Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι χρειάζεται για το φαγάκι του:


Recommended Posts

Κορίτσια πήρα εχθές το καθισματάκι φαγητού της μπουμπούς μου και ψάχνοντας στο μαγαζί είδα όλα αυτά τα μπολάκια, κουταλάκια και λοιπά προιόντα που έχουν για τις πρώτες κρεμούλες!Για πείτε εσείς οι πιο έμπειρες μαμάδες τι χρειάζεται πραγματικά απο αυτά;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πραγματικα χρειαζεσε ενα δυο μπολακια, κουταλακια αρκετα γιατι θα θελεις να εχεις μαζι σου κ στην βολτα, οποτε ενα οπωσδηποτε στην τσαντα περιπατου, Θα χρειαστεις επισης δοχεια μεταφορας φαγητου (εγω της ΒΕΑΒΑ αγορασα) επισης 2-3, αν δεν καταψυχεις ομως, αν καταψυχεις περισσοτερα. Εκπαιδευτικο ποτηρακι... :roll: σκεφτομαι... α ναι κ το πιο βασικο που εμενα μου ελυσε τα χερια, ατμομαγειρα-multi (εγω πηρα της BEABA)

Μην κανεις το λαθος κ ενθουσιαστεις κ παιρνεις παιρνεις ασταματητα, στο τελος ουτε τα μισα δεν θα χρησιμοποιησεις, ισως αν μεγαλωσει κ αλλο... αλλα εγω την πατησα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα!!! Τις ίδιες απορίες είχα κι εγώ αφού μάλλον από τον άλλο μήνα θα ξεκινήσουμε τις κρεμούλες.

Χριστίνα να σε ρωτήσω κάτι; Τα φαγητά της Τώνιας τα έκανες στον ατμό; Ποια φαγητά ακριβώς; Τον ατμομάγειρα δεν τον είχα σκεφτει καν :oops: Τα δοχεία μεταφοράς φαγητού είναι κάτι αντίστοιχο με τα μπολ;

Και κουταλάκια μεταλλικά ή πλαστικά; Α και πλαστικά πιατάκια; Ακούω τόσα πολλά για τα πλαστικά που είμαι επιφυλακτική...

Απαπα... πολλές απορίες και θα επανέλθω και με περισσότερες :wink:

*

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα!!! Τις ίδιες απορίες είχα κι εγώ αφού μάλλον από τον άλλο μήνα θα ξεκινήσουμε τις κρεμούλες.

Χριστίνα να σε ρωτήσω κάτι; Τα φαγητά της Τώνιας τα έκανες στον ατμό; Ποια φαγητά ακριβώς; Τον ατμομάγειρα δεν τον είχα σκεφτει καν :oops: Τα δοχεία μεταφοράς φαγητού είναι κάτι αντίστοιχο με τα μπολ;

Και κουταλάκια μεταλλικά ή πλαστικά; Α και πλαστικά πιατάκια; Ακούω τόσα πολλά για τα πλαστικά που είμαι επιφυλακτική...

Απαπα... πολλές απορίες και θα επανέλθω και με περισσότερες :wink:

 

Ναι ο ατμομαγειρας μας ειναι αυτος

 

Picture-7-732133.png

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για κολοκυθακι, πατατα, καροτο κλπ λαχανικα.

Τα μαγειρευεις στον ατμο κ υστερα τα ριχνεις στο ιδιο δοχειο Multi κ τα λιωνεις, κ τα φρουτα απευθειας..

 

Δοχεια φυλαξης πηρα αυτα

 

beaba300ml.gif

 

Ειναι το πιο βολικο μεγεθος.

 

Κουταλακια κ πιατακια αγορασα διαφορα κ ειναι αχρειαστα τα περισσοτερα :wink:

Μπορεις να παρεις κ σιλικονης αν θες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Δοχεια φυλαξης πηρα αυτα

 

beaba300ml.gif

 

 

Πηρα και γω αυτο αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημένη . Κακης ποιότητας που εχασε αμεσως την "λαμψη" του κατι που με κανει να πιστευω πως ειναι πολυ κακης ποιότητας πλαστικο :?

Τελικά πηρα απλα γυαλινα ταπερακια και για φαγητό και για φυλαξη (που δεν τα χρησιμοποιώ αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ) .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση!

Τα εχω απο τον 5ο μηνα κ δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα. Ειναι ολοκαινουρια, μηπως χρησιμοποιεις πλυντηριο πιατων? :roll:

 

Λαμπρινουλα στο ειπα κ αλλου αλλα δεν το ειδες μαλλον,

το κοριτσακι σας ειναι πανεμορφο! Και μεγαλωσε πολυ! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σαι καλά Χριστινάκι μου , σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :D Πως περνάει ο καιρος ....

 

Δεν χρησιμοποιώ πλυντήριο (εχω αλλα θελει 3 μερες να γεμισει οποτε ..) και το χω πλυνει ελάχιστες φορες και στο χερι . Λες να ετυχε σε μενα??

Δεν έτρωγε κιολας να πω οτι το ξεκαναμε απο την πολυ χρήση !!! :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Χριστινάκι μου , σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :D Πως περνάει ο καιρος ....

