Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ:ΑΝΑΡΡΩΣΗ ΠΌΤΕ;;;


Τουφάκος

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

 

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου σχετικά με τον χρόνο ανάρρωσης από καισαρική. Γέννησα πριν από 5 1/2 μήνες έναν πανέμορφο γιο και ακόμα και σήμερα έχω ένα οίδημα στην κάτω δεξιά πλευρά της κοιλιάς μου, μερικά πονάκια - κυρίως όταν αλλάζει ο καιρός - και η τομή, αν και έκανα και μια μορφή πλαστικής, φαίνεται έντονα. Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως βιάζομαι για την ανάρρωση ή μήπως έχει συμβεί κάτι άσχημο. Όταν ρώτησα την γυναικολόγο μου απάντησε πως όλα είναι φυσιολογικά. Σκέφτομαι σοβαρά να επισκεφτώ κάποιον άλλο γιατρό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Τουφάκο!

Να σου πω την αλήθεια, εγώ το μόνο που είχα την δεύτερη φορά και με ανησύχησε ήταν το ότι η τομή είχε γεμίσει πύον. Πήγα στον γιατρό ανήσυχη και με "έδιωξε" αφού φυσικά με εξέτασε γελώντας. Ήταν απόλυτα φυσιολογικό. Όντως μετά από λίγες μέρες εξαφανίστηκε.

Εφόσον λες ότι σε ενοχλεί μετά από τόσο καιρό, θα έλεγα να πάρεις καια δεύτερη γνώμη. Δεν χάνεις τίποτα!

Πάντως προσωπικά θυμάμαι ότι είχα σηκωθεί σε λίγες ώρες και γενικά και στις 2 καισαρικές είχα πολύ καλή ανάρρωση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Κι εγώ με 2 καισαρικές και πολύ γρήγορη ανάρρωση, ευτυχώς!!

 

Βέβαια, ακόμη και τώρα σχεδόν 2,5 χρόνια μετά, στις αλλαγές του καιρού αισθάνομαι ένα μικρό τράβηγμα στις τομές ( 2 διαφορετικές έχω :evil:). Τίποτα σπουδαίο δηλαδή...

 

Να χαίρεσαι το μικρό σου :D:D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μενα!!!!Εγω ειχα αρκετα τραβηγματα με τη καισαρικη...επαθα αλλεργια απο τις γαζες αλλα και απο τα ραμματα και ετρεχα για καμια βδομαδα με δεκα μερες αφου νγηκα απο τη κλινικη...Παρ΄ολα αυτα ομως και ...με ολα αυτα,μπρω να πω οτι στις δυο βδομαδες ημουν σχεδον τελειως καλα και ηδη ειχα αρχισει να ψιλοκανω και δουλειες!Παρε το γιατρο σου ενα τηλ για να σε καθυσηχασει! ;)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει καισαρική τομή λόγω ινομυοματεκτομής. Το σημείο κάτω από την κοιλιά ήταν πρησμένο περίπου έναν χρόνο και του έλειπε η αίσθηση της αφής. Μετά τον χρόνο πέρασαν αυτά τα συμπτώματα και με λίγη γυμναστική έφυγε και η μικρή χαλάρωση που είχε δημιουργηθεί.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Νομίζω πως θα κάνω ένα ραντεβού με την γιατρό μου και ίσως μετά επισκεφτώ και κάποιον άλλο γιατρό

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

 

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου σχετικά με τον χρόνο ανάρρωσης από καισαρική. Γέννησα πριν από 5 1/2 μήνες έναν πανέμορφο γιο και ακόμα και σήμερα έχω ένα οίδημα στην κάτω δεξιά πλευρά της κοιλιάς μου, μερικά πονάκια - κυρίως όταν αλλάζει ο καιρός - και η τομή, αν και έκανα και μια μορφή πλαστικής, φαίνεται έντονα. Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως βιάζομαι για την ανάρρωση ή μήπως έχει συμβεί κάτι άσχημο. Όταν ρώτησα την γυναικολόγο μου απάντησε πως όλα είναι φυσιολογικά. Σκέφτομαι σοβαρά να επισκεφτώ κάποιον άλλο γιατρό

