Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άρνηση στο γάλα 1ης βρεφικής ηλικίας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

είμαι νέα στο forum καθώς επίσης και νέα μητέρα με ένα μπέμπη 4 μηνών. Θα ήθελα να μου πείτε αν καμία σας έχει ανάλογη εμπειρία με αυτό που μου κάνει ο μπέμπης είκοσι μέρες τώρα και με έχει στεναχωρήσει και προβληματίσει πολύ. Το αγγελούδι μου, λοιπόν, γεννήθηκε σχεδόν 4850 κιλά και δυστυχώς λόγω λίγου δικού μου γάλακτος δεν κατάφερα να τον θηλάσω αποκλειστικά κι έτσι του έδινα και συμπλήρωμα. Ενώ στην αρχή έτρωγε κανονικά χωρίς καμιά προσπάθεια από δική μας μεριά, σιγά-σιγά με την πάροδο των μηνών άρχισε να τρώει όλο και πιο δύσκολα, τόσο το δικό μου γάλα όταν του το έδινα με το μπιμπερό μία φορά την ημέρα όσο και το ξένο. Εχουμε κάνει τα πάντα με τον άντρα μου για να φάει , τι καραγκιοζιλίκια, τι στα χέρια τον είχαμε και όρθιοι με το μπιμπερό τον πηγαινοφέρναμε μέσα στο σπίτι, στο διάδρομο της πολυκατοικίας που ζούμε, τέλος πάντων μέχρι πριν είκοσι μέρες κουτσά στραβά έπινε το γάλα του. Εδώ και είκοσι μέρες, όμως, αρνείται πεισματικά να φάει όταν είναι ξύπνιος τεντώνοντας το σώμα του και δίνοντας μπουνιές στο μπιμπερό ή τρώει 50 ml αν πεινάει πολύ και μετά αρχίζει το πρόγραμμα με τα κλάματα και τις μπουνιές. Σαν να του δίνουμε δηλητήριο! Αλλάξαμε τρία γάλατα τίποτα, η γιατρός τον βρήκε μια χαρά, γραμμάρια δεν έχασε αλλά πήρε μόνο 200 στις είκοσι μέρες. Τον ταΐζουμε αναγκαστικά μόνο κοιμισμένο κι έτσι πάνω από 120 ml τη φορά οκτώ κιλά παιδί δεν πίνει. Και μη φανταστείτε ότι τρώει πολλές φορές, άντε πέντε φορές το εικοσιτετράωρο και βάζω ξυπνητήρι να τον ταΐσω την νύχτα σαν να είναι νεογέννητο! Σας συνέβη ποτέ κάτι ανάλογο, γιατί ανησυχώ πολύ!

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Debra, καλώς ήρθες και Χρόνια Πολλά....

Να χαίρεσαι τον μπεμπούλη σου. Λοιπόν, και εμένα η μικρή μου τον 5ο μήνα περίπου δεν ηθελε το γάλα με τίποτε.... Εκεί που έτρωγε μια χαρά άρχισε να τρώει στο σύνολο σχεδόν όσο έτρωγε όταν ήταν νεογέννητη. Δεν ξέρω δυστυχώς να σου απαντήσω γιατί το έκανε αυτό γιατί ποτέ δεν το κατάλαβα.... Εμείς απλά υποθέσαμε ότι ίσως να βαρέθηκε το γάλα και να ήθελε να προχωρήσει σε άλλες τροφές. Η αλήθεια είναι ότι εκείνο τον καιρό που -ίσως λάθος μου- την είχα αγκαλιά πολλές φορές και έτρωγα ήταν έτοιμη να πηδήξει στο πιάτο μου να φάει....

Αφου ο γιατρός σας τη βρίσκει μια χαρά μην ανησυχείς.... Μάλλον περνάει κάποια φάση. :D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

debra να σου ζήσει :!::!:

Του δίνεις μόνο ξένο γάλα ή τον θηλάζεις παράλληλα;

Μου κανε κάτι αντίστοιχο η μικρή μου όταν έγινε 2 μιση μηνών.Αρνιόταν πεισματικά το μπιμπερό - και το αρνιεται ως και σήμερα-κι ήθελε μόνο στήθος..δεν ξέρω αν είναι παρόμοια περίπτωση με τη δική σου γι αυτό ρωτάω αν τον θηλάζεις εκτος του συμπληρώματος..

