Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή για μωρά επτά μηνών


sylvienn78

Recommended Posts

Βιβή κάτι άλλο που θα μπορούσες να δώσεις στο μωρό είναι το κινόα. Θεωρείται υπερτροφή γιατί έχει πρωτεΐνη παρόμοια με αυτή του κρέατος αλλά καθόλου χοληστερίνη και λιπαρά. Επίσης, παρόλο που είναι δημητριακό (αν και δεν έχει καθοριστεί ακόμα αν είναι δημητριακό ή ψευτοδημητριακό), δεν έχει καθόλου γλουτένη. Θα το βρεις σε καταστήματα με είδη υγιεινής διατροφής - βιολογικά.

Άλλη ιδέα είναι να του δίνεις κουάκερ με μήλο βρασμένο. Είναι νόστιμο και σούπερ υγιεινό! Εγώ από 8 μηνών ξεκίνησα να του δίνω και γιαούρτι, το κλασικό όχι τα παιδικά που είναι επιδόρπια γιαουρτιού. Και από λαχανικά και φρούτα μπορείς να προσθέσεις σταδιακά και άλλα (πχ μανταρίνι, κολοκύθα, κολοκυθάκια, ντομάτα χωρίς πολλά σπόρια για να μην ερεθίσουν το εντεράκι της μικρής σου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα... και γιατί είσαι "αποφασισμένη" να μην δώσεις ζυμαρικά... και γιατί οχι ρυζάλευρο...;;;

 

Ξέρεις... μας πιάνει υστερία αλλά πρέπει να τα βλέπουμε πιο απλά. Οταν η παιδίατρος μου είπε για το απόγευμα να δίνω κρεμούλα φαρίν λακτέ ας πούμε, την ρώτησα εναλλακτικό απογευματινό χωρίς να είναι εμπορίου. Μου είπε τραχανούλη ή κομπόστα χωρίς ζάχαρη και 2-3 άλλες παραλαγές. Γιατί αλλάζεις γιατρούς και δεν τα κουβεντιάζεις;

 

Πρεπει να εμπλουτίζεις σιγά σιγά την διατροφή του μωρού όπως σου λένε (για τα λαχανικά και τα δημητριακά μιλώ). Στον χρόνο θα τρώει σχεδόν ελεύθερα, ότι τρώτε σπίτι, δεν θα μαγειρεύεις ιδιαίτερο για πάντα.

 

Και φυσικά ότι φρούτο/λαχανικό είναι εποχής είναι πάντα το καλύτερο.

 

Γλυκια μου,δυστυχως δεν με εχουν βοηθησει καθολου και οι τρεις γιατροι που ειχα με την διατροφη οταν τους ελεγα οτι δεν θελω να δωσω εμποριου κρεμες.Για τα ζυμαρικα επισης επειδη δεν ηθελα να της δωσω γλουτενη και επειδη απο οτι γνωριζω δεν προσφερουν κ κατι εκτος απο τα ολικης,αρα ηθελα να τα αντικαταστησω με κατι αλλο .Εχεις δικιο οτι ισως μας πιανει υστερια,ειδικα με την διατροφη ομως πιστευω οτι θελει ψαξιμο.

Φαντασου την ρωτησα για βρωμη την παιδιατρο κ με κοιταξε απορρημενη κ με ειρωνευτηκε :shock:.Δεν γνωριζα τιποτα απο μωρα κ θα μπορουσα να κανω ζημια,πχ δεν μου ειπε ποσα γραμμαρια περιπου να της δινω κρεας,απο τα φορουμ τα εμαθα.Εγω της κανω ερωτησεις πχ"κατσικακι να δωσω?" Πολυ χυμα.Γι αυτο θελω την βοηθεια σας.Η γιαγια μου εκανε γλυκο τραχανα χωρις αυγο αλλα με αγελαδινο γαλα κ δεν ξερω αν κανει να της δωσω:confused:

την ρωτησα κ για αβοκαντο κ παλι με κοιτουσε απορρημενη:confused:.

