Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα

Ειμαι παρα πολυ προβληματισμενη με τον 3 1/2χρονων γιο μου.

Ειναι ενα πολυ ανεξαρτητο παιδι,που δεν μπορω να τον πειθαρχησω με τιποτα.Στο σχολειο ειναι πολυ ζωηρος,δεν καθεται σε ενα σημειο ποτε και γενικα ειναι ο ζωηρος της ταξης.Μου κανουν παραπονα οι δασκαλες και οι αλλοι γονεις.Παρουσιαζει σημαδια υπερκινητικοτητας.

τι να κανω για να τον βοηθησω??Που πρεπει να απευθυνθώ???

Πηγαινει κολυμβητηριο 3 φορες την εβδομαδα,και τον βοηθαει πολυ.Τι αλλο μπορω να κανω???περιμενω τις γνωμες και τις συμβουλες σας.

Σας ευχαριστω πολυ.

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχάς μην στεναχωριέσαι και απογοητεύεσαι. Είναι τέτοια η ηλικία που όλα τα παιδιά είναι ζωηρά και υπερκινητικά. Και ο δικός μου γιος μια από τα ίδια αλλά είναι 5 τώρα. Ο πιο σωστός για να δει συμπτώματα ή διαγνωση είναι ο αναπτυξιολόγος σε πρώτη φάση, ο οποίος θα κάνει πλήρη έλεγχο και διάγνωση στο παιδί και θα σε συμβουλέψει ή θα παραπέμψει στον αρμόδιο γιατρό.

Και εγώ έχω κλείσει ραντεβού με αναπτυξιολόγο για τον Φεβρουάριο.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σε ευχαριστω για το μην σου.

Σημερα με πηραν τηλ ,να παω να τον παρω νωριτερα γιατι ηταν πολυ ζωηρος.Με πηραν στις 12¨30 και τον ειχα παει 9:00.

Απο τη μια εχουν δικιο,αλλα δεν πρεπει να προσπαθησουμε ολοι μαζι να τον συνεφερουμε???Ειναι λυση αυτη "έλατε και παρτε τον".

Ειμαι προθυμη να βοηθησω το παιδι μου,με καθε τιμημα απλα δεν θελω να ειναι δακτυλοδεικτουμενος.

Τη Δευτερα εχω ραντεβου μαζι τους για να το συζητησουμε.

Οπου και να το ειπα σημερα,ολοι μου ελεγαν οτι ειναι υπερβολικες και θελουν να φυγει η ευθυνη απο πανω τους.και οτι δεν χαλανε τη ζαχαρενια τους.Ελπιζω να μην τα λεγανε για να μη στεναχωριεμαι!!!

Τι να πω????Μακαρι να στρωσει και ολα να πανε καλα

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και εγώ θα συμφωνήσω με αυτά σου είπανε και άλλοι;

Συγνώμη αλλά είναι παιδαγωγοί και θα πρέπει να ξέρουν να αντιμετώπισουν όλα τα παιδιά (ζωηρά, ανήσυχα, ντροπαλά, κτλ.) έχω την εντύπωση ότι όντως προσπαθούν να βγάλουν την ευθύνη από πάνω τους.

Θεωρώ ότι αυτές σαν πιο "ειδικές" στο θέμα παιδιών και συμπεριφοράς αυτών, (αφού έχουν κάνει και σπουδές πάνω σε αυτό) θα πρέπει να σε κατευθύνουν και να σε καθοδηγήσουν. Και βέβαια να μιλήσεις μαζί τους. Χρειάζεται συνεργασία γονιών και παιδαγωγών για την επίλυση προβλημάτων.

Και πάλι θα σου έλεγα μην αμελίσεις συνάντηση με αναπτυξιολόγο θα σας βοηθήσει πολύ και εσένα και το παιδί. Και σαν πρώτη βοήθεια μπορείς να μιλήσεις με την γραμμή βοήθειας παιδιών- εφήβων και γονιών. Την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές και βοηθήθηκα πολύ.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Ax se ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη σου...λες για τη γραμμη που εχει εδω στο parents???Ναι σκεφτηκα να παρω..αλλα οταν το θυμαμαι ειναι ακαταλληλη ωρα.

Οταν θα εχω νεα θα επανελθω.

Και παλι σε ευχαριστω

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και σε ευχαριστω για το μην σου.

Σημερα με πηραν τηλ ,να παω να τον παρω νωριτερα γιατι ηταν πολυ ζωηρος.Με πηραν στις 12¨30 και τον ειχα παει 9:00.

Απο τη μια εχουν δικιο,αλλα δεν πρεπει να προσπαθησουμε ολοι μαζι να τον συνεφερουμε???Ειναι λυση αυτη "έλατε και παρτε τον".

Ειμαι προθυμη να βοηθησω το παιδι μου,με καθε τιμημα απλα δεν θελω να ειναι δακτυλοδεικτουμενος.

Τη Δευτερα εχω ραντεβου μαζι τους για να το συζητησουμε.

Οπου και να το ειπα σημερα,ολοι μου ελεγαν οτι ειναι υπερβολικες και θελουν να φυγει η ευθυνη απο πανω τους.και οτι δεν χαλανε τη ζαχαρενια τους.Ελπιζω να μην τα λεγανε για να μη στεναχωριεμαι!!!

Τι να πω????Μακαρι να στρωσει και ολα να πανε καλα

 

οσοι σου το ειπαν δεν ηταν μεσα στην ταξη να δουν την καταστασηεχω ζησει στο σχολειο τετοιες περιπτωσεις.ειναι δυσκολο να κανεις τα παντα κ να υπαρχει κ ηρεμια στην ταξη..καταλαβαινω οτι ειναικ αρχη ακομα για ολους.σκεψου ομως αν πχ χτυπαει παιδια η πεταει πραγματα η τρεχει συνεχεια ποσο δυσκολο ειανι.ισως κ να μην ειναι ετσι,εγω θυμαμαι δικες μου περιπτωσεις που ολα αυτα γινοταν απο το πρωι μεχρι να φυγουμε.ειναι ψυχοφθορο.καλυτερα να αυξησεις σιγα σιγα τις ωρες μεχρι να προσαρμοστει.πηγαινε κ σε καποιον ειδικο να σου πει τη γνωμη του

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα παιδί παθολογικά είναι υπερκινητικό όταν του μιλάς κρατώντας του κεφάλι και βλέποντας του μέσα στα μάτια και αυτό αδύνατή να σε παρακολουθήσει ακίνητο. Σε οποιοδήποτε άλλη περίπτωση είναι τα όρια του παιδιού. Δηλαδή δεν έχει όρια ή πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...