Πάντως αν η παιδίατρος που είναι η και η αρμόδια να κρίνει γνωρίζοντας το παιδί σου δεν ανησυχεί δεν νομίζω να συντρέχει λόγος ανησυχίας.. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια και Χρόνια Πολλά,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Λητώ μου μακάρι να ήταν κάτι τέτοιο δηλαδή να ήθελε στήθος κι όχι μπιμπερό. Δυστυχώς και το στήθος δεν το θέλει και βγάζω με θήλαστρο το γάλα. Η περίπτωση μάλλον μοιάζει περισσότερο με την περίπτωση της Λίας. Αλλά Λία δε μου γράφεις τι έγινε συνεχίζατε να του δίνετε μόνο γάλα ή περάσατε απευθείας στις στερεές τροφές; Τουλάχιστον τις στερεές τροφές τις έτρωγε κι άρχισε να πίνει και περισσότερο γάλα;

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες σας!!

Debra, μήπως ο μπέμπης σου έχει κάποια δυσανεξία στο γάλα ή κάποια παλινδρόμηση? Ετσι έκανε η δικιά μου όταν ήταν 2 μηνών περιπου και είχε σιωπηλή παλινδρόμηση, δηλαδή χωρίς να κάνει εμέτους μόνο κάποιες φορές λίγες γουλιές και δεν ήθελε με τίποτα το μπιμπερό. Κάποιο AR γάλα μπορείς να δοκιμάσεις, πάντα με την σύμφωνη γνώμη του γιατρού σου.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Καλη Χρονιά με υγεία σε όλους μας!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ντεμπρα αυτην την στιγμη δεν εχω τον χρονο να απαντησω στο θεμα εδω αλλα θα επανερθω! Εχω κι εγω την ιδια περιπτωση με σενα και χειροτερα...τωρα στον 5ο εχουμε αρχισει και καλυτερευουμε!

 

Το εχω ψαξει πολυ...!

Σου εχω στειλει email ..ελπιζω να το εχεις λαβει!

 

Χρονια πολλα σε ολους !

QacZm4.png

YOU BELIEVE YOU ACHIEVE !!

Link to comment
Share on other sites

Ζήσαμε το ίδιο έργο, ακριβώς όμως το ίδιο, από 40 ημερών έως και 6 μηνών...Όταν δηλαδή το μωρό άρχισε τις στερεές τροφές. Διάγνωση...οισοφαγίτιδα. Το τάισμα γίνεται επώδυνο για το μωρό γιατί έχει φλεγμονή ο οισοφάγος και μόνο όταν το μωρό κοιμάται δεν πονάει. Δίναμε το epadoren όλον αυτόν τον καιρό, μόλις κάναμε να το σταματήσουμε ξανάρχιζε τα ίδια. Μίλησε με το γιατρό σου. Ο δικός μου, μου είπε ότι τα μισά παιδιά με παλινδρόμηση τρώνε μόνο κοιμισμένα. Ευτυχώς το πρόβλημα λύνεται όταν ξεκινήσουν οι τροφές. Τώρα πρωί και βράδυ ευχαριστιέμαι να τη βλέπω να πίνει το γάλα της ξύπνια και ήρεμη. Υπομονή... 'Εχω ρίξει κλάμα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.

Δυστυχώς όμως δεν είναι κάτι τόσο απλό όσο μια γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Σημερα κάναμε υπερηχο στομάχου-οισοφάγου και δεν βρήκε τίποτα η ακτινολόγος,oπότε πάλι βρισκόμαστε στην αρχή…

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή debra,

 

Είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τη μικρή μου. Ενώ η μεγάλη μου κόρη έπινε και πίνει ακόμη γάλα σε άπειρες ποσότητες, η μικρή ενώ τους πρώτους δύο μήνες έπινε ωραιότατα το γάλα της, τον τρίτο μήνα άρχισε να μην το πίνει όλο ενώ από τον τέταρτο μήνα μας έκανε φοβερά κόλπα με αποτέλεσμα να της το δίνουμε μισοκοιμισμένη ή τελικά τελείως κοιμισμένη.

 

Της άλλαξα τέσσερα γάλατα, δοκίμασα κακάο στο γάλα της, δοκίμασα φρέσκο γάλα, εβαπορέ, τα πάντα....

Τελικά, το πήρα απόφαση.... όπως μου είπε η παιδίατρος, δυστυχώς υπάρχουν ορισμένα παιδιά που απλώς... κόβουν το γάλα.