Link to comment
Share on other sites

Βιβή κάτι άλλο που θα μπορούσες να δώσεις στο μωρό είναι το κινόα. Θεωρείται υπερτροφή γιατί έχει πρωτεΐνη παρόμοια με αυτή του κρέατος αλλά καθόλου χοληστερίνη και λιπαρά. Επίσης, παρόλο που είναι δημητριακό (αν και δεν έχει καθοριστεί ακόμα αν είναι δημητριακό ή ψευτοδημητριακό), δεν έχει καθόλου γλουτένη. Θα το βρεις σε καταστήματα με είδη υγιεινής διατροφής - βιολογικά.

Άλλη ιδέα είναι να του δίνεις κουάκερ με μήλο βρασμένο. Είναι νόστιμο και σούπερ υγιεινό! Εγώ από 8 μηνών ξεκίνησα να του δίνω και γιαούρτι, το κλασικό όχι τα παιδικά που είναι επιδόρπια γιαουρτιού. Και από λαχανικά και φρούτα μπορείς να προσθέσεις σταδιακά και άλλα (πχ μανταρίνι, κολοκύθα, κολοκυθάκια, ντομάτα χωρίς πολλά σπόρια για να μην ερεθίσουν το εντεράκι της μικρής σου).

 

Ευχαριστω κ σενα γλυκια μου.Κινοα απο τα βιολογικα ειχα παρει αλλα δεν ξερω αν ειναι για μωρα:oops:.Μηπωσ μπορεισ να μου πεις πως να το μαγειρεψω?Με τι συνδυαζεται?και αν ειναι καλη λυση για απογευματινο:rolleyes:.Βρωμη εχω παραγγειλει της Holle.

Κολοκυθα γλυκια εννοεις?Αρακα-φασολακια επιτρεπεται ε κοριτσια?

Ουφ εχω κατααγχωθει

Link to comment
Share on other sites

Το κινόα εγώ για απογευματινό του το έδινα. Πρέπει πρώτα να το πλύνεις καλά με νερό για να ξεπικρίσει. Ένας καλός συνδυασμός για να το φτιάξεις, είναι με μήλο βρασμένο και σταφίδες. Άλλος συνδυασμός είναι σαν σουπίτσα με καροτάκι και ντοματούλα. Μπορείς να βάλεις στη σούπα της και κρεμμυδάκι για να πάρει γεύση το φαγητό και μόλις είναι έτοιμη να της το βγάλεις, για να μην της πέσει βαρύ. Η κολοκύθα η γλυκιά γίνεται πολύ καλή. Φασολάκια εγώ δε θυμάμαι ακριβώς πότε άρχισα να του δίνω, γύρω στον όγδοο νομίζω. Γενικά, το πήγαινα λίγο ψάχνοντας, του πρόσθετα κάτι κι αν έβλεπα ότι δεν τον πειράζει το έβαζα στη διατροφή του.

Πάντως, σε καταλαβαίνω για το θέμα με τους γιατρούς. Κι εγώ όταν είπα στην παιδίατρο ότι δε θέλω να του δίνω τις βρεφικές κρέμες τύπου φαρίν λακτέ, με κοίταξε απορημένη, λες και είχα κατέβει από τον Άρη! Μετά από λίγο καιρό που της έλεγα ότι τρώει κανονικό γιαούρτι και βρώμη και κινόα, το χαιρόταν και μου έλεγε "Μπράβο, είναι της υγιεινής διατροφής".

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο θεμα το εγραψα στο"στερεες τροφες"αλλα ισως να μην το εβαλα σε σωστο μερος:rolleyes:

 

Γεια σας κοριτσια!Χρειαζομαι την βοηθεια σας.Η μπουμπου μου εκλεισε τον 7ο μηνα και ειναι 75,5 υψος και 8900κιλα.Θηλασαμε μεχρι τον 3ο μηνα μονο,.Απο τον 6 μηνα ξεκινησαμε τις στερεες.Δεν της εδωσα καθολου ρυζαλευρο γιατι ειχα διαβασει οτι δεν προσφερει κ κατι.

Η παιδιατρος μου δεν με βοηθαει καθολου,ειναι της "εμπορικης διατροφησ" και εχω αλλαξει μεχρι τωρα 3 γιατρους αλλα τζιφος:evil:.

Λοιπον ειμαι ασχετη στα μαγειρεματα του μωρου αλλα το ψαχνω πολυ οσο προλαβαινω.Εχουμε κολλησει ομως τωρα και τρωμε πρωι μπανανα-μηλο-αχλαδι, μεσημερ:μοσχαρι-κοτοπουλο-πατατα-καροτο-μαινδανο-σελινο και βραδυ:γλυκοπατα-μηλο βρασμενα!

