Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε σταμάτησε η παλινδρόμηση;


Recommended Posts

Ο μπέμπης μου σε 10 μερες θα κλείσει τον 5ο μήνα και ταλαιπωρείται από την αρχή με παλινδρόμηση.. εξετάσεις και υπέρηχο δεν έχουμε κανει για να το σιγουρέψουμε γιατι ο παιδίατρος την θεωρει σίγουρη καθως από την αρχή εβγαζε γουλιες και από τον 3ο μηνα και μετα σε καθε γεύμα θα ζοριζεται μετα και θα βγαζει γαλα.. αλλες φορες πιο πολυ άλλες λιγότερο.. πίνουμε και το epadoren απο 2,5 μηνων 3 φορες την ημερα... βαρος μεχρι τωρα παιρνει παρα πολυ καλο ειναι στα ανωτερα όρια σε ύψος και βαρος... μόνο αυτο τον μηνα από τα ζυγίσματα που του έχω κανει φαίνεται να έχει παρει λιγοτερο απο το κανονικο, αλλα αυτό τον μηνα έβγαζε και περισσότερο και θα δω τι θα μου πει ο παιδιατρος όταν τον παω για το εμβόλιο... εχει και αλλεργια στο αγελαδινο και από τον 1ο μηνα πινει το almiron pepti υποαλλεργικο με ότι αυτο συνεπάγεται (δυσκοιλιοτητα, αερια κλπ).. αυτό που θελω να σας ρωτήσω είναι το εξής: ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ???? Εχω φτασει στα ορια μου.. ειμαι σχεδον 5 μηνες κλεισμενη στο σπιτι, με ελάχιστο ύπνο καθε βραδυ 2-3 ώρες το πολύ από το άγχος μου και την κούραση και την υπερένταση... εξαιτίας αυτού ποναει όλο μου το σώμα, μου έχουν πεσει τα μισα μαλλιά, ο αυχένας είναι σε κακή κατάσταση και το κεφάλι μου ποναει συνεχεια.. καθε ταισμα για μενα ειναι ενα μαρτύριο.. θα βγαλει και ποσο θα βγάλει? να τον ξαναταίσουμε? όλη μερα πλενω και σιδερωνω ρούχα.. συγνώμη για το μεγάλο post αλλα θα μπορούσα να γραψω βιβλιο για αυτα που έχω τραβήξει όλο αυτόν τον καιρό.. ο παιδιατρος και η γαστρεντερολόγος λενε ότι συνήθως σταματαει στον χρονο πάνω αλλα από τους 6 μηνες τα πράγματα βελτιώνονται που μπαίνουν και οι στερεές τροφές.. δεν νομίζω ότι θα αντέξω μεχρι τον χρόνο... ζήσατε κάτι αντίστοιχο? ποτέ το ξεπέρασαν τα δικα σας παιδιά???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειχαμε σοβαρο προβλημα παλινδρομησης.θηλαζα αποκλειστικα.με το που ξεκινησαν στερεες,βελτιωθηκαν παρα πολυ τα πραγματα.με το που εκλεισε τον 7ο,δεν ξαναεβγαλε ουτε σταγονα.εκανες τοσο υπομονη,απο δω και περα ολα πανε προς το καλυτερο...να το ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι που η μικρή μου είχε παλινδρόμηση πήραμε το epadorene μαζί με ειδικό αντιαναγωγικό γάλα και γρήγορα μείωσε τις αναγωγές και πριν κλείσει χρόνο τις είχε σταματήσει τελείως και γύρω στο χρόνο σταματήσαμε και το φάρμακο. Αυτό που εγώ θυμάμαι πολύ έντονα από τότε είναι οτι ενώ πεινούσε πολύ, γρήγορα άρχιζε να πονάει και να κλαίει απαρηγόρητη και φυσικά να μην πινει γάλα ενώ παράλληλα έβγαζε και αυτό που έπιννε με απότέλεσμα να χάνει βάρος και ο ανεύθυνος ο τότε παιδίατρος που είχα μου έλεγε οτι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε και θα περάσει μόνο του. Και τελικά την λύση μου την έδωσε τότε μια ξαδέρφη του άντρα μου ασκούμενη τότε παιδίατρος και φυσικά τον άλλο τον έστειλα στον αγύριστο.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με εμάς είναι ότι λογω της αλλεργίας δεν μπορει να πιει αντιαναγωγικό γάλα αλλα μόνο υποαλλεργικο.. σας ευχαριστω για τις απαντησεις .. ελπίζω να βελτιωθουν σύντομα τα πράγματα γιατι δεν με βλεπω καλα..

