Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

H τριγωνέλλα προκαλεί πρόβλημα στο συκώτι;


Recommended Posts

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σε όλες τις μανούλες που θηλάζουν.

Θα σας μεταφέρω την εμπειρία μου για να σας προβληματίσω και να σας δώσω μία άλλη διάσταση που ίσως ποτέ δεν σκεφτήκαμε.

Είχα πάρει για κάποια διαστήματα μαγιά μπύρας και τριγωνέλλα. Έκανα κάποιες εξετάσεις αίματος και οι τρανσαμινάσες (δείκτες για το συκώτι) ήταν τριπλάσιες και τετραπλάσιες του ανώτερου φυσιολογικού. Μπήκα σε μια απίστευτη περιπέτεια και ταλαιπωρία, μέσα σε 10 ημέρες έκανα 4 φορές εξετάσεις αίματος, υπέρηχο και έτρεχα στους γιατρούς. Μίλησα με την παιδίατρό μου, τον παθολόγο, τον γυναικολόγο και τελικά κατέληξα σε έναν πολύ καλό ηπατολόγο. Το θέμα με το συκώτι είναι πολύ σοβαρό.

Όλοι οι γιατροί που μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι το πιθανότερο είναι να μου το προκάλεσαν η μαγιά μπύρας και η τριγωνέλλα και μάλιστα με επίπληξαν που ενώ θηλάζω πήρα τέτοια πράγματα για τα οποία δεν έχουν γίνει έρευνες και μελέτες για το εάν, πόσο και πώς επηρεάζουν το μωρό.

Ο ηπατολόγος στην δικαιολογία μου ότι αυτό που πήρα είναι φυτικό μου είπε ότι τα φυτικά είναι πολλές φορές τοξικά και κάνουν κακό στο συκώτι και μάλιστα μου είπε χαρακτηριστικά: εάν ήσουν μόνη σου δε θα είχες τόσο πρόβλημα γιατί όταν τα σταματούσες θα επανερχόταν το συκώτι σου. Από τη στιγμή όμως που θηλάζεις αυτό είναι απαράδεκτο γιατί αν περνάει στο γάλα σου το συκώτι του μωρού δεν έχει τις ίδες άμυνες και αντοχές.

Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις που υπάρχουν για το συκώτι, σταμάτησα την τριγωνέλλα και αμέσως οι τιμές άρχισαν να πέφτουν και μετά από μία βδομάδα είναι τώρα στα φυσιολογικά επίπεδα. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πήρα ένα πολύ μεγάλο μάθημα. Θα σας συνιστούσα να το ψάξετε και εσείς και να ρωτήσετε τους δικούς σας γιατρούς, δε θέλω να εμπιστευτείτε μόνο εμένα. Εγώ ταλαιπωρήθηκα απίστευτα και μόνο στην κατάσταση που είμαι με μωρό 2,5 μηνών να περιμένω ανά δύο ημέρες αποτελέσματα από εξετάσεις για πολύ σοβαρές ασθένειες δεν εύχομαι σε καμία μανούλα να το υποστεί.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλιστα ο ηπατολογος μου είπε ότι πολλά φυτά τα οποία μπορεί να τρώμε και να μην παθαίνουμε τίποτα αν τα βράσουμε και πιούμε το χυμό μπορεί να είναι τοξικά. Και μου είπε ότι όταν ήταν φοιτητής υπήρχε η "μόδα" οι κοπέλες που ήθελαν να κάνουν έκτρωση να τρώνε δύο φύλλα από φυτό και τους προκαλούσε αποβολή. μία κοπέλα για να είναι σίγουρη ότι θα αποβάλει πήρε 4 φύλλα και πέθανε επειδή καταστράφηκε το συκώτι της από το φυτό....

δηλαδή τα φυτά δεν είναι αθώα και γενικά οτιδήποτε καινούριο και μη δοκιμασμένο χρόνια σε έρευνες και μελέτες δεν είναι σωστό να το καταναλώνουμε οι εγκυμονούσες και όσες θηλάζουμε.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

μαγια μπυρα και τριγωνελλα μαζι? σε συνδυασμο?

μπορεις να μας αναφερεις την αγωγη που εκανες?

 

Δεν τα έπαιρνα μαζί. μόνο για δυο μέρες συνέπεσαν. και αυτό δεν παίζει ρόλο, το αν τα έπαιρνα μαζί ή όχι. ο ηπατολόγος περισσότερο στην τριγωνέλλα νομίζω έριξε το βάρος και κυρίως στο ότι την έβραζα. όταν πήρα μαγιά μπύρας πήρα την ποσότητα που έγραφε η αγλαία και την τριγωνέλλα έβραζα και έπινα 5 κούπες την ημέρα, όπως επίσης ανέφερε η αγλαία. ο ηπατολόγος μου είπε ότι οτιδήποτε τρώμε και πίνουμε μεταβολίζεται στο συκώτι, ακόμα και το ντεπόν ενοχλεί αλλά λίγο. δεν έχετε ακούσει πχ για το πονστάν ότι βλάπτει πολύ το συκώτι;;;

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

asteri2 πολυ με προβλημάτισες γιατι κι εγω τα επαιρνα.Η μαγια με πειραξε και πρηζομουνα πολυ χερια ποδια ,μολις τη σταματησα σταματησαν και τα συμπτωματαα.ΤΗν τρυγωνελλα την εκοψαα γιατι αισθανομουν οτι εφφερνε εκνευρισμο και πονακια στα παιδια βεβαια μποορει να ηταν και τυχαιο....

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα συμπτώματα αυτά που γράφεις δε νομίζω να έχουν σχέση με το συκώτι. εγώ δεν είχα συμπτώματα (και αυτό είναι το κακό, ότι δεν μπορούμε να καταλάβουμε τίποτα). αυτή την ανησυχία μου την είχαν πει ως παρενέργεια που σημαίνει όμως ότι για να επηρρεάζει αποδεδειγμένα το παιδί έτσι άρα περνάει στο γάλα. εγώ το ανακάλυψα σε έναν τυχαίο έλεγχο γιατί επειδή κάνω εξετάσεις για το θυρεοειδή που έχω βγάλει, είπα να κάνω και έναν γενικό έλεγχο.

δηλαδή μπορεί να βλάπτουμε το συκώτι μας αλλά κυρίως του μωρού και να μην καταλαβαίνουμε τίποτα. εγώ πήρα ένα πολύ γερό μάθημα και άλλη φορά θα προσέχω περισσότερο. άσε που τόσα πράγματα που έμαθα για το συκώτι και το τι μπορεί να κολλήσεις έχω φρικάρει. πχ εκεί που φτιάχνουμε τα νύχια μας αν δεν αποστειρώνουν τα εργαλεία μπορεί να κολλήσουμε μέχρι και ηπατίτιδα....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σε όλες τις μανούλες που θηλάζουν.

Θα σας μεταφέρω την εμπειρία μου για να σας προβληματίσω και να σας δώσω μία άλλη διάσταση που ίσως ποτέ δεν σκεφτήκαμε.

Είχα πάρει για κάποια διαστήματα μαγιά μπύρας και τριγωνέλλα. Έκανα κάποιες εξετάσεις αίματος και οι τρανσαμινάσες (δείκτες για το συκώτι) ήταν τριπλάσιες και τετραπλάσιες του ανώτερου φυσιολογικού. Μπήκα σε μια απίστευτη περιπέτεια και ταλαιπωρία, μέσα σε 10 ημέρες έκανα 4 φορές εξετάσεις αίματος, υπέρηχο και έτρεχα στους γιατρούς. Μίλησα με την παιδίατρό μου, τον παθολόγο, τον γυναικολόγο και τελικά κατέληξα σε έναν πολύ καλό ηπατολόγο. Το θέμα με το συκώτι είναι πολύ σοβαρό.

