Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύ ανησυχητικές τιμές στις εξετάσεις αίματος!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Προσπαθώ εδώ και 4 μέρες να κρατήσω την ψυχραιμία μου και να μη γράψω, αλλά έχω τρελαθεί από την αγωνία.....

 

Ο μικρός είναι χλωμός εδώ και αρκετό καιρό, αν και αναπτύσσεται κανονικότατα και παίρνει βάρος.

Η γιατρός μας είχε καθησυχάσει και απλά μας είχε συστήσει να κάνουμε εξετάσεις αίματος

για σίδηρο-φερριτίνη πάνω στο χρόνο.

Την Τετάρτη πήραμε τα αποτελέσματα... και είναι πολύ απογοητευτικά!!!

 

Σίδηρος 20 με τιμές αναφοράς 60-160

φερριτίνη ορού 3 με τιμές αναφοράς 10-150

Στις παρατηρήσεις αναφέρεται ότι "συνιστάται ηλεκτροφόρηση Hb", και δίπλα "έγκλειστα"...

 

Θα πάμε στη γιατρό μεθαύριο γιατί λείπει σε άδεια.

Θα ήθελα την συμπαράστασή σας, και την εμπειρία σας...

 

Ευχαριστώ

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 16 δημοσιεύσεις

  • SOUL21

    SOUL21 7 δημοσιεύσεις

  • marron

    marron 5 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 4 δημοσιεύσεις

Καλησπερα!

Ξερω πως ειναι δυσκολο, αλλα θα σου συνιστουσα να ηρεμησεις και να εισαι ψυχραιμη.

Οντως οι τιμες του σιδηρου ειναι χαμηλες αλλα πιστευω αυτο το ξερεις κι απο μονη σου. Το πιθανοτερο ειναι να δωθει καποιο συμπληρωμα σιδηρου στο παιδακι σου.

Οσο για την ηλεκτροφορηση hb (αιμοσφαιρινης δηλαδη), ειναι εξεταση στην οποια ελεγχεις αν υπαρχει στιγμα μεσογειακης αναιμιας ή οχι. Εχω την ενυπωση -χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια- πως ειχε ανοιχτει παλι τετοιο θεμα εδω..

Εμπειρια προσωπικη δεν εχω στο θεμα, οποτε το μονο που μπορω να κανω ειναι να σου ευχηθω να πανε ολα καλα!

:D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις καναμε εξετασεις τα χριστουγεννα γιατι ηταν χλωμος και μας βγηκαν χαμηλες τιμες (δεν θυμαμαι τωρα ποσο) και μας συστησε σιδηρο (χημικο, σταγονες) και να κοιταξουμε για στιγμα γιατι της φανηκαν πειρεργες οι τιμες. Εμεις ξεραμε οτι δεν εχουμε στιγμα στην οικογενεια παρολα αυτα το καναμε στις επομενες εξετασεις μετα απο καποιους μηνες. Εσεις εχετε εξεταστει οι γονεις για στιγμα? Αν δεν εχετε νομιζω δεν υπαρχει περιπτωση να χει το παιδι. Παντως μην αγχωνεσαι, ο γιατρος πρεπει να το κοιταξει.

 

Τελικα δεν εδωσα χημικο σιδηρο (με τρομαξε με τις οδηγιες, και τις τυχον παρενεργειες) και αγορασα σιροπι με φυτικο σιδηρο. Υπαρχουν 2 μαρκες στα φαρμακεια, η παιδιατρος φυσικα προτιμουσε το χημικο. Ειπα να το δοκιμασω και τελικα μας ανεβηκε ο σιδηρος και στις επομενες εξετασεις ειμασταν πανω απο τα ορια.

 

Θελει και προσοχη η διατροφη, μη καταναλωνει τροφες η συμπληρωμα σιδηρου μαζι με γαλακτοκομικα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Προσπαθώ εδώ και 4 μέρες να κρατήσω την ψυχραιμία μου και να μη γράψω, αλλά έχω τρελαθεί από την αγωνία.....

 

Ο μικρός είναι χλωμός εδώ και αρκετό καιρό, αν και αναπτύσσεται κανονικότατα και παίρνει βάρος. Η γιατρός μας είχε καθησυχάσει και απλά μας είχε συστήσει να κάνουμε εξετάσεις αίματος για το σίδηρο-φερριτίνη πάνω στο χρόνο.