Ειμαι λιγο φοβισμενη και μπερδεμενη.Η παιδιατρος μου λεει στο χυμα να τα δινω ολα ενα-ενα και δεν ξερω τι.Παραγγειλα κ βρωμη της holle.

Να βαλω στην χορτοσουπα αρακα-φασολακια:confused:?????Να αγορασω κατεψυγμενα ή υπαρχουν φρεσκα?:confused:Τι αλλες επιλογες εχω? σπανακι -πρασο-κολοκυθα γλυκια κανει να προσθεσω:confused:Επισης εχω αποφασισει να μην τησ δωσω ζυμαρικα καθολου εως τον 12ο μηνα.Σας παρακαλω μανουλες πεστε μου γνωμες γιατι την εχω καθυστερησει πολυ με τις τροφεσ.Επισης γλυκο τραχανα χωρισ αυγο δεν εννοειται οτι μπορουμε να φαμε?:confused:

Χιλια συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα :oops:αλλα πραγματικα σας χρειαζομαι

 

Καταρχάς μην αγχώνεσαι. Μιά χαρά είναι αυτά που τρώτε. Εμείς στην ηλικία σας το πρωί τρώγαμε μήλο, αχλάδι, μπανάνα, μανταρίνι και στο εκπαιδευτικό ποτηράκι χυμό από ένα πορτοκάλι. Δυστυχώς η εποχή δεν προσφέρει πολλές επιλογές στα φρούτα, εγώ ακόμα αυτά δίνω και πού και πού λίγο ακτινίδιο. Το μεσημέρι βράζω εναλλάξ κάθε δύο μέρες μοσχάρι και κοτόπουλο μαζί με πατάτα, κολοκύθι, καρότο, ντοματίνια και εναλλάσω κουνουπίδι, μπρόκολο, κολοκύθα, σπανάκι, σέλινο, πράσσο, αγκινάρα για να μην βαριέται. Ζυμαρικά και εγώ δεν έχω δώσει ακόμα αλλά όπου να ΄ναι θα αρχίσω να του δίνω που και που. Το απόγευμα τρώμε κουάκερ που το βράζω ή με μήλο ή με μπανάνα ή με αχλάδι, κάστανο, γλυκοπατάτα, αβοκάντο και πλέον γιαουρτάκι πάλι με φρούτα (όχι παιδικό κανονικά σαν αυτά που τρώμε και εμείς). Έχω ακούσει για κεχρί αλλά δεν το έχω βρει ακόμα για να το δοκιμάσω.

Για τον αρακά και τα φασολάκια που λες δεν έχω βάλει ακόμα αλλά ο παιδίατρος μου είχε πει στον 8ο ότι επιτρέπονται όλα τα λαχανικά και φρούτα εποχής.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα κοριτσια στα ειπαν πολυ σωστα ολα..εμας μονο δεν μας αφησε η παιδιατρος κοκκινα φρουτα κ λαχανικα εκτος της ντοματας μεχρι τον χρονο..ολα τα υπολοιπα μπορουν να τα φανε..απλα καθε τι καινουριο θα προσθετεις θα το βαζεις ανα ενα για 3 μερουλες για να παρακολουθεις τυχον αλλεργιες..αβοκαντο κ εγω εδινα κ δινω κ αρεσει πολυ της μικρης..ζημαρικα νομιζω μπαινουν απο τον 8ο κ μετα κ εφοσον δεν υπαρχει δυσανεξια στην γλουτενη δεν βρισκω τον λογο να μην φαει..κρεμες εμποριου αφου δεν θελεις δεν δινεις..υπαρχουν ενα σωρο αλλα πραγματα για να φαει

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, κι εγώ δεν κατάλαβα ότι έχετε αλλεργία στη γλουτένη. Ο τραχανάς φυσικά και κάνει κι όσο πιο "χωριάτικος" & αγνός είναι, τόσο καλύτερα. ΟΧΙ με αυγό, μόνο με γάλα και βούτυρο ή και γιαούρτι.

Κινόα εγώ δεν το προτείνω γιατί δεν το τρώνε όλα τα μωράκια.