Όλοι οι γιατροί που μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι το πιθανότερο είναι να μου το προκάλεσαν η μαγιά μπύρας και η τριγωνέλλα και μάλιστα με επίπληξαν που ενώ θηλάζω πήρα τέτοια πράγματα για τα οποία δεν έχουν γίνει έρευνες και μελέτες για το εάν, πόσο και πώς επηρεάζουν το μωρό.

Ο ηπατολόγος στην δικαιολογία μου ότι αυτό που πήρα είναι φυτικό μου είπε ότι τα φυτικά είναι πολλές φορές τοξικά και κάνουν κακό στο συκώτι και μάλιστα μου είπε χαρακτηριστικά: εάν ήσουν μόνη σου δε θα είχες τόσο πρόβλημα γιατί όταν τα σταματούσες θα επανερχόταν το συκώτι σου. Από τη στιγμή όμως που θηλάζεις αυτό είναι απαράδεκτο γιατί αν περνάει στο γάλα σου το συκώτι του μωρού δεν έχει τις ίδες άμυνες και αντοχές.

Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις που υπάρχουν για το συκώτι, σταμάτησα την τριγωνέλλα και αμέσως οι τιμές άρχισαν να πέφτουν και μετά από μία βδομάδα είναι τώρα στα φυσιολογικά επίπεδα. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πήρα ένα πολύ μεγάλο μάθημα. Θα σας συνιστούσα να το ψάξετε και εσείς και να ρωτήσετε τους δικούς σας γιατρούς, δε θέλω να εμπιστευτείτε μόνο εμένα. Εγώ ταλαιπωρήθηκα απίστευτα και μόνο στην κατάσταση που είμαι με μωρό 2,5 μηνών να περιμένω ανά δύο ημέρες αποτελέσματα από εξετάσεις για πολύ σοβαρές ασθένειες δεν εύχομαι σε καμία μανούλα να το υποστεί.

 

αστερι, ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μοιραστηκες μαζι μας την ιστορια σου, που εστειλες αυτο το μηνυμα -να προσεχουν οι γυναικες , να ψαχνουν και να εμπιστευονται τους πραγματικους επιστημονες.

στην περιπτωση σου κινηθηκες και νομικα? αν οχι-θα μπορουσες να το κανεις και ισως επρεπε να το κανεις γιατι πραγματικα κινδυνεψατε

σου ευχομαι οτι καλυτερα και καλη δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω για αποκλειστικο θηλασμο αν και και ο μικρος που ειναι 2,5 μηνων παει πολυ καλα στην αναπτυξη του.εψαξα κ εμαθα οτι η τριγωνελλα βοηθαει πολυ ρωτησα τον παιδιατρο μου που ειναι κ συμβουλος θηλασμου κ μου πε οτι δεν υπαρχει επιστημονικα τεκμηριωμενη αποψη οτι βοηθαει στην αυξηση παραγωγης...εγκατελειψα γρηγορα την ιδεα κ τωρα προσπαθω χωρις κανενα υποκαταστατο...καλη δυναμη σε ολες κ προσοχη γενικοτερα

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω για αποκλειστικο θηλασμο αν και και ο μικρος που ειναι 2,5 μηνων παει πολυ καλα στην αναπτυξη του.εψαξα κ εμαθα οτι η τριγωνελλα βοηθαει πολυ ρωτησα τον παιδιατρο μου που ειναι κ συμβουλος θηλασμου κ μου πε οτι δεν υπαρχει επιστημονικα τεκμηριωμενη αποψη οτι βοηθαει στην αυξηση παραγωγης...εγκατελειψα γρηγορα την ιδεα κ τωρα προσπαθω χωρις κανενα υποκαταστατο...καλη δυναμη σε ολες κ προσοχη γενικοτερα

 

 

fotinopsaro νομιζω ότι εγώ σου έθεσα υποψιν την τριγωνέλλα με όλο το λινκ και επισης σου ειπα να ενημερωσεις γιατρό.........

γιατί γραφεις προσοχή γενικότερα ήταν κάτι που σου απάντησα λάθος ή επικύνδυνο?

Το λεω γιατί το μέλος asteri 2 που άνοιξε το θεμα δεν ειχε ποτε την οδηγία να την πάρει απεναντίας....

Link to comment
Share on other sites

να πω και τη δική μου εμπερία? έβλεπα ότι δεν είχα πολύ γάλα, πολλές μα πάρα πολλές ώρες θηλασμός και πολύ μα πολύ συχνά και το παιδί να πεινάει, έ έδωσα και συμπλήρωμα, είχα επιλογή? ναι μου έλεγαν κι εμένα, κυρίως από το φόρουμ για συμπληρώματα, ρώτησα παθολόγο, γυναικολόγο, παιδίατρο και φαρμακοποιό, όλοι ήταν αρνητικοί, θα μου πείτε θύματα της βιομηχανίας γάλακτος, μπορεί, αλλά δεν το ρίσκαρα! καλύτερα συμπλήρωμα αλλά υγιής να προσέχω το παιδί μου, αυτό επέλεξα εγώ, μπορεί να κάνω και λάθος

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γενικά στο φορουμ θα δείτε ότι πάντα προτείνονται άλλες λύσεις πριν σου πει καποιος σκέψου και το συμπλήρωμα γαλουχίας.

Όταν κάποιος λεει παιρνω και συμπληρωμα τριγωνέλλα η μαγιά ή οτιδήποτε φανταζομαι και θεωρώ ότι σίγουρα θα εχει δει αυτό εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31133

όπου γράφει

Note that even herbs can have side effects, even serious ones. Natural source drugs are still drugs, and there is no such thing as a 100% safe drug

Ο καθένας μας είναι υπεύθυνος ζυγίζει τα υπερ και τα κατα και ανάλογα πράττει!

Το φορουμ εχει ενημερωτικό χαρακτήρα μην το ξεχναμε αυτο....

Link to comment
Share on other sites

fotinopsaro νομιζω ότι εγώ σου έθεσα υποψιν την τριγωνέλλα με όλο το λινκ και επισης σου ειπα να ενημερωσεις γιατρό.........

γιατί γραφεις προσοχή γενικότερα ήταν κάτι που σου απάντησα λάθος ή επικύνδυνο?

Το λεω γιατί το μέλος asteri 2 που άνοιξε το θεμα δεν ειχε ποτε την οδηγία να την πάρει απεναντίας....

 

αν κοιταξεις τις δημοσιευσεις της αστερι θα καταλαβεις οτι σαφως και ειχε τις οδηγιες , μαλιστα εχει και την προτεινομενη δοσολογια. γι αυτο και εγραψε αυτο το μηνυμα-να προστατευτουν οι γυναικες. την εμπειρια της την θεωρω συγκλονιστικη οπως και το μηνυμα της

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Κριστίνα αναφέρομαι ειδικά σε εσένα γιατί χάρη σε σένα και την amarretto θήλασα το παιδί μου αποκλειστικά μέχρι τώρα 6 μήνες και συνεχίζω. Δεν κατηγορώ ΚΑΝΕΝΑΝ από το forum, ήταν καθαρά δική μου επιλογή να πάρω την τριγωνέλλα. Ναι, με βοήθησε πολύ γιατί είδα τρομερή αυξηση παραγωγής. Κριστίνα, είχα την οδηγία από την Αγλαϊα να πάρω τριγωνέλλα, αν θέλεις θα ψάξω ακριβώς και το post να σου το πω. Άσχετο όμως γιατί δεν κατηγορώ ούτε την αγλαία.Είμαι ενήλικας και πήρα μόνη μου την απόφαση. Φυσικά θεωρώ ίσως λίγο παραπληροφόρηση το γεγονός ότι συστήνουμε την τριγωνέλλα αλλά για τις αρνητικές επιπτώσεις προστίθεται μία γενική, αόριστη παράγραφος. Απλά κοινοποίησα αυτό που έπαθα γιατί είναι μία πλευρά του θέματος που δεν έχει θιχτεί ευρέος και οι περισσότερες δε δίνουν σημασία.