 

 

εγώ πάλι έκανα καισαρική εδώ και 14 μήνες ακριβώς. Δεν μπορώ να πω ότι ήμουν από τις τυχερές που σηκώθηκα αμέσως ,μου πήρε κάτι εβδομάδες για να σηκωθώ ίσια γιατί μέχρι τότε ήμουν διπλωμένο οχτώ. 14 μήνες μετά η τομή δεν έχει εξαφανιστεί αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού όλα είναι φυσιολογικά.Συνεπώς κάθε γυναίκα και οργανισμός διαφέρει και δεν ξέρεις πως αντιδρά στην καισαρική.εάν ο γιατρός σου σου είπε ότι είναι όλα εντάξει μη σε ανησυχεί , με το καιρό θα επανέλθουν όλα στην αρχική τους κατάσταση.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλησπέρα.

 

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου σχετικά με τον χρόνο ανάρρωσης από καισαρική. Γέννησα πριν από 5 1/2 μήνες έναν πανέμορφο γιο και ακόμα και σήμερα έχω ένα οίδημα στην κάτω δεξιά πλευρά της κοιλιάς μου, μερικά πονάκια - κυρίως όταν αλλάζει ο καιρός - και η τομή, αν και έκανα και μια μορφή πλαστικής, φαίνεται έντονα. Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως βιάζομαι για την ανάρρωση ή μήπως έχει συμβεί κάτι άσχημο. Όταν ρώτησα την γυναικολόγο μου απάντησε πως όλα είναι φυσιολογικά. Σκέφτομαι σοβαρά να επισκεφτώ κάποιον άλλο γιατρό

 

καλησπερα να σου ζησει ο γιοκας !!!!και εγω απο οτι φαινεται συμπασχω μαζι σου.εχω γεννησει με καισαρικη εδω και 9 μηνες και αισθανομαι σαν να εχω κατι στη δεξια πλευρα λιγο πανω απο τη τομη.η γιατρος λεει δεν ειναι τιποτα αλλα εγω αισθανομαι κατι.ποιος σου ειπε για οιδημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

επαναφερω το θεμα!

 

γεννησα πριν 10 ημερες με καισαρικη τομη!

τα ραμματα που εχω , θα τα απορροφησει ο αργανισμος...

στις ακρες η τομη εχει αρχισει και "σβυνει"

στη μεση την 5η μερα αρχισε να τρεχει κατι "σαν ¨ πυον αλλα χωρις μυρωδια...

εβαλα γαζουλα με μπεταντιν...σημερα δεν τρεχει καθολου αλλα στη μεση ειναι πιο διογκωμενη...πιο φουσκωτη και κοκκινη...γυρω στα 5 εκ.

νοιωθω , τραβηγμα, λιγο πονο και κατι σαν τσουξιμο

θα αλλαξει οψη η θα μεινει ετσι?

ποσο σας πηρε η αναρρωση της?

μηπως κατι δεν παιε καλα?

 

σημ. με το που γυρισα απο το μαιευτηριο....με επιασε αυτη η γριπη με τον τρελο βηχα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα η τομη σου θα αλλαξει οψη απο κοκκινη και φουσκωτη που μπορει να ειναι θα αλλαξει και θα γινει πιο λεια,μπορει οταν την ακουμπας να νιωθεις σαν γρομπαλακια ειναι φυσιολογικο,εγω μετα απο ενα μηνα και λιγοτερο ημουν μια χαρα