Οσο για το αν μια τροφή προσφέρει ή όχι, εδώ θα διαφωνήσω. Ολες οι τροφές προσφέρουν. Το ρυζάλευρο έχει πρωτεϊνες βρε κορίτσια! Και από ένα μωρό ή παιδί προς θεού, μην στερείτε τα λιπαρά, είναι απαραίτητα για την σωστή ανάπτυξη τους και κυρίως του νευρικού τους συστήματος!

Εν ανάγκη φτιάξε το μόνη σου, κυρίως ως ρυζόγαλο θα σου το φάει σίγουρα για απόγευμα. Αρκεί να είναι πολύ χυλομένο το ρυζάκι (γλασέ στο μωρό για αρχή).

Εγώ κατσικάκι/αρνάκι κλπ δεν έδινα ως τους 10 μήνες, μου έλεγε πως ειναι βαριά κρέατα. Επίσης δεν με άφηνε πριν το χρόνο πατζάρια, μελιτζάνες και ακτινίδιο. Κάνουν αλεργίες ή είναι δύσπεπτα για το μωρό. Ούτε όσπρια εννοείται. Ολα τα άλλα (εποχής) τα βάζεις στην κρεατοχορτόσουπα εναλάξ για να μην βαριέται (αρακά, φασολάκια, κουνουπίδι κλπ). Και πάντα λαδάκι ή και ντοματούλα προς το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε η παιδίατρος να βαλω το γνωστό τριο από λαχανικά.. δεν της άρεσε καθόλου!! τις προάλλες η μαμά μου την είχε φτιάξει χωρίς κολοκύθι αλλά με λίγο κρεμμύδι και της άρεσε πιο πολύ. είναι 6 μηνών η μπέμπα. εσείς τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι τροφές προσφέρουν. Το ρυζάλευρο έχει πρωτεϊνες βρε κορίτσια! Και από ένα μωρό ή παιδί προς θεού, μην στερείτε τα λιπαρά, είναι απαραίτητα για την σωστή ανάπτυξη τους και κυρίως του νευρικού τους συστήματος!

Εν ανάγκη φτιάξε το μόνη σου, κυρίως ως ρυζόγαλο θα σου το φάει σίγουρα για απόγευμα. Αρκεί να είναι πολύ χυλομένο το ρυζάκι (γλασέ στο μωρό για αρχή).

QUOTE]

 

Μα δεν το προτείνουν όλοι οι γιατροί το ρυζάλευρο, δεν είναι απαραίτητο για την σωστή ανάπτυξη του μωρού. Ο δικός μου παιδίατρος (και οι γιατροί πολλών φίλων μου) πχ μας ξεκίνησε με φρούτα. Ποτέ δεν μου ανέφερε ούτε ρυζάλευρο ούτε κρέμα βανίλια όπως κάνουν άλλοι. Δεν νομίζω πως με το να μην δίνουμε ρυζάλευρο στερούμε τα λιπαρά από το μωρό. Πρωτείνες και λιπαρά δεν προσφέρουν το κρέας, το γάλα, το αυγό, το λαδάκι;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα στη φράση ότι "το ρυζάλευρο δεν προσφέρει τίποτα" και ότι κοιτάζουν γενικότερα διατροφή στα μωρά με "χωρίς λιπαρά" που λένε τα κορίτσια πιο πάνω. Εκεί είναι η ένσταση μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα, μου διέφυγε αυτό που γράφεις τη "διατροφή χωρίς λιπαρά" και νόμιζα ότι αναφερόσουν αποκλειστικά στο ρυζάλευρο. Συμφωνώ και εγώ πως τα καλά λιπαρά και οι πρωτείνες είναι απαραίτητα στην ανάπτυξη των μωρών μας.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο θεμα το εγραψα στο"στερεες τροφες"αλλα ισως να μην το εβαλα σε σωστο μερος:rolleyes:

 

Γεια σας κοριτσια!Χρειαζομαι την βοηθεια σας.Η μπουμπου μου εκλεισε τον 7ο μηνα και ειναι 75,5 υψος και 8900κιλα.Θηλασαμε μεχρι τον 3ο μηνα μονο,.Απο τον 6 μηνα ξεκινησαμε τις στερεες.Δεν της εδωσα καθολου ρυζαλευρο γιατι ειχα διαβασει οτι δεν προσφερει κ κατι.

