το ίδιο πράγμα: "μήπως είναι καλύτερα για σένα να σε απολύσουμε, ώστε να μην φύγει κάποιος άλλος αντί για εσένα? και να μην σου λένε ότι κάθεσε στην εταιρεία ενώ θα σε γυρίζαμε σε 4ωρο? Αυτές τις ερωτήσεις μου κάνουν κάθε μέρα ο κ.κ. Διευθυντής που είμαι και η γραμματέας του υποτίθεται. και τη συνάδελφο που την ημέρα που της ανακοίνωσαν την απόλυση της τους είπε ότι είναι έγκυος ούτε που την έχουν ενοχλήσει ξανά από τότε. Είμαι 10 χρόνια μαζί τους και ξέρουν πως εμένα ακόμα και να με απολύσουν δεν πρόκειται να τους κάνω καταγγελία, ενώ σε εκείνη που να της μιλήσουν? και κάθε μέρα - μα κάθε μέρα - με φωνάζουν στο γραφείο και μου κάνουν την ίδια ερώτηση: μήπως είναι καλύτερα να σε απολύσουμε .......μπλαμπλαμπλα. Τι να κάνω ρε παιδιά τα νεύρα μου έχουν σπάσει! δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση....

Να τους πεις οχι δεν ειναι καλο να με απολυσετε γιατι θα κανω καταγγελια. Τελος.

ΠΕΡΙΜΕΝΩΩΩ!!!!!! ΧΑΘΗΚΕΣ???00574b.png

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 15 του Ν. 1483/84 απαγορεύεται και είναι άκυρη η απόλυση εργαζομένης εγκύου από τον εργοδότη της και για ένα έτος μετά τον τοκετό.

Και να πεις ότι ναι συμφωνώ να με απολύσετε, δεν ισχύει η απόλυση. Εκτός και αν παραιτηθείς από μόνη σου , διότι δε μπορεί φυσικά να σε αναγκάσει κανείς να δουλέψεις παρά τη θέλησή σου. Αλλά μην το κάνεις, είναι κρίμα. Δες κι αυτό,θα σε βοηθήσει πολύ.

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=ineo&showarticle=76

Link to comment
Share on other sites

Και να πεις ότι ναι συμφωνώ να με απολύσετε, δεν ισχύει η απόλυση.

 

Καλησπερα.

Δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως ετσι...

Αν συμφωνει η εργαζομενη & δεν καταγγειλει το γεγονος, ποιος θα βρει τι...

 

Στην περιπτωση μας, ομως, απ'οτι καταλαβα, δεν συμφωνει η κοπελα, οποτε αστους να σου λενε οτι θελουν... δεν μπορουν να σε απολυσουν, απ'τη στιγμη που εστω & προφορικα, τους ενημερωσες οτι εισαι εγκυος...

 

Καλη δυναμη & ολα κατ'ευχην !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει μια εταιρεια να απολυσει μια εγκυο υπαλληλο τοσο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης της οσο και 1 χρονο μετα. Αν το κανουν, οφειλουν να καταβαλουν ΟΛΟΥΣ τους μισθους - δηλαδη μεχρι τη γεννα και 1 χρονο μετα καθως και τα επιδοματα. Δεν εχει σημασια αν το ξερουν η οχι. Αλλα καλο ειναι να το πεις για το καλως εχειν.

 

Καλη τυχη & καλη λευτερια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις τωρα ειδα πως τους το ειπες και σου κανουν πολεμο νευρων.

 

ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΣ. Εκτος του οτι θα χασεις μισθους 8 μηνων + 1 χρονου μετα τον τοκετο θα χασεις και αποζημιωση 10 χρονων δουλειας??? Ειναι δυνατον???

 

Ποσο large να εισαι καλε?

 

Ποιος θα σε προσλαβει εγκυο?