Ο γιατρός μου δεν μου είπε ότι ας το παίρνουμε απλά να ζυγίζουμε τις συνέπειες με το καλό που κάνουν. Ηταν κατηγορηματικός και είπε ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. και δεν είχε καμία σχέση και κανένα όφελος να μου διακόψει το θηλασμό γιατί είναι ηπατολόγος και δεν συνεργάζεται με εταιρείες που πουλάνε γάλατα. ας μην είμαστε συνεχώς τόσο καχύποπτοι με τους επιστήμονες που απλά έχουν άλλη άποψη από μας.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ένας φίλος φαρμακοποιός με σπουδές ειδικευμένα στην βοτανολογία το έψαξε για την τριγωνέλλα και έμαθε ότι μπορεί να μείνει στον οργανισμό μέχρι και 2-3 χρόνια. Ο ηπατολόγος μου είπε ότι το χειρότερο κακό είναι ότι μπορεί να περνάει και στο μωρό και να έχει πρόβλημα σοβαρό το συκώτι του. Δε νομίζω ότι αν ήξεραν οι γυναίκες που θηλάζουν αυτή την περίπτωση θα έπαιρναν τόσο εύκολα τριγωνέλλα....

Εγώ μετά από όλα αυτά που πέρασα και που τελικά κατάφερα να θηλάσω τόσο καιρό αποκλειστικά ξέρετε τι λέω;;; Ας αφήσουμε τη φύση να μας καθοδηγεί και ας μην παρεμβαίνουμε τόσο εύκολα. ειδικά με συμπληρώματα που δεν είναι αποδεδειγμένο ότι είναι αθώα γιατί μιλάμε για τις ζωές των παιδιών μας. Εγώ έκοψα τότε μαχαίρι τα συμπληρώματα, τελικά θήλασα αλλά με πολύ ζόρι γιατί δεν έρεε και το γάλα μου αλλά κουτσά στραβά τα βόλεψα.

Το καλοκαίρι μου ήταν από τα χειρότερα γιατί όλο τον ιούλιο με ξεπατώσανε στις εξετάσεις, με μωρό 2 μηνών και θηλασμό ανά μία δύο ώρες και μετά ανά 15 μέρες με τσεκάρανε να δω πώς πάω. τώρα το άφησαν λίγο για να καθαρίσει μου είπαν ο οργανισμός μου και βλέπουμε.

Δεν είναι τόσο απλό κορίτσια και εγώ τότε έμαθα ότι και τα φυτικά δεν είναι καθόλου αβλαβή απεναντίας μπορεί να πάθεις μεγάλη ζημιά. ΠΡΟΣΟΧΗ, ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.

Κριστίνα, δεν τα βάζω με κανέναν απλά δε θεωρείς σωστό να ενημερώνονται όλα τα μέλη για κάτι τόσο σοβαρό έτσι ώστε να παίρνουν μόνες τους την ευθύνη για ό,τι αποφασίζουν;;;

εγώ πάντα ρωτούσα: έχουν καμία παρενέργεια τα συμπληρώματα;;;; και η μόνη απάντηση που έπαιρνα ήταν: αν έκανα υπερπαραγωγή θα είχα τα ανάλογα συμπτώματα. Να λοιπόν που μάθαμε και κάτι ακόμα και πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ευρεως γνωστό γιατί είναι σοβαρό.

Η παράγραφος στα αγγλικά με τόσες γενικότητες δεν βοήθησε πολύ....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

αστερι, να σαι καλα, να σαι καλα για το μηνυμα που εστειλες!

παντως , θα μπορουσες να εκτυπωσεις τις οδηγιες που δοθηκαν σε σενα και συνεχιζονται να δινονται και να κινηθεις νομικα, διοτι απειλουν τη δημοσια υγεια. η τοξικη ηπατιτιδα που προκληθηκε δεν ειναι καθολου αστειο πραγμα, επισης ειναι και μια αλλη ζωη-του μωρου σου.

σου ευχομαι τα καλυτερα (να σου φυγει γρηγορα αυτο το πραγμα απο τον οργανισμο) και σε ευχαριστω παρα πολυ. να μας γραφεις και πως τα πας:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πω κι εγω με την σειρα μου πως με την μαγια μπυρας και μονο καταφερα αυξησα την παραγωγη μου και μετα σταματησα να την παιρνω.οι γενικες εξετασεις μου ηταν μια χαρα.μηπως asteri το οτι πηρες και τα δυο η κατι τετοιο επιρρεασαν τον οργανισμο σου?

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Asteri 2 προσωπικά δεν εχω κανενα θεμα μαζί μου για να ειμαι ξεκάθαρη:D

Ουτε παλι εχω καποιο πρόβλημα που δημοσιεύεσες την ιστορία σου γιατί ειναι η εμπειρία σου και δεν μπορεί κανείς να την αμφισβητήσει.

Αυτό που δεν θελω σε καμία περίπτωση είναι μερικοι μερικοί να χρησιμοποιουν την ιστορία σου για να εξυπηρετήσουν δικούς τους σκοπούς.

Για την ιστορία και μόνο θα σου πω απλά ότι σε μενα δεν ειχε καμία επιδραση στο συκώτι και αυτο μπορώ να σου το πω με απολυτη σιγουριά καθώς καθε 6 μήνες κανω εξετασεις αρκετά αναλυτικες.

Και παλι δεν θα σου έλεγα ποτέ αποκλείεται να είναι απο την τριγωνέλλα γιατί σε μενα δεν ειχαι καμία παρενέργεια. (εκτός απο την αύξηση παραγωγής φυσικά:wink:)

Βεβαια καλό θα ήταν να σου πει ο ηπαταολόγος γιατί κατηγορεί μόνο την τριγωνέλλα καθώς την χρησιμοποιουν στα πλαισια αποτοξινωσης σε άτομα με ηπατικά προβλήματα.

Μήπως ξέχασε να σου πει ότι σε συνδιασμό με άλλα φάρμακα μπορεί να αναεβάσει τη δική τους επιρροή στο συκώτι.

Άρα είναι τελείως διαφορετικό να παραθέτεις την προσωπική σου εμπειρία και τελείως διαφορετικό να γενικεύεις και να λες ότι σίγουρα προκαλεί ηπατικά προβλήματα σε όλους ακόμα και στο μωρό....

Οι έρευνες έχουν δείξει αυτό...

Safety

Fenugreek is used to flavor artificial maple syrup, and is used as a common food ingredient (curries, chutneys, etc.) and traditional medicine in many parts of the world, including India, Greece, China, north Africa and the Middle East. It is a basic ingredient of curry powder (often used in Indian cooking) and the Five Spice mixtures (used in Asian cooking). It is also eaten as a salad and sprouted.

Fenugreek is considered safe for nursing moms when used in moderation and is on the U.S. Food and Drug Administration's GRAS list (Generally Recognized As Safe). As with most medications and herbs, various side effects have been noted; see the side effects and safety information below.

Per Hale [Hale 2002], "The transfer of fenugreek into milk is unknown, but untoward effects have not been reported." Hale classifies it in Lactation Risk Category L3 (moderately safe).