Το αποτέλεσμα ήταν να αρχίσω τόσο τις κρέμες όσο και τα φαγητά νωρίτερα από ότι είχα κάνει με τη μεγάλη και να βάζω το γάλα σε σκόνη μόνο το βράδυ που της έδινα την φαρίν λακτέ.

Τώρα είναι 17 μηνών ..για κάποιο διάστημα μετά το καλοκαίρι άρχισε να πίνει το πρωί 120 ml εβαπορέ γάλα με το καλαμάκι από αυτό που δίνω στη μεγάλη και το βράδυ πάλι γάλα μέσα στην κρέμα. Τώρα το έχει ξανακόψει το πρωινό....

 

Ξέρω πόσο σε απασχολεί .... εγώ είχα καταστενοχωρηθεί και ακόμη δεν μου είναι εύκολο να το δεχτώ... περιμένω να μεγαλώσει ακόμη λίγο μπας και της αρέσει με corn flakes...

Από την άλλη.... κάθε παιδί έχει τις ιδιαιτερότητές του.... όσο για το ασβέστιο..... γιαούρτια... τυριά και βλέπουμε....

 

Χαιρετισμούς σε όλους.

THINK PINK

ELENA is 4 years and 3 months old

MELINA is 17 months old

Link to comment
Share on other sites

Debra ισως σου φανει αστειο αλλα επειδη την ειχα πατησει κι εγω θα στο πω κι εσυ τσεκαρε κι αυτο το ενδεχομενο. Μηπως να του ανοιγες λίγο περισσοτερο τη θηλή του μπιμπερο; Πολλα μωρακια κουραζονται ευκολα οταν η θηλή ειναι μικρη και δυσανασχετουν και το παρατανε γρηγορα και μετα δεν το θελουν καθολου. Στο λεω γιατι εζησα το ιδιο ακριβως σκηνικό. Σ΄εμενα αυτο έφταιγε και της ανοιξα κι αλλο την πιπιλα. Δοκιμασε το, ποτε δεν ξερεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμενα η μικρη μου * 4 μηνων σχεδον μου το κανει εδω και 20 μερες ακριβως το ιδιο, πινει 50 μλ και μετα διωχνει το μπιμπερο με τα χερια της κλεινει το στομα και δεν θελει με τιποτα να φαει... γουλιες δεν μου εβγαζε ποτε και ουτε μου βγαζει, και αναγκαζομαι καποιες φορες αν την κοιμιζω λιγο και να την σηκωνω για να φαει, δεν ξερω τι εινια αυτο που εχει παθει, αλλα εχω αγχος καθε φορα αν θα φαει και φυσικα ποση ωρα θα κανουμε για να φαει γιατι κατω απο μισαωρο πεφτουμε σπανια.

η παιδιατρος μου ειπε οτι αφου στο τελος το τρωει οκ, αλλα τι αγωνα κανω για να το φαει ειναι το θεμα.

εχω δοκιμασει και θηλη με μεγαλυτερη ροη αλλα δεν τη θελει, δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω, παντως δε νομιζω οτι αν αλλαξω γαλα θα βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ντεμπρα αυτην την στιγμη δεν εχω τον χρονο να απαντησω στο θεμα εδω αλλα θα επανερθω! Εχω κι εγω την ιδια περιπτωση με σενα και χειροτερα...τωρα στον 5ο εχουμε αρχισει και καλυτερευουμε!

 

Το εχω ψαξει πολυ...!

Σου εχω στειλει email ..ελπιζω να το εχεις λαβει!

 

Χρονια πολλα σε ολους !

 

Καλημέρα σε όλες.

Εχω και εγώ την ίδια περίπτωση εχω δοκιμάσει τα πάντα εχω πάει σε αρκετούς γιατρούς, κανείς δεν μου λέει κάτι.

Εχω αλλάξει μπιμπερό, θηλές, γάλατα, εγιναν έλεγχοι απο γιατρούς και απο εργαστήρια, τίποτε ο μπέμπης που είναι 4 μηνών εχει να φάει φυσιολογικά απο 40 ημερών και δεν παίρνει το κατάλληλο βάρος.

Κοιμάτε και τοτε προσπαθούμε να τον ταϊσουμε, τώρα πιά ούτε κοιμισμένος τρώει, τρώει μόνο 300 γραμμάρια όλη την ημέρα.

Δείχνει να μην πεινάει, αρνείτε μόλις βλέπει το μπιμπερό, απο 40 ημερών αρνήθηκε το στήθος.

