Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πώς θα τυλίξω τα γλυκά?


ELISA

Recommended Posts

Μήπως ξέρετε πού μπορώ να βρώ αυτήν την διαφανή ζελατίνα που τυλίγουν τα γλυκά? Βρήκα πολύ ωραία γλυκά για την βάπτιση του μικρού μου στο max perry. Είναι αμυγδαλόψιχα με φυστίκι αιγίνης΄και είναι πολύ νόστιμα αρωματικά και ελαφριά για καλοκαιρινή μέρα. Αρχικά σκέφτηκα να τα τυλίξω σαν καραμελίτσες, με δίχτυ τυρκουάζ και κορδελίτσες λιλά (όπως τα χρώματα της βάφτισης), αλλά είπα να κοιτάξω και κάτι πιο οικονομικό σε απλή διάφανη ζελατίνα...έχετε δει κάπου???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε μαγαζια που πουλανε ειδη ζαχαροπλαστικης.οχι απαραιτητα ζαχαροπλαστια.αυτα που πουλανε πρωτες υλες σε ζαχαροπλαστεια.ελπιζω να βοηθησα

 

Μήπως ξέρεις κάποιο τέτοιο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνα?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πηρα τετοια ζελατινη για να τυλιξω τα κουφετα για τις μπομπονιέρες. Πηρα ενα ολοκληρο ρολο απο εκει που πηρα και τα τουλια και ολα τα υλικα. Απο τα coverpack Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησε σε εταιρίες που εχουν είδη ζαχαροπλαστικής,όπως ο ατζουλάτος και ο Αυγέρης-Τσίτσας,μπορείς να βάλεις κορδελάκια στα χρώματα της βάφτισης και η ζελατίνη να είναι διάφανη,νομίζω θα είναι πολύ ομορφο.Στις εταιρίες αυτές πεσ οτι μένεις στη γειτονιά και θες ενα ρολό.γιατι δινουν μόνο χονδρική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρωτησε σε εταιρίες που εχουν είδη ζαχαροπλαστικής,όπως ο ατζουλάτος και ο Αυγέρης-Τσίτσας,μπορείς να βάλεις κορδελάκια στα χρώματα της βάφτισης και η ζελατίνη να είναι διάφανη,νομίζω θα είναι πολύ ομορφο.Στις εταιρίες αυτές πεσ οτι μένεις στη γειτονιά και θες ενα ρολό.γιατι δινουν μόνο χονδρική

 

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα σου antigoni84. θα πάω από εκεί...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω τετοια πηρα απο μαγαζι που εχει ειδη για γαμους, βαφτιση, τουλια, τσαντες, χαρτια περιτυλιγματος κτλ (λιβαδεια) αλλα λογικα υπαρχουν πολλα τετοια στην Αθηνα

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ELISA μπορείς να πάς και στον Πειραιά πίσω απο το Ηλεκτρικό σε αποθήκες που εμπορευονται τέτοια αποκλειστικά. Εχω πάρει εγώ ενα πάκο ολόκληρο πολύ καλή τιμή. Τα είχα πάρει πριν απο 5 χρόνια ετοιμα κομμένα και τα χρησιμοποιησα σε τρεις βαπτίσης για γλυκά, και ακόμα έχω.

Το jumbo δεν έχει το είχα ψάξει και εγώ.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες σας, για τις απαντήσεις και τις ιδέες σας.

Βρήκα και αυτό το site με υλικά συσκευασίας. Είναι στο Περιστέρι (λίγο μακρυά από μένα, αλλά αν δεν βρω κάτι άλλο, μάλλον θα πάω εκεί):

http://www.panas.com.gr/profile.html

...για όποια άλλη κοπέλα ενδιαφέρεται...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοντα στην κουμουνδουρου είναι ο Κυριακού. Εκεί είχα πάρει στο γάμο μου διάφανα σακουλάκια από ζελατίνη πολύ οικονομικά και είχαμε συσκευάσει γλυκά. Νομίζω ότι έχει site αλλά δεν το θυμάμαι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά, πήρα από το κέντρο της Αθήνας (δε θυμάμαι τον δρόμο, είναι πάντως κοντά στην Πραξιτέλους, Ρόμβης, κ.λ.π.) από τον Καψιάνη, ζελατίνες ειδικές για γλυκά, πάμφθνες και κορδελίτσες για το δέσιμο πολύ πολύ ωραίες...Τα γλυκά τα τύλιξα σαν καραμέλα και είναι πολύ εντυπωσικά όλα μαζί...Σας ευχαριστώ για τις ιδέες και τις πληροφορίες κορίτσια!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...