 

 

Possible side effects and cautions

  • Sweat and urine smells like maple syrup; milk and/or breastfed baby may smell like maple syrup.
  • Occasionally causes loose stools, which go away when fenugreek is discontinued.
  • Use of more than 100 grams of fenugreek seeds daily can cause intestinal distress and nausea (recommended dose is less than 8 grams per day).
  • Repeated external applications can result in undesirable skin reactions [Wichtl 1994].
  • Ingestion of fenugreek seeds or tea in infants or late-term pregnant women can lead to false diagnosis of maple syrup urine disease in the infant due to presence of sotolone in the urine. See [Korman 2001] and other studies on fenugreek and maple syrup urine smell.

Use with caution or avoid if you have a history of:

  • Peanut or chickpea allergy: Fenugreek is in the same family with peanuts and chickpeas, and may cause an allergic reaction in moms who are allergic to these things. Two cases of fenugreek allergy have been reported in the literature. [Patil 1997, Ohnuma 1998, Lawrence 1999]
  • Diabetes or hypoglycemia: Fenugreek reduces blood glucose levels, and in the few studies using it as a hypoglycemic, also reduces blood cholesterol. Dosages higher than the recommended one (given above) may result in hypoglycemia in some mothers [Heller]. If you're diabetic (IDDM), use fenugreek only if you have good control of your blood glucose levels. While taking this, closely monitor your fasting levels and post-prandial (after meals) levels. Mothers with hypoglycemia should also use fenugreek with caution. For more on fenugreek and glucose levels, see the references below.
  • Asthma: Fenugreek is often cited as a natural remedy for asthma. However, inhalation of the powder can cause asthma and allergic symptoms. Some mothers have reported that it worsened their asthma symptoms. [Dugue 1993, Huggins, Lawrence 1999].

Drug interactions

  • Oral drugs or herbs taken at the same time as fenugreek may have delayed absorption due to the mucilage content of fenugreek. [Wichtl 1994]
  • Glipizide and other antidiabetic drugs
    Fenugreek reduces blood glucose levels and may enhance the effects of these drugs.
  • Insulin
    Fenugreek reduces blood glucose levels, so insulin dosage may need to be adjusted.
  • Heparin, Warfarin and other anticoagulants
    Ticlopidine and other platelet inhibitors
    The fenugreek plant contains several coumarin compounds. Although studies have not shown any problems, it potentially could cause bleeding if combined with these types of drugs.
  • MAOIs
    Fenugreek contains amine and has the potential to augment the effect of these drugs.

Drug Interaction References:

[Wichtl 1994]

Fenugreek drug interactions from Healthnotes

Fenugreek drug interactions from Memorial Sloan-Kettering Cancer Center

Fenugreek use during pregnancy

 

Medicinal doses of fenugreek, not the amounts used in curries, are considered a uterine stimulant. Fenugreek has been used to aid and induce labor [Dehlvi, Bingel 1991, IntelliHealth] and is considered to be an emmenagogue [Turner]. For this reason, fenugreek use is not recommended during pregnancy (particularly late pregnancy).

  • Fenugreek is used as a morning sickness remedy in Chinese medicine. [Richmond]
  • "Use only in moderation during pregnancy. A uterine stimulant in high doses, but quite safe as a culinary herb or during labour." [Ody 1999]
  • Motherlove Herbal lists fenugreek as a cleansing herb which is "too strong or irritating" to be used during pregnancy. [Motherlove]
  • One study effectively used fenugreek as a source of fiber to control blood glucose and lipid levels of pregnant diabetic women. [Madar 1987]
  • "A stimulant effect on the isolated uterus (guinea pig) has been reported and its use in late pregnancy may not be advisable." [Hale 2002]
  • "Water and alcohol extracts of fenugreek are oxytocic. They stimulate contraction of uterine smooth muscles during the last period of pregnancy according to studies on isolated guinea pig uterus tissue." [Willard 1991]
  • "Fenugreek exerts an oxytocic effect in guinea pigs. Its use in humans has not been sufficiently studied, but could potentially lead to SAB or preterm labor and prematurity secondary to its oxytocic effects. Its use in pregnancy is not recommended." [Rice]
  • Not recommended during pregnancy. [CommE, Brinker 1998, McGuffin 1997, MHO]

Possible side effects for baby

Most of the time, baby is unaffected by mom's use of fenugreek (except that more milk is usually available). Sometimes baby will smell like maple syrup, too (just like mom). However, some moms have noticed that baby is fussy and/or has green, watery stools when mom is taking fenugreek and the symptoms go away when mom discontinues the fenugreek.

Fenugreek can cause GI symptoms in mom (upset stomach, diarrhea), so it's possible for it to cause GI symptoms in baby too. Also anyone can have an allergic reaction to any herb, and fenugreek allergy, though rare, has been documented.

Another reason for these types of symptoms --and perhaps more likely than a reaction to the herb-- may be that mom's supply has increased due to the fenugreek and the symptoms are those of oversupply, where baby is getting too much foremilk. Fussiness, gas and green watery stools are classic symptoms of an overabundant milk supply.

 

Some things to try:

  • Try a different herb. This should help if baby is reacting to the fenugreek in mom's milk.
  • Stop the fenugreek (without switching to another herb). If you are taking fenugreek for low supply, and are having problems with oversupply when taking this herb, it may be questionable whether you needed to increase supply in the first place.
     
     
    If you are deliberately trying to maintain an oversupply (such as when you're pumping part/all of the time rather than nursing directly), then you might also try the following things:
    • Cut back on the fenugreek dosage to see if baby's symptoms disappear.


    • Take measures to remedy the

      oversupply (help baby get more hindmilk) by doing things such as keeping baby to only one breast for up to 2-3 hours.


The main question in this instance, however, is whether the fenugreek is needed at all. Many moms feel that their supply is low when it really isn't. See Increasing Low Milk Supply for more information.

 

Where to get fenugreek

Fenugreek seed capsules, tinctures and teas can be purchased in many health food stores and online. You can also buy empty gelatin capsules and bulk fenugreek seed powder to make your own capsules.

Fenugreek tea is a weak form of the herb. For the tea: use a teaspoon of whole fenugreek seeds. Steep in boiling water for 15 minutes or so and drink three or more times a day.

Fenugreek sprouts are another way to eat fenugreek. Fenugreek seeds can be obtained in the bulk food section of some health food stores, or you may be able to find them at a store that specializes in Indian or other eastern foods. Soak 1-2 teaspoons of the seeds in water overnight. Pour that water off the next day (or drink it - it's fenugreek tea) and rinse seeds with clear water. Place the seeds into a sprouter (this can be as simple as a small, clear plastic clamshell carry-out container), and place on a windowsill or table with the lid slightly ajar. Rinse with water daily. The seeds will sprout in around five days.

Fenugreek seeds for mastitis or engorgement: Steep several ounces of seeds in a cup or so of water. Let seeds cool, then mash them. Place on a clean cloth, warm, and use as a poultice or plaster on engorged or mastitic breasts to help with let-down and sore spots.

 

More directions and recipes for using fenugreek can be found in the article Fenugreek by Della Richmond.

 

Other uses for fenugreek

Fenugreek has been used traditionally to treat diabetes, coughs, congestion, bronchitis, fever, high blood pressure, headaches/migraines, diarrhea, flatulence, anaemia, irregular menstrual cycles and arthritis, to ease labor pains and menstruation pain, and as an appetite stimulant. Fenugreek has also been used as an external poultice to control inflammation and dandruff.

There is current research being done on using fenugreek for diabetes, high cholesterol, inflammatory bowel disease and gastric ulcers.