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με εμάς είναι ότι λογω της αλλεργίας δεν μπορει να πιει αντιαναγωγικό γάλα αλλα μόνο υποαλλεργικο.. σας ευχαριστω για τις απαντησεις .. ελπίζω να βελτιωθουν σύντομα τα πράγματα γιατι δεν με βλεπω καλα..[

Καταρχάς να σου ζήσει το μωράκι σου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί περνάω ακριβώς τα ίδια. Η μικρή μου είναι 6 μηνών και ακόμη έχει παλινδρόμηση. Το κακό με μας είναι ότι της δημιούργησε και οισοφαγίτιδα με αποτέλεσμα το παιδί να πονά και να έχει φοβηθεί το φαγητό. Και εγώ να ψάχνω τι έχει το παιδί και να απελπίζομαι ακόμη πιο πολύ. Εμείς τελικά τρώμε μόνο στον ύπνο μας και παίρνουμε το σιρόπι. Ενώ είχε στρώσει κάπως, τώρα που ξεκινήσαμε φρούτα έγιεν χειρότερα. Δεν ξέρω που θα πάει γιατί και εγώ κουράστηκα να την περιμένω να κλείσει τα μάτια για να την ταϊσω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α και να σας πω ότι και εμείς πίναμε το υποαλλεργικό γάλα μέχρι τώρα, αλλά πλέον αφού δεν βλέπω διαφορά λέω να ξεκινήσω με κανονικά γάλα, διότι η αλλεργία μας δεν επιβεβαιώθηκε ποτέ, αλλά την υποψιαστήκαμε λόγω συμπτωμάτων. Πάντως εγώ δοκίμασα να της δώσω ρυζάλευρο ΝΟΥΝΟΥ το οποίο δεν το πολυήθελε, αλλά τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν εμφάνισε κάποια αλλεργική αντίδραση σε αυτό. Μόνο η παλινδρόμησή της έγινε χειρότερη...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η μικρη ειχε παλινδρομηση, διαπιστωμενη και με υπερηχο.

Σε καθε ρεψιμο, αλλαγμα ολα τα φορμακια, σεντονια...μιλαμε οτι εβγαζε παρα πολυ γαλα.. 4 μηνες ακριβως κρατησε,με το που πατησε στον 5ο σταματησαν τα φαινομενα μεσα σε μια εβδομαδα. Λογω αποκλειστικου θηλασμου ο παιδιατρος μας ειχε πει οτι το epadoren δεν χρειαζεται κι ετσι δεν πηρε.ΟΜΩΣ το αντιμετωπιζαμε συντηρητικα με κληση στα στρωματα, ριλαξ απο 15-20 ημερων, ορθια σταση στο καροτσι....κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου τωρα ειναι 20 μηνων,περασε ασχημη οισοφαγητιδα απο βλακεια παιδιατρου που αντι να σκεφτει πρωτα την παλινδρομηση θεωρησε οτι το παιδι εχει αλλεργια και μας εδωσε υποαλλεργικο γαλα με αποτελεσμα να οξυνθει η παλινδρομηση και η οισοφαγητιδα και το παιδι μου σταματησε κυριολεκτικα να πινει γαλα και σπαρταρουσε στο κλαμμα συνεχως.

 

Και εγω τοτε ημουν πραγματικα σε απογνωση απο τους συνεχεις εμετους και το κλαμμα του παιδιου. Με το επαντορεν και το φρισολακ κομφορτ ηρεμησε καπως το παιδι και αρχισε να τρωει παλι λιγο αλλα μικρες ποσοτητες.

 

Οταν μπηκαν οι τροφες χειροτερεψε για δυο εβδομαδες περιπου και μετα καπως τις συνηθισε. Οριστικα ξεπερασε την παλινδρομηση οταν μπουσουλησε και καταφερνε να σταθει πλεον μονος του απο επιπλο σε επιπλο. Ηταν 7 μιση μηνων οταν καλυτερεψαν τα πραγματα και 11 μηνων που περπατησε τελειωσε για παντα η παλινδρομηση. Ακομα ομως του εχει μεινει το κουσουρι να μην πινει μεγαλη ποσοτητα γαλακτος και γενικα ειναι δυσκολο παιδι στο φαγητο.

