Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παροχη υποαλλεργικου γαλατος απο το Ικα


dimidana

Recommended Posts

καλημέρα . εμείς πίνουμε το FRISOLAC COMFORT που είναι για γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμηση.Η παιδίατρος του ΙΚΑ μας ζήτησε μια βεβαίωση από το ΙΑΣΩ ( εκεί το διαγνώσανε όταν γεννήθηκε ο μικρός ) οτι ο μπέμπης έχει αυτή την πάθηση ( το έγραφε και στο βιβλιάριό του αλλά δεν κάλυπτε την παιδίατρο ) και όταν της την πήγαμε μας έγραψε την γνωμάτευση για να παίρνουμε τα χρήματα πίσω.

Την Δευτέρα πήγα στο ΙΚΑ Μενιδίου και ρώτησα τον προϊστάμενο τι ακριβώς χρειάζεται , γιατί είχα ακούσει και εγώ για τα barcode. Ο προϊστάμενος λοιπόν μου είπε οτι χρειάζονται ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ BARCODE και όταν του έδειξα το κουτί ( το οποίο όχι μόνο δεν έχει αυτοκόλλητο barcode αλλά δεν έχει ούτε χαρτί και το barcode που έχει είναι τυπωμένο πάνω στο κουτί )μου είπε οτι από 01/06 είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να έχει αυτοκόλλητα barcode και οτι για ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΟΡΑ ΙΣΩΣ να δεχτεί να μου χορηγήσει τα φάρμακα αν ο φαρμακοποιός γράψει οτι το barcode είναι πάνω στο κουτί λόγω προηγούμενης παρτίδας.

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο και την εταιρεία που βγάζει το συγκεκριμένο γάλα ( ΝΟΥΝΟΥ ) να τους ρωτήσω αν έχουν ξεκινήσει την παραγωγή με αυτοκόλλητα barcode και αν για αυτή τη φορά μπορούν να μου στείλουν 10 barcode αυτοκόλλητα . Η κοπέλα λοιπόν - ευγενέστατη και εξυπηρετικότατη - μου είπε οτι δεν γνωρίζει κάτι τέτοιο , να το κοιτάξει και να με πάρει τηλέφωνο. Όντως, μετά από δυο ωρίτσες περίπου με πήρε τηλέφωνο και μου είπε οτι όντως υπάρχει αυτή η νομοθεσία αλλά ισχύει ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ!!!! Επειδή της ανέφερα οτι η συνταγή γράφει 10 κουτιά μηνιαίως και πως αν δεν έχω τα barcodes ίσως να αναγκαστώ να αλλάξω γάλα , φαντάζομαι οτι αν τελικά ίσχυε αυτό που μου είπαν στο ΙΚΑ η εταιρεία θα είχε προβεί στην τροποποίηση αυτή προκειμένου να μην χάνει πωλήσεις.

Για να είμαι λοιπόν καλυμένη , πήρα ένα λαμαρινοψάλιδο και έκοψα ένα barcode από ένα κουτί. Σε λίγο θα πάω στο ΙΚΑ, θα βρω τον διευθυντή και θα του δείξω και το κουτί και το κομμένο barcode και αν αρνηθεί να μου χορηγήσει το ποσό..... μέχρι πότε είπαμε οτι κάνει εκπομπή ο κύριος Παπαδάκης ?;)

Ξέρω και άλλη περίπτωση που αρνούνται να χορηγήσουν το ποσό με αυτή την χαζή πρόφαση ( δεν υπάρχει αυτοκόλλητο barcode ) και είμαι αποφασισμένη να βγω στα κανάλια προκειμένου να σταματήσει αυτή η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ στην οποία μας υποβάλλουν.

Όταν θα έχω νεότερα , θα σας ειδοποιήσω.

