Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικοι σπασμοί???


Recommended Posts

καλησπερα...εχω ενα μωρακι 1μηνος...εδω και 2 εβδομαδες οταν κοιμαται,τεντωνεται χερια και ποδια,σφιγγεται καιι βγαζει φωνουλες...το κανει ολη την ωρα...ησυχαζει λιγα λεπτα και αντε παλι απο την αρχη...εχεις καποοιοσ αναλογη εμπειρια????λετε να ειναι σπασμοι???αχ θεουλη μουυυυ!!!!!η τι αλλο μπορει να το συμβαινει???? πειτε μου σασ παρακαλω αν κατι γμωριζεται.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

Το Σύνδρομο West ή Βρεφικοί σπασμοί είναι η συχνότερη επιληπτική εγκεφαλοπάθεια της βρεφικής ηλικίας (3-5/10.000 βρέφη) που εμφανίζεται συνήθως σε ηλικία 3-12 μηνών, με υπεροχή των αγοριών (60-70%). Επίσης έχω ακούσει ότι μωράκια με ΓΟΠ εμφανίζουν σπασμούς και κατά τη διάρκεια της νύχτας. Όπως και να'χει νομίζω ότι πρέπει άμεσα να ενημερώσεις τον παιδίατρο σας. Ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κατι αναλογο εκανε κι εμενα το μωρακι μου ο γιατρος με ρωτησε αν το κανει οταν κοιμαται. Αν το κανει τοτε ειναι επειδη ειναι ακομα ανωριμο το νευρικο του συστημα . Αν το κανει ξυπνιο και πανε να γυρισουν τα ματακια μας ανυσυχει. Για καλο και για κακο ρωτα και τον παιδιατρο σου. Εμενα παντως το εκοψε μετα απο λιγο καιρο αν και ειχα πανικοβληθει αρχικα

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχετε δει πως είναι οι σπασμοί!!!:shock:

Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να απευθυνθείς στο γιατρό σου.

Εμένα πάντως που τιναζόταν και άνοιγε και χεράκια και ποδαράκια, μια χαρά φυσιολογικό παιδάκι ήτανε. Απλώς έβλεπε όνειρα και τρομαζε πολύ ευκολα γι'αυτό και το έκανε αυτό.

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

ενημερωσα τον γιατρο......μου ειπε πως θα το ελεγχουμε μεχρι τον επομενο μηνα πως παει και μετα να κανουμε εξετασεις....ναι το κανει οταν κοιμαται...δεν εχω παρατηρησει να το κανει ξυπνια. προφανως ναι δεν εχω δει πως ειναι οι σπασμοι και ουτε θελω....και κανενασ να μην δει παντως. ¨(

ναι τιναζει χερακια και ποδαρακια και κανει κατι σαν μουγκριτα....ειναι σαν να τεντωνεται και μετα απο λιγο ησυχαζει και κοιμαται παλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακι μου γλυκο καταρχας μην αγχωνεσαι..μηπως το μικρουλι σου εχει κολικους και πονακια γιαυτο τα κανει ολα αυτα??αλλωστε μετα τις 40 μερες κανουν την εμφανιση τους και οι κολικοι ,μην μου αγχωνεσαι αδικα νεα μανουλα..ολα καλα ειναι :wink:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

μα vicky αν ειχε κολικους δεν θα εκλαιγε δεν θα ποναγε????μου το κανει στον υπνο κυριως...ουφ ειμαι χαλια

κ μενα το ιδιο κανει βρε μην αγχωνεσε μπορει κατι να το ενοχλει δεν κλαινε παντα οταν πονανε μπορει να εχουν αυτη την συμπεριφορα

παρολαυτα κανε οτι σου ειπε ο γιατρος!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

ποσο μηνων ειναι εσενα το μικρουλι σ?(να σ ζησει κιολας!) μονο στον υπνο του το κανει?ποσο συχνα....?εμας σχεδον καθε φορα που θα κοιμηθει!!βγαζει και φωνουλες?!!μακαρι να ειναι οπως τα λετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποσο μηνων ειναι εσενα το μικρουλι σ?(να σ ζησει κιολας!) μονο στον υπνο του το κανει?ποσο συχνα....?εμας σχεδον καθε φορα που θα κοιμηθει!!βγαζει και φωνουλες?!!μακαρι να ειναι οπως τα λετε!