 

Τωρα ακουγεται πολυ μακρινο και καθολου ελπιδοφορο αλλα καντε υπομονη θα περασει σε λιγους μηνες και θα το θυμαστε σαν κακη αναμνηση. Και εγω τοτε ημουν ενα φυτο απο την αυπνια και την κουραση. Οχι οτι τωρα δεν ειμαι γιατι τωρα εχουμε δοντια που δεν μας αφηνουν να κοιμηθουμε. Αλλα οι χαρες οσο μεγαλωνει το παιδι και επικοινωνει μαζι σου σε κανουν να τα ξεχνας ολα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ο δικος μου εχει παλλινδρομηση απο την αρχη αλλα το ανακαλυψαμε οταν ητανε σχεδον 4 μηνων οπου μου εκανε μεσα σε μια μερα 4 φορες εμετο μετα τα γευματα και ενω ειχε ρευτει!!!

Ετρωγε αποκλειστικα απο εμενα και δεν το καταλαβα γιατι μεχρι τοτε μου εβγαζε γουλιες και οχι ρουκετες οπως μου εκανε αργοτερα!!!μιλησα με τον παιδιατρο και μας εστειλε αμεσως για υπερηχο οπου μας το εδειξε καθαρα ευτυχως το προβλημα δεν ητανε μεγαλο και οπως μου ειπε ο παιδιατρος στην περιπτωση μας μεχρι τον 6ο συνηθως ομως ηρεμουν μολις γινουν 1ος!!!

Μας εδωσε το NOVALAC AR1 και μετα το 2 βαλαμε στα ποδια της κουνιας βιβλια και σηκωθηκε περιπου 30 εκατοστα και να τον ταιζω σε σχεδον ορθια σταση!!!αμεσως ειδα διαφορα και δεν εχουμε προβλημα απο 6,5 μηνων!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μου σε 10 μερες θα κλείσει τον 5ο μήνα και ταλαιπωρείται από την αρχή με παλινδρόμηση.. εξετάσεις και υπέρηχο δεν έχουμε κανει για να το σιγουρέψουμε γιατι ο παιδίατρος την θεωρει σίγουρη καθως από την αρχή εβγαζε γουλιες και από τον 3ο μηνα και μετα σε καθε γεύμα θα ζοριζεται μετα και θα βγαζει γαλα.. αλλες φορες πιο πολυ άλλες λιγότερο.. πίνουμε και το epadoren απο 2,5 μηνων 3 φορες την ημερα... βαρος μεχρι τωρα παιρνει παρα πολυ καλο ειναι στα ανωτερα όρια σε ύψος και βαρος... μόνο αυτο τον μηνα από τα ζυγίσματα που του έχω κανει φαίνεται να έχει παρει λιγοτερο απο το κανονικο, αλλα αυτό τον μηνα έβγαζε και περισσότερο και θα δω τι θα μου πει ο παιδιατρος όταν τον παω για το εμβόλιο... εχει και αλλεργια στο αγελαδινο και από τον 1ο μηνα πινει το almiron pepti υποαλλεργικο με ότι αυτο συνεπάγεται (δυσκοιλιοτητα, αερια κλπ).. αυτό που θελω να σας ρωτήσω είναι το εξής: ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ???? Εχω φτασει στα ορια μου.. ειμαι σχεδον 5 μηνες κλεισμενη στο σπιτι, με ελάχιστο ύπνο καθε βραδυ 2-3 ώρες το πολύ από το άγχος μου και την κούραση και την υπερένταση... εξαιτίας αυτού ποναει όλο μου το σώμα, μου έχουν πεσει τα μισα μαλλιά, ο αυχένας είναι σε κακή κατάσταση και το κεφάλι μου ποναει συνεχεια.. καθε ταισμα για μενα ειναι ενα μαρτύριο.. θα βγαλει και ποσο θα βγάλει? να τον ξαναταίσουμε? όλη μερα πλενω και σιδερωνω ρούχα.. συγνώμη για το μεγάλο post αλλα θα μπορούσα να γραψω βιβλιο για αυτα που έχω τραβήξει όλο αυτόν τον καιρό.. ο παιδιατρος και η γαστρεντερολόγος λενε ότι συνήθως σταματαει στον χρονο πάνω αλλα από τους 6 μηνες τα πράγματα βελτιώνονται που μπαίνουν και οι στερεές τροφές.. δεν νομίζω ότι θα αντέξω μεχρι τον χρόνο... ζήσατε κάτι αντίστοιχο? ποτέ το ξεπέρασαν τα δικα σας παιδιά???