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν δεν έχουν τα γαλατα barcodes απλά στο τιμολόγιο το φαρμακείο πρέπει να γράψει ότι το σκεύασμα δεν έχει να βάλει σφραγίδα κ υπογραφή κ έτσι θα το δεχτεί το ΙΚΑ. καλό κουράγιο

 

Ισχύει αυτό ακριβώς που είπε η κοπέλα παραπάνω, μου το είπαν και σε μένα στο ΙΚΑ μου. Μάλιστα για 1η φορά επειδή δεν το ήξερα, πήρα την έγκριση με απλή απόδειξη, χωρίς να γράφει κάτι ο φαρμακοποιός. Προφανώς πρόκειται για μ@$#@ που δεν θέλει να σε εξυπηρετήσει. Πάρτον με το καλό για αρχή κι αν δεις ότι δεν κάνεις την δουλειά σου βάλε τις φωνές. Καλός και κακός μπάτσος 2 σε 1.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τη fairy's για τα barcode μου είχαν πει και εμένα το ίδιο στο ΙΚΑ, εάν δεν μπορούν να βγούν από τη συσκευασία υπογράφει ο φαρμακοποιός στη απόδειξη. Μάλλον δεν το ξέρει καλά ο τύπος στο ΙΚΑ και θα πρέπει να επιμείνεις. Αλλιώς φόρτωσε όλα τα γάλατα και πήγαινέ τα να τα δεί :P. Επίσης , να ξέρετε ότι ο γιατρός του ΙΚΑ μπορεί να σας δίνει δίμηνη συνταγή αρκεί να γράφει επάνω ποιους μήνες αφορά. Και έτσι για το εξάμηνο πας 3 φορές και όχι έξι.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , να ξέρετε ότι ο γιατρός του ΙΚΑ μπορεί να σας δίνει δίμηνη συνταγή αρκεί να γράφει επάνω ποιους μήνες αφορά. Και έτσι για το εξάμηνο πας 3 φορές και όχι έξι.

Δεν το ήξερα! Πολύ χρήσιμη πληροφορία! Ευχαριστούμε! :P

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

για να είμαι σίγουρη,

ποιά δικαιολογητικά πάω στο ίκα μετά την παραλαβή του τιμολογίου(που λέει όσα μου είπατε και έχει υπογραφή σφραγίδα φαρμακοποιού)

πάω το τιμολόγιο

φωτοτυπία της βεβαίωσης του παίδων

φωτοτυπία της έγκρισης ελεγκτή(αυτό είναι το χαρτί που λέει παραπεμπτικό και το σύρραψαν μαζί με τη βεβαίωση?)

και τα βιβλιάρια του ικα?

είμαι καινούρια στο ικα και δν καταλαβαίνω τίποτα από αυτή τη γραφειοκρατία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πήγα στο ΙΚΑ όπως σας είπα και βρήκα τον διευθυντή , ο οποίος δεν ήξερε - και καλά - το θέμα και έπρεπε να μιλήσω με τον προϊστάμενο ( με τον οποίο είχα ήδη μιλήσει και αρνήθηκε εμμέσως πλην σαφώς να τα δεχτεί χωρίς barcode ) ο οποίος έλειπε....

όταν έδειξα στον διευθυντή το κομμένο barcode τα έχασε γιατί προφανώς δεν περίμενε οτι θα υπήρχε άτομο που θα έκοβε το κουτί. βέβαια εννοείται πως δεν το δέχτηκε. συγκεκριμένα μου είπε να αγοράσω τα γάλατα και αν δεν το δεχτούνε , ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΦΕΣΗ.

όταν του ανέφερα την συζήτηση που είχα με την εταιρεία που βγάζει το γάλα , μου είπε πως η εταιρεία μπορεί να λέει ότι θέλει. ζήτησα τότε να δω την νομοθεσία για να δω αν γραφει και για γάλατα , μου είπε να την ζητήσω από τα κεντρικά του ΙΚΑ ( λες και είμαι ΕΓΩ υποχρεωμένη να το ψάξω αυτό το χαρτί ).

ξέρω πως στο ΙΚΑ της περιοχής μου γίνονται διάφορα και δεν είναι ούτε εξυπηρετικοί , ούτε συνεργασιμοι , ούτε καν γνώστες της δουλειάς τους.