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα πριν περίπου 5 μήνες. Η καισαρική μου φάνηκε κάτι πολύ δύσκολο...στις 40 μέρες που πήγα στο γιατρό μου είπε ότι μπορώ να ξεκινήσω σιγά σιγά γυμναστική. Και τώρα όμως νιώθω πάντα την τομή κάτω εκεί. Με γιατρούς που μίλησα όμως μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό να αισθάνεσαι τράβηγμα στην τομή και άλλα τέτοια...όποιος έχει κάνει οποιαδήποτε εγχείριση τέτοιου τύπου (σκωληκοειδίτη, αφαίρεση ογκιδίου στο μαστό κλπ) αισθάνεται τράβηγμα στις τομές. Κι εγώ πάντως αισθάνομαι ακόμα ένα μούδιασμα πάνω στην τομή....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γένηησα πριν ενα μιση μήνα. Η τομή είναι καλά αλλά τα τραβήγματα τραβήγματα. Βέβαια, αεπιδή στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πρόβλημα κια αφόρητο πόνο αν και φτ. περίμενα να είμαι χειρότερα οπότε τώρα που είναι καλύτερα η κατάσταση είμαι πανευτυχής. Για το μούδιασμο όμως που νιώθω συνέχεια μου είπαν από το νοσοκομείο ότι πρέπει να περάσουν 6 μήνες για να φύγει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλες. Παθουσα και γω σαν και σας. Γεννησα 30/8 με κ.τ και σημερα, 7 μηνες μετα ακομα εχω ενοχλησεις. Η τομη εχει ''ασπρισει'' ελαφρώς αλλα οταν ακουμπισει κατι στην περιοχη της τομης πραγματικα ανατριχιαζω ολοκληρη. Το προβλημα ειναι με την αλλαξιερα της μπεμπας η οποια ειναι ακριβως σε εκεινο το υψος και δεν μπορω καθολου να την χρησιμοποιησω για τις αλλαγες του μωρου.

Δεν ξερω,μερικες φορες θαρρω δεν θα γινω ποτε ''καλα''

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι αλλη παθουσα!

περαν του οτι αργησα πολυ να περπατησω σαν κανονικος ανθρωπος και πονουσα πολυ,σημερα σχεδον 7 μηνες μετα την καισαρικη,η τομη ειναι ακομα ελαφρως πρησμενη και εχω εξελιχθει στον καλυτερο μετεωρολογο ever!η ολη περιοχη ειναι μουδιασμενη και δεν την αισθανομαι. γενικα η τομη μου προκαλει μια ανατριχιλα.οταν παιρνω το παιδι αγκαλια παταει με τα ποδαρακια του ακριβως εκει πανω και νιωθω εναν ελαφρυ πονο.δεν ξερω ποτε θα εξαφανιστουν ολα αυτα κι αν θα εξαφανιστουν τελικα.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααααα

θα ξερω και τον αιρο ...

βασικα το αγχος μου ειναι μην εχει γινει καμια βλακεια...

το οτι "σβυνει" στην ακρη και στη μεση ειανι διγκωμενη με αγχωσε...

βεβαια...10 μερες ειναι μονο...

 

αλλα δεν ξερω....με επιασε και αυτοςο βηχας...

 

αδελφη μου 3 καισαρικες ...δεν εχει τιποτα...

η οποια δεν θυμαται την δικη τη τομη ποτε να ηταν σαν τη δικη μου...

 

ερωτηση...φορεσατε λαστεξ?

κοιλια μου νμιζω εχει κρεμασει και επιρεαζει το ολο θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καθε οργανισμός και ειδικα καθε δερμα αντιδραει διαφορετικα.Αλλα δερματα επουλώνουν τις πληγές γρηγοροτερα απο καποια αλλα. Οσο για την κρεμασμενη κοιλια....κρυμα που δεν μπορω να στην στειλω σε φωτο να την δεις. Ειναι αξιοθαυμαστη πραγματικα. Νομιζω φετος θα κανω μονο νυχτερινα μπανια. Οσο για το λατεχ εμενα ο δικος μου ηταν πολυ καθετος :ΟΧΙ!! και να σου πω την αληθεια δεν ψαχτηκα και παραπερα. Ειμαι απλα μια μαμα με κρεμασμενη κοιλια, που φοραω μονο κολαν, εχω να κανω ανταυγειες 12 μηνες , και αξυριστη στο επιμαχο σημειο αλλους τοσους. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως κοριτσια το λαστεξ μεβοηθησε παρα πολυ...η κοιλια δεν κρεμασε και με βοηθησε πολυ να κινουμαι ανετα χωρις να νιωθω τα τραβηγματα απο την τομη.Πιστευω οτι βοηθα οντως.Το φοραγα αρκετο καιρο μετα...το ενιωθα σαν να το εχω αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...κι εγω γεννησα με καισαρικη στις 26/10.η αληθεια ειναι οτι περιμενα πως θα ποναω μετα πολυ,αλλα καμια σχεση.πονουσα μεν αλλα λιγο και χωρις παυσιπονα!μονο μια φορα μου εδωσαν.η τομη μου τις πρωτες μερες ηταν αισθητη αλλα μετα απο 1 μηνα περιπου δεν φαινοταν σχεδον τιποτα.το μουδιασμα μου εφυγε μετα απο 3 μηνες.τωρα εχω ξεκινησει και γυμναστικη!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει καισαρικη /(ακομα τουλαχιστον) αλλα κοριτσια δεν 3ερω ,το λαστεξ και θανατοποινητισα να ημουνα δεν υπηρχε περιπτωση να το βαλω και μονο που σκεφτομαι το θεαμα μιας κοιλιας μεσα σε λαστεξ με 3ενερωνει ταμαλα (που λεει και ο κατακουζινος ) στην τελικη μαμαδες γιναμε ας εχουμε και λιγο κοιλιτσα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

