Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΜΚΑ και για τα παιδιά


Recommended Posts

Πέρασα σήμερα από το ταμείο μου και έμαθα ότι πρέπει να βγάλουμε ΑΜΚΑ και για τα παιδιά, όσοι τα έχουμε έμμεσα ασφαλισμένα στον ασφαλιστικό μας φορέα.

Κάθε παιδί θα έχει το δικό του αριθμό. Χρειάζεται ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και ταυτότητα του γονέα. Η αίτηση μπορεί να γίνει και μέσω ΚΕΠ. Η σελίδα τους είναι www.amka.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απαραίτητα δικαιολογητικά

 

Για Έλληνες Υπηκόους

 

Tο Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Δελτίο Ελληνικής Στρατιωτικής Ταυτότητας.

Για ανήλικα άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος της ηλικίας τους και δεν έχουν αστυνομική ταυτότητα, απαιτείται η προσκόμιση πιστοποιητικού οικογενειακής κατάστασης από το γονέα ή το νόμιμο εκπρόσωπό του.

 

Για Ξένους Υπηκόους:

 

Το Δελτίο Ταυτότητας ομογενούς ή δελτίο ταυτότητας (αντίστοιχο της ελληνικής αστυνομικής) ή διαβατήριο

πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, επίσημα μεταφρασμένο στα ελληνικά, όταν δεν υπάρχει δελτίο ταυτότητας ή διαβατήριο ή τα έγγραφα αυτά δεν περιέχουν τα ζητούμενα για την απογραφή στοιχεία

Για ανήλικα άτομα που γεννήθηκαν στην Ελλάδα απαιτείται η ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Απαραίτητα Δικαιολογητικά απόκτησης ΑΜΚΑ μέσω εκπροσώπου:

Εκτός των παραπάνω αναφερομένων δικαιολογητικών, απαιτείται:

 

Ταυτότητα ή διαβατήριο ή πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης του εκπροσώπου και επιπλέον

Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/1986 ότι εκπροσωπεί τον δικαιούχο.

 

Διαδικασία μεταβολής ή επικαιροποίησης στοιχείων:

 

Είναι δυνατή η μεταβολή και η επικαιροποίηση των στοιχείων όσων έχουν ήδη ΑΜΚΑ (όπως όνομα, τηλέφωνο, δ/νση, ασφαλιστικός φορέας κ.λπ.), μέσω των ΚΕΠ ή των γραφείων ΑΜΚΑ, με πρωτοβουλία του ενδιαφερομένου.

 

http://www.amka.gr/aparaitita.html

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Άσχετο με τα παιδιά αλλά μιας και λέμε για ΑΜΚΑ θα το πώ και γώ εδώ .

Σαν καλός πολίτης και γώ ,πήγα για ΑΜΚΑ και πήρα χωρίς ταλαιπωρία.Με το: "Θα σας αποσταλεί και η κάρτα σας ταχυδρομικώς" έφυγα και περίμενα το φάκελο.

Μέχρι εδώ όλα κατ'ευχήν.Χθές λοιπόν με παίρνει η αδερφή μου τηλ και μου λέει ότι στην επιχείρηση που δουλέυει,στην πόλη που ζει πήγε φάκελος για μένα που περιείχε τον ΑΜΚΑ μου.

Κι αρχίζουμε με την αδερφή μου να σκεφτόμαστε πως έγινε αφου εγώ λείπω πολλά χρόνια απ την πολη αλλά και δε δουλεψα ποτέ στην επιχείρηση.

Τελικά ανακαλύψαμε ότι ο δικός της ΑΜΚΑ έχει καταχωρηθεί στο δικό μου όνομα και βέβαια εκείνη τώρα επίσημα δεν έχει ΑΜΚΑ.

Όταν εγώ πήγα εδώ τα δικαιολογητικά η διέυθηνση που δώθηκε ήταν αυτή στην οποία ζώ,ναι με την αδερφή μου είμασε δίδυμες αλλά : έχουμε διαφορετικό όνομα,διαφορετικό αρ.ταυτότητας κλπ.

Προφανώς κάποιο αστέρι θεώρησε ότι έπρεπε να διορθώσει το όνομα...:roll::roll::lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Στα ταμεία με το ΑΜΚΑ

 

Τελευταία ενημέρωση: Πέμπτη, 1 Οκτωβρίου 2009, 08:25

 

«Πρεμιέρα» και για το ΑΜΚΑ. Από σήμερα, όλοι οι ασφαλισμένοι θα χρησιμοποιούν τον Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) για τις συναλλαγές με τα ταμεία τους.

 

Οι πολίτες μπορούν να προμηθεύονται τον ΑΜΚΑ από τα ΚΕΠ όλης της χώρας, καθώς και από 125 ειδικά γραφεία που στεγάζονται στα ασφαλιστικά ταμεία.

 

Τον αριθμό έχουν ήδη στα χέρια τους 9.200.000 πολίτες, ενώ 110.000 πολίτες έχουν ζητήσει πληροφορίες από τον τηλεφωνικό αριθμό 11131.