 

Δεν χρησιμοποιώ πλυντήριο (εχω αλλα θελει 3 μερες να γεμισει οποτε ..) και το χω πλυνει ελάχιστες φορες και στο χερι . Λες να ετυχε σε μενα??

Δεν έτρωγε κιολας να πω οτι το ξεκαναμε απο την πολυ χρήση !!! :lol:

 

χαχαχα! Μαλλον ετυχε... τι να πω?

Προς Θεου δεν εχω κερδος απο την διαφημιση, οποτε καθε αποψη κ σεβαστη, εννοειται βεβαια... απλα τα δοκιμασα κ μου αρεσαν σαν ποιοτητα απο κατι μαρκες με εκαψες τυπου Τζαμπο κ τετοια.

 

Αληθεια Λαμπρινη μου τι περιεργη ειναι η ζωη?

Τι θαυμα ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις!!

και δεν μου λέτε, αυτά τα κουταλάκια που είναι διαφορετικά για κάθε στάδιο, έχει όντως σημασία να αλλάζω κάθε τρείς μήνες;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Tα κουταλακια που χρησιμοποιησα στην αρχη ηταν τα πολυ μικρα.

Τωρα χρησιμοποιω ανετα κ αυτα που ειναι σαν τα διμα του γλυκου. (ο αντρας μου ακομη!) Δεν τα αλλαξα οχι...

 

Τον ατμογειρα κ οτι αλλο ειναι της beaba θα τα βρεις στα premaman (πιστευω εχει στη Θεσσαλονικη)

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ παιρνετε πλαστικα σκευη για το ταισμα του μωρου. Ειναι επικινδυνα!!!

 

Μια και συζητατε για τα κουταλακια, ειχα παρει κι εγω (λες και το παιδι δεν μπορουσε να φαει με το κουταλακι του γλυκου το ανοξειδωτο) και μετα απο λιγο καιρο ανακοινωθηκε οτι το απεσυραν λογω επικινδυνοτητας.

 

Παρτε ανοξειδωτα, αν φοβαστε το σπασιμο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως με έχει βολέψει πολύ το chicco σιλικόνης ......

http://www.chicco.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=442&category_id=79&option=com_virtuemart&Itemid=254

 

κ σε εμένα με αυτό έμαθε να τρώει... τώρα βέβαια τρώμε με τα κανονικά μικρά κουταλάκια και σε κανονικό πιάτο...προς το παρόν δεν έχουμε βγει έξω με φαγητό και δεν ξέρω τι άλλο θα χρειαστώ

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ παιρνετε πλαστικα σκευη για το ταισμα του μωρου. Ειναι επικινδυνα!!!

 

Μια και συζητατε για τα κουταλακια, ειχα παρει κι εγω (λες και το παιδι δεν μπορουσε να φαει με το κουταλακι του γλυκου το ανοξειδωτο) και μετα απο λιγο καιρο ανακοινωθηκε οτι το απεσυραν λογω επικινδυνοτητας.

 

Παρτε ανοξειδωτα, αν φοβαστε το σπασιμο.

 

Δεν είμαι όμως επικίνδυνο Κασσιανή με τα ανοξείδωτα κουταλάκια να τραυματίσουμε τα ούλα των μωρών? Και καλά να έχεις ένα ήσυχο και καλόφαγο μωράκι.. Αν είναι όμως ζόρικο και κουνιέται συνέχεια το βρίσκω πολύ εύκολο να πληγωθεί. Το βλέπω τώρα από το μπέμπη μου...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

smaroula ετσι νομιζα κι εγω και δεν ακουγα ουτε τη μανα μου ουτε τη γιαγια μου, που τα παιδια τους δεν επαθαν ποτε τιποτα απο τα ανοξειδωτα.

 

Σκεψου μαλιστα οτι τοτε ταιζαν τα μωρα στερεες τροφες (κρεμες κλπ) απο τον 3ο μηνα, ενω τωρα ξεκιναμε απο τον 6ο.

 

Πηρα κι εγω λοιπον πλαστικο απο πολυ καλη μαρκα και ευτυχως που το ενστικτο μου με φρεναρε και δεν το χρησιμοποιησα πολυ.

 

Ταισα την κορη μου με ανοξειδωτο, η οποια ηταν και πολυ λαιμαργη και δεν επαθαν τιποτα τα ουλα της σας βεβαιω.

 

Σε καθε περιπτωση τα μπολ δε χρειαζεται να ειναι πλαστικα. Καθε φορα που βαζετε το κουταλακι μεσα στο μπολ και παιρνετε τροφη, μαζι μαζευετε και λιγη bisphenol A.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα...την πατησα κι εγω κι αγορασα ενα σωρο συμπραγκαλα που πηγαν αχρηστα......τι μπωλακια και πιατακια (μελαμινες)...τι πλαστικα μπωλ αποθηκευσης με 2 θεσεις.........ολα αχρηστα.......τελικα τον ταιζω με ανοξειδωτο κουταλακι και πορσελανινο πιατακι.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...