Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δύο σάκοι-ένα έμβρυο!! Σας έχει τύχει;;


danel

Recommended Posts

Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος (6 εβδομάδων) με παρολίγο δίδυμα, αφού ο ένας σάκος έχει έμβρυο ενώ ο άλλος είναι άδειος. Λογικά λέει η γιατρός μου ότι θα συρρικνωθεί ο άδειος, αλλά υπάρχει ο κίνδυνος αιμοραγίας και πιθανότητα να συμπαρασύρει και τον δεύτερο σάκο, αν κατάλαβα καλά. Και μιάς και δεν είμαι και μικρούλα πιά, αυξάνει κι άλλο ο κίνδυνος.

 

Πείτε μου σας παρακαλώ αν κάποια γνωρίζει παρόμοια περίπτωση και πώς εξελίχτηκε.

:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αναρίτα, συγχαρητήρια. Έχω ακούσει τέτοιες περιπτώσεις... Όπου το ένα έμβρυο δεν αναπτύσεται, & αργότερα ο άδειος σάκος απορροφάται. Αλλά έχε υπόψη σου ότι 6 εβδομάδες ελιναι πολύ νωρίς, και έχω ακούσει και περιπτώσεις όπου στον επόμενο υπέρηχο βρήκαν και το 2ο έμβρυο! Η συμβουλή μου είναι πολύ ξεκούραση και ξάπλα (ώστε να ελαττωθεί ο κίνδυνος αιμοραγίας,) και σε καμια εβδομάδα -10 μέρες δες αν μπορείς να ξαναπάς στο γιατρό.

 

Καλη τύχη!

 

Αννα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω να πω, χωρίς να σου δίνω ψεύτικες ελπίδες ότι είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμη για να κρίνει η γιατρός σου αν ο σάκος είναι άδειος ή όχι. Όταν είσαι 6 εβδομάδων μπορεί να μη φανεί τίποτα και σε μια εβδομάδα να δεις χτύπους καρδιάς. Στο δικό μου υπερηχογράφημα 5εβδ1ημ δεν είχε καν φανεί ο 2ος σάκος, κρυβόταν πίσω από ένα αιμάτωμα, στις 6εβδ1ημ στην επανάληψη, φάνηκε ο δεύτερος σάκος με μια υποψία και μόνο λεκιθικού ασκού και καθόλου εμβρυικού πόλου ενώ στον άλλο σάκο φαινόταν τα πάντα. Ο γιατρός δε φαινόταν και πολύ αισιόδοξος αλλά αυτός ο δεύτερος σάκος ονομάζεται πια Ναυσικά, περπατάει από 10,5 μηνών αν και πρόωρη και είναι διαβόλου κάλτσα!

Όπως ξαναείπα, δεν θέλω να σου δώσω ψεύτικες ελπίδες, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι είναι πολύ νωρίς για να συμπεράνεις είτε τη μία έκβαση είτε την άλλη.

Όπως και να'χει, συγχαρητήρια για την εκυμοσύνη σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει λοιπόν τη Πέμπτη που έχω ραντεβού. Βέβαια στην 6εβδ (..και 4η ημέρα νομίζω) ακούσαμε και καρδιά, ένώ στον άλλο σάκο ίχνος δεν υπήρχε. Εγώ περισσότερο ανησυχώ αν είναι άδειος, πώς θα εξαφανιστεί χωρίς να κινδυνέψει η εγκυμοσύνη.

Εντωμεταξύ, έχω ήδη ένα κοριτσάκι 11ετών και πίστευα ότι η καθυστέρηση ήταν λόγω κλιμακτηρίου. Να 'χω τώρα και δίδυμα;;; Στα 41 μου;; :shock: Aς είναι..αν ξέρατε τί πέρασα πριν 5 χρόνια που προσπαθούσα με εξωσωματική και με ελάχιστη πιθανότητα επιτυχίας...αλλά η ΦΥΣΗ βλέπετε άλλα λέει! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για πες? και τελικα εκατσε μονο του? μπραβο βρε! με το καλο παντως να πανε ολα

 