θα προσπαθήσω να βρω το χαρτί λοιπόν και αν όντως δεν γράφει για γάλατα, θα του το τρίψω στην μούρη.

επειδή όμως το βλέπω χλωμό ( σιγά μην το βρω το κ&*$χαρτο )... μάλλον θα τα πληρώνω από την τσέπη μου όπως έκανα τόσο καιρό :evil:

 

υ.γ. όταν του ανέφερα οτι όλα τα υπόλοιπα υποκαταστήματα του ΙΚΑ δέχονται απλή απόδειξη χωρίς barcode η απάντησή του ήταν " δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι , εγώ θέλω να είμαι ΝΟΜΙΜΟΣ" . Λες και του ζήτησα να κάνει καμια παρανομία....

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω γιατί φέρονται έτσι

εμάς μας έστελνε από τον άννα στον καϊάφα, 4 πήγαινε έλα στο παίδων για να μαζέψουμε ένα κάρο διαφορετικές σφραγίδες που ούτε οι ίδιοι οι διοικητικοί του παίδων δεν τις ήξεραν για να μας πει στο τέλος η υποδιευθύντρια(έφυγε η μαντάμ διευθύντρια μέσα στις τόσες ώρες που τρεχαμε για τα παράλογά της) ότι δεν χρειάζονταν όλες αυτές οι υπογραφές και σφραγίδες και θα μας το έδινε όπως μας είχαν δώσει αρχικά το χαρτί από το νοσοκομείο με 2 σφραγίδες απλά.

εγώ στη δουλειά μου μόνο που δε προσκυνούσα τους πελάτες, αυτοί γιατί δεν κάνουν απλά τη δουλειά τους, και να έχουν απλά τους κανόνες ευγένειας και ανθρωπιάς-δεν καταλαβαίνω...

shadyfairy σε παραδέχομαι πάντως

Link to comment
Share on other sites

dinaki88 επειδή τα έχω πάρει άσχημα μαζί τους , μάλλον δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι ( λες και θα μου τα δώσουν από την τσέπη τους ... :shock: )

μπήκα ήδη στο ika.gr και έστειλα μήνυμα ζητώντας να με ενημερώσουν για το τι πραγματικά ισχύει.

αν δεν μου απαντήσουν , αρχικά θα πάω στην κεντρική διεύθυνση του ΙΚΑ και έπειτα βλέπουμε...

 

( α.. και ο Παπαδάκης μου είπαν οτι θα βγαίνει στον "αέρα" μεχρι 10 Ιουλίου , οπότε προλαβαίνω να τους κάνω λίγο βούκινο ;) )

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

για να είμαι σίγουρη,

ποιά δικαιολογητικά πάω στο ίκα μετά την παραλαβή του τιμολογίου(που λέει όσα μου είπατε και έχει υπογραφή σφραγίδα φαρμακοποιού)

πάω το τιμολόγιο

φωτοτυπία της βεβαίωσης του παίδων

φωτοτυπία της έγκρισης ελεγκτή(αυτό είναι το χαρτί που λέει παραπεμπτικό και το σύρραψαν μαζί με τη βεβαίωση?)

και τα βιβλιάρια του ικα?

είμαι καινούρια στο ικα και δν καταλαβαίνω τίποτα από αυτή τη γραφειοκρατία

φωτοτυπία της βεβαίωσης του παίδων την 1η φορά θα δώσεις το πρωτότυπο και τις επόμενες φορές την φωτοτυπία.

Το χαρτί του παιδίατρου στο Ικα μαζί με την έγκριση του ελεγκτή (είναι το ίδιο χαρτί από ότι θυμάμαι) πρωτότυπη την δίνεις.

Όλα τα άλλα τα έγραψες σωστά! Θα τα μάθεις κι εσύ, πού θα πάει! Όλες άσχετες ξεκινήσαμε και τώρα τα ξέρουμε καλύτερα από αυτούς τους άσχετους!

