Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΧΡΩΜΟ


Recommended Posts

ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑ ΜΗΝΩΝ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΧΡΩΜΑ ΑΣΠΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΩΗΡΟ.ΕΝΩ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΟ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΣΥΚΩΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΕΚΑΝΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΑΝΥΣΗΧΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΞΑΝΑΕΒΑΛΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΔΙΚΕΣ ΓΙΑ ΣΥΚΩΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΙΠΑΤΙΤΙΔΕΣ ΚΑΙ ΛΙΠΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ . Ο ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΤΙΣ ΤΡΙΣΑΜΙΝΑΤΕΣ ,ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΙΠΕ,ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΟΛΑΣ ΟΤΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑΖΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΡΟΤΟ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ; ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


από την δική μας περίπτωση (αχρωμία-ελαφρή χλωμάδα-ελαφρως μαυρισμένα ματάκια) έχω να σου πω πως λύθηκε με την λήψη σιδήρου επί σειρά μηνών. Και μάλιστα απ΄οσο θυμάμαι ήταν κάποια χαπάκια σιδήρου με γεύση σοκολάτα που πολύ ευχάριστα τα έπαιρνε το παιδί (καπου 1 χρόνου ήταν).

Βέβαια δεν έχω να σου πω τίποτα για εξετάσεις συκωτιού γιατί δεν μας ζητήθηκε να κάνουμε.

Ο γιατρός μας αιτιολόγησε την έλλειψη σιδήρου στο ότι η μικρή μας έκοψε πολύ νωρίς το γάλα και δεν έπαιρνε τα σάκχαρα που χρειαζόταν ο οργανισμός της.

Από τότε , σε λίγο κλείνουμε τα 4, δεν μας ξαναπαρουσιάστηκε θέμα χαμηλού αιματοκρίτη και φεριτίνης.

Πραγματικά πιστεύω πως και σε εσάς κάτι ανάλογο συμβαίνει και όλα καλά θα πάνε. Γρήγορα περαστικά εύχομαι.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να εχεις παρει τα αποτελεσματα και να ειναι ολα μια χαρα.

Ο μεγαλος μου γιος ειναι αχρωμος αλλα εχει στιγμα και επιπλεον δεν τρεφεται καλα (αρνηται να φαειι κρεας).

Ο μικρος μου γιος ειναι πορτοκαλι γιατι τρωει καροτα σχεδον καθε μερα..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα....Ήμουν έτοιμη να ανοίξω αντίστοιχο θέμα μιας και ο γιός μου είναι το τελευταίο δίμηνο χλωμός (είναι βέβαια ξανθούλης και ανοικτόχρωμος) με έντονους μαύρους κύκλους κάτω από τα ματάκια του. Να σας πω ότι γενικά τρώει καλά, 4-5 φρούτα ημερησίως, κρεατοχορτόσουπα το μεσημέρι, κρέμα ή γιαουρτάκι το απόγευμα και πρωί-βράσυ 270-300μλ γάλα. Η παιδίατρος τον είδε τον προηγούμενο μήνα, της είπα την ανησυχία μου για το χρώμα του και μου είπε ότι αυτό κάτω από τα μάτια ενδεχομένως να είναι "αλλεργική σκιά" - έτσι το ονόμασε. Δεν εξειδίκευσε καθόλου την απάντηση γιατί μου είπε να μην ανησυχώ. Εγώ όμως βλέπω ότι το μωρό δεν έχει το κλασικό "ροδαλό χρώμα" των μωρών και επιπλέον τα μάτια του είναι κάθε μέρα σαν να είναι στα μπουζούκια. Σημειώνω ότι από ύπνο είναι χορτάτος, κοιμάται 12 ώρες σερί το βράδυ και περίπου ένα τρίωρο τη μέρα. Μήπως πρέπει να επιμείνω και να τον ξαναπάω στην παιδίατρο? Να κάνει εξετάσεις για σίδηρο???

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα....Ήμουν έτοιμη να ανοίξω αντίστοιχο θέμα μιας και ο γιός μου είναι το τελευταίο δίμηνο χλωμός (είναι βέβαια ξανθούλης και ανοικτόχρωμος) με έντονους μαύρους κύκλους κάτω από τα ματάκια του. Να σας πω ότι γενικά τρώει καλά, 4-5 φρούτα ημερησίως, κρεατοχορτόσουπα το μεσημέρι, κρέμα ή γιαουρτάκι το απόγευμα και πρωί-βράσυ 270-300μλ γάλα. Η παιδίατρος τον είδε τον προηγούμενο μήνα, της είπα την ανησυχία μου για το χρώμα του και μου είπε ότι αυτό κάτω από τα μάτια ενδεχομένως να είναι "αλλεργική σκιά" - έτσι το ονόμασε. Δεν εξειδίκευσε καθόλου την απάντηση γιατί μου είπε να μην ανησυχώ. Εγώ όμως βλέπω ότι το μωρό δεν έχει το κλασικό "ροδαλό χρώμα" των μωρών και επιπλέον τα μάτια του είναι κάθε μέρα σαν να είναι στα μπουζούκια. Σημειώνω ότι από ύπνο είναι χορτάτος, κοιμάται 12 ώρες σερί το βράδυ και περίπου ένα τρίωρο τη μέρα. Μήπως πρέπει να επιμείνω και να τον ξαναπάω στην παιδίατρο? Να κάνει εξετάσεις για σίδηρο???

 

Δεν ξερω τι γινεται στην Ελλαδα αλλα εδω οταν του εκανα 6 μηνων εξετασεις βγηκε μια χαρα και στα 2μιση βρηκαμε το στιγμα (εχω εγω). στον μικρο δεν εχω κανει ακομη για να ειμαι σιγουρη οτι κατι θα δειξει... Επισης εμας την χλωμαδα την επισυμανε ο παιδιατρος στον παιδικο σταθμο γιατι η δικια μας που τον εβλεπε/βλεπει πολυ συχνα το θεωρησε σταδιακη αλλαγη και αδιαθεσια (ειχε και μονοπυρηνωση παραλληλα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω τι γινεται στην Ελλαδα αλλα εδω οταν του εκανα 6 μηνων εξετασεις βγηκε μια χαρα και στα 2μιση βρηκαμε το στιγμα (εχω εγω). στον μικρο δεν εχω κανει ακομη για να ειμαι σιγουρη οτι κατι θα δειξει... Επισης εμας την χλωμαδα την επισυμανε ο παιδιατρος στον παιδικο σταθμο γιατι η δικια μας που τον εβλεπε/βλεπει πολυ συχνα το θεωρησε σταδιακη αλλαγη και αδιαθεσια (ειχε και μονοπυρηνωση παραλληλα)

 

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Σε εμάς στίγμα δεν υπάρχει, είχαμε κάνει εξέταση με τον άντρα μου. Εμένα το μυαλό μου πάει σε αναιμία. Θα τον ξαναδεί η παιδίατρος και θα της πω να μου γράψει καμιά αιματολογική να ξέρουμε τί γίνεται.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν κάποιο παιδί έχει το στίγμα δεν τρώει καλά και είναι άχρωμο?

 

το στίγμα επιφέρει και χαμηλό αιματοκρίτη...γιαυτό είναι χλωμό..ασχέτως αν τρώει καλά ή όχι...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν κάποιο παιδί έχει το στίγμα δεν τρώει καλά και είναι άχρωμο?

 

Οχι. Οταν εχει στιγμα ειναι αχρωμο. Αν δεν τρωει και καλα ειναι ακομη πιο αχρωμο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...