και μενα στην αρχη βλεπουμε 2 μετα απο μια βδομαδα φανηκε και 3ο σακουλακι (τραβηξα μια φρικη σε αυτη τη φαση) το οποιι τελικα ηταν αδειο και ουτε ξαναφανηκε. Τα διδυμα τα βλεπεις!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η αδελφή μου ήταν παρόμοια περίπτωση με σένα, τελικά απορροφήθηκε απο τον οργανισμό της ο "άδειος" σάκος και έκανε ενα παιδάκι τελικά. Εγώ πάλι, ειχα τετράδυμα μέχρι τον 3ο μηνα, αναγκαστηκα από τους γιατρους να κανω μείωση των δυο παιδιων εκεί ήταν λιγο επικύνδυνο βέβαια, εντελως διαφορετικη περιπτωση απο την δικια σου, αλλα όλα πηγαν καλα και τωρα εχω δυο αγορακια πανεμορφα!!! Τα αλλα δυο απορροφηθηκαν απο τον οργανισμό μου, ειχαν και τα δυο κανονικο καρδιακο παλμο, περιμεναμε να πανε 3 μηνων που εχουν σχηματιστει σε ανθρωπακια και μου τα "μειωσαν" με μια μεθοδο που γινεται οπως η παρακέντηση απο την κοιλια(την κανει ενας συγκεκριμενος γιατρος γιατι ειναι "λεπτοδουλειά") και απορροφηθηκαν οπως σου ειπα απο τον οργανισμό μου. Μη φοβασαι τιποτα, ολα καλα θα πανε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τελικά ο σάκος εξαφανίστηκε χωρίς επιπλοκές. Όμως τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Από εχθές βλέπω που και που καφέ χρώμα, και παρόλο ότι ο υπέρηχος δε δείχνει αποκόλληση εγώ συνεχίζω να το βλέπω. Σκούρα τα βλέπω τα πράγματα :(

Μία φίλη βέβαια που είχε το ίδιο και τελικά γέννησε, μου είπε ότι το έβλεπε για πολλές μέρες και ότι απλώς ήταν κάτι ορμονικό. Δεν αντέχω αυτή την άγνοια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναρίτα μου μη στενοχωριέσαι καθόλου για τα καφέ υγρά που βλέπεις. Εγώ μετά από εξωσωματική έμεινα έγκυος σε τρίδυμα, στον πρώτο υπέρηχο ο γιατρός είδε ότι το τρίτο έμβρυο αν και είχε εμβρυικά στοιχεία δεν θα τα κατάφερνε να αναπτυχθεί και μου είπε ότι θα απορροφηθεί μόνο του, όπως και έγινε. Αυτό γύρω στις αρχές Γενάρη πέρισυ. Από τις 15 μέχρι τις 18-19 Γενάρη είχα κι εγώ καφετιά υγρά που πήγαινε για αιματάκι! Επικοινώνησα με το γιατρό μου ο οποίος μου συνέστησε να μείνω τελείως ξάπλα και μου είπε ότι είναι λόγω της απορρόφησης του εμβρύου. Πάνω στη βδομάδα εξαφανίστηκαν και τα καφέ υγρά και ήρθε η καρδιά μου στη θέση της!!!

 

Σου συνιστώ πάντως να είσαι αν όχι ξάπλα, τουλάχιστον σε πολλή ξεκούραση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπαρχει πιθανοτητα να ειναι απο την αλλαγη του μηνα ...

καλο βεβαια ειναι να παρεις τηλεφωνο το γιατρο σου να σου πει τι μπορει να ειναι , γιατι ερχεται Σαββατοκυριακο και ειναι κακο και για σενα και το μωρακι σου να αγχωθεις και να στενοχωριεσαι χωρισ λογο .

Ακομα και ψυχολογικοι παραγοντες μπορει να σου φερουν μικρο -ανωμαλιες στις ορμονες σου ... Παντως επειδη ξερω το ζορι της εγκυμοσυνης μετα απο τοσα χρονια , σου ευχομαι καλη συνεχεια και μην πτοεισαι με τιποτα . Θελει προσοχη , γιατι και εγω μετα απο 8 χρονια εμεινα εγγυος στην κορη μου που ειναι 5 χρονων τωρα , ηταν πραγματικα δυσκολα γιατι ειναι σαν να εισαι για πρωτη φορα εγγυος.