 

Other names for fenugreek

 

Other names for fenugreekLatin:Trigonella foenum-graecum L.; Foenugraeci semen (for the seed)

Amharic/Ethiopian:

 

 

AbishItalian:Fieno Greco

Arabic:

 

Hulba,

 

Hilbeh

Japanese:

 

KorohaChinese:Hu-lu-ba,

Hu-lu-pa,

 

K'u-TouNorwegian:BukkehonrkløverDutch:Fenegriek

Portuguese:

 

Alforva,

 

Feno-grego

Farsi:

 

 

Sambelilé

Russian:

 

Pazhitnik,

Pazhitnik grecheskiy,

 

Sambala

Finnish:

 

 

Sarviapila

Sanskrit:

 

Methi,

Methika,

 

Peetbeeja

French:

 

Fenugrec,

Sénegré,

Trigonelle

Spanish:

Alholva,

FenogrecoGerman:Bockshornsamen (seed),

Bockshorklee,

 

Griechisches Heu

Swahili:

 

 

UwatuHebrew:Hilbeh

Swedish:

 

Bockshornklee

 

Bockhornsklöver Hungarian:Görögszéna

Turkish:

 

 

Çemen

References:

 

English to Latin & more from herbnet.com

Fenugreek info from Samex Agency

Fenugreek info from Gernot Katzer's Spice Pages

 

 

Nutritional profile

Nutritional Profile -- Fenugreek Seed -- Trigonella foenum-graecum (Leguminosae)

calculated on a zero moisture basis per 100 gm Aluminum35 mg Cobalt0.182 mg Magnesium121 mg Ash(total) 3.9 % Crude Fiber 8.7 % Manganese0.21 mg Calcium73 mg Dietary Fiber 48.0 % Niacin 1.60 mg Calories 0.68 /gm Fat6.4 % Phosphorus288 mg Carbohydrates59.1 % Iron5.6 mg Potassium102 mg Chromium0.04 mg Protein30.6 %Tin0.42 mgThiamine1.35 mg Selenium0.16 mgSilicon0.47mgRiboflavin0.32 mgSodium58.0 mgVitamin A 38.5 IU Vitamin C 60.0 mg Zinc [trace mg] Nutrients of note: Sugars13 % (glucose, arabinose, galactose)Starch15 %

 

 

References

  1. [bingel 1991] Bingel AS, Farnsworth NR. Higher plants as potential sources of galactagogues, in Wagner H, Farnsworth NR, eds. Economic and Medicinal Plant Research, Volume 6, Academic Press Ltd, New York, 1994: 1-54.
  2. [CommE] Fenugreek Seed excerpted from Herbal Medicine: Expanded Commission E Monographs, American Botanical Council, 2000.
  3. [brinker 1998] Brinker F. Herb Contradictions and Drug Interactions. Sandy, OR: Eclectic Medical Publications, 1998, 70–1. Excerpt.
  4. [Dehlvi] Trigonella foenum-graecum (Methi) from DehlviRemedies.com
  5. [Dugue 1993] Dugue P, Bel J, Figueredo M. Fenugreek causing a new type of occupational asthma. Presse Med 1993 May 29;22(19):922.
  6. [Hale 2002] Hale T. Medications and Mothers' Milk, 10th Edition. Pharmasoft Medical Publishing, 2002, p.277-279.
  7. [Heller] Heller L. Fenugreek: A Noteworthy Hypoglycemic
  8. [Huggins] Huggins KE. Fenugreek: One Remedy for Low Milk Production.
  9. [intelliHealth] Fenugreek (Trigonella foenum-graecum) from IntelliHealth.com
  10. [Korman 2001] Korman SH, Cohen E, Preminger A. Pseudo-maple syrup urine disease due to maternal prenatal ingestion of fenugreek. J Paediatr Child Health 2001 Aug;37(4):403-4.
  11. [Lawrence 1999] Lawrence RA. Breastfeeding: A Guide for the Medical Profession, 5th ed. St. Louis: Mosby, 1999, p. 376.
  12. [Madar 1987] Madar Z, Thorne R. Dietary fiber. Prog Food Nutr Sci 1987;11(2):153-74.
  13. [McGuffin 1997] McGuffin M., Hobbs C, Upton R, Goldberg A. American Herbal Product Association's Botanical Safety Handbook. Boca Raton: CRC Press, 1997.
  14. [MHO] Fenugreek from Medicinal Herbs Online
  15. [Motherlove] Herbs to Avoid While Pregnant from Motherlove Herbal
  16. [Ody 1999] Ody P. Herbs to Avoid During Pregnancy from Herbs for a Healthy Pregnancy. Los Angeles, Calif: Keats; 1999.
  17. [Ohnuma 1998] Ohnuma N, Yamaguchi E, Kawakami Y. Anaphylaxis to curry powder. Allergy 1998 Apr;53(4):452-4.
  18. [Patil 1997] Patil SP, Niphadkar PV, Bapat MM. Allergy to fenugreek (Trigonella foenum graecum). Ann Allergy Asthma Immunol 1997 Mar;78(3):297-300.
  19. [Rice] Rice LA. Fenugreek, in Herbal Supplements in Pregnancy
  20. [Richmond] Fenugreek by Della Richmond
  21. [swafford 2000] Swafford S, Berens B. Effect of fenugreek on breast milk production. ABM News and Views 2000;6(3): Annual meeting abstracts Sept 11-13, 2000
     
    Background: Fenugreek is a popular herb used in the lay population as a galactogogue though scientific research regarding efficacy has not been published.
    Objective: To assess the effect of fenugreek on breast milk production in exclusively breast-pumping women.
    Methods: Ten women kept diaries of their breast milk production for two weeks. The first week established baseline milk production. During the second week three capsules of fenugreek seed were taken three times daily. This observational study used each patient as her own control in comparing breast milk production with and without the fenugreek.
    Results: Average daily pump volumes for week 1 and week 2 were compared. These values were statistically analyzed using the Wilcoxon signed rank test. The average daily milk volume for week 1 was 207 ml compared to 464 for week 2. This increase was statistically significant (P=0.004)
    Conclusion: The use of fenugreek significantly increased volume of breastmilk produced. Further study of the herb and its effects on the lactating breast is certainly warranted. The use of fenugreek to improve lactation could offer help to women with insufficient supply.
     
     
  22. [Turner] Turner M. Galactagogues: Getting More Milk with Herbs
  23. [Wichtl 1994] Wichtl M and NG Bisset (eds). 1994. Foenugraeci semen – Fenugreek seed, Trigonella, in Herbal Drugs and Phyto-pharmaceuticals. (English translation by Norman Grainger Bisset). CRC Press, Stuttgart, pp. 203-205.
  24. [White] Increasing Milk Supply by Cheryl Taylor White
     
  25. [Willard 1991] Willard, T. The Wild Rose Scientific Herbal. Calgary, Alberta: Wild Rose College of Natural Healing, Ltd. 1991:123,62,173.

Additional information

Fenugreek and Breastfeeding

 

General information

 

 

Research

 

Traditional Use

 

Historic information

 

Οι έρευνες λοιπον δείχνουν την πλειοψηφία των περιπτόσεων στον καθένα μεμονομένα είναι άλλη υπόθεση ...........

Όποτε καλώς λοιπον μοιράστηκες την εμπειρία σου στα πλαίσια την ενημέρωσης αλλα απο την άλλη μη γενικεύουμε καταστάσης.

Χαίρομαι πραγματικά που θηλάζεις και έκανες την προσπάθεια σου.

Απλά να κρατάμε υποψιν ότι συγκεκριμένες ερωτήσεις λαμβάνουν συγκεκριμένες απαντήσεις.

Συγκεκριμένες "οδηγίες" δίδονται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις...