 

επειδή όμως το βλέπω χλωμό ( σιγά μην το βρω το κ&*$χαρτο )... μάλλον θα τα πληρώνω από την τσέπη μου όπως έκανα τόσο καιρό :evil:

 

υ.γ. όταν του ανέφερα οτι όλα τα υπόλοιπα υποκαταστήματα του ΙΚΑ δέχονται απλή απόδειξη χωρίς barcode η απάντησή του ήταν " δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι , εγώ θέλω να είμαι ΝΟΜΙΜΟΣ" . Λες και του ζήτησα να κάνει καμια παρανομία....

 

Έχεις μπλέξει με χοντρό μα$$&%#! Γιατί δεν δοκιμάζεις να τσακωθείς και να τον απειλήσεις για έγγραφη καταγγελία?

Σιγά μην τα πληρώνεις από την τσέπη σου! Γιατί δεν πας σε άλλο υποκατάστημα πχ Καματερό (κοντά σου δεν είναι σχετικά?) και να κάνεις την δουλειά σου εκεί? Πες ότι άλλαξες προσωρινά διεύθυνση. Τι να πω...

Πραγματικά καλό κουράγιο κοπέλα μου!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις μπλέξει με χοντρό μα$$&%#! Γιατί δεν δοκιμάζεις να τσακωθείς και να τον απειλήσεις για έγγραφη καταγγελία?

 

Καλημέρα !!

Μου έστειλαν μήνυμα από το ΙΚΑ οτι παρέπεμψαν το μήνυμα-αίτημά μου στην ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ. Θα περιμένω απάντηση από εκείνους και ανάλογα με το τι θα μου πουνε ' date=' θα πράξω αντίστοιχα.

 

Σιγά μην τα πληρώνεις από την τσέπη σου! Γιατί δεν πας σε άλλο υποκατάστημα πχ Καματερό (κοντά σου δεν είναι σχετικά?) και να κάνεις την δουλειά σου εκεί? Πες ότι άλλαξες προσωρινά διεύθυνση. Τι να πω...

Το σκέφτηκα αλλά επειδή είναι παροχές , δεν θα με εξυπηρετήσουν . Θα πρέπει πρώτα να αλλάξω ΙΚΑ στο βιβλιάριο και δεν είμαι και σίγουρη αν π.χ. στο αλλο ΙΚΑ θα μου τα χορηγούνε τα φάρμακα.

 

Πραγματικά καλό κουράγιο κοπέλα μου!!

Σε ευχαριστώ. Είμαι τόσο τσαντισμένη που πραγματικά έχω τα κουράγια να το φτάσω στα άκρα. Εκείνος θα έχει το κουράγιο να δικαιολογήσει μετά τα αδικαιολόγητα ?? ( και μπροστά σε κάμερα....;) )

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

πήγα στο ΙΚΑ όπως σας είπα και βρήκα τον διευθυντή , ο οποίος δεν ήξερε - και καλά - το θέμα και έπρεπε να μιλήσω με τον προϊστάμενο ( με τον οποίο είχα ήδη μιλήσει και αρνήθηκε εμμέσως πλην σαφώς να τα δεχτεί χωρίς barcode ) ο οποίος έλειπε....

όταν έδειξα στον διευθυντή το κομμένο barcode τα έχασε γιατί προφανώς δεν περίμενε οτι θα υπήρχε άτομο που θα έκοβε το κουτί. βέβαια εννοείται πως δεν το δέχτηκε. συγκεκριμένα μου είπε να αγοράσω τα γάλατα και αν δεν το δεχτούνε , ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΦΕΣΗ.

όταν του ανέφερα την συζήτηση που είχα με την εταιρεία που βγάζει το γάλα , μου είπε πως η εταιρεία μπορεί να λέει ότι θέλει. ζήτησα τότε να δω την νομοθεσία για να δω αν γραφει και για γάλατα , μου είπε να την ζητήσω από τα κεντρικά του ΙΚΑ ( λες και είμαι ΕΓΩ υποχρεωμένη να το ψάξω αυτό το χαρτί ).