Η παιδιατρος μου δεν με βοηθαει καθολου,ειναι της "εμπορικης διατροφησ" και εχω αλλαξει μεχρι τωρα 3 γιατρους αλλα τζιφος:evil:.

Λοιπον ειμαι ασχετη στα μαγειρεματα του μωρου αλλα το ψαχνω πολυ οσο προλαβαινω.Εχουμε κολλησει ομως τωρα και τρωμε πρωι μπανανα-μηλο-αχλαδι, μεσημερ:μοσχαρι-κοτοπουλο-πατατα-καροτο-μαινδανο-σελινο και βραδυ:γλυκοπατα-μηλο βρασμενα!

Ειμαι λιγο φοβισμενη και μπερδεμενη.Η παιδιατρος μου λεει στο χυμα να τα δινω ολα ενα-ενα και δεν ξερω τι.Παραγγειλα κ βρωμη της holle.

Να βαλω στην χορτοσουπα αρακα-φασολακια:confused:?????Να αγορασω κατεψυγμενα ή υπαρχουν φρεσκα?:confused:Τι αλλες επιλογες εχω? σπανακι -πρασο-κολοκυθα γλυκια κανει να προσθεσω:confused:Επισης εχω αποφασισει να μην τησ δωσω ζυμαρικα καθολου εως τον 12ο μηνα.Σας παρακαλω μανουλες πεστε μου γνωμες γιατι την εχω καθυστερησει πολυ με τις τροφεσ.Επισης γλυκο τραχανα χωρισ αυγο δεν εννοειται οτι μπορουμε να φαμε?:confused:

Χιλια συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα :oops:αλλα πραγματικα σας χρειαζομαι

 

λοιπόν θα σου πω τι κάνω εγώ..

και εμείς μέχρι τον 3ο μηνα θηλάσαμε ...

5ο εγω της έδωσα ριζαλευρο και 5,5 ξεκινησαμε φρουτα..

7 μηνων πλεον και η διατροφη μας είναι ως εξης

πρωι γαλα

δεκατιανο φρουτα (μπανανα - μηλο-αχλαδι )

μεσημεριανο πατατα-κολοκύθι-καροτο-μοσχαρι-κοτοπουλο-ρυζι-σπανακι-πρασο-μπιζελια-φασολακια πρασινα-αρνι-κατσικι-κουνελι-χυλοπιτες - τραχανο δεν τα βάζω όλα μαζί εννοείτε

κανω πχ κοτοπουλο-πατατα- καροτο-χυλοπιτα - μπιζελι

ή κουνελι-αρακας-καροτο-τραχανας-πατατα

ή καροτο-πατατα-κολοκυθι-μοσχαρι-ρυζι

γενικά κάνω παραλαγές

προσθέτω ελάχιστο αλάτι και 1 κουταλια λάδι.

τα αλέθω όλα μαζί και οκ..

απογευμα φαριν λακτε

βραδυ γαλα

και ειμαστε μια χαρα

 

ααα και το λέω απο τώρα μην κάνει καμια παράθεση για το αλάτι.. αλλοι λένε βάλε άλλοι λένε μην βάζεις εγώ βάζω ελάχιστό και ειμαστε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε η παιδίατρος να βαλω το γνωστό τριο από λαχανικά.. δεν της άρεσε καθόλου!! τις προάλλες η μαμά μου την είχε φτιάξει χωρίς κολοκύθι αλλά με λίγο κρεμμύδι και της άρεσε πιο πολύ. είναι 6 μηνών η μπέμπα. εσείς τι λέτε???

 

και μένα μου το κάνει αυτό,

εμένα δεν θέλει ούτε το μοσχάρι ουτε το κολοκυθι.

το βάζω μονο μια φορά το μηνα για να πάρει ίσα ισα της πρωτείνες

απλά δοκιμασε διαφορα αλλά πρασινα..

εμένα ο γιατρος μου μου πρότεινε σπανακι,πρασο,αρακα, φασολακια πράσινα

και αντι μοσχάρι κουνελι,αρνι,κατσίκι.

το παιδί θα σου δείξει τι θα του αρέσει πιο πολύ

κανε εσυ εναλαγες και ότι του αρέσει αυτό δινε.