 

Ασε που με ενα νεογεννητο ειναι πολυ δυσκολο να βρεις και να προσαρμοστεις σε καινουργια δουλεια. Αλλιως ειναι με ενα παιδι 1 ετους. Χρησιμοποιησε το νομιμο διαστημα μετα τον τοκετο να βρεις την ΤΕΛΕΙΑ δουλεια γαι σενα και αστους αυτους τους αχαριστους που μεατ απο 10 χρονια σου κανουν θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάει να καταθέσει τα χαρτιά της στο ΙΚΑ για να πάρει τα χρήματα όταν γεννήσει, δε θα το δουν; Όταν πάει στον ΟΑΕΔ για να μπει στο ταμείο ανεργείας, δε θα το δουν;

Ας διαβάσει αυτό που παρέθεσα, ειναι πολύ διαφωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάει να καταθέσει τα χαρτιά της στο ΙΚΑ για να πάρει τα χρήματα όταν γεννήσει, δε θα το δουν; Όταν πάει στον ΟΑΕΔ για να μπει στο ταμείο ανεργείας, δε θα το δουν;

Ας διαβάσει αυτό που παρέθεσα, ειναι πολύ διαφωτιστικό.

 

Καλη μου, ας υποθεσουμε οτι συμφωνει η Χ κοπελα & απολυεται...

στην 5η εβδομαδα εγκυμοσυνης ειναι, μετα απο 6 μηνες θα παει στο ΙΚΑ, ποιος θα ψαξει, τι ?

επισης, στον ΟΑΕΔ, αν παει για ταμειο ανεργιας, θα προσκομισει & βεβαιωση γιατρου ?

αλλες ουτε το ξερουν στην 5η εβδομαδα...

 

Ισως δεν με προσεξες... ειπα αν συμφωνει η εργαζομενη...

κατι που βεβαια δεν ισχυει για την συγκεκριμενη κοπελα, οποτε τι συζηταμε, τωρα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

και εγώ ξέρω ότι θεωρητικά δεν μπορούν να με απολύσουν, το θέμα είναι ότι δεν αντέχω τον ψυχολογικό πόλεμο, πιστέψτε με είναι ότι χειρότερο κάθε μέρα, κάθε μέρα να έχεις το μπούρου μπούρου. Είναι φορές που λέω αντε στον αγύριστο και εσείς και οι αποζημιώσεις σας. Αλλά γιατί ρε κορίτσια τέτοιο χάλι? και γιατί να τα χαρίσω στον οποιοδήποτε? εργάζομαι συνολικά 17 χρόνια γιατί να μην πάρω από ΙΚΑ & ΟΑΕΔ αυτά που δικαιούμαι για την γέννα.

Ασε που φοβάμαι πια και τη γρουσουζιά τους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

και εγώ ξέρω ότι θεωρητικά δεν μπορούν να με απολύσουν, το θέμα είναι ότι δεν αντέχω τον ψυχολογικό πόλεμο, πιστέψτε με είναι ότι χειρότερο κάθε μέρα, κάθε μέρα να έχεις το μπούρου μπούρου. Είναι φορές που λέω αντε στον αγύριστο και εσείς και οι αποζημιώσεις σας. Αλλά γιατί ρε κορίτσια τέτοιο χάλι? και γιατί να τα χαρίσω στον οποιοδήποτε? εργάζομαι συνολικά 17 χρόνια γιατί να μην πάρω από ΙΚΑ & ΟΑΕΔ αυτά που δικαιούμαι για την γέννα.

Ασε που φοβάμαι πια και τη γρουσουζιά τους.

 

Μηπως, λεω, μηπως, να "χτυπουσες" καμια επαπειλουμενη, να μην εχεις τα μουτρα τους ???

Link to comment
Share on other sites

Eli σαν ιδεα αρχιζω και την βλέπω πολυ καλη αλλα δυστυχως για μενα δεν είναι ο χαρακτηρας μου τετοιος και το ξερουν και αυτοί και εκει ποντάρουν. Ευχομαι σιγα σιγα να χαλαρώσουν. Πόσο θα τρώγονται ακόμα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν μπορουν να σε απολυσουν ομως μπορουν καλιστα να αλλαξουν τους ορους της συμβασης σου και να σε βαλουν ως part time, με μειωμενο μισθο κ ενσημα. Οπως επισης μπορουν να σε αλλαξουν ποστο κ να σε βαλουν σε καποιο που δεν σου αρεσει για να σε αναγκασουν να φυγεις.