γιατι εισαι κλεισμενη στο σπιτι και γιατι δεν κοιμασαι???και εγω τα περασα αλλα και βολτες πηγαιναμε και κοιμομουνα φυσικα ειχα το παιδι μαζι μου πριν 2 μηνες τον εβγαλα απο το δωματιο μου!!!

κανε υπομονη και θα ηρεμησετε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γενικα δεν ήμουν εύκολη στον ύπνο τώρα με την παλινδρόμηση είμαι με το ένα ματι ανοιχτό μην βγάλει στον ύπνο του και πνιγεί... οποτε όπως καταλαβαινεις ο οργανισμος εχει απορυθμιστει πλεον και κοιμαται ελαχιστες ωρες... απο το σπιτι έχουμε βγει λιγες φορες ειδικα τωρα που έχει πιασει το κρυο... γιατι μεχρι να τον ταισω θα περασει μιση ωρα αλλη μιση ωρα να τον κραταω στα χερια μετα θα βγαζει θα αλλαζουμε ρουχα μετα θα κοιμηθει λιγο μετα εχει φτασει η ωρα για το επομενο ταισμα... απογοητεύομαι που διαβαζω οτι σε μερικες περιπτωσεις χειροτερεψαν τα πραγματα με τις στερεες τροφες .. μακαρι να σταματησει συντομα γιατι σε 3 μηνες επιστρεφω για δουλεια και να δω με τι αντοχες θα γυρισω... αχχχ και όταν σταματησα την δουλεια έλεγα θα κατσω σχεδον 8 μηνες σπιτι με το μωρακι μου να περνάω μια χαρα.. που να ξερα τι με περιμενε...

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως δεν προλαβαινει να κοιμηθει η κοπελα. Κι εμεις ετσι ειμασταν. Οπως τα περιγραφεις, δεν εισαι μονη σου. Τι βολτες παιδια αφου καθε 1,5 ωρα θηλαζεις ολο το 24ωρο και μετα εχεις αγκαλια ενα μωρο που θελει να το κρατας ορθιο επι 45 λεπτα-ολο το 24ωρο και παλι.

Στους 6 μηνες συνηθως περναει, μην εισαι απαισιοδοξη. Και να εισαι ομως στη σπανια περιπτωση που δεν περναει, σαν εμας, μην απογοητευεσαι, γιατι δεν θα εισαι στην ιδια κατασταση-το παιδι θα ειναι ορθιο τη μερα, ενω τη νυχτα θα ειναι καιρος να κοψεις τα νυχτερινα ταισματα -συνισταται σε τετοιες περιπτωσεις- και δεν θα υπαρχει φοβος για αναγωγες.

Πηγαινε σε αλλεργιολογο, εμας αυτο ηταν το προβλημα. Ηταν αλλεργικη σε τροφες που ετρωγα εγω και μετα με την εισαγωγη στερεων δεν καλυτερευε γιατι τις ετρωγε η ιδια! Θα δεις μεγαλη διαφορα. Εμας ειναι πχ αλλεργικη οχι μονο στο γαλα και το αβγο αλλα και τα σιτηρα, που να το ξεραμε οτι εφταιγε το ψωμακι;

Ευχομαι να το ξεπερασετε συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ ... δυστυχώς δεν μπόρεσα να θηλασω παρα λιγες εβδομαδες .. είχαμε δει αίμα στα κακα του οπότε ο παιδιατρος και η παιδογαστρεντερολογος μας είπαν ξεκαθαρα για αλλεργια στο αγελαδινο γάλα οποτε από τοτε πινουμε υποαλλεργικό.. το βραδυ δεν ξυπνάει για γάλα .. θα φαει κατα τις 9 το τελευταιο και μετα θα ξυπνησει γυρω στις 7 για να φαει.. ολο το βραδυ βεβαια δεν σε αφήνει σε ησυχία γιατι μια θα βάλει τσιριδα στον υπνο του μετα θα βαριανασαίνει καθε τρεις και λιγο θα κανει διάφορους ήχους στον υπνο του που δεν σε αφηνει σε ησυχία.. να σας πω την αληθεια μου κανει εντυπωση που εχει καθιερωσει τετοιο προγραμμα.. τελευταιο γευμα στις 9 κοιμαται μετα απο κανενα διωρο και τον ψιλοξυπναμε στις 7 - 7.30.. κανει 5 γευματα την ημερα με τα χιλια ζορια... απορω πως βαζει βαρος...

