Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ?

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΘΕΤΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΟΥΣΑΤΕ ΠΟΤΕ ΗΡΘΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ?ΗΤΑΝ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ?ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ!ΑΚΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΜΑΙΑ ΚΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΘΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΕΣ!ΣΕ ΕΣΑΣ ΠΟΤΕ ΗΡΘΕ?ΠΟΣΕΣ ΤΟΝ ΕΙΧΑΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ?

Διαφημίσεις

Επειδή γέννησα Αυγουστο ογιατρός μου ήταν διακοπές!!!!!...με είχε ενημερωσει βέβαια γι'αυτό καιμε ειχε ρωτησει αν θελω να γεννησω με τεχνιτους πονους πριν φύγει.

Δεν ήθελα όμως!

Και όταν με επιασαν οι πόνοι, ο γιατρός ήταν στην Κεφαλλονιά!

όταν πήγα στο ΙΑΣΩ μου είχε στειλει ήδη τον αντικαταστατη του και μετά από 10 ώρες καταφερε να φτασει και εκεινος. Ευτυχως που εκανα 13 ωρες να γεννησω και τελικα προλαβε να ερθει!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!

εμενα στην πρωτη γεννα δεν μου εσπασαν τα νερα αλλα επειδη ειχα πονους κλεισαμε ραντεβου στο μαιευτηριο και αφου με εξετασε και ειδε οτι ειχε ξεκινησει ο τοκετος εμεινε εκει και ερχοταν και με εξεταζε αλλα βασικα η μαια ηταν συνεχως απο πανω μου.την δευτερη φορα εγιναν ολα πολυ γρηγορα και βασικα μολις ηρθε γεννησα,αλλα δεν νομιζω να περιμενουν μονο απο τη μαια να ενημερωθουν και να δουν ποτε θα ερθουν απο τη στιγμη που σε παρακολουθει ο γιατρος ειναι υποχρεωμενος να ερθει. τουλαχιστον αυτη ειναι η γνωμη μου

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

στην πρωτη γεννα 14 ωρες ηταν μεσα στα χειρουργεια και ανα μια ωρα ερχοταν να δει τι κανω. στο γιο μια ωρα που ημουν μεσα στο χειρουργειο ηταν διπλα μου και εσωσε το γιο μου. μια ζωη θα το λεω ποσο με βοηθησε. να τον εχει ο θεος καλα :)

μου εσπασαν τα νερα στις 10 περιπου το πρωι, σαββατο 6/9... πηρα τη γιατρο μου, ηταν σουπερ μαρκετ με τα παιδια της!!! μου λεει "ξεκινα.... λητω"

εκανα ενα ντουζακι χαλαρα, μαζεψα κατι πραγματακια που ηθελα να συμπληρωσω στη βαλιτσουλα, η γιατρος με ειχε παρει 2-3 φορες τηλεφωνο να ξεκινησω!! τελικα εφτασε πριν απο μενα στο μαιευτηριο...

ξεκινησα με διαστολη 2,καθολου πονους και το μωρο ψηλα... τελικα γεννησα φυσιολογικα στις 11 το βραδυ, ολα μια χαρα χωρις ταλαιπωρια...

σ'ολο αυτο το διαστημα η γιατρος μου καθοταν στα ποδια του κρεβατιου, στην αιθουσα τοκετου... την εδιωχνα που και που με το ζορι, να παει να φαει, να πιει εναν καφε...

επεμενε για φυσιολογικο, και τελικα ολα πηγαν αψογα

ξερω πως ετσι συμπεριφερεται σε ολες τις γυναικες...

εχει να παει διακοπες πολλα χρονια!! ας πουμε, αυγουστο που μπηκα εγω στο μηνα μου, ειχε 13 γυναικες προγραμματισμενα που περιμενε!!!! που να παει η χριστιαννη!! :lol:

Διαφημίσεις

Εμένα η αγγελός-γιατρός μου και στα δύο μου παιδιά ήταν απο την αρχή δίπλα μου και κουβεντιάζαμε... :D Ειδικά στον γιό μου ξέχασε να βγει να ενημερώσει τους δικούς μου απ'έξω πως πάει ο τοκετός γιατι ειχαμε πιασει κουβεντούλα :lol:

Το βλέμμα της να βλέπατε οταν κοίταζε τον μικρούλη την ώρα που τον εξέταζε η παιδίατρος ήταν όλα τα λεφτά... είχε απίστευτο αγχος να είναι γερός που νόμιζα ότι θα μου μείνει :lol:

Αλλά και ο επαγγελματισμός της όταν είχα πρόβλημα με τον πλακούντα που δεν έβγαινε ηταν εκπληκτικός... Ουτε μια στιγμή δεν μου έδωσε να καταλάβω οτι υπάρχει πρόβλημα και να με αγχώσει... μου τα είπε όλα μετά... :cool:

