Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΣΤΟΝ 6Ο ΜΗΝΑ -ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ????


Recommended Posts

Εχω μια συνάδελφο που μπαίνει στον 6ο μήνα. Δυστυχώς το κοριτσάκι της είναι άρρωστο έχει σύνδρομο Terner. Όταν μου το είπε ούτε που ήξερα τι είναι αυτό αλλά μετά είδα ότι είναι τα παιδάκια που έχουν χαμηλή ανάπτυξη, δεν έχουν περίοδο, και πολλά πολλά άλλα....Δεν έχει βοήθεια από κανέναν και πήγα και ρώτησα στο ικα επειδή θα διακόψει την κύηση αν δικαιούται επίδομα...Ο νόμος λέει ότι ακόμα και στον 9ο μήνα η γυναίκα να γεννήσει νεκρό παιδί δεν δικαιούται επίδομα γέννας...Τι άλλο μπορεί να κάνει να το περάσει σαν ασθένεια???? Δηλαδή έλεος πια περνάς που περνάς το όλο ψυχολογικό βάρος , τους πληρώνεις που τους πληρώνεις κανονικά για την διακοπή να μην δικαιούσαι τίποτα από αυτό το ρημάδι κράτος!!!!!!!!!!!!!!!!:confused::confused::confused:

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


..Ο νόμος λέει ότι ακόμα και στον 9ο μήνα η γυναίκα να γεννήσει νεκρό παιδί δεν δικαιούται επίδομα γέννας...

!:confused::confused::confused:

 

 

 

Ψαχ το πιο πολυ.... δεν νομιζω οτι ισχυει το παραπανω....

 

Γνωστη μου που γεννησε προωρα στον 7ο νεκρο μωρακι.... δικαιουταν καποια πραγματα κανονικα (αλλα στο μεταξυ αυτες που ηταν εκει....της τα ειχαν παρει τα λεφτα...πως και τι δεν ξερω ..αλλα ειχε γινει χαμος.... ειχε παει 3-4 φορες η κοπελα κανα 6 μηνο μετα το συμβαν... και στο τελος της ειπε μια εκει...και τι τα θες τα λεφτα...σαμπως εχεις και παιδι!!!! Οποτε για ρωτηστε ξανα και ξανα)

Link to comment
Share on other sites

Ψαχ το πιο πολυ.... δεν νομιζω οτι ισχυει το παραπανω....

 

Γνωστη μου που γεννησε προωρα στον 7ο νεκρο μωρακι.... δικαιουταν καποια πραγματα κανονικα (αλλα στο μεταξυ αυτες που ηταν εκει....της τα ειχαν παρει τα λεφτα...πως και τι δεν ξερω ..αλλα ειχε γινει χαμος.... ειχε παει 3-4 φορες η κοπελα κανα 6 μηνο μετα το συμβαν... και στο τελος της ειπε μια εκει...και τι τα θες τα λεφτα...σαμπως εχεις και παιδι!!!! Οποτε για ρωτηστε ξανα και ξανα)

 

Θα έτρωγε χαστούκι με την μία αν μου μιλούε ποτέ κανείς με αυτό τον τρόπο.....θα ξαναρωτήσω ...αι σιχτιρ συγχίστηκα τώρα :mad::x:x

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δικαιούτε κανονικά τα επιδότα από το ικα, αν είναι εργαζόμενη, καθώς και τις άδειες. Να εκτυπώσετε το παρακάτω έγγραφο και να πάει με αυτό στο ικα. Γιατί και οι ίδιοι είναι ανενημέρωτοι και άσχετοι!

 

http://www.synigoros.gr/pdf_01/9057_4_ika.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια συνάδελφο που μπαίνει στον 6ο μήνα. Δυστυχώς το κοριτσάκι της είναι άρρωστο έχει σύνδρομο Terner. Όταν μου το είπε ούτε που ήξερα τι είναι αυτό αλλά μετά είδα ότι είναι τα παιδάκια που έχουν χαμηλή ανάπτυξη, δεν έχουν περίοδο, και πολλά πολλά άλλα....Δεν έχει βοήθεια από κανέναν και πήγα και ρώτησα στο ικα επειδή θα διακόψει την κύηση αν δικαιούται επίδομα...Ο νόμος λέει ότι ακόμα και στον 9ο μήνα η γυναίκα να γεννήσει νεκρό παιδί δεν δικαιούται επίδομα γέννας...Τι άλλο μπορεί να κάνει να το περάσει σαν ασθένεια???? Δηλαδή έλεος πια περνάς που περνάς το όλο ψυχολογικό βάρος , τους πληρώνεις που τους πληρώνεις κανονικά για την διακοπή να μην δικαιούσαι τίποτα από αυτό το ρημάδι κράτος!!!!!!!!!!!!!!!!:confused::confused::confused:

Υπαρχει καινουργια εγκυκλιος του ικα που επιτρεπει την καταβολη επιδοματος μητροτητας αφου εχει υπαρξει το ο τοκετος ασχετα αν ηταν πρωιμος η προωρος και πριν την συμπληρωση της 28 εβδομαδας.Αν θες στειλε μου με πμ το μαιλ σου, την εχω σε ηλεκτρονικη μορφη αυτη την εγκυκλιο, να σου τη στειλω να τους την τριψεις στα μουτρα!!!!!!(αν δεν κανω λαθος σε αυτο το site την ειχα βρει και εγω).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν πολλα χρονια που εχασα εγω την κορη μου στην 32 εβδομαδα αυτο που δικαιουμουν ηταν καποια χρηματα απο αδεια που δινουν (αυτες πριν τον τοκετο). Φυσικα δεν τις ειχα παρει ολες.

Επιδομα τοκετου δεν δινουν αφου δεν υπαρχει το μωρο αλλα ουτε δικαιουμαστε αδεια μετα τον τοκετο για τον ιδιο λογο. Για να παρω αδεια παροτι ειχα κανει καισαρικη επρεπε να περναω απο επιτροπη. Πολυ ψυχοφθορο γιατι ο καθενας ελεγε το μακρυ του και το κοντο του. Επισης απ οσο γνωριζω (ισως ειμαι και λαθος) τοκετος θεωρειται μετα την 28η εβδομαδα και τοτε μαλιστα γραφετε και στην οικογενειακη κατασταση. Οταν δηλαδη εμεις παιρνουμε πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης απο τον Δημο φαινεται κανονικα εκεινο το μωρακι.

Link to comment
Share on other sites

Πριν πολλα χρονια που εχασα εγω την κορη μου στην 32 εβδομαδα αυτο που δικαιουμουν ηταν καποια χρηματα απο αδεια που δινουν (αυτες πριν τον τοκετο). Φυσικα δεν τις ειχα παρει ολες.

Επιδομα τοκετου δεν δινουν αφου δεν υπαρχει το μωρο αλλα ουτε δικαιουμαστε αδεια μετα τον τοκετο για τον ιδιο λογο. Για να παρω αδεια παροτι ειχα κανει καισαρικη επρεπε να περναω απο επιτροπη. Πολυ ψυχοφθορο γιατι ο καθενας ελεγε το μακρυ του και το κοντο του. Επισης απ οσο γνωριζω (ισως ειμαι και λαθος) τοκετος θεωρειται μετα την 28η εβδομαδα και τοτε μαλιστα γραφετε και στην οικογενειακη κατασταση. Οταν δηλαδη εμεις παιρνουμε πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης απο τον Δημο φαινεται κανονικα εκεινο το μωρακι.

 

 

Η εγκύκλιος που αναφέρομαι, είναι σχετικά καινούρια. Πιθανόν να μην είχε βγει όταν εσύ έχασες το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο clio!Αυτη ειναι η εγκυκλιος.Επειδη και εγω παθουσα το 2008,γεννησα τα παιδακια μου στην 27 εβδομαδα λογω επιπλοκων, τοτε δεν μου αναγνωριστηκε τιποτα και μου δωσανε αναρρωτικη αδεια 1 μηνα και επειτα γυρισα στην δουλεια.Το Γεναρη του 2011 που ξαναπηγα στο ικα, η ιδια η προισταμενη με θυμηθηκε και μου ειπε για την εγκυκλιο για να κανω ενσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειχα αναλογη περιπτωση πριν λιγο καιρο που γεννησα στην 27η εβδομαδα νεκρο παιδακι πηγα στο ικα και μου ειπαν οτι δικαιουμαι μονο το επιδομα τοκετου γιατι μεχρι την ημερομηνια που γεννησα δεν ειχα τα 200 ενσημα που απαιτουνται.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όσους ανταποκρίθηκαν. Εδωσα στην κοπέλα την εγκύκλιο και ελπίζω να βγάλει άκρη...τρελάθηκα όταν μου είπε οτι πλήρωσε σαν κανονική γέννα δηλαδή περίπου στα 3.000,00!! Είναι πολύ άσχημο ψυχολογικά όλο αυτό!!! Της δίνω το κουράγιο και την ευγή στο μέλλον να κρατήσει ένα υγιές παιδάκι στα χέρια της....άι στο καλό:(

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...