καθε οργανισμός και ειδικα καθε δερμα αντιδραει διαφορετικα.Αλλα δερματα επουλώνουν τις πληγές γρηγοροτερα απο καποια αλλα. Οσο για την κρεμασμενη κοιλια....κρυμα που δεν μπορω να στην στειλω σε φωτο να την δεις. Ειναι αξιοθαυμαστη πραγματικα. Νομιζω φετος θα κανω μονο νυχτερινα μπανια. Οσο για το λατεχ εμενα ο δικος μου ηταν πολυ καθετος :ΟΧΙ!! και να σου πω την αληθεια δεν ψαχτηκα και παραπερα. Ειμαι απλα μια μαμα με κρεμασμενη κοιλια, που φοραω μονο κολαν, εχω να κανω ανταυγειες 12 μηνες , και αξυριστη στο επιμαχο σημειο αλλους τοσους. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

respect δηλαδη , σε λιγο καιρο που θα αρχισει να κανε ταρζανιες και θα αρχισεις να φωναζεις και σαν ιστερικη θα αρχισεις να νοιωθεις σαν το κοριτσακι του ε3ορκιστη , ιδιαιτερα δε αμα ερθει και κανενα ακομα .

Μερικες φορες το λεω , ειμαι μια αξυριστη , βρωμιαρα , με πεσμενο στιθος οπου φωναζει λες και ειναι τρελλη σε μικρα παιδια ....

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

h koilia μυ ειχε την κατιουσα και μετα το φυσιολογικο τοκετο...

ποσο μαλλον τωρα που ηταν και πιο μεγαλη...

αλλα τωρα εχει ραγαδες και νομιζω οτι επηρεαζει την τομη...

νομιζω οτι ενα ελαφρυ λαστεξακι θα κρατουσε λιγο το ολο θεμα!

 

αααααααα εγω ειμαι με 10 ημερων τριχες....χαχχαχα πριν τη γεννα!

οσο για το στηθος...

το δικο δεν προλαβε να παρει την ανιουσα...

σταματησα να θηλαζω την κορη μου 6,5 μηνων εγγυος....απλα τωρα που και που το βλεπω να ειναι και σαν της παμελα....

το μαλλι και το νυχι ενος μηνα...και 1 ακομα μεχρι να σαραντησω...

αυτο που δεν εχω κανει και πρεπει ειναι αποφρυδοση...σαν το καραμαλλη ειμαι...(το γερο)...αλλα οταν το ακνω ....εχω να φτιαξω το τελειο σχημα...

 

σας ειπε ο γιατρος να βαλετε καμια κρεμα επανω?

δεν μου ειπε τιποτα...

καλα ειναι και πολυ....κουλ...τυπου...οκ παιδι θα κανεις...

 

δεν με νοιαζει αν θα φαινεται η τομη...αλλωστε δεν θα γυρισω αισθησιακη ταινια...αν και ανετα θα μπορουσα μετα απο οσα περασα μεχρι α γεννσω...χαχχα

να μην υπαρχει προβλημα με νοιαζει...