Χαίρομαι πολυ που ξεκαθάρισες λίγο το τοπίο....αλλά θα ήθελα πραγματικά να μου δείξεις που σου είπε η Αλαια πάρε τριγωνέλλα

Η κουβέντα σας ήταν αυτή εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2069161#post2069161

 

αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι απο μόνη σου την πείρες την πρώτη φορά απο μόνη σου και την δεύτερη

Η Αγλαια σου απαντησε σχετικά με τον χρόνο επίδρασης της τριγωνέλλας γιατί έλεγες ότι δεν ειδες κατι παρολου που την παίρνεις για 3 μέρες.

Μάλιστα σου είπε δες τις επόμενες 3 μέρες και βλέπουμε

Σου απάντησε σε σχέση με την επίδραση στην γαουχία όχι σε σχέση με το αν εσύ συγκεκριμενα πρεπει να παρεις ή οχι .....

Δεν είδα πουθενά να σου έγραψε έχεις αυτό πάρε τριγωνέλλα για τόσο καιρό και σε τόση ποσότητα.

Η ερώτηση σου ήταν συγκεκρινέμη και πειρε συγκεκριμένη απάντηση.

 

Δεν κάνω αναφορά σε αυτά που ειπώθηκαν για να σε στεναχωρήσω αλλα για να μη νομίζουν μερικοι ότι δεν ξερουμε να διαβάζουμε και βγαζουν δικα τους συμπεράσματα για να προωθήσουν δικούς τους σκοπούς.....

Εγώ αυτά μπόρεσα να διαβάσω στα προηγούμενα ποστ.

Αν κάποιοι άλλοι διαβάσαν κάτι αλλο θα παρακάλεσω να τα παραθέσουν.......

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω με την σειρα μου πως με την μαγια μπυρας και μονο καταφερα αυξησα την παραγωγη μου και μετα σταματησα να την παιρνω.οι γενικες εξετασεις μου ηταν μια χαρα.μηπως asteri το οτι πηρες και τα δυο η κατι τετοιο επιρρεασαν τον οργανισμο σου?

 

Ο γιατρός ενοχοποίησε κυρίως την τριγωνέλλα. και δε σημαίνει απαραίτητα ότι επειδή το έπαθα εγώ το παθαίνουν και όλες. απλά υπάρχει ο κίνδυνος. ούτε σημαίνει απαραίτητα ότι έπαθε κάτι και το συκώτι του μωρού μου. ο γιατρός μου είπε ότι δε γνωρίζουμε με μελέτες και έρευνες όντως τι συμβαίνει επομένως πρέπει αυτά να αποφεύγονται. και γενικά να σας πω την αλήθεια και εγώ πάντα είμαι κατά των συμπληρωμάτων και των πρόσθετων και υιοθετώ έναν υγιεινό τρόπο ζωής, ατασθαλίες και καταχρήσεις και εκεί ακριβώς την πάτησα γιατί νόμιζα ότι επειδή είναι φυσικό δεν είναι και κακό. Αυτό το καινούριο έμαθα: ότι και η φύση έχει πολλά τοξικά και δεν καταναλώνουμε οτιδήποτε. Το μόνο που με πείραξε ήταν ότι επανειλημένα ρώταγα αν έχει παρενέργειες και κανείς δεν μου είπε: δεν ξέρουμε, δεν υπάρχουν μελέτες, ρισκάρεις μόνη σου με την απόφασή σου, είναι πιο σημαντικό πχ να θηλάσεις από το να είσαι υγιής κτλ. για να πάρω μια πιο σωστή απόφαση. δεν ξέρω εσάς αν σας κατατόπισε αυτή η μικρή παράγραφος για τις παρενέργειες. και στην ουσία το άρθρο μας προτείνει να πάρουμε τριγωνέλλα ΑΠΛΑ να έχουμε υπόψη μας ότι μπορεί να υπάρξουν παρενέργειες και να μην την παίρνουμε αν δεν υπάρχει όντως λόγος δηλ. μειωμένη παραγωγή γάλακτος. όμως ο γιατρός μου (και άλλοι γιατροί) μου είπαν ΑΠΛΑ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. άσχετα αν συντρέχει λόγος: η μειωμένη παραγωγή δηλαδή. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνουμε πειράματα στην εγκυμοσύνη και στον θηλασμό.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Asteri 2 προσωπικά δεν εχω κανενα θεμα μαζί μου για να ειμαι ξεκάθαρη:D

Ουτε παλι εχω καποιο πρόβλημα που δημοσιεύεσες την ιστορία σου γιατί ειναι η εμπειρία σου και δεν μπορεί κανείς να την αμφισβητήσει.

Αυτό που δεν θελω σε καμία περίπτωση είναι μερικοι μερικοί να χρησιμοποιουν την ιστορία σου για να εξυπηρετήσουν δικούς τους σκοπούς.

Για την ιστορία και μόνο θα σου πω απλά ότι σε μενα δεν ειχε καμία επιδραση στο συκώτι και αυτο μπορώ να σου το πω με απολυτη σιγουριά καθώς καθε 6 μήνες κανω εξετασεις αρκετά αναλυτικες.

Και παλι δεν θα σου έλεγα ποτέ αποκλείεται να είναι απο την τριγωνέλλα γιατί σε μενα δεν ειχαι καμία παρενέργεια. (εκτός απο την αύξηση παραγωγής φυσικά:wink:)

Βεβαια καλό θα ήταν να σου πει ο ηπαταολόγος γιατί κατηγορεί μόνο την τριγωνέλλα καθώς την χρησιμοποιουν στα πλαισια αποτοξινωσης σε άτομα με ηπατικά προβλήματα.

Οι έρευνες λοιπον δείχνουν την πλειοψηφία των περιπτόσεων στον καθένα μεμονομένα είναι άλλη υπόθεση ...........

Όποτε καλώς λοιπον μοιράστηκες την εμπειρία σου στα πλαίσια την ενημέρωσης αλλα απο την άλλη μη γενικεύουμε καταστάσης.

Χαίρομαι πραγματικά που θηλάζεις και έκανες την προσπάθεια σου.

Απλά να κρατάμε υποψιν ότι συγκεκριμένες ερωτήσεις λαμβάνουν συγκεκριμένες απαντήσεις.

Συγκεκριμένες "οδηγίες" δίδονται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις...

Χαίρομαι πολυ που ξεκαθάρισες λίγο το τοπίο....αλλά θα ήθελα πραγματικά να μου δείξεις που σου είπε η Αλαια πάρε τριγωνέλλα

Η κουβέντα σας ήταν αυτή εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2069161#post2069161

 

αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι απο μόνη σου την πείρες την πρώτη φορά απο μόνη σου και την δεύτερη

Η Αγλαια σου απαντησε σχετικά με τον χρόνο επίδρασης της τριγωνέλλας γιατί έλεγες ότι δεν ειδες κατι παρολου που την παίρνεις για 3 μέρες.

Μάλιστα σου είπε δες τις επόμενες 3 μέρες και βλέπουμε

Σου απάντησε σε σχέση με την επίδραση στην γαουχία όχι σε σχέση με το αν εσύ συγκεκριμενα πρεπει να παρεις ή οχι .....

Δεν είδα πουθενά να σου έγραψε έχεις αυτό πάρε τριγωνέλλα για τόσο καιρό και σε τόση ποσότητα.

Η ερώτηση σου ήταν συγκεκρινέμη και πειρε συγκεκριμένη απάντηση.

 

Δεν κάνω αναφορά σε αυτά που ειπώθηκαν για να σε στεναχωρήσω αλλα για να μη νομίζουν μερικοι ότι δεν ξερουμε να διαβάζουμε και βγαζουν δικα τους συμπεράσματα για να προωθήσουν δικούς τους σκοπούς.....

Εγώ αυτά μπόρεσα να διαβάσω στα προηγούμενα ποστ.

