Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ???


Recommended Posts

Καλησπέρα σας..

 

Εργαζομαι σε μια επιχειρηση εδώ και 3 χρονια...ειμαι στην 7η εβδομαδα εγκυμοσυνης και θα ηθελα να μαθω το εξης..αν βγω τώρα ταμειο ανεργιας(που με βαση τα ενσημα μου βγαινω για 1 χρόνο), αυτο θα επηρεασει καθολου τα επιδόματα που δίνει το ικα στις έγκυες?και αν όχι, πότε ξεκιναω τα επιδόματα να τα παίρνω..και θα παιρνω ταυτόχρονα και την ανεργια αλλά και επιδόματα (αυτα που δίνουν πριν τον τοκετό και μετά..)????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί να βγεις ταμείο ανεργίας; Δεν μπορεί να σε απολύσει ο εργοδότης σου άρα πως θα βγεις;

Ναι καλα. 11 εβδομαδων απολυθηκα κανονικοτατα. ο νομος εχει παραθυρακι. anyway, τα επιδοματα τα παιρνεις μονο απο τον ΟΑΕΔ δεν θα παρεις.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα. 11 εβδομαδων απολυθηκα κανονικοτατα. ο νομος εχει παραθυρακι. anyway, τα επιδοματα τα παιρνεις μονο απο τον ΟΑΕΔ δεν θα παρεις.

 

απολύθηκες ενω ήσουν εγγυος και το γνώριζαν?μήπως ειχες σύμβαση ορισμένου χρόνου?

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απολύθηκες ενω ήσουν εγγυος και το γνώριζαν?μήπως ειχες σύμβαση ορισμένου χρόνου?

φυσικα και το γνωριζαν. εβαλα εργατολογο και αυτος με ενημερωσε οτι οντως υπαρχει ενα παραθυρακι, κατι σαν τα ψιλα γραμματα στα δανεια και βασει αυτου κινηθηκε το νομικο τμημα της υπηρεσιας μου. για να με παρηγορησουν :shock: εδιωξαν και αλλους :cry:

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

δλδ συγνωμη για να καταλάβω..δεν μπορει να γινει εικονική απολυση...??????

 

εικονική απόλυση μπορεί να γίνει σε συννενόηση με τον εργοδότη σου αλλα οχι ενω είσαι εγγυος. τυπικά απαγορεύεται να απολυθείς μεχρι και 15 μήνες μετα την γέννα. η φίλη πιο πάνω ειπε πως υπάρχει κάποιο παραθυράκι. προφανώς η εταιρεία που άνηκε για να εχει και νομικό τμήμα δεν ήταν εταιρίούλα. σε μικρότερες επιχειρήσεις δεν πέρνουν τετοια ρίσκα γιατί με βάση την νομοθεσία αν σε απολύσει εχει πρόβλημα με τον νόμο. αν εσυ το ψάξεις και δεις τελικά πως μπορεί να σε απολύσει με κάποιο τρόπο και φυσικά δεχτεί και το αφεντικό σου χωρις να φοβηθεί τυχόν συνέπειες τοτε ναι ισως να γίνεται.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

δλδ..αυτο σημαινει ότι αν δεν με απολύσει έστω εικονικά, τότε δεν μπορώ να βγώ ταμειο ανεργιας..σωστα..???όταν παρετησε δεν μπορεις να βγεις ταμειο και ας εχει 3 χρονια ενσημα..και τι θα κανω δλδ..?δουλευω σε καφετερια..δεν μπορώ να ειμαι με την κοιλιά στο στομα και να σερβιρω καφεδες!!!!

Link to comment
Share on other sites

δλδ..αυτο σημαινει ότι αν δεν με απολύσει έστω εικονικά, τότε δεν μπορώ να βγώ ταμειο ανεργιας..σωστα..???όταν παρετησε δεν μπορεις να βγεις ταμειο και ας εχει 3 χρονια ενσημα..και τι θα κανω δλδ..?δουλευω σε καφετερια..δεν μπορώ να ειμαι με την κοιλιά στο στομα και να σερβιρω καφεδες!!!!