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω τοσο πολυ γιατι κι εμεις εχουμε περασει τα πανδεινα με την παλλινδρομηση του μικρου μου. Επαθε οισοφαγιτιδα οταν ηταν λιγοτερο απο δυο μηνων, κι εμεις δεν μπορουσαμε να καταλαβουμε τι εχει και σπαραζει και δεν μπορει να φαει, αφου γουλιες δε βλεπαμε καθως εχει κρυφη παλλινδρομηση. Απλα κανε υπομονη. Εμενα κοντευει 9 μηνων και οι γουλιες ακομα καλα κρατουν, δεν τις βλεπω αλλα τις ακουω να ανεβοκατεβαινουν και τον πιανει συχνα και ενα βηχαλακι. Απ οτι καταλαβαινω ειναι στο παιδι, σε αλλα περναει μολις αρχισουν στερεες σε αλλα στο εξαμηνο, εμεις ειμαι σιγουρη οτι θα φτασουμε χρονο, μπορει και παραπανω. Ομως θα δεις πως οσο περναει ο καιρος τα πραγματα δε θα ειναι τοσο χαλια. Οχι οτι θα ειναι και καλα, εμας τουλαχιστον δεν ειναι, αλλα καθε μηνας θα ειναι λιιιγο καλυτερος απο τον προηγουμενο. Τι αλλο να σου πω, κουραγιο και σε καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μου σε 10 μερες θα κλείσει τον 5ο μήνα και ταλαιπωρείται από την αρχή με παλινδρόμηση.. εξετάσεις και υπέρηχο δεν έχουμε κανει για να το σιγουρέψουμε γιατι ο παιδίατρος την θεωρει σίγουρη καθως από την αρχή εβγαζε γουλιες και από τον 3ο μηνα και μετα σε καθε γεύμα θα ζοριζεται μετα και θα βγαζει γαλα.. αλλες φορες πιο πολυ άλλες λιγότερο.. πίνουμε και το epadoren απο 2,5 μηνων 3 φορες την ημερα... βαρος μεχρι τωρα παιρνει παρα πολυ καλο ειναι στα ανωτερα όρια σε ύψος και βαρος... μόνο αυτο τον μηνα από τα ζυγίσματα που του έχω κανει φαίνεται να έχει παρει λιγοτερο απο το κανονικο, αλλα αυτό τον μηνα έβγαζε και περισσότερο και θα δω τι θα μου πει ο παιδιατρος όταν τον παω για το εμβόλιο... εχει και αλλεργια στο αγελαδινο και από τον 1ο μηνα πινει το almiron pepti υποαλλεργικο με ότι αυτο συνεπάγεται (δυσκοιλιοτητα, αερια κλπ).. αυτό που θελω να σας ρωτήσω είναι το εξής: ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ???? Εχω φτασει στα ορια μου.. ειμαι σχεδον 5 μηνες κλεισμενη στο σπιτι, με ελάχιστο ύπνο καθε βραδυ 2-3 ώρες το πολύ από το άγχος μου και την κούραση και την υπερένταση... εξαιτίας αυτού ποναει όλο μου το σώμα, μου έχουν πεσει τα μισα μαλλιά, ο αυχένας είναι σε κακή κατάσταση και το κεφάλι μου ποναει συνεχεια.. καθε ταισμα για μενα ειναι ενα μαρτύριο.. θα βγαλει και ποσο θα βγάλει? να τον ξαναταίσουμε? όλη μερα πλενω και σιδερωνω ρούχα.. συγνώμη για το μεγάλο post αλλα θα μπορούσα να γραψω βιβλιο για αυτα που έχω τραβήξει όλο αυτόν τον καιρό.. ο παιδιατρος και η γαστρεντερολόγος λενε ότι συνήθως σταματαει στον χρονο πάνω αλλα από τους 6 μηνες τα πράγματα βελτιώνονται που μπαίνουν και οι στερεές τροφές.. δεν νομίζω ότι θα αντέξω μεχρι τον χρόνο... ζήσατε κάτι αντίστοιχο? ποτέ το ξεπέρασαν τα δικα σας παιδιά???