ειναι 3,5 μηνων το αγγελουδακι μου ναι στον υπνο το κανει στην αρχη ανησυχησα αλλα οταν πηγα στην αδερφη μου ειδα κ τον μικρο της να κανει το ιδιο κ ετσι ησυχασα το μεσημερι παντως η δικη μου παλι ετσι εκανε μην αγχωνεσε αν ηταν σπασμοι να σαι σιγουρη οτι θα το καταλαβαινες

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

αχ μου εδωσες κουραγιο πιστεψε με πιστεψε με........ναι και εμενα το απογευμα που κοιμοταν παλι το εκανε.....κανει για λιγα λεπτα και παλι ξανακοιμαται....ολο το βραδυ δεν σταματαει.σπαραζει η καρδουλα μασ να την ακουμε....ειναι 3,5 και συνεχιζει να το κανει ε? φανταζομαι οι κολικοι θα σταματησαν ε? εσυ μιλησες με τον παιδιατρο σας?τι εκδοχη σ εδωσε????θορυβηθηκαμε μηπως καμια επιληψια

Link to comment
Share on other sites

εμένα το έκανε από τότε που γεννήθηκε. Περίπου 3 με 4 φορές την ημέρα.τεντωνόταν και συνήθως έτρεμε το πόδι του. νοσηλευτήκαμε στο νοσοκομείο για 7 μέρες με βροχγιολίτιδα όταν ήταν 35 ημερών και εκεί το έκανε συνέχεια. οι γιατροί μου είπαν οτι το κάνει πολύ έντονο το aerolin. οι γιατροί εκεί το ονόμασαν τρόμο.Τώρα είναι 50 ημερών και γίνεται όλο και πιο σπάνιο και λιγότερο έντονο. είμαστε στις 4 μέρες χωρίς να το κάνει ούτε μια φορά

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

αχ μου εδωσες κουραγιο πιστεψε με πιστεψε με........ναι και εμενα το απογευμα που κοιμοταν παλι το εκανε.....κανει για λιγα λεπτα και παλι ξανακοιμαται....ολο το βραδυ δεν σταματαει.σπαραζει η καρδουλα μασ να την ακουμε....ειναι 3,5 και συνεχιζει να το κανει ε? φανταζομαι οι κολικοι θα σταματησαν ε? εσυ μιλησες με τον παιδιατρο σας?τι εκδοχη σ εδωσε????θορυβηθηκαμε μηπως καμια επιληψια

το συγκεκριμενο ειναι το μονο που δεν ειπα στην παιδιατρο γιατι δεν το θεωρησα τοσο σημαντικο κ πιστεψε με ειμαστε συχνα πυκνα στην γιατρο γιατι ολο αρρωσταινουμε!:(περισσοτερο μου δινει την εντυπωση οτι την ενοχλει παρα οτι την ποναει κ επειδη παλι μαλλον αρρωστησαμε σε λιγο θα παω στην παιδιατρο κ θα την ρωτησω

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μολις γυρησα απο την παιδιατρο της ειπα οτι κανει ετσι η μικρη κ μου ειπε οτι ειναι πονακια κ μπορει να τα εχει μεχρι να κλεισει κ τον 4ο οποτε μην σε αγχωνει!

βρεφικοι σπασμοι ειναι οταν το παιδι σφιγγει το σωμα του για αρκετα δευτερολεπτα κανει σαν να τρεμει κ τα ματακια του πηγαινουν προς τα πανω αυτα!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eleni gia poso kairo k poso syxna to ekane/?

 

Aν θυμάμαι καλά μέχρι 5-6 μηνών. Μετά σταμάτησε.

Καποια κοπέλα ανέφερε παραπάνω για το νευρικό συστημα που είναι ανώριμο. Ακριβώς αυτό συμβαίνει. Δεν μπορούν να ελέγξουν ακόμη τα αντανακλαστικά τους και αντιδρούν κατ'αυτόν τον τρόπο.

Δοκίμασε την ώρα που το κάνει να πιάσεις το χεράκι του ή να το πάρεις αγκαλίτσα. Θα δεις ότι θα ηρεμήσει κατευθείαν γιατί θα αισθανθεί ασφάλεια!

 

Και εννοείται ότι θα κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου.

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρεφικοι σπασμοι ειναι οταν το παιδι σφιγγει το σωμα του για αρκετα δευτερολεπτα κανει σαν να τρεμει κ τα ματακια του πηγαινουν προς τα πανω αυτα!

 

eleni: πως ειναι δυνατον να δεις τα ματακια αφου ειναι κλειστα?????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα μανούλες μου...εύχομαι να μην έχει κανένα μωράκι σπασμούς..εμείς δυστηχώς είχαμε λόγω πολλών προβλημάτων που έχουμε...ακόμα δεν έχουμε ξεμπερδέψει..

οι βρεφικοί σπασμοί λοιπόν είναι όταν το μωρό μαζέυει τα πόδια στην κοιλιά και κανει τα χέρια όπως όταν προσεύχονται οι μουσουλμάνοι,φέρνει το κεφάλι πρός τα μπροστά και τα χέρια(αν το διατυπώνω σωστά)χάνει επαφή με το περιβάλλον και κλαίει μετά απ αυτή την κίνηση...μπορεί να του γυρίσουν τα μάτια...επίσης οι σπασμοί είναι επαναλαμβανόμενες κινήσεις...καθώς και σπασμοί συνήθως γίνονται όταν είναι ξύπνιο χωρίς αυτό να είναι απόλυτο...

