Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδοδιατροφολόγος/ενδοκρινολογος


Recommended Posts

Μήπως έχετε να μου συστήσετε κάποιο διατροφολόγος που να ειδικεύεται σε παιδιά? Η κόρη μου 6 ετών είναι υπέρβαρη (33 κιλά με ύψος 1,28) και παρόλο που προσέχουμε αρκετά και τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα κάνει κινητική δραστηριότητα δεν χάνει. Το περίεργο είναι ότι τελευταία αρχίζει να παχαίνει και ο γιός μου που ήταν πάντα πολύ αδύνατος χωρίς να έχει αυξήσει το φαγητό. Επειδή στην οικογένεια δεν έχουμε ιστορικό παχυσαρκίας νομίζω ότι πρέπει να μιλήσω σε κάποιον ειδικό και ίσως και σε ενδοκρινολόγο μήπως υπάρχει πρόβλημα με το θυρεοειδή??? Αν γνωρίζετε κάτι, ή έχετε ανάλογες εμπειρίες παρακαλώ ενημερώστε με.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως έχετε να μου συστήσετε κάποιο διατροφολόγος που να ειδικεύεται σε παιδιά? Η κόρη μου 6 ετών είναι υπέρβαρη (33 κιλά με ύψος 1,28) και παρόλο που προσέχουμε αρκετά και τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα κάνει κινητική δραστηριότητα δεν χάνει. Το περίεργο είναι ότι τελευταία αρχίζει να παχαίνει και ο γιός μου που ήταν πάντα πολύ αδύνατος χωρίς να έχει αυξήσει το φαγητό. Επειδή στην οικογένεια δεν έχουμε ιστορικό παχυσαρκίας νομίζω ότι πρέπει να μιλήσω σε κάποιον ειδικό και ίσως και σε ενδοκρινολόγο μήπως υπάρχει πρόβλημα με το θυρεοειδή??? Αν γνωρίζετε κάτι, ή έχετε ανάλογες εμπειρίες παρακαλώ ενημερώστε με.....

Exω θεματακι με την κορη μου.

Τις εξετασεις θυροειδη, καμπυλη σακχαρου κτλ μου τις εγραψε ο παιδιατρος (βγηκαν ολες πολυ καλες).

Μετα πηγαμε σε παιδοδιατροφολογο στο Παιδων (Κα Κωνσταντινιδου).

Δυστυχως η κορη μου (11.5 ετων) δεν ακολουθει την διατροφη αλλα ευτυχως εχει παραμεινει στα κιλα της (1.50 57.5 κιλα).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε να μου συστήσετε κάποιο διατροφολόγος που να ειδικεύεται σε παιδιά? Η κόρη μου 6 ετών είναι υπέρβαρη (33 κιλά με ύψος 1,28) και παρόλο που προσέχουμε αρκετά και τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα κάνει κινητική δραστηριότητα δεν χάνει. Το περίεργο είναι ότι τελευταία αρχίζει να παχαίνει και ο γιός μου που ήταν πάντα πολύ αδύνατος χωρίς να έχει αυξήσει το φαγητό. Επειδή στην οικογένεια δεν έχουμε ιστορικό παχυσαρκίας νομίζω ότι πρέπει να μιλήσω σε κάποιον ειδικό και ίσως και σε ενδοκρινολόγο μήπως υπάρχει πρόβλημα με το θυρεοειδή??? Αν γνωρίζετε κάτι, ή έχετε ανάλογες εμπειρίες παρακαλώ ενημερώστε με.....

 

 

Σου στέλνω pm γιατί δεν μπορώ να γράψω ονόματα στο forum. Εχουμε το ίδιο πρόβλημα, ο μικρός είναι υπέρβαρος. Κάναμε όλες τις ορμονικές εξετάσεις, ελέγξαμε θέμα προεφηβείας και τώρα θα ξεκινήσουμε με τη διαιτολογο. Δεν ξέρω που μένεις βέβαια. Αυτή που πάμε εμείς είναι γνωστή και στο forum. Πήγαμε στο ιατρείο της, αλλά έχει επιτελείο με διατροφολόγο και ψυχολόγο στο ΜΗΤΕΡΑ κάθε Πέμπτη. Τη λένε Μαρία Καράντζα-Χαρώνη, παιδοενδοκρινολόγος, 25ης Μαρτίου 38-40 Νέο Ψυχικό, τηλ. 2106778976 και η διαιτολόγος που μας σύστησε ήταν η κα Φίλιππα 6974314570. Το ιατρείο ήταν γεμάτο πιτσιρίκια. Τη βρήκα πολύ προσεκτική και λεπτολόγο. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλημέρα,

Επαναφέρω το θέμα γιατί μου συνέστησαν να δω την κα Καράντζα, για την κόρη μου, 6,5 χρονών που παρουσιάζει ολίγον θέμα τριχοφυίας.

Έχετε προσωπική εμπειρία με την γιατρό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλημέρα,

Επαναφέρω το θέμα γιατί μου συνέστησαν να δω την κα Καράντζα, για την κόρη μου, 6,5 χρονών που παρουσιάζει ολίγον θέμα τριχοφυίας.

Έχετε προσωπική εμπειρία με την γιατρό?

Ευχαριστώ

 

Τελικά ποια ήταν η εμπειρία σας από την κα Καράντζα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...