ξέρω πως στο ΙΚΑ της περιοχής μου γίνονται διάφορα και δεν είναι ούτε εξυπηρετικοί , ούτε συνεργασιμοι , ούτε καν γνώστες της δουλειάς τους.

θα προσπαθήσω να βρω το χαρτί λοιπόν και αν όντως δεν γράφει για γάλατα, θα του το τρίψω στην μούρη.

επειδή όμως το βλέπω χλωμό ( σιγά μην το βρω το κ&*$χαρτο )... μάλλον θα τα πληρώνω από την τσέπη μου όπως έκανα τόσο καιρό :evil:

 

υ.γ. όταν του ανέφερα οτι όλα τα υπόλοιπα υποκαταστήματα του ΙΚΑ δέχονται απλή απόδειξη χωρίς barcode η απάντησή του ήταν " δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι , εγώ θέλω να είμαι ΝΟΜΙΜΟΣ" . Λες και του ζήτησα να κάνει καμια παρανομία....

 

Το χαρτί που ψάχνεις που αναφέρεται στα barcode πρέπει να είναι το υπ΄αριθμ. Γ55/707/3-7-09. Το βρήκα να αναγράφεται στην εγκύκλιο του Φεβρ. 2010 για τις αλλαγές στις παροχές ειδικής τροφής (την έχω για όποιον τη χρειάζεται) . Το ίδιο το χαρτί δεν το έχω αλλά αν το ζητήσεις έτσι από το ΙΚΑ; Επιπλέον θα πρέπει ο "κύριος" στο ΙΚα που δεν δέχεται τα barcode ο ίδιος να σου το δώσει για να στηρίξει αυτά που λέει αλλιώς μπορεί να λέει ότι θέλει. Θα πρέπει ίσως να πάς σε κάποιον ανώτερό του ή να τον καταγγείλεις στα κεντρικά. Μην τρέχεις σε άλλο ΙΚΑ επέμενε στο ίδιο γιατί είναι υποχρεωμένοι να στα δώσουν (ίσως εάν πας την επόμενη φορά με μια κάμερα;;;;!!!)

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

despetros,

σε ευχαριστώ πολύ !!!!!

θα κοιτάξω να δω αν είναι αυτό το χαρτί .ζήτησα τη νομοθεσία από τον ίδιο τον διευθυντή ( που του ανέφερα την περίπτωση και με παρέπεμψε στον προϊστάμενο ο οποίος δεν δέχεται να τα χορηγήσει ) και ο διευθυντής μου είπε να το ζητήσω από τα κεντρικά του ΙΚΑ ( γιατί άραγε ? :rolleyes: )

 

εννοείται πως αν δεν τα καταφέρω μόνη μου , η επόμενη κίνηση είναι τα κανάλια ( και δεν θα είναι διολου ευχάριστο για αυτους γιατί ήδη τους έχουν βγάλει στα κανάλια άλλες 2-3 φορές )

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το χαρτί που ψάχνεις που αναφέρεται στα barcode πρέπει να είναι το υπ΄αριθμ. Γ55/707/3-7-09. Το βρήκα να αναγράφεται στην εγκύκλιο του Φεβρ. 2010 για τις αλλαγές στις παροχές ειδικής τροφής (την έχω για όποιον τη χρειάζεται) . Το ίδιο το χαρτί δεν το έχω αλλά αν το ζητήσεις έτσι από το ΙΚΑ; Επιπλέον θα πρέπει ο "κύριος" στο ΙΚα που δεν δέχεται τα barcode ο ίδιος να σου το δώσει για να στηρίξει αυτά που λέει αλλιώς μπορεί να λέει ότι θέλει. Θα πρέπει ίσως να πάς σε κάποιον ανώτερό του ή να τον καταγγείλεις στα κεντρικά. Μην τρέχεις σε άλλο ΙΚΑ επέμενε στο ίδιο γιατί είναι υποχρεωμένοι να στα δώσουν (ίσως εάν πας την επόμενη φορά με μια κάμερα;;;;!!!)

 

ουπς... μπέρδεμα..