Την Τετάρτη πήραμε τα αποτελέσματα... και είναι πολύ απογοητευτικά!!!

 

Σίδηρος 20 με τιμές αναφοράς 60-160

φερριτίνη ορού 3 με τιμές αναφοράς 10-150

Στις παρατηρήσεις αναφέρεται ότι "συνιστάται ηλεκτροφόρηση Hb", και δίπλα "έγκλειστα"...

 

Θα πάμε στη γιατρό μεθαύριο γιατί λείπει σε άδεια.

Θα ήθελα την συμπαράστασή σας, και την εμπειρία σας...

 

Ευχαριστώ

 

 

Κοριτσακι μου ,δεν εχω γνωσεις πανω σ'αυτό. Να σου ευχηθω κι εγω περαστικά και έίμαι σιγουρη πως δεν ειναι κατι σοβαρο και θα αποκατασταθουν οι τιμες συντομα. Προσπαθησε να παραμείνεις ψυχραιμη για να μην επηρεαζεις και το παιδακι σου. Περιμένουμε νέα σας.

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

H διατροφη του πως ειναι?Τρωει αρκετο κρεας? Να βαλεις αρκετο λεμονι στο κρεας του για να απορροφηθει καλυτερα ο σιδηρος.

 

Απο ενεργεια πως ειναι το παιδι?Εαν λειπει σιδηρος σε πολυ μεγαλο βαθμο τα παιδια γινονται νωθρα.

 

Προσπαθησε να του δωσεις τροφες πλουσιες σε σιδηρο και οπως αναφερθηκε οχι κοντα με γαλακτοκομικα προιοντα!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσεις εχετε εξεταστει οι γονεις για στιγμα? Αν δεν εχετε νομιζω δεν υπαρχει περιπτωση να χει το παιδι. Παντως μην αγχωνεσαι, ο γιατρος πρεπει να το κοιταξει.

 

Δεν έχουμε το στίγμα, ούτε κανένας άλλος, στις οικογένειες, κοντινός....

 

H διατροφη του πως ειναι?Τρωει αρκετο κρεας? Να βαλεις αρκετο λεμονι στο κρεας του για να απορροφηθει καλυτερα ο σιδηρος.

 

Απο ενεργεια πως ειναι το παιδι?Εαν λειπει σιδηρος σε πολυ μεγαλο βαθμο τα παιδια γινονται νωθρα.

 

Προσπαθησε να του δωσεις τροφες πλουσιες σε σιδηρο και οπως αναφερθηκε οχι κοντα με γαλακτοκομικα προιοντα!

 

Τώρα με τη ζέστη δεν τρώει μεσημεριανό... Δυο τρεις κουταλιές μοσχάρι... Είναι και στη φάση να θέλει να τρώει μόνος του με ένα πηρουνάκι... βλέπει το κουτάλι και τρέχει... :oops:

 

Από ενέργεια είναι πολύ καλός...

 

Αν τον θηλάζω το μεσημέρι- εφόσον τρώει λίγο, θα του κάνω περισσότερο κακό,δηλαδή, όσον αφορά την απορροφησιμότητα του σιδήρου;;;:confused::confused:

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

το ασβεστιο μπλοκαρει την αποροφηση σιδηρου.πρεπει να υπαρχουν 2 ωρες διαφορα αναμεσα στο σιδηρο κ το ασβεστιο. αλλα δε ξερω τι γινεται αν θηλαζει...επισης ο σιδηρος απορροφαται περισσοτερο αν αμεσως μετα πιεις ενα πορτοκαλι η φας κατι που εχει βιταμινη c .μηπως να επαιρνες κ εσυ καποιο σιμπληρωμα σιδηρου εφοσον θηλαζεις για να εμπλουτισεις το γαλα σου?ρωτησες τον γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το σίδηρο για μένα το έχω σκεφτεί... ειδικά σε περιόδους "περιόδου" καθώς απορώ τι σίδηρος μένει στον οργανισμό μου με το θηλασμό και την περίοδο ταυτόχρονα... αλλά δεν έχω ρωτήσει κάποιον γιατρό. Την παιδίατρο θα την δούμε μεθαύριο με ησυχία, που θα γυρίσει από τις διακοπές...

 

γιατί από το τηλέφωνο, δεν θα το αντέξω πιστεύω...