Αλλά δεν είναι ολοι οι γιατροί ίδιοι :roll:

απο τις 3.00 το πρωι μεχρι τις 9.50 που γεννησα δεν εφυγε καθολου ο λατρεμενος μου!! ποσο τον αγαπω και ποσο συγκινουμαι οταν τον σκεφτομαι!! να τον εχει Ο Θεος καλα!! θα το λεω και θα το ξαναλεω!!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Καλησπέρα!Εμένα και ο γιατρός μου και η μαία μου ήταν δίπλα μου 13 ολόκληρες ώρες!Αφού αισθανόμουνα και άσχημα ο γιατρός μου έφυγε για λίγο γιατί είχε κι άλλη γέννα αλλά η μαία ούτε δευτερόλεπτο την παρακαλούσα αλλά εκεί!Ευτυχώς που την είχα και έλεγα και καμία κουβέντα γιατί θα είχα τρελλαθεί!Και όταν γέννησα ερχόντουσαν καθημερινα να δουν πως είμαι κι αν χρειάζομαι κάτι.Φοβεροί και οι 2 να είναι πάντα καλά! :wink:

Και στις 2 γεννες μου ηταν συνεως διπλα μου και μαλιστα στον Σταυρουκο μου (τον μεγαλο γιο) οταν τον πηρα τηλ ηταν στο ιατρειο του κι εξεταζε αλλα παρολαυτα προλαβε ακυρωσε ραντεβου κτλ κ εφτασε πριν απο μενα στο λητω. Αφου με ανεβασαν (2 ωρες μετα τον τοκετο)στο δωματιο ηρθε με εξετασε ειδε οτι ολα ηταν οκ και μετα εφυγε

ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΘΑΡΡΥΝΤΙΚΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ:ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗ ΜΑΙΑ!ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΥΤΗ!ΣΕ ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΚΙ ΑΥΤΗ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΝ ΓΕΝΝΑΣ Η ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΙ ΠΟΝΟΙ!ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΙΔΙΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΠΙΑ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΡΘΕΙ!ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΑΡΚΕΙ!

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΣΑΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΚΕΙ!ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗ ΚΟΥΡΑΚΟΥ ΚΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΚΕΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΚΕΙ Η ΠΑΕΙ Η ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΕΡΓΟΤΕΡΑ Η ΙΔΙΑ!ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕ ΤΗ ΚΟΥΡΑΚΟΥ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ!

Διαφημίσεις

Στο 1ο παιδι ηταν Μ. Δευτερα και ειχε παει στο χωριο του ο Χριστιανος. Ξεκουβαληθηκε και ηρθε και αυτος και η μαια. Βεβαια ευτυχως το χωριο τους ηταν κοντα και ο δεν ειχα συσπασεις (απλα εσπασαν τα νερα). Ημουνα στην αναμονη μεχρι να ερθει (σε μια φαση "καφεδακι θα μας προσφερει κανεις?" :lol::lol: ). Οταν ηρθε καναμε τεχνητους και γεννησα. Καθ ολη την διαρκεια ηταν διπλα μου . Μιλαμε για 5 ωρες :lol:

Στο 2ο παλι εσπασαν τα νερα οταν ειχε μια καισαρικη. Παρομοια με το 1ο ειδε οτι δεν εχω συσπασεις και πηγε στην καισαρικη πρωτα (αλλοιως θα ηταν διπλα μου και θα περιμενε η καισαρικη). Ηρθε παλι τεχνητοι κλπ.

Ειχα ξεκαθαρισει απο την αρχη μαζι του αν θα ειναι διπλα γιατι το ειχα ακουσει και εγω αυτο. Μου ειχε πει οτι εκεινος εχει την ευθυνη της γεννας αρα θα ειναι εκει ολη την ωρα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Κοριτσια σας ψιλοζηλευω!!εγω στο πρωτο το γεννησα στο νοσοκομει της αλεξανδρουπολης!!ο γιατρος ηρθε στην αρχη στις 9 το πρωι και στα τελευταια 5 λεπτα της γεννας!!οι μαιες ηταν μονο διπλα μου και οχι ολη την ωρα!!οταν εφευγαν και εμενα μονη ηταν το χειροτερο μου!!στον δευτερο τον εκανα σε κλινικη στην κοζανη ειχα ρηξη του σακου με ειδε ο γιατρος το πρωι με εστειλε σπιτι και μου ειπε να παω κατα τις11!!πηγα με ετοιμασαν οι μαιες μου βαλαν κι ενα χαπακι και πηγα στο δωματιο!!ο γιατρος ηρθε στις 2 τοτε αρχισαν και τα πονακια και ως τις τρεις που γεννησα ηταν διπλα μου,αλλα τωρα ειχα και τον αντρουλη μου μαζι!!αφου φανταστειτε κατα τις 2.30 βγηκε για λιγο εξω(ο γιατρος) κι εγω φοβηθηκα οτι αργω να γεννησω και την κανει!!μπηκε μετα απο 5 λεπτα και τον ρωτησα αν θα φυγει!!και μου λεει "τι να φυγω εσυ γεννας"