τα barcode τα δέχεται. μόνο που τα γάλατα δεν έχουν πάνω αυτοκόλλητα barcode. άρα τι barcode να του πάω για να μου χορηγήσει το ποσό ?

βρήκα ένα χαρτί αλλά τελικά δεν θα βρω το δίκιο μου γιατί αν το γάλα θεωρείται σκεύασμα ειδικής διατροφής τότε η εγκύκλιος το λέει ξεκάθαρα :

Επισημαίνεται ότι σε περίπτωση μη συμμόρφωσης με την παρούσα οδηγία, δε θα αποδίδεται από 1-4-2010 από τις Υπηρεσίες του Ιδρύματος η δαπάνη των υλικών και των σκευασμάτων που δε φέρουν αποκολλώμενη ταινία γνησιότητας με τα στοιχεία που έχουν αναφερθεί λεπτομερώς με προηγούμενα έγγραφά μας.

Άρα προφανώς ο προϊστάμενος έχει δίκιο ( :confused: ) και ενω δεν θα μου δίνουν το ποσό , δεν θα μπορώ να κάνω και κάτι περισσότερο :evil:

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πλέον θεωρείται ειδική περίπτωση το συγκεκριμένο γάλα και θα πρέπει να συμπεριληφθεί και αυτή στην εγκύκλιο. Δηλ. το πρόβλημα είναι η "αποκολλώμενη ταινία" έτσι; Εκεί κολλάει η γραφειοκρατία, αν είναι δυνατόν!!! Υπάρχει περίπτωση να αλλάξετε γάλα; Η να επικοινωνήσεις πάλι με την εταιρία να σου στείλουν ένα χαρτί ότι οι συσκευασίες τους είναι όπως είναι και να το δώσεις αυτό στο ΙΚΑ; Μην τα παρατήσεις πάντως, είναι θέμα συσκεκριμένου διευθυντή και κατά πόσο μπορεί να διεκπεραιώσει σωστά κάτι, στηριζόμενος πάντα στους νόμους. Μου έχει τύχει περίπτωση που κατάλαβα ότι το θέμα ήταν στη χαζομάρα του διευθυητή που δεν μπορούσε να καταλάβει κάτι σε κάποια εγκύκλιο. Καλή επιτυχία

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η να επικοινωνήσεις πάλι με την εταιρία να σου στείλουν ένα χαρτί ότι οι συσκευασίες τους είναι όπως είναι και να το δώσεις αυτό στο ΙΚΑ;

Τους πήγα και ένα ατόφιο κουτί και ένα κομμένο barcode με λαμαρινοψάλιδο. Φυσικά ... δεν το δέχτηκαν.

 

 

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξετε γάλα;

Ακόμα και γάλα να αλλάζαμε ( δύσκολο βέβαια γιατί ο μικρός το έχει "βολευτεί" ) , ΚΑΝΕΝΑ ΓΑΛΑ δεν έχει αυτοκόλλητο barcode.

Και αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση :?

Δεν είναι οτι μόνο η συγκεκριμένη εταιρεία δεν έχει αυτοκόλλητα barcode . Καμια εταιρεία και κανένα γάλα δεν έχει αυτοκόλλητο barcode.

Και από τη μια μου λέει ο διευθυντής οτι τα γάλατα τα γράφει το ΙΚΑ και από την άλλη δεν μου χορηγούν το ποσό αφού ΚΑΝΕΝΑ ΓΑΛΑ δεν έχει αυτοκόλλητα barcode.:!:

 

Ελλά το μεγαλείο σου με το θέατρο του παραλόγου που ζούμε καθημερινά:twisted:

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω πάλι κάτι?

βγάζω και την έγκριση(που απ'ότι κατάλαβα λέτε το χαρτί που λέει παραπεμπτικό πάνω ή κάτι τέτοιο)φωτοτυπίες?

και θα μου πάρουν την πρωτότυπη βεβαίωση του παίδων και την πρωτότυπη έγκριση?

μετά δε θα ρωτάνε πού είναι τα πρωτότυπα?ικανούς τους έχω:(

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω πάλι κάτι?