Αν κάποιοι άλλοι διαβάσαν κάτι αλλο θα παρακάλεσω να τα παραθέσουν.......

 

Κριστίνα μου δε στεναχωριέμαι καθόλου, μάλιστα είδες ότι λέω πως είμαι ενήλικας και μόνη μου αποφάσισα.

Ο γιατρός δεν μου είπε ότι σίγουρα είναι από την τριγωνέλλα γιατί και αυτός δεν έχει στα χέρια του μελέτες και έρευνες που να το αποδεικνύουν. Μου είπε όπως ξεκάθαρα γράφω ότι δεν πρέπει να παίρνουμε τίποτα που αποδεδειγμένα δεν κάνει κακό, ειδικά στην γαλουχία και την εγκυμοσύνη. Αν ήταν σίγουρος δε θα με ξεπάτωνε στις εξετάσεις και μιλάμε ότι έκανα ό,τι μπορεί να φανταστεί κανεις: για ηπατίτιδες, αυτοάνοσο, μονοπυρύνωση, υπέρηχους δύο φορές, μαγνητική κλπ κλπ.

απλά είπα ότι μόλις τα έκομα οι τιμές έπεσαν.

Θέλω να είμαι ξεκάθαρη και δεν παραπληροφορώ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Όταν του είπα ότι έχω πληροφορίες από το parents μου είπε (όπως και ένας παιδίατρος πολύ καλός που το συζήτησα) ότι δεν παίρνουν καν υπόψην τους, ούτε στα σοβαρά για επιστημονικά θέματα ένα τέτοιο site παρά μόνο τα εγκεκριμένα και πιστοποιημένα από την επιστημονική κοινότητα και με έβαλε σε ένα site της αμερικής που είναι μόνο για γιατρούς και είπε ότι μόνο από κει παίρνει πληροφορίες γιατί πρέπει να ξέρει πάντα και τον συγγραφέα και αυτόν που δίνει τις πληροφορίες.

Θεωρώ ότι όλοι καταλαβαίνουμε πως όλοι οι οργανισμοί δεν επηρρεάζονται το ίδιο από τα τρόφιμα που καταναλώνουν όπως πχ άλλοι τρώνε του σκασμού και δεν έχουν ιδέα τι είναι χοληστερίνη και άλλοι είναι λιτοδίαιτοι και παίρνουν και χάπια. επομένως το ότι εσύ δεν έπαθες τίποτα δε σημαίνει ότι ΚΑΝΕΙΣ δε θα πάθει. Ο γιατρός μου είναι σοβαρός και δεν μου είπε: άαααα σίγουρα η τριγωνέλλα, απλά μου είπε ότι απαγορεύεται να παίρνουμε οτιδήποτε σκεύασμα κυκλοφορεί. Εδώ ακόμα και χάπια για την καρδιά κτλ αποδεικνύονται ότι πχ προκαλούν εγκεφαλικό.

Δε νομίζω ότι το να έχεις περισσότερο γάλα αξίζει τον κόπο να διακινδυνέψεις την υγεία σου και του μωρού.

Αν βλέπεις σε όλα μου τα post δεν έγραψα πουθενά ότι αν πάρετε τριγωνέλλα πεθαίνετε κτλ για να προκαλέσω πανικό. έγραψα ότι δεν υπάρχουν μελέτες και έρευνες που να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ότι είναι αθώα όλα αυτά στην γαλουχία και την εγκυμοσύνη.

Είμαι σαφής και δίκαιη και δε θέλω να εννοειθεί καμία μομφή στους σκοπούς μου γιατί εγώ δεν έχω τίποτα να κερδίσω και τίποτα να χάσω με το να σας πληροφορήσω απλά θέλω να έχω ήσυχη τη συνείδησή μου ότι ενδιαφέρθηκα και για τους συνανθρώπους μου.

Γενικά όμως και όσο έγραφα για να βοηθηθώ στο θηλασμό (που στηρίχτηκα απίστευτα ψυχολογικά) έβλεπα μια τρομερή εμπάθεια από κάποιους για την επιστημονική κοινότητα ενώ με το πρόβλημά μου που συζήτητα με πολλούς γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων το θεώρησαν εγκληματικό να αγνοούν και να κατηγορούν τους επιστήμονες κάποιοι που έμαθαν κάποια πράγματα απο σεμινάρια...

όσο για την αγλαία, Κριστίνα, φυσικά και δεν την κατηγορώ. Απλά σου απάντησα επειδή έγραψες ότι κανείς δε με συμβούλεψε να πάρω τριγωνέλλα, σου λέω ότι μου απάντησε σε κάποιο ποστ που έλεγα ότι δεν κάνει τίποτα μου είπε: συνέχισε να παίρνεις και τα ξαναλέμε. τι είναι αυτό;;; δε με συμβούλεψε να παίρνω;;; δε μου είπε: γιατί παίρνεις; δεν κάνει καλό και μην το διακινδυνεύεις.....

Όπως εσύ πχ και η amarretto που μου λέγατε ότι δεν χρειάζεται να παίρνω. Φυσικά και εσείς μου λέγατε ότι δεν κάνει να πάρω γιατί αν πάθω υπερπαραγωγή θα έχω άσχημα αποτελέσματα. Εδώ όμως εγώ δε μιλάω για την υπερπαραγωγή ως συνέπεια αλλά για σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΊ να δημιουργεί η τριγωνέλλα και κανείς δεν μου είπε ότι υπάρχουν για να πάρω μια πιο σωστή απόφαση στο αν θα πάρω ή όχι.

Στο ξαναλέω όμως για να μην δημιουργούμε θέματα απο το πουθενά ότι δε φταίει κανείς άλλος παρά εγώ που τόσο εύκολα πήρα κάτι παρόλο που είχα πάντα μια καχυποψία και την εξέφρασα πολλες φορές ρωτώντας και ξαναρωτώντας για τις παρενέργειες και την χρησιμοποίησα τελικά και ας μην είχα πάρει σαφή απάντηση για τις συνέπειες.

απλά καλό θα είναι όταν συστήνουμε κάτι να λέμε ότι επιστημονικά δεν έχουμε άποψη απλά ξέρουμε τα αποτελέσματα στη γαλουχία. όλο αυτό το κατεβατό για την τριγωνέλλα τώρα μου το παραθέσατε, το οποίο να πω την αμαρτία μου δεν έχω χρόνο να διαβάσω και ρωτώ επειδή δεν πρόσεξα: ποια είναι η πηγή του;;;

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω αναφορά σε αυτά που ειπώθηκαν για να σε στεναχωρήσω αλλα για να μη νομίζουν μερικοι ότι δεν ξερουμε να διαβάζουμε και βγαζουν δικα τους συμπεράσματα για να προωθήσουν δικούς τους σκοπούς.....

Εγώ αυτά μπόρεσα να διαβάσω στα προηγούμενα ποστ.

Αν κάποιοι άλλοι διαβάσαν κάτι αλλο θα παρακάλεσω να τα παραθέσουν.......

 

Πραγματικά κριστίνα μου έχω μια απορία: αλήθεια πιστεύεις ότι υπάρχουν συνωμοσίες και κάποιοι που έχουν σκοπούς που εξυπηρετούνται παίζοντας με την υγεία συνανθρώπων;;; δεν είναι ειρωνική η ερώτηση, απλά επειδή συνάντησα μια καχυποψία προς την επιστημονική κοινότητα, κάποιες φορές αδικαιολόγητη, μου έχε μείνει η απορία γιατί συμβαίνει αυτό.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή νομίζω θα παρεξηγηθώ, θέλω σε ολους να κάνω γνωστό (και μάλιστα ήθελα να ανοίξω και θέμα στις ευχαριστίες) ότι την ΚΡΙΣΤΙΝΑ την σέβομαι και κατά κάποιο τρόπο την αγαπώ γιατί χωρίς να με ξέρει, ούτε να μου έχει υποχρέωση, με στήριξε και με βοήθησε όταν είχα ανάγκη όσο κανείς άλλος (μαζί με την amarretto) και εύχομαι ο Θεός να τις έχει καλά γιατί επιτελούν ένα σπουδαίο έργο χωρίς να είναι υποχρεωμένες και το κάνουν με τόση αγάπη.....