Χμμ Να ενα επιχειρημα που μπορω να φερω στο συζυγο για την γεννα στην Ελλαδα και γιατι παιρνει τοσο ο γιατρος. Εγω γεννησα στο Βελγιο και μαλιστα με ραντευου! Πηγα στις 10 το βραδυ και ο γιατρος ηρθε οταν η διαστολη εφτασε στα 9cm¨κατα τις 7 το πρωι. Χαλαρος και με το τζινακι του μεχρι την τελευταια στγμη! 8:10 ειχα γεννησει. Με εραψε η βοηθος του με λιδοκαινη (δεν ειχα κανει επισκληριδιο) και μετα μου εκανε αποξεση (ειχα αιμοραγια που δεν σταματαγε με τις ενεσεις). Βεβαια πληρωσα ο νοσοκομει για αυτον 900ευρω απο τα οποια αυτος πειρε τα 400 για μονοκλινο δωματιο...

Και στις 2 γέννες μου (φυσιολογικά με πρόκληση χωρίς επισκληριδιο) είχα την μαία μου. Την πρώτη φορά είχα επιλέξει να μην έχω τον γιατρό που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη (δεν τον συμπαθούσα παρόλο που ήταν εξαίρετος επιστήμονας, είχα προοπτικές εύκολης γεννάς και για αυτό μου είπε να τον καλέσω άμα υπάρχει πρόβλημα και ότι θα είναι τριγύρω) και έτσι με ξεγέννησε ο γιατρός που εφημέρευε. Την δεύτερη φορά είχα την ίδια μαία που δεν θα την αποχωριστώ ούτε αυτή τη φορά και άλλον γιατρό πολύ πιο συμπαθητικό. Τον ίδιο γιατρό έχω και τώρα και θα έχω στη γέννα. Δεν ήταν από την αρχή μαζί μου αλλά όταν με πιάσανε οι πρώτοι πόνοι περνούσε ανά τακτά διαστήματα και με έβλεπε ώσπου είχα ικανοποιητική διαστολή και με ξεγέννησε. Με έραψε κλπ. Ήρθε την άλλη μέρα με είδε και όλα καλά. Δεν ήταν από την αρχή και όλες τις ώρες (αλλά δεν ένιωσα ότι ήταν απαραίτητος) ήταν όμως όταν χρειαζόταν πραγματικά.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Διαφημίσεις

Κορίτσια μου καλησπέρα!

εμένα ο γιατρός μου ήταν πριν απο εμένα στο μαιευτήριο και με περίμενε!!!!

Πολύ συνεπής και καλός επιστήμονας. Αλλά είναι θέμα ανθρ΄που τελικά και της παιδείας που ο καθένας έχει!

HELLO GIRLS!!!!

Kαι γω δεν έχω κανένα παράπονο απο τον γιατρό μου όλη την ώρα μαζί μου ήταν εβγαινε που και που να ενημερώνει τους δικούς μου έξω που είχαν σκάσει απο την τρομάρα τους γιατι γεννούσα πρόωρα στην 33η εβδομάδα και μάλιστα εκείνος επέμενε και μου έλεγε οτι θελώ να γεννήσεις φυσιολογικά και ας είσαι πρόωρη άλλοι γιατροί θα στο έπαιρναν με καισαρική αλλα εγω θέλω να πάμε φυσιολογικά αφου το μωρό είναι οκ και δεν κινδυνεύει! Ποσο δικιο είχε έκανα μεν 11 ώρες να γεννήσω αλλα το μωρό μου άν και τόσο πρόωρο δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα με το αναπνευστικό του και έκατσε μόνο 8 μέρες θερμοκοιτίδα! Και ο γιατρούλης μου μην σας πώ οτι περνούσε καθημερινά να δει εμένα και μετα κατέβαινε στην ΜΕΝΝ να μάθει και για το μωρό!!!

fqXEp3.png

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

• 4 years later...

Εμενα ο γιατρος μου οχι μονο ηταν πριν απο μενα στο μαιευτηριο...αλλα μας πηρε και τηλεφωνο γιατι οπως παντα ειχαμε αργησει!!!!!:lol:

Ηταν συνεχεια μεσα και η μονη στιγμη που ο ανθρωπος εφυγε ηταν για να παει τουαλετα :lol:...Μαλιστα οταν του ειπα γιατι δεν παει να φαει κατι μου ειπε θες να κοιμαμαι την ωρα που θα βγαινει η μικρη????