μακρυά από όλα τα παιδάκια...σας φιλώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μανούλες μου...εύχομαι να μην έχει κανένα μωράκι σπασμούς..εμείς δυστηχώς είχαμε λόγω πολλών προβλημάτων που έχουμε...ακόμα δεν έχουμε ξεμπερδέψει..

οι βρεφικοί σπασμοί λοιπόν είναι όταν το μωρό μαζέυει τα πόδια στην κοιλιά και κανει τα χέρια όπως όταν προσεύχονται οι μουσουλμάνοι,φέρνει το κεφάλι πρός τα μπροστά και τα χέρια(αν το διατυπώνω σωστά)χάνει επαφή με το περιβάλλον και κλαίει μετά απ αυτή την κίνηση...μπορεί να του γυρίσουν τα μάτια...επίσης οι σπασμοί είναι επαναλαμβανόμενες κινήσεις...καθώς και σπασμοί συνήθως γίνονται όταν είναι ξύπνιο χωρίς αυτό να είναι απόλυτο...

μακρυά από όλα τα παιδάκια...σας φιλώ

μακαρι να ξεμπερδεψετε γρηγορα κανενα μωρακι δεν πρεπει να τα περναει αυτα!εμεις ειχαμε 3 επισοδεια βρεφικων σπασμων κ νοσηλευτικαμε κ στο νοσοκομειο για περαιτερο εξετασεις που δεν εδιξαν κατι

σε μας βεβαια ηταν αλλιως η μικρη το εκανε οταν ηταν μεταξυ υπνου κ ξυπνιου κ ειχε λιγη γκρινια κ κει που την πηρα αγκαλια ενω δεν ειχε ξυπνησει καλα το κορμακι της γυρισε στα πλαγια με το κεφαλι προς τα πισω κ εγινε σιδερο στα χερια μου (ακαμψια)κ τα ματακια της τα γυρισε προς τα πανω χωρις να εχει επαφη με το περιβαλλον!μο το εκανε 3 φορες κ εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου εχουμε 13 μερες χωρις αλο επισοδειο κ παρακαλαμε να συνεχισουμε ετσι οι γιατροι κατεληξαν στο συμπερασμα αυτο(βρεφικοι σπασμοι)απο τα δικα μου λεγομενα κ οχι με κατι που ειδαν αυτοι χωρις να ειναι βεβαιο οτι ειναι η δεν ειναι

το χαρτι που μου εδωσαν ελεγε οτι

μετα απο 3 επισοδεια υπερτονιας οπως ανεφερε η μητερα το βρεφος προσκομιστηκε στον νοσοκομειο για να κανει τις απαραιτητες εξετασεις ΗΕΓτο οπιο ηταν φυσιολογικο γεγονος ομωςπου δεν αποκλειει την πιθανοτητα της επιληψιας υπερυχος εγκεφαλου καθαρος

οπως επισης κ ο περυχος για παλινδρομιση γοπ οπως ονομαζεται η ακριβεις φυση των επισοδειων παραμενει ασαφης

οπως καταλαβαινετε ειμαι μονιμος σε πανικο σε 4 μερες εχουμε δευτερο εγκεφαλογραφημα για να δουν αν αφησαν κατι τα επισοδεια αυτα!

ο θεος να μας δινει δυναμη!!!!!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ξεμπερδεψετε γρηγορα κανενα μωρακι δεν πρεπει να τα περναει αυτα!εμεις ειχαμε 3 επισοδεια βρεφικων σπασμων κ νοσηλευτικαμε κ στο νοσοκομειο για περαιτερο εξετασεις που δεν εδιξαν κατι

σε μας βεβαια ηταν αλλιως η μικρη το εκανε οταν ηταν μεταξυ υπνου κ ξυπνιου κ ειχε λιγη γκρινια κ κει που την πηρα αγκαλια ενω δεν ειχε ξυπνησει καλα το κορμακι της γυρισε στα πλαγια με το κεφαλι προς τα πισω κ εγινε σιδερο στα χερια μου (ακαμψια)κ τα ματακια της τα γυρισε προς τα πανω χωρις να εχει επαφη με το περιβαλλον!μο το εκανε 3 φορες κ εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου εχουμε 13 μερες χωρις αλο επισοδειο κ παρακαλαμε να συνεχισουμε ετσι οι γιατροι κατεληξαν στο συμπερασμα αυτο(βρεφικοι σπασμοι)απο τα δικα μου λεγομενα κ οχι με κατι που ειδαν αυτοι χωρις να ειναι βεβαιο οτι ειναι η δεν ειναι