Link to comment
Share on other sites

γεννησα στις 28/2, η τομη φαινεται αρκετα και εχω μικροτραβηγματακια και ενοχλησεις, υπομονη τι να κανουμε, να δουμε αν τελικα θα λειτουργησει η περιφημη πλαστικη που και καλα μου εκαναν η θα εχω για παντα ενα "χαμογελο" κατω απο τη κοιλια μου !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κοριτσια καλημερα , επειδη με εχει φαει το αγχος απο τοτε που ο γιατρος μου μιλησε για Φ.Τ και δεν 3ερω αν τελικα κανω καισαρικη θα θελα και καποιες πληροφοριες για την καισαρικη .

1. Την πρωτη μερα αμα πουμε οτι θελω να το παλεψω και να σηκωθω θα εχω την δυνατοτητα ??

2. Ποτε φαγατε ??

3. Κανατε αντιθρομβωτικη ενεση ?

4. Ποσες μερες δεν εκανε να σηκωνετε βαρη (τα μεγαλυτερα παιδια σας λ.χ)

5. οτι περισσοτερο μπορειτε να μου πειτε θα ηταν καλοο

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα , επειδη με εχει φαει το αγχος απο τοτε που ο γιατρος μου μιλησε για Φ.Τ και δεν 3ερω αν τελικα κανω καισαρικη θα θελα και καποιες πληροφοριες για την καισαρικη .

1. Την πρωτη μερα αμα πουμε οτι θελω να το παλεψω και να σηκωθω θα εχω την δυνατοτητα ??

2. Ποτε φαγατε ??

3. Κανατε αντιθρομβωτικη ενεση ?

4. Ποσες μερες δεν εκανε να σηκωνετε βαρη (τα μεγαλυτερα παιδια σας λ.χ)

5. οτι περισσοτερο μπορειτε να μου πειτε θα ηταν καλοο

 

1.αναλογα την ωρα που θα γινει.εγω γεννησα 10 το βραδυ κ 10 το πρωι περπατησα

2. την δευτερη μερα νομιζω

3.κανουν η βαζουν τις ειδικες καλτσες,δεν ειανι τιποτα ανησυχητικο,αφου κανουν κ παυσιπονες

4.φανταζομαι οτι το βαρος το καταλαβαινεις κ απο μονη σου.ισως θα πρεπει στην αρχη αγκαλια αλλα καθιστη

5.ισως να εχεις θεμα με δυσκιλιοτητα.η τομη σε μενα μετα απο 3 χρονια ,κ νωριτερα βεβαια,δεν φαινεται καθολου μα καθολου,η κοιλια αλλαζει καπως σχημα γιατι τεντωνονται οι κοιλιακοι,κ οταν θα γελας ια σε ενοχλει στην αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα , επειδη με εχει φαει το αγχος απο τοτε που ο γιατρος μου μιλησε για Φ.Τ και δεν 3ερω αν τελικα κανω καισαρικη θα θελα και καποιες πληροφοριες για την καισαρικη .

1. Την πρωτη μερα αμα πουμε οτι θελω να το παλεψω και να σηκωθω θα εχω την δυνατοτητα ??

2. Ποτε φαγατε ??

3. Κανατε αντιθρομβωτικη ενεση ?

4. Ποσες μερες δεν εκανε να σηκωνετε βαρη (τα μεγαλυτερα παιδια σας λ.χ)

5. οτι περισσοτερο μπορειτε να μου πειτε θα ηταν καλοο

καλημερα,εγω γεννησα πριν 3 μηνες και μου εχει μεινει αυτη η ανατριχιλα που λενε τα κοριτσια

1) γεννησα 1 παρα το μεσημερι ,το βραδυ ομως ειχα σηκωθει κανονικα.

2)την επομενη μερα

3)απ΄οτι ξερω οχι

4)εγω σηκωσα αμεσως βαρη,την τριτη μερα που γυρησα στο σπιτι εκανα γενικη καθαριοτητα.

Δεν θυμαμαι καθολου να πονεσα,απλα το σωμα σε μαθαινει να προσεχεις την πληγη,αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...