Τρώει ελάχιστη κρέμα αλλά δείχνει να του πέφτει βαριά.

Εχουμε κάνει έλεγχο για παλληνδρόμηση και ισοφαγίτιδα αρνητικά όλα.

Η οικογένεια έχει πραγματικά καταρεύσει...

Αν έχετε κάτι κατα νού θα το εκτιμούσα αφάνταστα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ξέρω τι περνάς και καταλαβαίνω την αγωνία σου. Το μόνο που μπορώ να σου πω από την εμπειρία μου είναι ότι ο μικρός μου τελικά άρχισε να δέχεται καλύτερα το γάλα, απ'όταν έβγαλε τελικά το πρώτο του δόντι στους 5μιση μήνες. Μη φανταστείς ότι τώρα τρώει με όρεξη το γάλα, ακόμα κάνει νάζια και με αναγκάζει να σηκώνομαι τα βράδια για να τον ταίζω αλλά η συνολική ποσότητα που πίνει αυξήθηκε σημαντικά. Πιστεύω ότι αν έχετε αποκλείσει και το ενδεχόμενο ουρολοίμωξης και το παιδί παίρνει κάποιο βάρος, έστω και μικρό, θα συνέλθει με το χρόνο. Εμείς δεχτήκαμε με τον άντρα μου, μια και οι γιατροί δεν μας είπαν τίποτα, ότι απλώς δεν του αρέσει το γάλα, αφού όταν του δίναμε τσάι το έπινε με όρεξη κι όταν για κάποια εξέταση του δίναμε μες το γάλα αντιβίωση με γεύση φράουλα του άρεσε πολυ. Τι να πω; Ελπίζω να περάσει σύντομα...

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα έχω περάσει αυτά που περιγράφετε και σας νιώθω απόλυτα!!! Ανέκαθεν δεν έπινε μεγάλες ποσότητες αλλά εκεί κοντά στον τρίτο μήνα η κατάσταση χειροτέρεψε, ερχόταν η ώρα του μπιμπερό και με έκοβε κρύος ιδρώτας για το τι θα αντιμετωπίσω .... στριβόταν, ζοριζόταν, έκανε να σηκωθεί, ένιωθα αυτό που λέτε ότι την ποτιζα δηλητήριο :cry: ... έπρεπε στάνταρ να υπάρχει δεύτερο άτομο την ώρα που την ταιζω για να της δείχνει κάποιο παιχνιδάκι και γενικότερα να κάνει τον καραγκιόζη μπας και ξεχαστεί και πιει καμιά γουλιά παραπάνω. Είχαμε ψαχτεί σε γιατρούς και είχαμε αποκλείσει οτιδήποτε παθολογικό αίτιο ... τελικά για να μη σας τα πολυλογώ το θέμα σε μας ήταν θέμα γεύσης ... έτσι απλά ... ενώ είχαμε δοκιμάσει τόσα γάλατα μόλις ήπιε μιας συγκεκριμένης εταιρείας λες και έγινε το θαύμα!!! Τώρα αν θα διαβάσετε σε άλλο ποστ μου έχουμε το αντίθετο πρόβλημα .... πίνουμε υπερβολικά πολύ γάλα :lol: ... ποιος να μου το λέγε τότε ότι θα ζούσα και αυτό :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

... τελικά για να μη σας τα πολυλογώ το θέμα σε μας ήταν θέμα γεύσης ... έτσι απλά ... ενώ είχαμε δοκιμάσει τόσα γάλατα μόλις ήπιε μιας συγκεκριμένης εταιρείας λες και έγινε το θαύμα!!!

Καλησπέρα και πάλι,

Olg μήπως να μας έλεγες την εταιρεία, να δουμε αν το έχουμε δοκιμάσει, γιατί μαλλον και σε μας θέμα γεύσης πρέπει να είναι. Ενώ πήγαινε πολύ καλύτερα με το Nan 1 (στο οποίο καταλήξαμε μετά από πολύ ψάξιμο), το Nan 2 φαίνεται να μην του αρέσει γιατί άρχισε πάλι τα νάζια. Ευτυχώς όμως μέχρι στιγμής δεν έχουμε φτάσει στην άρνηση που αντιμετωπίζαμε τον 3 με 4ρτο μήνα, όμως πάλι είναι δύσκολα. Μακάρι να φτάναμε κι εμείς στο άλλο άκρο, δηλαδή να θέλει να τρώει πολύ, γιατί κουράστηκα να μετράω τα ml!!!!!

