Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφαλισμενη του τσμεδε αλλα μισθωτη


rozali_1234

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα,

ειμαι μηχανικος με μεταπτυχιακο και ασφαλισμενη στο τσμεδε. Επειδη δουλευω σε πολυ μεγαλη εταιρια, πληρωνουμε και εισφορες στο ΙΚΑ, το λεγομενο ΙΚΑ ασθενειας.

 

Ενημερωθηκα απο άλλες μηχανικουσ εδω, οτι στιν 4μηνη νομιμη αδεια, ΔΕΝ μασ πληρωνει η εταιρια, αλλα το ικα και ο οαεδ συμπληρωνει το υπολοιπο για να φτασεισ τον μισθο σου.

 

Εχει κανεις ιδεα πωσ μπορει να πληρωθω στην εξαμηνη αδεια που θελω να παρω απο τον οαεδ, μετα την νομιμη; οι συναδελφισεσ εδω, δεν εχουν οικονομικο προβλημα, οποτε δεν τiς νοιαζει γενικοτερα να ψαξουν πωσ μπορουν να λαβουν περισσοτερα χρηματα απο τοn οαεδ και το ικα για αυτο το 6μηνο...:-(

εγω ομωσ θελω να ξερω γτ δεν μπορω να ζησω με 600 ευρω μεικτα του αοεδ τον μηνα και να πληρωνουμε και στεγαστικο δανειο...

μηπωσ μπορει καμμια να με βοηθησει; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα,

ειμαι μηχανικος με μεταπτυχιακο και ασφαλισμενη στο τσμεδε. Επειδη δουλευω σε πολυ μεγαλη εταιρια, πληρωνουμε και εισφορες στο ΙΚΑ, το λεγομενο ΙΚΑ ασθενειας.

 

Ενημερωθηκα απο άλλες μηχανικουσ εδω, οτι στιν 4μηνη νομιμη αδεια, ΔΕΝ μασ πληρωνει η εταιρια, αλλα το ικα και ο οαεδ συμπληρωνει το υπολοιπο για να φτασεισ τον μισθο σου.

 

Εχει κανεις ιδεα πωσ μπορει να πληρωθω στην εξαμηνη αδεια που θελω να παρω απο τον οαεδ, μετα την νομιμη; οι συναδελφισεσ εδω, δεν εχουν οικονομικο προβλημα, οποτε δεν τiς νοιαζει γενικοτερα να ψαξουν πωσ μπορουν να λαβουν περισσοτερα χρηματα απο τοn οαεδ και το ικα για αυτο το 6μηνο...:-(

εγω ομωσ θελω να ξερω γτ δεν μπορω να ζησω με 600 ευρω μεικτα του αοεδ τον μηνα και να πληρωνουμε και στεγαστικο δανειο...

μηπωσ μπορει καμμια να με βοηθησει; ευχαριστω

 

Μηχανικός και εγώ. Στην τετραμηνη άδεια παίρνεις όλα τα μεικτά που σου εδίνε η εταιρεία όπως ακριβως σου είπαν, δηλ μερικα απο το ΙΚΑ (οσα υπολογίσει) και μετα με μια βεβαιωση εργοδοτη πας στον ΟΑΕΔ και παιρνεις τα υπολοιπα. Τωρα στο εξάμηνο του ΟΑΕΔ δεν δικαιούσαι περισσότερα απο το βασικό μισθό. Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις καμια συμφωνία με τον εργοδότη μόνο, αλλα βασικά ο ΟΑΕΔ σε πληρώνει γιατι δεν θα πληρώνεσαι απο τον εργοδότη σου (και υποτιθεται οτι αν αλλαξει αυτο, τότε σταματαει και η αδεια). Δεν σε βοηθησα το ξέρω και θα σε στεναχωρέσω λιγο, αν δε το ξερεις, στο 10 μηνο αυτο κανεις δε πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ, πρεπει να τα πληρωσεις εσυ (εγω ειχα δωσει γυρω στα 2.500 αν θυμαμαι καλα συνολικα για τους 10 μηνες)!!! Οποτε απο τα 700ε βγαλε τα 300 για εισφορες :(

Το μονο θετικο ειναι οτι αφοτου γεννησεις και για 1 χρονο σου κανουν εκπτωση 50% στο ΤΣΜΕΔΕ στις εισφορες για τη συνταξη (κλαδος κυριας συνταξης), οποτε γλυτωνεις 50-70ε το μηνα περιπου..

Link to comment
Share on other sites

τι λες τωρα;;; εγω νομιζα οτι τουλαχιστον ΟΛΕΣ οι εισφορεσ του τσμεδε θα ειναι μειωμενεσ κατα 50%, οχι μονο ι συνταξη....

