Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΤΕ (ποσες μερες πριν τον τοκετο σταματαει η αναρωτικη?)


Recommended Posts

Διάβασα κάπου σε ένα άλλο τοπικ πως 45 μέρες πριν την ΠΗΤ δεν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε χρήση αναρρωτικής οπότε και αρχίζει αναγκαστικά η άδεια τοκετού.Αναρωτιέμαι λοιπόν οι 45 μέρες είναι ημερολογιακές ή εργάσιμες;Επίσης δικαιούμαι να πάρω την κανονική μου άδεια του 2011 ολόκληρη;

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εννοείται πως μπορείς να πάρεις την άδειά σου του 2011, επίσης και εγώ συμφωνώ ότι οι 45 μέρες είναι ημερολογιακές. Δεν σημαίνει ότι είσαι υποχρεωμένη να πάρεις την άδεια λοχείας πριν γεννήσεις, απλά αν για τον ένα ή τον άλλο λόγο χρειαστείς αναρρωτική, από τότε μετράει η λοχεία. Άρα αν πχ πάθεις γρίππη ή κάτι άλλο που χρήζει ολιγοήμερης αναρρωτικής, καλύτερα να πάρεις άδεια, αν επιθυμείς να εργαστείς μέχρι να γεννήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοείται πως μπορείς να πάρεις την άδειά σου του 2011, επίσης και εγώ συμφωνώ ότι οι 45 μέρες είναι ημερολογιακές. Δεν σημαίνει ότι είσαι υποχρεωμένη να πάρεις την άδεια λοχείας πριν γεννήσεις, απλά αν για τον ένα ή τον άλλο λόγο χρειαστείς αναρρωτική, από τότε μετράει η λοχεία. Άρα αν πχ πάθεις γρίππη ή κάτι άλλο που χρήζει ολιγοήμερης αναρρωτικής, καλύτερα να πάρεις άδεια, αν επιθυμείς να εργαστείς μέχρι να γεννήσεις.

Κι εγώ χαίρομαι πολύ συναδέλφισσα!!!!:P Μια ακόμη ερώτηση παρακαλώ: δηλαδή μπορώ να πάρω την κανονική μου καθώς θα διανύω το διάστημα των 45 ημερών της ΠΗΤ;Κι αυτό που ανέφερες ότι την άδεια λοχείας δεν είναι απαραίτητο να την πάρω πριν γεννήσω τί εννοούσες;Μπορώ δηλ. να την κάνω να ξεκινήσει περίπου όταν γεννήσω αν κάνω χρήση της κανονικής μου;Κι αυτό να σημαίνει επιπλέον χρόνο με το μωράκι μου;Γιατί είναι αδιαπραγμάτευτο το ότι θα κάνω χρήση του σωρευτικού!!!!!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χαίρομαι πολύ συναδέλφισσα!!!!:P Μια ακόμη ερώτηση παρακαλώ: δηλαδή μπορώ να πάρω την κανονική μου καθώς θα διανύω το διάστημα των 45 ημερών της ΠΗΤ;Κι αυτό που ανέφερες ότι την άδεια λοχείας δεν είναι απαραίτητο να την πάρω πριν γεννήσω τί εννοούσες;Μπορώ δηλ. να την κάνω να ξεκινήσει περίπου όταν γεννήσω αν κάνω χρήση της κανονικής μου;Κι αυτό να σημαίνει επιπλέον χρόνο με το μωράκι μου;Γιατί είναι αδιαπραγμάτευτο το ότι θα κάνω χρήση του σωρευτικού!!!!!

 

Δεν σε αναγκάζει κανείς στην ΕΤΕ να πάρεις την λοχεία πριν γεννήσεις. Εγώ με ΠΗΤ 12/5/2009 (γέννησα τελικά 1/5/2009) σταμάτησα να δουλεύω 27/4/2009. Για μια γριππη που έπαθα τον 8ο μήνα πήρα 3 μέρες κανονική άδεια και ξαναγύρισα στη δουλειά όταν ανάρρωσα οπότε και έμεινα άλλον ένα μήνα περίπου. Πήρα και το 6μηνο, οπότε σταμάτησα 27/4, γύρισα 8/3/2010 και το μωρό ήταν ήδη 10 μηνών! Άλλη συνάδελφος δεν σταμάτησε καθόλου πιο πριν, μια μέρα πριν τον τοκετό εδώ ήταν.

 

κι εγω χαιρομαι που σας βρισκω!

Ειμαι ακομα σε φαση να παρω-να μην παρω το εξαμηνο...ξερει καμια αν μπορω να παρω πχ 2 μηνες απο το εξαμηνο μονο??

 

Θα κάνεις το εξής: θα ζητήσεις το 6μηνο και όποτε αποφασίσεις θα το "κόψεις", οπότε ο υπόλοιπος χρόνος προστίθεται στο μειωμένο ωράριο. Δηλ. δεν μπορείς εξαρχής να ζητήσεις 2 μήνες, όμως παίρνεις το 6μηνο και ανάλογα πότε μπορείς επιστρέφεις στη δουλειά.

 

Ελπίζω να βοήθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...