τα άλλα άστα για μια δυο φορές το μηνα όσο φάι ισα ισα δηλαδή για να πάρει αλλά στοιχεια για τον οργανισμό του,.

επίσης κάνε το κολπο με την πιπιλα αν δεν τρώει. (αν έχει ποιασει πιπίλα έτσι)

κανε πως της δινεις της πιπιλα η μικρή θα ανοιγει το στόμα και εσύ θα χώνεις το κουτάλι... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ .ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΦΑΓΗΤΟ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟς ΜΟΥ ΕΙΠΕ 25 ΓΡ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΡΕΑΣ Η ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΠΑΤΑΤΑ ΜΙΣΟ ΚΟΛΟΚΥΘΙ ΜΙΣΟ ΚΑΡΟΤΟ.ΑΛΛΑΞΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Η ΜΠΟΥΤΙ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΟΤΙ ΘΕΛΩ.ΓΙΑ ΚΡΕΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕΓΑΛΟ.ΚΑΙ ΨΑΡΙ.ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ .ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΚΡΑ.ΔΙΑΒΑΖΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΔΕΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΡΕΑΣ ΑΛΛΑ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΚΕΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΠΕΠΟΝΑΚΙ Η ΡΥΖΙ Η ΦΙΔΕ ΑΛΛΑ ΜΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ,ΟΧΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ HELP

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!στο θεμα του φαγητού από το φόρουμ αλλά και από φίλες έχω καταλάβει οτι ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του.!! Εμείς τρώμε από 7 μηνών κάθε μέρα ή κρέας ή κοτόπουλο αλλά μέγεθος σπιρτόκουτου για να καταλάβεις με λαχανικά και ή πατάτα, ή ρύζι ή αστράκι. Από φρούτα σιγά σιγά τα βάζουμε όλα απλώς με μια δοκιμή δυο-τριών ημερών το κάθε καινούριο για να προλάβουμε αλλεργίες. Λαχανικά επίσης τα πάντα. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να κάνεις κάτι στην μέση από τους δύο γιατρούς και να ακούσεις και λίγο το ένστικτό σου ίσως..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου...

Να ξέρεις οτι αν πας και σε τρίτο παιδίατρο ,θα ακούσεις ακόμα πιο διαφορετικα πραγματα.Ο καθε γιατρος εφαρμόζει την δική του πολιτική,πρέπει όμως αυτή να είναι σε λογικά πλαίσια και να μην επιβαρύνει το μωρο.

Στην κορη μου ξεκινησα τον εκτο μηνα καροτο,κολοκυθι και πατατα,στην αρχη μονα τους και ετα συνδιαστικα.μετα προσθεσα και κοτοπουλο παλι συνδιαστικα και στην συνεχεια βοδινο και χοιρινο.

Ψάρι ειναι πολυ νωρις να δωσεις.Συνηθως λένα μετα τον πρωτο χρόνο και ακόμα πιο μετά,όπως και το αυγο.

Μετα τα τρια πρωτα λαχανικα που εδωσα,δοκιμασαμε προκολο,σελινο μαζι με ρυζακι ή φιδε.

Το κρέας/κοτοπουλο δεν το εδινα καθε μερα,μερα παρα μερα και ενδιαμεσα λαχανικα.

yxUep3.png

 

 

Y8Nsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το στομαχι του μωρου σου ειναι 9 φορες μικροτερο του δικου σου.

 

Απο κει και περα εσυ κρινεις αν θες να του δωσεις ποσοτητα που ουτε εσυ δε θα αντεχες.

 

Φιλικα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΠΟΝΑΚΙ Η ΤΟ ΑΣΤΡΑΚΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Η ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ?ΣΤΕΚΕΙ?

 

φυσικα και οχι. αμα δηλαδη ηθελες σαν γονιος να του κανεις χορτοφαγου διατροφη, δε θα επιτρεποταν να φαει ζυμαρικα?!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ. ΕΧΟΥΜΕ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΣΦΙΞΑΝΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ... ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ??

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ. ΕΧΟΥΜΕ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΣΦΙΞΑΝΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ... ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ??

 

νερο του δινεις?

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΡΑΚΙ ΠΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΟ.... ΤΡΩΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ. ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΟΣΧΑΡΙ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΑΡΧΙΣΕ ΠΑΛΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...