Αλλα μαζι του ομολογω οτι ειχε τις καλυτερες μαιες και κανανε ολη τη δουλεια μαζι!!!

Ημουν πολυ τυχερη!!!!

• 1 month later...

Νομιζω οτι εξυπακουεται να ειναι ο γιατρος μας διπλα μας αλλιως θα πηγαιναμε κ στο δημοσιο να ειμαστε με τους εφημερευοντες κ να ερθει ο γυναικολογος στο ραψιμο μονο

Εγω τον ειχα διπλα μου ολη την ωρα δεν εφυγε στιγμη ουτε για καφε που λεμε να πιει ο ανθρωπος παντα διπλα μου απο το ιατρειο που πηγαινα στο τηλ σε ολα οτι χρειαζομουν κ ευτυχως στον τοκετο με βοηθησε παρα πολυ

Τον ευχαριστω θερμα

• 5 months later...

καλησπερα σας και απο μενα....!!!!!!γενναω τον ιανουαριο το πρωτο μου παιδακι....ο γιατροσ μου ειναι παρα πολυ καλος,προς το παρων δεν εχω καποιο παραπονο...οταν τον ρωτησα αν θα ειναι συνεχεια μαζι μου ,μου ειπε πωσ εννοειται αυτο.....τον ρωτησα αν θα χρειαστω μαια και μου ειπε οχι γιατι θα εχω αυτον....εσεισ τι λετε ρε κοριτσια...κ κατι ακομα......θα γεννησω στο ιασω,μπορω να παρω δικια μου μαια????εννοω να μην εργαζεται η κοπελα στο ιασω.........γινεται κατι τετοι??????????αν ξερει καποια ας μου πει γιατι σε αυτα ειμαι ασχετη.....................

καλησπερα σας και απο μενα....!!!!!!γενναω τον ιανουαριο το πρωτο μου παιδακι....ο γιατροσ μου ειναι παρα πολυ καλος,προς το παρων δεν εχω καποιο παραπονο...οταν τον ρωτησα αν θα ειναι συνεχεια μαζι μου ,μου ειπε πωσ εννοειται αυτο.....τον ρωτησα αν θα χρειαστω μαια και μου ειπε οχι γιατι θα εχω αυτον....εσεισ τι λετε ρε κοριτσια...κ κατι ακομα......θα γεννησω στο ιασω,μπορω να παρω δικια μου μαια????εννοω να μην εργαζεται η κοπελα στο ιασω.........γινεται κατι τετοι??????????αν ξερει καποια ας μου πει γιατι σε αυτα ειμαι ασχετη.....................

Μην αγχώνεσαι. Ουτε και ο γιατρός χρειάζεται να είναι συνέχεια επάνω απο το κεφάλι σου. Αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, μπορείς να αναζητήσεις μια μαία (ίσως να μπορεί να σου προτείνει και ο γιατρός σου κάποια που συνεργάζεται). Αν γεννησεις με φυσιολογικό τοκετό ,πολύ χρήσιμο θα ήταν να συναντηθεις με μαια κάποιες φορές απο πριν. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ στο να κατανοήσω όλη την διαδικασία, να ξέρω τι να περιμένω και να μπορώ να βοηθήσω κατά την διάρκεια.

Με το καλό!! :)

Στην δικη μου περίπτωση, ο γυναικολόγος μου δεν μπόρεσε να είναι συνέχεια κοντά μου. Ετυχε να γεννάμε την ίδια μέρα -διαδοχικά - 3 πελάτισσες του και έτρεχε σαν τον Βεγγο. Ερχοταν ανα 1 ωρα να δει πως πάω και ήταν μαζί μου όταν πια έφτασε η ωρα για τις εξοθήσεις. Ηταν εκεινος βέβαια που έδινε τις οδηγίες σε νοσηλευτικό προσωπικό και εκεινοι τον ενημερωναν διαρκώς.

QqmLp3.png

• 2 weeks later...

καλησπερα κι απο μενα κοριτσια ! δεν νοιωθετε μεγαλυτερη ασφαλεια εαν ξερετε οτι ο γιατρος ειναι εκει ?? δεν λεω καθε στιγμη πανω απο το κεφαλι μου αλλα να ειναι εκει κοντα ? δεν ξερω μπορει να ειναι το αγχος μου μια και ειναι το πρωτο μου παιδι......

κοριτσια γεια σας ,γεννησα στο πανεπιστιμιακο ιωαννινων..Ο γιατρος μου ηταν ο Μακρυδημας ,οταν γεννησα ειχε παει τριημερο...Οταν ειναι να τα παρουν ειναι καλοι!!!!Οταν γυρισε ηταν σαν να μη με ηξερε......Δε τον συστηνω