βγάζω και την έγκριση(που απ'ότι κατάλαβα λέτε το χαρτί που λέει παραπεμπτικό πάνω ή κάτι τέτοιο)φωτοτυπίες?

και θα μου πάρουν την πρωτότυπη βεβαίωση του παίδων και την πρωτότυπη έγκριση?

μετά δε θα ρωτάνε πού είναι τα πρωτότυπα?ικανούς τους έχω:(

 

Dinaki όταν λέω έγκριση εννοώ το παραπεμπτικό που θα σου δώσει ο παιδίατρος του Ικα στο ραντεβού σας. Αυτό το χαρτί θα πρέπει να πάρει και μία 'εγκριση (σφραγίδα) από τους ελεγκτές του Ικα - αυτό θα το κάνεις την ίδα μέρα. Μετά την παιδίατρο, πας στο γραφείο των ελεγκτών. Μετά με αυτό το χαρτί του ΙΚΑ, με την απόδειξη από το φαρμακείο και την βεβαίωση του Παίδων θα τα δώσεις στις Παροχές του Ικα. Όλα πρωτότυπα (μόνο για το χαρτί του Παίδων θα βγάλεις φωτοτυπίες να τους δίνεις κάθε φορά. Την 1η φορά θα σου πάρουν το πρωτότυπο). Τα υπόλοιπα χαρτιά ούτως ή άλλως θα πρεπει να τα βγαζεις κάθε φορά, γιατί θα χρειάζεσαι ραντεβού στο ΙΚΑ για να παίρνεις το χαρτί και αντίστοιχα την απόδειξη από το φαρμακείο.

Δεν ξέρω αν τα εξηγώ κατανοητά.

Εσύ το κατάλαβες τώρα?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιο γάλα πίνετε αλλά το Αλμιρον Πεπτι 2 έχει χαρτί γύρω γύρω που μπορείς να το κόψεις (το barcode). Είναι και νόστιμο γάλα σχετικά. Εγώ δεν είδα πολλά γάλατα να μην έχουν κάνενα barcode που μπορεί να κοπεί. Ποιο έχεις;

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιο γάλα πίνετε αλλά το Αλμιρον Πεπτι 2 έχει χαρτί γύρω γύρω που μπορείς να το κόψεις (το barcode). Είναι και νόστιμο γάλα σχετικά. Εγώ δεν είδα πολλά γάλατα να μην έχουν κάνενα barcode που μπορεί να κοπεί. Ποιο έχεις;

 

Στο ΙΚΑ της περιοχής μου ζητάνε ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ BARCODE σαν αυτά που έχουν πάνω τα φάρμακα. Εμείς πίνουμε το FRISOLAC COMFORT που δεν έχει χαρτί αλλά και το χαρτί δεν τους καλύπτει ( τους πήγα το χαρτί από το almiron ar που έπινε στην αρχή ). Η εγκύκλιος το λέει καθαρά .... ΑΠΟΚΟΛΛΩΜΕΝΗ ΤΑΙΝΙΑ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι μπούρδες. Εγώ μια χαρά κόβω το χαρτί της συσκευασίας που δεν είναι αυτοκόλλητο, το κολλάω με σελοτειπ επάνω σε ένα χαρτί και υπογράφει και σφραγίζει ο φαρμακοποιός (για την ακρίβεια όλη τη χαρτοκοπτική την κάνει ο φαρμακοποιός). Επίσης, στην κρέμα Sinlac που έπαιρνα το barcode ήταν στην εξωτερική χαρτονένια συσκευασία και το έκοβα. Δηλ. ήταν ένα κομμάτι χαρτόνι σκέτο. Τι να σου πω, έμπλεξες. Πάρε άν θέλεις το συνήγορο του πολίτη, εφόσον τουλάχιστον ένας (εγώ) το κάνει διαφορετικά δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόλλημα από το νόμο. Αυτό γίνεται στο κεντρικό ΙΚΑ της Θεσσαλονίκης και όχι σε κάποιο συνοικιακό που μπορεί να λέν ότι θέλουν

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...