 

Ομως αν θελουν οντως να σε απολυσουν υπαρχουν παραθυρακια.

 

Δες αυτο. http://www.anaconda.gr/HTMErgatika/MitrotitaToketos.htm

 

Μπορει να επικαλεστει καποιους απο τους λογους που αναφερονται για να σε απολυσει..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν μπορουν να σε απολυσουν ομως μπορουν καλιστα να αλλαξουν τους ορους της συμβασης σου και να σε βαλουν ως part time, με μειωμενο μισθο κ ενσημα. Οπως επισης μπορουν να σε αλλαξουν ποστο κ να σε βαλουν σε καποιο που δεν σου αρεσει για να σε αναγκασουν να φυγεις.

 

Ομως αν θελουν οντως να σε απολυσουν υπαρχουν παραθυρακια.

 

Δες αυτο. http://www.anaconda.gr/HTMErgatika/MitrotitaToketos.htm

 

Μπορει να επικαλεστει καποιους απο τους λογους που αναφερονται για να σε απολυσει..

 

dora μου μη τρομοκρατείς την κοπέλα άδικα. :wink:

ΔΕΝ μπορούν να αλλάξουν τους όρους της σύμβασής της, ΔΕΝ μπορούν τα τη βάλουν part time και ΔΕΝ μπορούν να της αλλάξουν πόστο. ΌΛΑ αυτά σε συμβάσεις αορίστου χρόνου ισοδυναμούν με απόλυση.

 

Επίσης, αν ήταν τόσο εύκολο να βρουν τα παραθυράκια που ανέφερες για να απολύσουν τις έγκυες θα τα χρησιμοποιούσαν τόσα χρόνια όλες οι εταιρείες. Δεν είναι όμως καθόλου εύκολο. Θα έχεις παρατηρήσει ότι όλες οι εταιρείες περιμένουν να περάσει ο χρόνος από τη γένηση του παιδιού και μετά απολύουν τις εργαζόμενες που επιθυμούν, καθώς κανένας δεν διατίθεται να το διακινδυνεύσει.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω μαζι σου dora...

 

μπορουν καλιστα να αλλαξουν τους ορους της συμβασης σου και να σε βαλουν ως part time, με μειωμενο μισθο κ ενσημα.

 

Συμβαση μερικης απασχολησης χωρις την εγγραφη συναινεση του εργαζομενου...

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!

 

Οπως επισης μπορουν να σε αλλαξουν ποστο κ να σε βαλουν σε καποιο που δεν σου αρεσει για να σε αναγκασουν να φυγεις.

 

Ειναι ΒΛΑΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ & θα την πληρωσουν "ακριβα" αν πανε να κανουν κατι τετοιο...

 

Τελος, & να προσπαθησει να την απολυσει για σπουδαιο λογο, οπως θα διαβασες & εσυ...

 

"Aπό την ανωτέρω διάταξη δεν καθορίζονται όμως ποιοί θεωρούνται σαν σπουδαίοι λόγοι. H κρίση συνεπώς αν ένα περιστατικό αποτελεί σπουδαίο λόγο ή όχι, ανήκει στο δικαστήριο."

 

Κοντολογις, αποκλειεται να θελησει να μπλεξει με Επιθ.Εργασιας & Εργατικα Δικαστηρια.

Να προσπαθησει να της "σπασει τα νευρα" μηπως & την καταφερει ναι... αλλα την απολυση, νομιζω οτι πρεπει να την ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μιλησα εχθες με τον λογιστη και τον δικηγόρο μας. Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα απολύτως. Κανεις Εργοδοτης δεν μπαίνει στη διαδικασια δικαστικων αποφάσεων. Δεν τους συμφέρει ούτε οικονιμικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...