Πότε σταματά η παλινδρόμηση δεν ξέρω να σου πω αλλά για το υποαλλεργικό γάλα almiron pepti ξέρω οτι το μωρό δεν πρέπει να το πίνει για τοσο μεγάλο διάστημα το ίδιο πρόβλημα αλλεργίας στο αγελαδινό γάλα είχε και μια φίλη μου με το μωρό της μέχρι που κάνανε εισαγψγη στο παίδων για άλλο λόγο και εκεί της είπαν οι γιατροί ότι κακώς έδινε στο μωρό 5μήνες τώρα αυτό το γάλα όπως της είχε πεί ο παιδιατρος της. Αυτό το γάλα δίνεται μόνο για μικρό χρονικό διάστημα μετά δ΄νεις κανονικό γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να πω βρε κοριτσι μου... άλλοι παιδιατροι μου λενε ότι μεχρι να χρονισει καμια εξέταση δεν ειναι αξιοπιστη .. και να βγει δηλαδη αρνητική μπορει να εχει αλλεργια.. από την άλλη το κανονικό γάλα επιδεινώνει την παλινδρομηση.. ο παιδιατρος μου ειναι διευθυντης στο Παιδων .. τι στο καλο δεν θα μου έλεγε για το γάλα? σε άλλα post διαβαζω ότι όσα μωρα ειχαν αλλεργια έπαιρναν υποαλλεργικό μεχρι που χρονισανε.. άσε που αλλεργια και παλινδρομηση πολλες φορες είναι πακετο.. η παλινδρομηση δηλ. μπορει να υποδηλωνει αλλεργια.. τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μου σε 10 μερες θα κλείσει τον 5ο μήνα και ταλαιπωρείται από την αρχή με παλινδρόμηση.. εξετάσεις και υπέρηχο δεν έχουμε κανει για να το σιγουρέψουμε γιατι ο παιδίατρος την θεωρει σίγουρη καθως από την αρχή εβγαζε γουλιες και από τον 3ο μηνα και μετα σε καθε γεύμα θα ζοριζεται μετα και θα βγαζει γαλα.. αλλες φορες πιο πολυ άλλες λιγότερο.. πίνουμε και το epadoren απο 2,5 μηνων 3 φορες την ημερα... βαρος μεχρι τωρα παιρνει παρα πολυ καλο ειναι στα ανωτερα όρια σε ύψος και βαρος... μόνο αυτο τον μηνα από τα ζυγίσματα που του έχω κανει φαίνεται να έχει παρει λιγοτερο απο το κανονικο, αλλα αυτό τον μηνα έβγαζε και περισσότερο και θα δω τι θα μου πει ο παιδιατρος όταν τον παω για το εμβόλιο... εχει και αλλεργια στο αγελαδινο και από τον 1ο μηνα πινει το almiron pepti υποαλλεργικο με ότι αυτο συνεπάγεται (δυσκοιλιοτητα, αερια κλπ).. αυτό που θελω να σας ρωτήσω είναι το εξής: ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ???? Εχω φτασει στα ορια μου.. ειμαι σχεδον 5 μηνες κλεισμενη στο σπιτι, με ελάχιστο ύπνο καθε βραδυ 2-3 ώρες το πολύ από το άγχος μου και την κούραση και την υπερένταση... εξαιτίας αυτού ποναει όλο μου το σώμα, μου έχουν πεσει τα μισα μαλλιά, ο αυχένας είναι σε κακή κατάσταση και το κεφάλι μου ποναει συνεχεια.. καθε ταισμα για μενα ειναι ενα μαρτύριο.. θα βγαλει και ποσο θα βγάλει? να τον ξαναταίσουμε? όλη μερα πλενω και σιδερωνω ρούχα.. συγνώμη για το μεγάλο post αλλα θα μπορούσα να γραψω βιβλιο για αυτα που έχω τραβήξει όλο αυτόν τον καιρό.. ο παιδιατρος και η γαστρεντερολόγος λενε ότι συνήθως σταματαει στον χρονο πάνω αλλα από τους 6 μηνες τα πράγματα βελτιώνονται που μπαίνουν και οι στερεές τροφές.. δεν νομίζω ότι θα αντέξω μεχρι τον χρόνο... ζήσατε κάτι αντίστοιχο? ποτέ το ξεπέρασαν τα δικα σας παιδιά???
το πότε θα σταματήσει η παλινδρόμηση δεν μπορεί να στο πει κανείς είναι ανάλογα την περίπτωση. σίγουρα θα βελτιωθεί όταν αρχίσει στερεές τροφές αλλά δεν θα σταματήσει τελείως. υπομονή! στον δικό μου αυτό που βοήθησε πολύ ήταν μικρά και συχνά γευματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπερα!Κ εμεις με παλινδρομηση κ τεραστια ταλαιπωρια για τον μπεμπη οπως καταλαβαινετε...εχω δει βελτιωση κ ειμαστε μολις 2 μηνων.Σαν νωρις μου φαινεται...ειναι πιθανο να περναει η αδικα χαιρομαι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...