Δε θέλω σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί το θέμα μου μομφή σε εκείνες και τις συμβουλές τους γιατί μόνο χάρη σε εκείνες θήλασα γιατί με στήριζαν στις δύσκολες στιγμές.

Απλά διαφωνώ στο θέμα των συμπληρωμάτων γιατί έπαθα και έμαθα και θεωρώ καθήκον μου να ενημερώσω και όλους εσάς.

αποτερο σκοπό σας διαβεβαιώ δεν έχω

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

με πιο τροπο δρα η τριγωνελλα στην παραγωγη γαλακτος? τον γραφουν πουθενα? δε λενε οτι ο θηλασμος ειναι το αντανακλαστικο που οδηγει στην παραγωγη γαλακτος (θηλαζω-παραγω)? ποιος ειναι μηχανισμος δρασης, πως μεταβολιζεται,με πιο τροπο αποβαλλεται απο τον οργανισμο, τι ποσοτητα περναει στο γαλα και τι παρενεργειες εχει? μηπως ειναι φαινομενο placebo -τα παιρνω και νομιζω οτι πλημμυρησα απο γαλα?

και δεν ειναι περιεργο που δεν το ξερουν οι γιατροι?

και ακομα και ενα κατεβατο απο το ιντερνετ δε λυνει αυτες τις αποριες , σε ολες τις ερωτησεις περι φαρμακων και φαρμακευτικων ουσιων απαντανε αρμοδιοι επιστημονες .

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω αναφορά σε αυτά που ειπώθηκαν για να σε στεναχωρήσω αλλα για να μη νομίζουν μερικοι ότι δεν ξερουμε να διαβάζουμε και βγαζουν δικα τους συμπεράσματα για να προωθήσουν δικούς τους σκοπούς.....

Εγώ αυτά μπόρεσα να διαβάσω στα προηγούμενα ποστ.

Αν κάποιοι άλλοι διαβάσαν κάτι αλλο θα παρακάλεσω να τα παραθέσουν.......

 

Πραγματικά κριστίνα μου έχω μια απορία: αλήθεια πιστεύεις ότι υπάρχουν συνωμοσίες και κάποιοι που έχουν σκοπούς που εξυπηρετούνται παίζοντας με την υγεία συνανθρώπων;;; δεν είναι ειρωνική η ερώτηση, απλά επειδή συνάντησα μια καχυποψία προς την επιστημονική κοινότητα, κάποιες φορές αδικαιολόγητη, μου έχε μείνει η απορία γιατί συμβαίνει αυτό.

 

Η φράση που υπογραμμίζεις δεν αφορά κάποιους επιστήμονες αλλα κάποιους που εδώ μέσα προσπαθούν να πατήσουν σε διάφορες ενότητες και να κλονίσουν την αξιοπιστία συγκεκριμένης συμβούλου που με το έργο της αφιλοκερδώς (σε όλα τα επίπεδα) εχει βοηθήσει χιλίαδες μαμάδες να θηλάσουν (και όχι μόνο,,,,).

Αυτό απλά σαν διευκρίνηση,

Τώρα επειδή με ρωτάς αν πιστεύω στις συνομοσίες θα σου απαντήσω,,,,,,,

Πιστεύω στη δυναμη της συναλλαγής ..... ναι πιστεύω πως υπάρχουν επαγγελματίες υγείας που στο βωμό του κερδους θυσιάζουν τον όρκο του Ιπποκράτη. Επίσης πιστεύω ότι υπάρχουν επαγγελματίες υγείας που δεν κάνουν τη δουλειά τους σωστά (δεν μιλάω μονο για τον θηλσμό).

Και φυσικά υπαρχουν και εκείνη που προσπαθουν να κανουν τη διαφορα που εμείς με την στάση μας θα πρεπει να θωρακίσουμε.

Συγκεκριμενα για το θηλασμό θα σου που απλά ότι υπαρχουν αυτοι που απλά δεν νοιάζονται, άλλοι που φοβούνται λόγω αγνοιας, αλλοι που δεν θελουν να παραδεχτουν την άγνοια, άλλοι που απλα θελουν να ξεμπερδεύουν εύκολα (οικονομία χρόνου), άλλοι που τα παιρνουν,,,,,

Πόσο τυχαίο πιστεύεις ότι είναι στο δημοσιου μαιευτήριο Αλεξάνδρας να σου φέρνουν το πυρέξ με το μωρό και δίπλα δωρεάν δείγματα ξένου γάλακτος. (δεν ξερω αν ισχυει τώρα αλλα πριν 2 χρόνια σίγουρα)

Πόσο τυχαίο ειναι που στα ιδιοτηκά φέρνουν τα μωρά προγραμματισμένα για θηλασμό ανα 3-4 ώρες?

Πόσο τυχαίο είναι που το ποσοστό μαμάδων που θηλάζουν στην Ελλάδα για το πρωτο εξάμηνο είναι τραγικά μικρό. (δεν στο συζητώ για παραπέρα) ενώ το 90% κατα τη διάρκεια εγκυμοσύνης εκδηλώνει επιθυμία να θηλάσει. Τι γίνονται αυτά τα παιδιά ποιοι πλουτίζουν εις βάρος τους?

Πόσο τυχαίο είναι που συνήθως μια μαμά που θηλάζει σπάνια θα τύχει υπεύθυνης αντιμετώπισης σε περίπτωση αρρωστήσει.

Υπάρχουν όμως έρευνες και ευτυχώς υπάρχουν επιστήμονες που ασχολούνται με την έρευνα για να τις στηρίξουν και αυτές.

Είναι τυχαίο που στις ΗΠΑ τώρα πια γίνεται συστηματική προσπάθεια να βοηθήσουν και να στηρίξουν μαμάδες να θηλάσουν όσο το δυνατόν περισσότερο (μη φοβάσαι όχι απο καλοσύνη αλλα επειδή οι έρευνες έχουν δείξει πως όσο πιο πολύ θηλάσει ένα παιδί τόσο λιγότερα προβλήματα υγείας θα παρουσιάσει στο μέλλον άρα και λιγότερη επιβάρυνση στα ταμεία...αν θέλουμε να είμαστε καχύποπτοι πάντα;)).

Ευθεως δεν μπορώ να σου απάντησω για τις θεωρίες συνομοσίας αλλα τα παραπάνω ούτε μπορώ να τα παραβλέψω μιας και ειναι η πραγματικότητα ούτε μπορώ να τα θεωρήσω τόσο τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

επισης, εκτος απο τους ανευθυνους , ασχετους, γιατρους υπαρχουν και μη αρμοδιοι και ακομα πιο επικινδυνοι ανθρωποι οταν κατα καποιο τροπο επηρεαζουν τις γυναικες δινοντας οδηγιες για τα φαρμακα, φαρμακευτικες ουσιες ,αναπτυξη μωρων και επισης, προκαλουν προκαταληψη στους γιατρους

αυτο και αν δεν ειναι επικινδυνο.

παντως, αυτο με την τριγωνελλα εχει ενδιαφερον- ρωτησα 2 παιδιατρους και δεν την ηξερε κανενας. ασχετοι μαλλον και πρεπει να παρακολουθησουν κανα 2 μερες το φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...