 

Οι πολίτες θα μπορούν να ενημερώνονται από την τηλεφωνική γραμμή 11131 (χωρίς χρέωση), αλλά και από τη διαδικτυακή πύλη του ΑΜΚΑ.

 

-----------------------------

zougla.gr

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν από καιρό είχα πάει στο ΚΕΠ και τους ρώτησα για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να βγάλω ΑΜΚΑ για τα παιδιά μου (είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ).

Μου είπαν λοιπόν (όπως αναφέρετε και παραπάνω) ότι χρειάζεται το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και το βιβλιάριό μου. Ζήτησα κι εγώ (η αφελής!!!) να μου βγάλουν το εν λόγω πιστοποιητικό και η απάντηση ήταν η εξής:

- Πρέπει να πάτε στον Δήμο να το βγάλετε!!!! (ενώ γνωρίζω ότι το ΚΕΠ δίνει τέτοια πιστοποιητικά).

- Μα δουλεύω, δεν μπορώ να πάω στο Δήμο!

- Δευτέρες και Τετάρτες απογεύματα είναι ανοιχτά!!!!!

 

Κοινώς βαριόταν βρε παιδί μου ....

 

Φεύγω, και δεν δίνω συνέχεια, καθώς είχα και 2 παιδιά μαζί μου....

 

Χθες λοιπόν μπήκα στο site:

 

http://www.ermis.gov.gr

 

στο οποίο έκανα εγγραφή και έκανα on-line αίτηση του πιστοποιητικού (το οποίο σας διαβεβαιώ ότι έκανε πολύ καλό στην ψυχική μου υγεία διότι ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να πάω στο δήμο να βγάλω το πιστοποιητικό, θα πήγαινα πάλι στο ΚΕΠ και φυσικά θα είχαμε παρατράγουδα).

 

Τέλος, να σας ενημερώσω (γιατί το ίδιο μπορεί να σας έχει συμβεί και εσάς) ότι από το site του ΚΕΠ, έστειλα ερώτημα ηλεκτρονικά για το εάν μπορεί το ΚΕΠ να μου δώσει το πιστοποιητικό προκειμένου να βγάλω ΑΜΚΑ. Η απάντηση ήρθε μέσα σε 5 λεπτά και λέει ότι φυσικά λέει ότι το ΚΕΠ μπορεί!!!!!!!

Φυσικά το e-mail, το έχω τυπωμένο!!!!! (γιατί μετά βρήκα το άλλο site, οπότε υπολόγιζα να πάω στο ΚΕΠ και να γίνει......)

 

Ελπίζω να βοήθησα....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ομως οτι εκδοση του ΑΜΚΑ απο τα ΚΕΠ γινοταν μονο μεχρι τελος Σεπτεμβρη. Απο δω και στο εξης οποιος δεν το εχει παρει θα πρεπει να εξυπηρετειται απευθειας απ΄το ταμειο του.

Τουλαχιστον εμας αυτο μας ειπα.

Ειχα παει να ρωτησω τον Αυγουστο τι χρειαζεται.. (εγω ειχα, ο αντρας μου και το παιδι οχι)

Πηγα κανα δυο φορες το Σεπτεμβρη αλλα λογω γκαντεμιας επεσα πανω σε απεργιες.

Τεσπα επειδη τις τελευταιες δυο βδομαδες ειμαι στο κρεβατι εστειλα τη μανα μου την τελευταια μερα του Σεπτεμβρη (τοτε το θυμηθηκα) Τους εξηγησε την κατασταση (εγω κρενατομενη, ο αντρας στο εξωτερικο) και της εδωσαν και του παιδιου κ του αντρα μου, αν και δεν προβλεπεται αυτο (πρεπει να εισαι η ο ιδιος η καποιος με εξουσιοδοτηση) γιατι απ΄οτι της ειπαν ηταν η τελευταια μερα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν από καιρό είχα πάει στο ΚΕΠ και τους ρώτησα για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να βγάλω ΑΜΚΑ για τα παιδιά μου (είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ).

Μου είπαν λοιπόν (όπως αναφέρετε και παραπάνω) ότι χρειάζεται το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και το βιβλιάριό μου. Ζήτησα κι εγώ (η αφελής!!!) να μου βγάλουν το εν λόγω πιστοποιητικό και η απάντηση ήταν η εξής:

- Πρέπει να πάτε στον Δήμο να το βγάλετε!!!! (ενώ γνωρίζω ότι το ΚΕΠ δίνει τέτοια πιστοποιητικά).

- Μα δουλεύω, δεν μπορώ να πάω στο Δήμο!

- Δευτέρες και Τετάρτες απογεύματα είναι ανοιχτά!!!!!

 

Κοινώς βαριόταν βρε παιδί μου ....

 

Φεύγω, και δεν δίνω συνέχεια, καθώς είχα και 2 παιδιά μαζί μου....