ελεοσ με αυτο το ταμειο...τι ακριβεια!!!!

να σε ρωτησω και κατι αλλο, γτ δεν καταλαβα πληρωνες και εσυ ικα δλδ καθε μηνα στον μισθο σου;

και εαν ναι εκτοσ απο τα 2500 ευρω του τσμεδε μηπωσ πηρεσ και καποιο επιδομα απο το ικα;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κλειώ , είμαι κι εγώ μισθωτή μηχανικός με ΤΣΜΕΔΕ κα ΙΚΑ κλπ και τώρα διανυω το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Όταν ξεκίνησε η 4μηνη άδεια μου, η εταιρία με πλήρωσε τον 1ο μήνα κανονικά, ανεξάρτητα απο τα χρήματα που μου έδωσε το ΙΚΑ. δεν ξέρω αν το κάνουν όλοι οι εργοδότες, αν είναι δηλαδή υποχρεωτικό ή όχι. Πήρα και τα λεφτά απο το ΙΚΑ, οπότε συνολικά πήρα παρπανω απο 4 μισθούς έτσι (για το 4μηνο). Μετα πήγα στον ΟΑΕΔ, έκανα τα χαρτιά μου για ένα συμπληρωματικό επιδομα που δίνουν (αυτο που αναφέρει η κοπέλα παραπάνω) και πήρα αρκετά λεφτά, δεν το περίμενα. Αυτά φτάνουν για να πληρώσω το 6μηνο στο ΤΣΜΕΔΕ και περισσεύουν και 7-8 κατοσταρικα.

Επισης, το ΤΣΜΕΔΕ σου δίνει και 2500 για τη γέννα.

Τέλος, ο ΟΑΕΔ πληρώνει 690 καθαρά το μήνα για το 6μηνο, όχι 600 μεικτά. Το ξέρω ότι είναι λίγα, αλλα απ΄ το τίποτα καλά είναι και αυτά. Επίσης, θα παίρνεις κανόνικα τα δώρα σου απο την εταιρία και νομίζω και κάτι (μικρά) δώρα απο τον ΟΑΕΔ (Χριστούγεννα Πάσχα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Camouflage έχεις δίκιο, όλο το 10μηνο στο ΤΣΜΕΔΕ δεν καλύπτεται και όχι μόνο το 6μηνο που έγραψα εγώ. Απλά εμένα η εταιρία μου πλήρωσε τον 1ο μήνα (και το μισθό και το ΤΣΜΕΔΕ μου) και έχω να πληρώσω 9μηνο. Έδωσα περίπου 1100 νομίζω για τους πρώτους 6 μήνες κ έχω άλλους 3 να δώσω. Οι εισφορές εξαρτωντΙ απο τα έτη ασφάλισης, έχετε κλείσει τη δεκαετία ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

h etairia σου μπορει για λογους λογιστηριου να σου πληρωσε τον 1ο μηνα...οι αλλοι 3 υποθετω κανονικα απο το ικα+ οαεδ...

θα σε ρωτησω και εσενα μηπωσ πηρεσ και απο το ικα και καποιο αλλο επιδομα περαν των 2500 ευρω του τσμεδε;και εαν ναι, δεν τουσ ειπεσ οτι πηρεσ και απο τσμεδε;

γτ επεσε στο αυτακι μου οτι παιρνουμε και

απο εκει κατι χρηματακια!! γι αυτο το λεω!!

Link to comment
Share on other sites

h etairia σου μπορει για λογους λογιστηριου να σου πληρωσε τον 1ο μηνα...οι αλλοι 3 υποθετω κανονικα απο το ικα+ οαεδ...

θα σε ρωτησω και εσενα μηπωσ πηρεσ και απο το ικα και καποιο αλλο επιδομα περαν των 2500 ευρω του τσμεδε;και εαν ναι, δεν τουσ ειπεσ οτι πηρεσ και απο τσμεδε;

γτ επεσε στο αυτακι μου οτι παιρνουμε και

απο εκει κατι χρηματακια!! γι αυτο το λεω!!

 

Μου είπαν απο το γραφείο προσωπικού ότι έτσι κάνουν, δίνουν ένα μισθο έτσι απο μόνοι τους. Ρωτά κι εσύ αν τυχόν δίνουν κάτι σε εσάς επιπλέον. Δεν έτυχε να ακούσω πάντως να δίνει και το ΙΚΑ χρήματα, και τα είχα ψάξει αρκετά όλα αυτά. Πάντως ότι μπορείς να πάρεις, ψάξε το! Έχει πολλή χαρτουρα αλλα παίρνεις λεφτά

Link to comment
Share on other sites

τι λες τωρα;;; εγω νομιζα οτι τουλαχιστον ΟΛΕΣ οι εισφορεσ του τσμεδε θα ειναι μειωμενεσ κατα 50%, οχι μονο ι συνταξη....