Μου ειπε συγκεκριμενα ο γιατροσ μου .."ειναι σαν να εισαι πρωτη φορα εγγυος "

Οταν βλεπεις δειγματα αιματος το πρωτο που θα κανεις ειναι τα παρατας ολα και να ξεκουραζεσαι . Το επομενο βημα ειναι, τηλεφωνο στο γιατρο , χωρις να αφηνεις βεβαια μερα να περασει γιατι ο γιατρος μπορει αμεσα να σε βοηθησει . Οταν ημουν τριων μηνων εγγυος ειχα δει αρκετο αιμα και τρομαξα μηπως αποβαλλω . Οποτε με ενα τηλεφωνο στο γιατρο , με τις αμεσες οδηγιες του ,και φυσικα ξεκουραση το ξεπερασα χωρις προβληματα .

 

Σου ευχομαι οτι καλυτερο . Η κορη σου πως το εχει παρει?

Της αρεσει η ιδεα που θα εχει ενα μικροτερο αδερφακι ,ή το εχει δει διαφορετικα ?( π.χ. ζηλεια οτι δεν θα ειναι το επικεντρο της οικογενειας )

Θελει προσοχη και συζητηση με το παιδι , λογω της διαφορας ηλικιας .

ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ ΒIRD για την απάντηση σου, μάλιστα τη διαβάζω μαζί με την κόρη μου και μου επιβεβαίωσε ότι δε θα ζηλεύει άμα...γεννηθεί! Μου συμπαραστέκεται πάρα πολύ, μέχρι και το φαγητό μου, μου σερβίρει! :lol:

Τη γιατρό μου την είδα εχθές αλλά η μόνη συμβουλή της ήταν να ξαπλώνω και να περιμένω...Αναρωτιέμαι τί; Όπως είπα η κατάσταση συνεχίζει και σήμερα με περισσότερα υγρά, οπότε αν την πάρω τηλέφωνο, τί θα αλλάξει; Μόνο στο forum βρίσκω μία παρηγοριά.

 

Υ.Γ. Πού το ήξερες ότι έχω κόρη μεγαλύτερη;;

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στην εγκυμοσύνη σου! Εγώ είμαι μία τέτοια περίπτωση. Είμαι τώρα 32 και όλα καλά. Φαντάσου ότι τότε, το 76 ή μαμά μου δίχως υπέρηχο πίστευε μέχρι κάποιο μήνα ότι κυοφορούσε δίδυμα σε μεγάλο μήνα αντιλήφθηκε ο γιατρός της ότι έχει ένα μωρό (εμένα) έσπασαν τα νερά της κανονικά, ο άδειος σάκος πρώτα και μετά βγήκα εγώ. Κανένα πρόβλημα πριν από 32 χρόνια, πόσο μάλλον στις μέρες μας!Θα πάνε όλα καλά καισκέψου ότι εγώ η παρολίγον δίδυμη έκανα διδυμάκια! Καλή εγκυμοσύνη και καλή λευτεριά

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ ΒIRD για την απάντηση σου, μάλιστα τη διαβάζω μαζί με την κόρη μου και μου επιβεβαίωσε ότι δε θα ζηλεύει άμα...γεννηθεί! Μου συμπαραστέκεται πάρα πολύ, μέχρι και το φαγητό μου, μου σερβίρει! :lol:

Τη γιατρό μου την είδα εχθές αλλά η μόνη συμβουλή της ήταν να ξαπλώνω και να περιμένω...Αναρωτιέμαι τί; Όπως είπα η κατάσταση συνεχίζει και σήμερα με περισσότερα υγρά, οπότε αν την πάρω τηλέφωνο, τί θα αλλάξει; Μόνο στο forum βρίσκω μία παρηγοριά.

 

Υ.Γ. Πού το ήξερες ότι έχω κόρη μεγαλύτερη;;

 

Το ειχες γραψει παραπανω , οτι η κορη σου ειναι 11 ετων και οτι εισαι

41 ετων ..... εγω ειμαι 42 ετων και εχω τρια παιδακια 18, 13 και 5 ετων οπως σου ειπα πριν .

 

χαιρομαι που η κορη σου σε περιποιειται .....και εγω δεν ειχα προβληματα με τα αγορια ( τα μεγαλα ειναι αγορια )

Σου ευχομαι οτι καλυτερο και οταν γεννησεις θα δεις που ολα αυτα θα τα εχεις ξεχασει ...

ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω να πω, χωρίς να σου δίνω ψεύτικες ελπίδες ότι είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμη για να κρίνει η γιατρός σου αν ο σάκος είναι άδειος ή όχι. Όταν είσαι 6 εβδομάδων μπορεί να μη φανεί τίποτα και σε μια εβδομάδα να δεις χτύπους καρδιάς.

 

ακριβως...

 

ειμαι 6 βδομαδων, δεν εχει φανει ακομα τιποτα εκτος απο σακο... απο την αλλη βδομαδα και μετα και ως την 8η λογικα θα ακουστει καρδια...

 

ειναι πολυ νωρις με τους συμβατικους υπερηχους...

 

εκτος κι αν πηγες σε μεγαλο νοσοκομειο, που εκει εχουν πιο δυνατα μηχανηματα, και μπορεσαν να δουν περισσοτερες λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πράγματι έχει διαφορά το μηχάνημα του υπέρηχου. Στο ΕΛΕΝΑ που πήγα φάνηκε ξεκάθαρα ότι έχει απομείνει μία μεμβράνη από το 2ο σάκο που θα απορροφηθεί σιγά-σιγά.

Πάντως δεν καιγόμουνα και για δίδυμα η αλήθεια είναι! :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κι εγω ετσι... 2 σακοι, 2 μωρα, εκ των οποιων το 1 επαθε μια αποκολληση στην 5η εεβδομαδα και σταματησε. ευτυχως ηταν 2 σακοι, δεν προκαλουσε ετσι καποιο προβλημα στο αλλο μωρο, και απορροφηθηκε απο τον οργανισμο. ειχα την υποψια οτι θα ειχα διδυμα, βεβαια ψιλοφρικαρεις οταν σκεφτεις το μεγαλομα τους, αλλα υπαρχουν φορες που πιανω τον εαυτο μου και στεναχοριεται για το αλλο μωρακι. αλλα σκεφτομαι οτι ολα γινονται για καποιο λογο....

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι... 2 σακοι, 2 μωρα, εκ των οποιων το 1 επαθε μια αποκολληση στην 5η εεβδομαδα και σταματησε. ευτυχως ηταν 2 σακοι, δεν προκαλουσε ετσι καποιο προβλημα στο αλλο μωρο, και απορροφηθηκε απο τον οργανισμο. ειχα την υποψια οτι θα ειχα διδυμα, βεβαια ψιλοφρικαρεις οταν σκεφτεις το μεγαλομα τους, αλλα υπαρχουν φορες που πιανω τον εαυτο μου και στεναχοριεται για το αλλο μωρακι. αλλα σκεφτομαι οτι ολα γινονται για καποιο λογο....

 

Εκτος απο του δυο σακους μηπως ειχατε και δυο πλακουντες;

Ειναι λιγο γελοιο αυτο που ρωταω αλλα σε μενα ετυχε στον τοκετο να ανακαληψουμε οτι ειχα δυο πλακουντες...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω οτι με μπερδεψες λιγο? δηλαδη εκτος απο αυτο που ειχε το μωρο βγηκε και αλλος? αν ειχες διδυμα, δεν θα ειχε αποροφηθει?

 

Ηταν δυο πλακουντες μαζι, ενας κανονικος κι ενας μικροτερος.

Εγω στον υπερηχο ενα παιδι εβλεπα και ενα γεννησα φυσικα.

Τωρα δευτερος πλακουντας που βρεθηκε δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

mallon pigaine gia didumo kai aporrofi8ike to emvruo kai oxi o plakountas!!!emena i kori mou itan mesa se duo sakous. den eixame dei pote 2o sako mexri tin wra tou toketou...pigaine gia didumaki alla aporrofi8ike...makari ti epomeni fora na mou er8oun kai ta duo!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

μηπως γεννησες σε περιοδο εκπτωσεων? και ηταν προσφορα?

περα απο την πλακα τωρα, ο γιατρος σου πως το εξηγησε?

 

Δεν ειπε τιποτα, οταν βγηκαν τους κοιτουσε περιεργα στην αρχη και ειπε οτι δεν το εχει ξαναδει, και αυτα τιποτε αλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...