 

Χθες λοιπόν μπήκα στο site:

 

http://www.ermis.gov.gr

 

στο οποίο έκανα εγγραφή και έκανα on-line αίτηση του πιστοποιητικού (το οποίο σας διαβεβαιώ ότι έκανε πολύ καλό στην ψυχική μου υγεία διότι ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να πάω στο δήμο να βγάλω το πιστοποιητικό, θα πήγαινα πάλι στο ΚΕΠ και φυσικά θα είχαμε παρατράγουδα).

 

Τέλος, να σας ενημερώσω (γιατί το ίδιο μπορεί να σας έχει συμβεί και εσάς) ότι από το site του ΚΕΠ, έστειλα ερώτημα ηλεκτρονικά για το εάν μπορεί το ΚΕΠ να μου δώσει το πιστοποιητικό προκειμένου να βγάλω ΑΜΚΑ. Η απάντηση ήρθε μέσα σε 5 λεπτά και λέει ότι φυσικά λέει ότι το ΚΕΠ μπορεί!!!!!!!

Φυσικά το e-mail, το έχω τυπωμένο!!!!! (γιατί μετά βρήκα το άλλο site, οπότε υπολόγιζα να πάω στο ΚΕΠ και να γίνει......)

 

Ελπίζω να βοήθησα....

 

 

Και βεβαια τα ΚΕΠ εβγαζαν ΑΜΚΑ.......εκει εβγαλα των παιδιων και το δικο μου σε 5 λεπτα!Μαλλον επεσες σε "φιλοτιμο" υπάλληλο....:twisted:

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ομως οτι εκδοση του ΑΜΚΑ απο τα ΚΕΠ γινοταν μονο μεχρι τελος Σεπτεμβρη. Απο δω και στο εξης οποιος δεν το εχει παρει θα πρεπει να εξυπηρετειται απευθειας απ΄το ταμειο του.

Τουλαχιστον εμας αυτο μας ειπα.

 

Dora, επειδή με άγχωσες..... έστειλα και πάλι ερώτηση μέσω της ιστοσελίδας των ΚΕΠ. (πάνω αριστερά εκεί που λέει "οι πολίτες ρωτούν") και η απάντηση ήταν άμεση:

 

"μπλα.. μπλα... μπορείτε να βγάλετε ακόμη ΑΜΚΑ στα ΚΕΠ. Η διαδικασία παρατείνετε επ' αόριστον"

 

Και φυσικά και αυτό το e-mail το τύπωσα.... γιατί δεν ξέρω τί με περιμένει όταν θα πάω στο εν λόγω ΚΕΠ.... (τελικά μου φαίνεται την σύγχιση δεν θα την αποφύγω...)

 

Μπουκίτσα, ΑΜΚΑ βγάζανε (δεν μπορούσαν να κάνουν και αλλιώς, όλη η Ελλάδα το ήξερε!!!), πιστοποιητικό οικ. κατάστασης δεν μου δίνανε, για να βγάλω ΑΜΚΑ....

 

Πάντως από δω και στο εξής, ό,τι πρόβλημα έχω με το ΚΕΠ, ξέρω πως θα το λύνω...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματι τα ΚΕΠ βγαζουν ολα αυτα τα χαρτια.

Μαλλον επεσες σε βαριεστημενο υπαλληλο.

Στα κεπ της περιοχης μας, γινοταν το ελα να δεις ολο αυτο το καιρο με το αμκα.

Κι ομως ολοι οι υπαλληλοι ηταν εξυπηρετικοτατοι!!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι nathael....

με το συγκεκριμένο ΚΕΠ υπάρχει θέμα!

Με το που μπαίνεις μέσα, σε κοιτάνε κάπως.... γιατί τους χαλάς την ηρεμία!!

Τί να πώ??

Αλλά όπως βλέπεις, δεν το αφήνω να περάσει έτσι!!!:twisted:

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ρε κορίτσια δεν βρίσκω το χαρτί με το αμκα του μωρού μου...θηλάζω δεν έχω θήλαστρο και δεν μπορώ να πάω στο κεπ.απότ το τηλ ή το ιντερνετ μπορώ να το βρω?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ. Αν το παιδί εχει αμκα κανονικά πρεπει να το βρεις http://www.amka.gr/

 

Ενημερωτικά, εκανα εναν έλεγχο για τον ΑμΚα του μικρού και μου τον εβγαλε, ομως στο ονομα έβαλα ΑΡΡΕΝ, γιατί όταν τον βγαλαμε ήταν ακόμα αβάπτιστος, οποτε ίσως πρεπει να κανεις την αναζήτηση έτσι και εσύ, να βαλεις δηλαδή το φύλο του μωρού, και θα στο βγάλει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή το συστημά τους είναι λιγο περίεργο, ξαναπροσπάθησε. Μου έχει τυχει να μη μου γβάζει και το δικό μου. Βαλε τα σοιχεια με ελληνικά κεφαλαία, τα ονοματά σας όπως είναι δηλωμένα στην ταυτότητα και δες πάλι. Εμένα το έβγαλε.

Διαφορετικά ίσως θα πρεπει να απευθυνθείς σε ένα τηλέφωνο που έχει, το

11131, μηπως σε βοηθήσουν τηλεφωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...