ελεοσ με αυτο το ταμειο...τι ακριβεια!!!!

να σε ρωτησω και κατι αλλο, γτ δεν καταλαβα πληρωνες και εσυ ικα δλδ καθε μηνα στον μισθο σου;

και εαν ναι εκτοσ απο τα 2500 ευρω του τσμεδε μηπωσ πηρεσ και καποιο επιδομα απο το ικα;;

 

καθε μηνα ικα σταθερα παιρνει λεφτα απο το μισθο...εδω και 10 χρονια...

Για τη γεννα οχι τιποτα απο το ΙΚΑ, αφου οι εισφορες αυτες ειναι μονο 'για ασθενεια' δηλ αν αρρωστησεις να σου δωσει μερος του μισθου.

(για την ιστορια, τους πηρα αρκετα πισω αφου ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη και επαιρνα αναρρωτικες συνεχεια, οπου με πληρωνε το ικα-λιγα βεβαια αλλα πληρωνε)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγραψες το εξης:

 

"Μετα πήγα στον ΟΑΕΔ, έκανα τα χαρτιά μου για ένα συμπληρωματικό επιδομα που δίνουν (αυτο που αναφέρει η κοπέλα παραπάνω) και πήρα αρκετά λεφτά, δεν το περίμενα. Αυτά φτάνουν για να πληρώσω το 6μηνο στο ΤΣΜΕΔΕ και περισσεύουν και 7-8 κατοσταρικα.

Επισης, το ΤΣΜΕΔΕ σου δίνει και 2500 για τη γέννα. "

 

αρα απο οτι καταλαβα, δεν αναφερεσαι στα 690 ευρω του οαεδ, σωστα;

εγω 4 χρονια ειμαι στο τσμεδε εχω λιγο λιγοτερες εισφορες κοριτσια μου..αλλα οταν γεννηθει το μωρο με το καλο νομιζω θα εχω κλεισει 5ετια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και πήρα αρκετά λεφτά, δεν το περίμενα. Αυτά φτάνουν για να πληρώσω το 6μηνο στο ΤΣΜΕΔΕ και περισσεύουν και 7-8 κατοσταρικα.

ηταν αρκετα γιατι τα υπολοιπα που σου εδωσε ο ΟΑΕΔ καλυπταν το μισθο στην εταιρεια σε μεικτα, οποτε ουσιαστικα ηταν μεσα και τα λεφτα που παρακρατουνται για το τσμεδε και η εφορια και ο,τι κρατησεις εχεις καθε μηνα...

Τέλος, ο ΟΑΕΔ πληρώνει 690 καθαρά το μήνα για το 6μηνο, όχι 600 μεικτά. Το ξέρω ότι είναι λίγα, αλλα απ΄ το τίποτα καλά είναι και αυτά. Επίσης, θα παίρνεις κανόνικα τα δώρα σου απο την εταιρία και νομίζω και κάτι (μικρά) δώρα απο τον ΟΑΕΔ (Χριστούγεννα Πάσχα κλπ)

ναι σωστη παρατηρηση, ειναι καθαρα. Και αυτα τα 690 μαζι με τα λιγα δωρα κλπ ειναι αφορολογητα, δηλ τα παιρνεις δε τα δηλωνεις πουθενα, τελος. Οπως και τα λεφτα απο τον ΟΑΕΔ για το 4μηνο. Οποτε εκει εισαι κερδισμενη.

Και οσον αφορα την εφορια, αλλο ενα κερδος ειναι οτι τα λεφτα που δινεις στο ΤΣΜΕΔΕ τα βαζεις στις εισφορες στη δηλωση σου στην εφορια και εχεις μειωση στο φορο (ή επιστροφή).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά που μας κρατάνε για ΙΚΑ τόσα χρόνια είναι μόνο για άδειες ασθένειας , οπότε αν δεν έχεις καλή εγκυμοσύνη σε πληρώνουν αυτοί. Εγώ δεν χρειάστηκε να πάρω τέτοια άδεια.