 

δυστυχώς δεν μπορείς να πάρεις ταμείο αν παραιτηθείς. απλα προσπάθησε να πάρεις αναρρωτικές και να πληρώνεσαι απο το ΙΚΑ μέχρι να βγείς κανονικά απ την δουλειά στον 7ο μήνα οπου και θα αρχίσει η κανονική σου άδεια. ξερω πως σε τέτοιες δουλειές σου δίνουν αδεια πιο εύκολα οι γιατροί βέβαια με επιτροπές και λίγο ταλαιπωρια. πχ στο καζίνο οποια κοπέλα μένει εγγυος σταματάει αμέσως και πληρώνεται απο το ΙΚΑ.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απιστευτο μου φαινεται...ειλικρινα!!!!!!δεν μπορώ να συνεχιζω να δουλευω στον συγκεκριμενο χωρο εργασιας αλλά και απο την άλλη,πως να κατσω σπιτι αν δεν εχω καποιο εισοδημα????

Link to comment
Share on other sites

και ποσες πια αναρρωτικες?θα πρεπει δλδ να πηγαινω καθε λίγο και λιγακι στον γιατρο για να μου τις γραφει...ουφ ουφ..δεν ξερω τι γινεται..!!!!!εχω αρχισει να χανω το μυαλό μου με όλα αυτα..

Link to comment
Share on other sites

και ποσες πια αναρρωτικες?θα πρεπει δλδ να πηγαινω καθε λίγο και λιγακι στον γιατρο για να μου τις γραφει...ουφ ουφ..δεν ξερω τι γινεται..!!!!!εχω αρχισει να χανω το μυαλό μου με όλα αυτα..

 

Σ αυτήν την περίπτωση προσπαθείς να παίρνεις άδειες επαπιλούμενης αλλα δεν ξέρω κατα πόσο ειναι ευκολο αν δεν υπάρχει πρόβλημα. αν εισαι στο δημόσιο ειναι πιο ευκολο. τουλαχιστον εγω οσες φίλες εχω που ειναι δημοσιου απο τον 1ο μήνα της εγκυμοσύνης σταμάτησαν και γύρισαν οταν πια το παιδι του ηταν 1 ετους. προσπάθησε να βρείς ενα γιατρό που να ειναι σε δημόσιο νοσοκομείο να του εξηγήσεις την κατάσταση και αν τα καταφέρεις νομίζω ανα 20 μέρες ανανεώνεις την άδεια. δεν παίρνεις απο το ΙΚΑ οσο ειναι ο μισθός σου αλλα νομίζω πως βγαίνει ενα ποσό ίσο περίπου με το ταμείο ανεργίας. αν πάλι εισαι πολύ αρχή της εγκυμοσύνης και υποτίθεται δεν το γνωρίζεις ζητάς εικονική απόλυση για να βγείς στο ταμείο και αν τυχόν γίνει κάτι ισχυρίζεσαι πως δεν το γνώριζες οτι εισαι εγγυος οταν απολύθηκες...τι να πω. ευχομαι να βρεις μια λύση και να πάνε ολα καλά

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο μενα!

Συμφωνω κι εγω οτι μπορεις να παρεις αδεια επαπειλουμενης και να μεινεις σπιτι να πληρωνεσαι απο το ικα και οταν ερθει η ωρα σου να παρεις τη κανονικη σου αδεια!Επισης μετα την αδεια λοχειας μπορεις να παρεις το εξαμηνο του οαεδ και οταν ερθει η ωρα να επιστρεψεις στη δουλεια σου αποφασιζεις αν θες ή οχι να συνεχισεις και προχωρας σε εικονικη απολυση!

Εγω με αυτο το τροπο, με εικονικη απολυση δηλαδη μετα το εξαμηνο βγηκα ταμειο ανεργιας για ενα χρονο.Μονο που εγω δουλευα κανονικα μεχρι τον εβδομο,δε ξερω αν τα ενσημα της επαπειλουμενης αδειας μετρανε για το εξαμηνο.

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτησω κι εγω εδω κατι,για να μην αανοιξω καινουριο θεμα.Ειμαι τα τελευταια 7 χρονια στο ΤΕΒΕ,λογω καταστηματος.Αν κλεισω το μαγαζι και σταματησω να ειμαι ασφαλισμενη στο τεβε,και δουλεψω καπου αλλου και ασφαλιστω στο ικα,ποτε θα μπορω να παρω ταμειο ανεργειας αν απολυθω;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω εδω κατι,για να μην αανοιξω καινουριο θεμα.Ειμαι τα τελευταια 7 χρονια στο ΤΕΒΕ,λογω καταστηματος.Αν κλεισω το μαγαζι και σταματησω να ειμαι ασφαλισμενη στο τεβε,και δουλεψω καπου αλλου και ασφαλιστω στο ικα,ποτε θα μπορω να παρω ταμειο ανεργειας αν απολυθω;