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και πάλι,

Olg@ μήπως να μας έλεγες την εταιρεία, να δουμε αν το έχουμε δοκιμάσει, γιατί μαλλον και σε μας θέμα γεύσης πρέπει να είναι. Ενώ πήγαινε πολύ καλύτερα με το Nan 1 (στο οποίο καταλήξαμε μετά από πολύ ψάξιμο), το Nan 2 φαίνεται να μην του αρέσει γιατί άρχισε πάλι τα νάζια. Ευτυχώς όμως μέχρι στιγμής δεν έχουμε φτάσει στην άρνηση που αντιμετωπίζαμε τον 3 με 4ρτο μήνα, όμως πάλι είναι δύσκολα. Μακάρι να φτάναμε κι εμείς στο άλλο άκρο, δηλαδή να θέλει να τρώει πολύ, γιατί κουράστηκα να μετράω τα ml!!!!!

 

Νομίζω το έχω ξαναγράψει και αλλού, είναι το guigoz ... ήταν σχεδόν το μόνο γάλα που δεν είχα δοκιμάσει και να σου πω δεν το είχα σε εκτίμηση, το θεωρούσα παλαιάς τεχνολογίας ( και εγώ με αυτό μεγάλωσα :wink: ). Μια γνωστή μας παιδίατρος μου το σύστησε και μάλιστα μου είπε ότι είναι το πιο νόστιμο γάλα, αν δεν πιει και αυτό μπορείς να απελπιστείς :lol: . Τώρα αν είναι το πιο νόστιμο δεν το ξέρω πάντως θυμάμαι ότι το 1 (γιατί τώρα πίνουμε το 2) δεν βρωμούσε καθόλου σε σύγκριση με όλα τα άλλα ... ο μπαμπάς μας που τα δοκίμαζε όλα είπε πως ναι ήταν το πιο νόστιμο :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ,

Να φανταστείς ότι ο άντρας μου με παρακαλούσε σχεδόν να το δοκιμάσουμε κι αυτό, αλλά εμένα δεν μου γέμιζε το μάτι κι έτσι δεν το δοκιμάσαμε. Αυτό θα είναι το επόμενο γάλα που θα πάρουμε. Αυριο κιόλας θα το αγοράσω!

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ,

Να φανταστείς ότι ο άντρας μου με παρακαλούσε σχεδόν να το δοκιμάσουμε κι αυτό, αλλά εμένα δεν μου γέμιζε το μάτι κι έτσι δεν το δοκιμάσαμε. Αυτό θα είναι το επόμενο γάλα που θα πάρουμε. Αυριο κιόλας θα το αγοράσω!

 

Δοκιμάστε το και περιμένουμε νέα σας!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και του εχουμε δώσει απο το μαιευτήριο το παραπάνω γάλα, κάποια στιγμή το κόψαμε επειδή ήταν δυσκοίλιος, θα προσπαθήσουμε πάλι.

Η σημερινή συμβουλή ιατρού είναι να αρχίζουμε άμμεσα στερεά τροφή.

Τον βλέπω να παίρνει βοηθήματα για να χωνέψει.

Δεν είμαστε άπειροι γονείς έχουμε και άλλο παιδάκι, αλλά εδώ τα βρήκαμε πολύ δύσκολα τα πράγματα.

Υ.Γ. Πατέρας σας γράφει και σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Επίσης αν και προσπάθησα να τα δοκιμάσω τα γάλατα {πίνω εως και σήμερα κάθε πρωϊ γάλα αντί για καφέ} να σας πώ πως είναι απίστευτα απαίσια στη γεύση πολύ γλυκά και μυρίζουν φάρμακο τα περισσότερα γάλατα σκόνη, δεν ξέρω πώς τα παιδιά μας τα πίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν και του εχουμε δώσει απο το μαιευτήριο το παραπάνω γάλα, κάποια στιγμή το κόψαμε επειδή ήταν δυσκοίλιος, θα προσπαθήσουμε πάλι αν συμφωνήσει και η σύζυγος μου ελπίζω...