Ναι, καλά κατάλαβες. Εκτός απο τα 690 το μήνα, δίνει κι άλλο ένα επιδομα εφάπαξ σε επιταγή. Κάνεις άλλον ένα πακο χαρτιά στον ΟΑΕΔ, μετα τη γέννα , και σου λένε ποια ημερομηνία να ξαναπαε για να σου δώσουν την επιταγή Σου. Μην το παραλείψεις, εγώ τυχαία το βρήκα στο site του ΟΑΕΔ !

Link to comment
Share on other sites

αρα απο οτι καταλαβα, δεν αναφερεσαι στα 690 ευρω του οαεδ, σωστα;

εγω 4 χρονια ειμαι στο τσμεδε εχω λιγο λιγοτερες εισφορες κοριτσια μου..αλλα οταν γεννηθει το μωρο με το καλο νομιζω θα εχω κλεισει 5ετια!

 

αυτο ειναι καλο γιατι θα πληρωσεις λιγοτερα. Επισης καλο ειναι να τα πληρωσεις οσο το δυνατο γρηγοροτερα, και χωρις διακανονισμους. Εγω εστειλα τον πεθερο μου να τα πληρωσει, του λενε, θελεις διακανονισμο, λεει ναι, και του εβαλαν ταχα να πληρωνει μηνα μηνα αλλα με ΤΟΚΟΥΣ. Μπορει να πληρωσα και 300 ευρω τοκους! Η πληρωμη ομως εγινε σε 2 δοσεις (δηλ μια δοση 6 μηνες, αλλη μια 4 μηνες μαζι), δηλ για να καταλαβαιτε, τοκοι για μηνιαιες δοσεις αλλα πληρωμη μόνο 2 δοσεις. Θελει προσοχη!! Το αναφερω για να μη την πατησει καμια κοπελα!

Link to comment
Share on other sites

ηταν αρκετα γιατι τα υπολοιπα που σου εδωσε ο ΟΑΕΔ καλυπταν το μισθο στην εταιρεια σε μεικτα, οποτε ουσιαστικα ηταν μεσα και τα λεφτα που παρακρατουνται για το τσμεδε και η εφορια και οτι κρατησεις εχεις καθε μηνα...

 

Ναι, δίκιο έχεις . Γι αυτο ήταν τόσα πολλα .

 

Και αυτά που θα κερδίσουμε στη δήλωση, σωστά . Αν δεν μας τα κόψουν λόγω κρισης΄ :D

Link to comment
Share on other sites

αχχχαχχαχαχχα...ουτε πιστωτικη καρτα τετοιουσ τοκους βρε κοριτσια!!

 

Ωραια ευχαριστω πολυ για την ενημερωση, ελπιζω να πανε ολα καλα, και

με το καλο θα μαζεψω ενα σωρο χαρτια προσ συμπληρωση και θα παω στον οαεδ να τουσ ξεζουμησω!!! ιχιχχιχιιχιχιχιχ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο ειναι καλο γιατι θα πληρωσεις λιγοτερα. Επισης καλο ειναι να τα πληρωσεις οσο το δυνατο γρηγοροτερα, και χωρις διακανονισμους. Εγω εστειλα τον πεθερο μου να τα πληρωσει, του λενε, θελεις διακανονισμο, λεει ναι, και του εβαλαν ταχα να πληρωνει μηνα μηνα αλλα με ΤΟΚΟΥΣ. Μπορει να πληρωσα και 300 ευρω τοκους! Η πληρωμη ομως εγινε σε 2 δοσεις (δηλ μια δοση 6 μηνες, αλλη μια 4 μηνες μαζι), δηλ για να καταλαβαιτε, τοκοι για μηνιαιες δοσεις αλλα πληρωμη μόνο 2 δοσεις. Θελει προσοχη!! Το αναφερω για να μη την πατησει καμια κοπελα!

 

Αν είναι δυνατόν ! Αυτο δεν ειναι δόσεις !

Link to comment
Share on other sites

αχχχαχχαχαχχα...ουτε πιστωτικη καρτα τετοιουσ τοκους βρε κοριτσια!!

 

Ωραια ευχαριστω πολυ για την ενημερωση, ελπιζω να πανε ολα καλα, και

με το καλο θα μαζεψω ενα σωρο χαρτια προσ συμπληρωση και θα παω στον οαεδ να τουσ ξεζουμησω!!! ιχιχχιχιιχιχιχιχ!!!!!

 

Ναι ναι, αυτο να κάνεις ! Και στο ΙΚΑ, βγαλε και βιβλιάριο αν δεν έχεις και ξεκίνα. Με το καλο το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

αχχχαχχαχαχχα...ουτε πιστωτικη καρτα τετοιουσ τοκους βρε κοριτσια!!