το χαρτι που μου εδωσαν ελεγε οτι

μετα απο 3 επισοδεια υπερτονιας οπως ανεφερε η μητερα το βρεφος προσκομιστηκε στον νοσοκομειο για να κανει τις απαραιτητες εξετασεις ΗΕΓτο οπιο ηταν φυσιολογικο γεγονος ομωςπου δεν αποκλειει την πιθανοτητα της επιληψιας υπερυχος εγκεφαλου καθαρος

οπως επισης κ ο περυχος για παλινδρομιση γοπ οπως ονομαζεται η ακριβεις φυση των επισοδειων παραμενει ασαφης

οπως καταλαβαινετε ειμαι μονιμος σε πανικο σε 4 μερες εχουμε δευτερο εγκεφαλογραφημα για να δουν αν αφησαν κατι τα επισοδεια αυτα!

ο θεος να μας δινει δυναμη!!!!!

κοριτσάκι μου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μην ξανακάνει τίποτα..

αν θές στείλε μου πμ το όνομα του γιατρού σας,σε ποιό νοσοκομείο πήγατε?.μαγνητική κάνατε?

το μόνο που χρειάζεται είναι να την παρακολουθείς αν ξανακάνει κάτι-που εύχομαι να μην συμβεί μέσα από την καρδιά μου..και αν μπορείς κατεγραψέ το με κάμερα να το δείξεις στους γιατρούς..

εμάς μας έχουν πεί οποιαδήποτε κίνηση και να κάνει να την αφήνουμε να την ολοκληρώνει..δεν πρέπει να την σταματάμε ...

πολλά από τα μωρά που παρουσιάζουν βρεφικούς δεν έχουν συγκεκριμένο αίτιο...απλά συμβαίνει:-((((

πως είναι τώρα η μικρή?σε παρακολουθεί?

μετά από πολλούς μήνες ταλαιπωρίας σε νοσοκομεία αυτό που έχω καταλάβει είναι πως τα στατιστικά που λένε οτι το 60-70% που κάνει σπασμούς είναι αγόρια είναι τρίχες κατσαρές...τόσους μήνες δεν έχω συναντήσει ένα αγόρι με βρεφικούς...

καλή δύναμη σε όλες μας...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι μου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μην ξανακάνει τίποτα..

αν θές στείλε μου πμ το όνομα του γιατρού σας,σε ποιό νοσοκομείο πήγατε?.μαγνητική κάνατε?

το μόνο που χρειάζεται είναι να την παρακολουθείς αν ξανακάνει κάτι-που εύχομαι να μην συμβεί μέσα από την καρδιά μου..και αν μπορείς κατεγραψέ το με κάμερα να το δείξεις στους γιατρούς..

εμάς μας έχουν πεί οποιαδήποτε κίνηση και να κάνει να την αφήνουμε να την ολοκληρώνει..δεν πρέπει να την σταματάμε ...

πολλά από τα μωρά που παρουσιάζουν βρεφικούς δεν έχουν συγκεκριμένο αίτιο...απλά συμβαίνει:-((((

πως είναι τώρα η μικρή?σε παρακολουθεί?

μετά από πολλούς μήνες ταλαιπωρίας σε νοσοκομεία αυτό που έχω καταλάβει είναι πως τα στατιστικά που λένε οτι το 60-70% που κάνει σπασμούς είναι αγόρια είναι τρίχες κατσαρές...τόσους μήνες δεν έχω συναντήσει ένα αγόρι με βρεφικούς...

καλή δύναμη σε όλες μας...

 

αν θες στοιχεία καλού γιατρού που ειδικεύεται στους σπασμούς και σε διάφορα σύνδρομα στείλε μου π.μ και μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία. Δυστυχώς έχω προσωπική εμπειρία από το άμεσο οικογενειακό μου περιβάλλον...αλλά εσένα σου εύχομαι να μην τα χρειαστείς ποτέ

Link to comment
Share on other sites

αν θες στοιχεία καλού γιατρού που ειδικεύεται στους σπασμούς και σε διάφορα σύνδρομα στείλε μου π.μ και μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία. Δυστυχώς έχω προσωπική εμπειρία από το άμεσο οικογενειακό μου περιβάλλον...αλλά εσένα σου εύχομαι να μην τα χρειαστείς ποτέ

καλημέρα κοπέλα μου...δυστηχώς έχω χωθεί για τα καλά σ αυτή την κατάσταση..ωστόσο επειδή μιλάμε για ένα μωρό 14μηνών κάθε νέο στοιχείο για μένα είναι καλό...θα ήθελα να μάθω το όνομα του γιατρού...ευχαριστώ εκ των προτέρων:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...