 

 

δεν είμαι λογίστρια αλλά όταν απολύθηκα εγώ ήθελαν 16 μήνες εργασίας συνεχόμενους χωρίς να προσμετράνε τους τελευταίους 2 δηλ. σύνολο 14 μήνες συνεχόμενους.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι λογίστρια αλλά όταν απολύθηκα εγώ ήθελαν 16 μήνες εργασίας συνεχόμενους χωρίς να προσμετράνε τους τελευταίους 2 δηλ. σύνολο 14 μήνες συνεχόμενους.

 

αρα πανω απο ετος..

ξερουμε και για εποχιακη απασχοληση,ποτε παιρνουμε ταμειο;

Link to comment
Share on other sites

αρα πανω απο ετος..

ξερουμε και για εποχιακη απασχοληση,ποτε παιρνουμε ταμειο;

Το ιδιο ισχυει για το χρονικο διαστημα απλ αστο εποχιακο θελει 100 ενσημα κι οχι 125 το τελευταιο 14μηνο ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.γεννησα τον αυγουστο πηρα επιδοματα λοχειας κ εξαμηνου οαεδ.το εξαμηνο μου τελειωσε στις 29/5/11.στις 30/5 πηγα κατευθειαν κ παραιτηθηκα.δεν πηγα καθολου για δουλεια.μετα βρηκα αλλου δουλεια για 5 μερες κ πηρα απολυση.την προηγουμενη εβδομαδα κατεθεσα τα χαρτια για ταμειο ανεργειας.με πηραν σημερα τηλ κ μου ζητανε την παραιτηση απο την προηγουμενη δουλεια κ 1-2 ενσημα απο την δουλεια μετα την ληξη του εξαμηνου.εγω δεν πηγα ομωσ να δουλεψω στις 29 εληξε το εξαμηνο στις 30 το πρωι παραιτηθηκα.και μου ειπαν απο τον οαεδ οτι δεν γινεται αυτο.αφου πηρα το εξαμηνο επρεπε να παω για δουλεια εστω μια μερα .τι να κανω?χανω το ταμειο μου ετσι!!!!ποιος εχει την ευθυνη?εγω 'η ο εργοδοτης μου που δεχτηκε την παραιτηση????θα βρω ακρη????

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.γεννησα τον αυγουστο πηρα επιδοματα λοχειας κ εξαμηνου οαεδ.το εξαμηνο μου τελειωσε στις 29/5/11.στις 30/5 πηγα κατευθειαν κ παραιτηθηκα.δεν πηγα καθολου για δουλεια.μετα βρηκα αλλου δουλεια για 5 μερες κ πηρα απολυση.την προηγουμενη εβδομαδα κατεθεσα τα χαρτια για ταμειο ανεργειας.με πηραν σημερα τηλ κ μου ζητανε την παραιτηση απο την προηγουμενη δουλεια κ 1-2 ενσημα απο την δουλεια μετα την ληξη του εξαμηνου.εγω δεν πηγα ομωσ να δουλεψω στις 29 εληξε το εξαμηνο στις 30 το πρωι παραιτηθηκα.και μου ειπαν απο τον οαεδ οτι δεν γινεται αυτο.αφου πηρα το εξαμηνο επρεπε να παω για δουλεια εστω μια μερα .τι να κανω?χανω το ταμειο μου ετσι!!!!ποιος εχει την ευθυνη?εγω 'η ο εργοδοτης μου που δεχτηκε την παραιτηση????θα βρω ακρη????

Δεν ξέρω αν γίνεται ο εργοδότης σου να σου κολλήσει καθυστερημένα ένσημα. Ξέρω πως γενικά γίνεται για μερικούς μήνες χωρίς πρόστιμο και μετά από κάποιο διάστημα με πρόστιμο. Δεν ξέρω όμως τι γίνεται σε περίπτωση που έχεις καταθέσει παραίτηση. Ρώτησέ τον/την.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μια καινουρια απορια!Μπορει να μας κολλησει ενσημα του ικα επιχειρηση της αμεσης οικογενειας μας,ετσι ωστε να παρουμε ταμειο,οταν συμπληρωθουν τα απαιτουμενα ενσημα;Η μητερα μας για παραδειγμα,εφοσον διατηρει καταστημα στο ονομα της;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...