 

Ωραια ευχαριστω πολυ για την ενημερωση, ελπιζω να πανε ολα καλα, και

με το καλο θα μαζεψω ενα σωρο χαρτια προσ συμπληρωση και θα παω στον οαεδ να τουσ ξεζουμησω!!! ιχιχχιχιιχιχιχιχ!!!!!

 

αστα να πανε!

ξεκινα να μαζευεις, στο σαιτ του οαεδ υπαρχουν τα χαρτια και τα δικαιολογητικα, και αν θες κατι πες. Με το καλο το μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

εχω βιβλιαρειο του ικα, πριν 3 χρονια βεβαια το ειχα βγαλει, αλλα οκ...θα στειλω τον μπαμπα μου οταν ερθει απο γιαννενα να παει να το ανανεωσει!!!

 

μια τελευταια ερωτηση κοριτσακια και δεν σασ πριζω αλλο, υποθετω στο συμπληρωματικο επιδομα που δινει ο οαεδ (περαν του τσμεδε), αναφερεστε στο κειμενο που υπαρχει εδω, σωστα;

http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

 

το παραθετω και πιο κατω:

 

Απλα αυτα που λεει στις προυποθεσεις περι παροχης στο ικα επιδοματων κυοφοριας κλπ...τι ειναι; ειναι κατι ανησυχητικο;...παιρνουμε καμμια βεβαιωση απο το ικα για να τα καταθεσουμε στον οαεδ και να παρουμε το παλιοεπιδομα;

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:

· Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

· Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

· Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1. Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.

2. Βεβαίωση του εργοδότη.

3. Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

Link to comment
Share on other sites

Απλα αυτα που λεει στις προυποθεσεις περι παροχης στο ικα επιδοματων κυοφοριας κλπ...τι ειναι; ειναι κατι ανησυχητικο;...παιρνουμε καμμια βεβαιωση απο το ικα για να τα καταθεσουμε στον οαεδ και να παρουμε το παλιοεπιδομα;

Πας στο ικα (δες στο σαιτ νομιζω εχει τις πληροφοριες/δικαιολογητικα), παιρνεις τα λεφτα για το τετραμηνο (νομιζω παιρνεις για 2 μηνες πριν και δυο μηνες μετα, δυο φορες πρεπει να πας - ή να στειλεις καποιον αλλο). Μαζι σου δινουν και τη βεβαιωση που λεει ποσα πηρες για το τετραμηνο. Παιρνεις και απο τον εργοδοτη βεβαιωση οτι παιρνεις τοσα το μηνα, τα πας στον οαεδ και σου δινει τη διαφορά.

Αυτα στις προυποθεσεις ειναι αυτο ακριβως που θα κανεις,οτι δηλ απο το ικα παιρνεις μονο επιδομα κυοφοριας (το διμηνο πριν τη γεννα) και λοχειας (το διμηνο μετα τη γεννα).

 

 

ΕΝΤΙΤ: ο οαεδ ηθελε και λιστα με τα ενσημα απο το ικα και κατι αλλα δικαιολογητικα, οχι μονο αυτα που γραφει. Καλο ειναι να παει να ρωτησει ο μπαμπας σου, του δινουν μια φωτοτυπια με ολα τα δικαιολογητικα (ή δε ξερω αν μπορεις να τα βρεις καπου να τα λεει ον λαιν).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτο είναι. Στην ουσία το κείμενο λέει: αν δικαιουσαι το 4μηνο του ΙΚΑ, δικαιουσαι και το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Τα επιδόματα κυοφοριας και λοχειας είναι ότι σου δίνει το ΙΚΑ στο 4μηνο (παίρνεις ένα πόσο 2 μήνες πριν την πητ και τα υπόλοιπα μετα τον τοκετο, αυτα είναι η κυοφορα κ η λοχεια ).

Όταν θα τα πάρεις με τ καλο, σου δίνουν κάποιες βεβαιώσεις . Με αυτές πας στον ΟΑΕΔ , μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ και εγώ, και ως μισθωτή είμαι και στο ΙΚΑ. Από το ΙΚΑ έλαβα επίδομα κυοφορίας και λοχείας. Για το λοχείας μου κράτησαν στο ΙΚΑ τη βεβαίωση τοκετού, το άσπρο πρωτότυπο στέλεχος από το μαιευτήριο. Από το ΤΣΜΕΔΕ όμως για την είσπραξη των 2500 μου ζητούν τώρα οπωσδήποτε το ίδιο πρωτότυπο στέλεχος. Ξαναδίνεται αυτό από το μαιευτήριο πάλι? Συνάντησε καμιά σας που έλαβε τα ίδια επιδόματα το ίδιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...