 

Γενικά όλα τα ξένα γάλατα κάνουν τα παιδάκια μας πιο δυσκοίλια :cry:, μόνο το μητρικό είναι οκ. Εγώ για αυτό το λόγο στα μισά γεύματα του μωρού τη σκόνη γάλα την αραίωνα σε χαμομήλι και όχι σε νερό, είχα ένα θερμός με νερό και ένα με χαμομήλι. Αυτό το κάνω ακόμα και τώρα και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με τα κακά της, το αντίθετο θα έλεγα :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν και προσπάθησα να τα δοκιμάσω τα γάλατα {πίνω εως και σήμερα κάθε πρωϊ γάλα αντί για καφέ} να σας πώ πως είναι απίστευτα απαίσια στη γεύση πολύ γλυκά και μυρίζουν φάρμακο τα περισσότερα γάλατα σκόνη, δεν ξέρω πώς τα παιδιά μας τα πίνουν.

Συμφωνώ απολύτως για την απαίσια γεύση. Κι εγώ όταν το πρόβλημα ήταν στην κορύφωση του γύρω στον 3-4 μήνα δοκίμασα όλα τα γάλατα που έπινε ο μικρός μου ακόμα και το δικό μου! Τα πρώτα γάλατα που του έδωσα (Frisolac, Frisolac Comfort, S26 Gold) είχαν πολύ έντονη μεταλλική γεύση (από τα ιχνοστοιχεία που προσθέτουν) ενώ τα επόμενα (Almiron, Aptamil, Nan1) είχαν έντονη οσμή και γεύση από τα ιχθυέλαια που προσθέτουν. Πάντως από γλυκύτητα όλα μου φάνηκαν το ίδιο γλυκά με το δικό μου. Στον κατάλογο τώρα θα προστεθεί και το Guigoz, μακάρι να είναι αυτό το εκλεκτό!!!!! :lol:

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έχουμε δοκιμάσει πολλά γάλατα τις τελευταίες 20 μέρες δεν έγινε όμως κάτι............Βέβαια η ανορεξία αυτή μας οδήγησε στη διάγνωση μιας ουρολοίμωξης (απύρετης).Την ουρολοίμωξη την αντιμετωπίζουμε αλλά η ανορεξία του μπέμπη δεν σταματάει.

Να επισημάνω ότι κάθε φορά που τον κρατάμε αγκαλιά για να πιεί το γάλα του, αερίζεται ......και κάθε φορά που αερίζεται πονάει και κλαίει....Για να πιει έστω και λίγο γάλα νομίζω ότι υποφέρει......

Προσπαθήσαμε να τον ταϊζουμε κοιμισμένο αλλά πάλι κλαίει ...

Μερικές φορές καταφέρνουμε να τον κάνουμε να πιει λίγο γάλα ενώ είναι ξαπλωμένος στο relax το οποίο κάποιος το κρατάει σχεδόν όρθιο για να μην πνιγεί, ολόκληρη διαδικασία δηλαδή.Μάλλον θα αλλάξουμε πάλι το γάλα αλλά μου κάνει εντύπωση ότι δυσανασχετεί πριν ακόμη το δοκιμάσει.

Έχουμε αγχωθεί πολύ μ΄αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δεν ξέρω αν θα βοηθήσει,απλά ο γιός μου θήλαζε μέχρι 8 μηνών και μετά είχαμε τεράστιο πρόβλημα γιατί δεν ήθελε κανένα ξένο γάλα,μετά απο πολλές δοκιμές καταλήξαμε στο milumil,ήταν το μόνο που ήπιε χωρίς πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

 

δυστυχώς και το τελευταίο γάλα που δοκιμάσαμε, το Guigoz, δεν έκανε την διαφορά. :cry: Τέλος πάντων το μπεμπέκι μας μεγάλωσε και τώρα μάλλον πρέπει να γράφω σε άλλη ενότητα, αφού το γάλα 1ης βρεφικής ηλικίας είναι πλέον παρελθόν. Κουράγιο και υπομονή στις μανούλες που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Σε μας βέβαια δεν λύθηκε αλλά τουλάχιστον βελτιώθηκε!!!

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν βοήθησε ... υπομονή debra μου που θα πάει θα στρώσει ...

 

LenaV μήπως όλα αυτά τα αέρια δηλώνουν καμιά δυσανεξία στο γάλα; Μήπως το γάλα του προκαλεί αέρια και για αυτό δυσανασχετεί έτσι; Ρώτα τον παιδίατρο σου για το infacolic ... εμείς το πήραμε για ένα διάστημα και όντως είδαμε διαφορά, έκανε κάτι απίστευτους πύραυλους μετά και γέμιζε η πάνα με τη μία :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...