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζεις να θηλαζεις το παιδι, απλα απεφυγε το οταν παιρνει σιδηρο, η τροφη με σιδηρο.

 

Μην αγχωνεσαι παντως.....αυτοι ξερουν συνδυαζουν τα αποτελεσματα. Δεν ξερω ακριβως τι εξετασεις εκανες, εγω ειχα κανει οτι μου πε αυτη και μια φιλη παθολογος, θυμαμαι μου χε πει να κανω και φυλλικο οξυ, αν δεν κανω λαθος και αυτο μας βοηθησε να καταλαβουμε καποια πραγματα. Θυμαμαι ηταν περιεργες οι εξετασεις, υπηρχε η υποψια για στιγμα, απο την αλλη καποιες αλλες τιμες ηταν καλες οποτε απεκλειαν καποια παθολογικη κατασταση. Κι αυτη δεν μπορουσε να καταλαβει ακριβως.......πως γινεται και παντα λειπει καποια εξεταση που θα μας κατατοπιζε καλυτερα?

 

Τελικα εκανα αυτο που σου ειπα και επαναλαβαμε τις εξετασεις μερικους μηνες αργοτερα. Ανεβηκαν πολυ οι τιμες, απορουσαν κιολας......κι εχε υποψην οτι ο δικος μου θηλαζει περισσοτερο απο τον δικο σου.

 

Εμεις αν δεις τι ειχαμε παθει.......δεν ηταν απλα χλωμος αλλα και κιτρινος σε μυτη, αυτια και ολο το σωμα, μας ειχε τρελλανει η μαμα μου οτι το παιδι εχει καποιο αυτοανοσο συνδρομο, μαυρα χριστουγεννα καναμε! Ενα σωρο πανακριβες εξετασεις καναμε τοτε....

 

Και τελικα το παιδι ειχε λιγη αναιμια και επειδη ετρωγε μεχρι τοτε πολλες κοκκινες πιπεριες και καροτα ειχε παρει χρωμα σε ολο το σωμα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το σίδηρο για μένα το έχω σκεφτεί... ειδικά σε περιόδους "περιόδου" καθώς απορώ τι σίδηρος μένει στον οργανισμό μου με το θηλασμό και την περίοδο ταυτόχρονα... αλλά δεν έχω ρωτήσει κάποιον γιατρό. Την παιδίατρο θα την δούμε μεθαύριο με ησυχία, που θα γυρίσει από τις διακοπές...

 

γιατί από το τηλέφωνο, δεν θα το αντέξω πιστεύω...

 

Κι εγω ειχα τρελλαθει με τις εξετασεις, βλεπεις αυτα που σημειωνουν οι μικροβιολογοι και τρελλαινεσαι......με καθησυχασε η γιατρος μολις τα ειδε. Αλλα τα ειδε 2 βδομαδες μετα γιατι ο πατερας μου δεν της πηγε τις εξετασεις παραμονες χριστουγεννων που μας περιμενε στο ικα, για να τις παει στην μανα μου που ειχε δικες της συνομιλιες με γιατρο του παιδων πεπεισμενη οτι το παιδι μου ειχε καποια θανασιμη αιμολυτικη αναιμια.....ετσι εμεινα με την αγωνια 2 ολοκληρες βδομαδες...θα τους ετρωγα το λαρυγγι αν μπορουσα!!!

 

 

Εσυ καλο ειναι να παιρνεις ενα σιροπι φυτικου σιδηρου feroglobin, λεγεται μια μαρκα (υπαρχει και το floradix) ......κακο δεν σου κανει, εγω παιρνω και δινω και στο παιδι προληπτικα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα έχει 34 και η παιδίατρος είπε ότι είναι οκ...

φερριτίνη αν έχεις χαμηλή δεν είναι κακό μας είπε γιατί η φερριτίνη είναι η αποθήκη του σιδήρου, δλδ δείχνει κατά ποσο χρησιμοποιείται ο σίδηρος στον οργανισμό...

ο σίδηρός του είναι αρκετά πεσμένος...

μήπως είχε κανένας παππούς - γιαγιά το στίγμα???

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Eμεις ειχαμε αιματοκριτη 34.7 και πηγε μετα απο 6 μηνες 35.7, δλδ ακομα ειμαστε κατω απο το οριο που ναι 37.5

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

η παιδίατρος μου είπε πάντως ότι τα όρια που γράφουν στα αποτελέσματα των εξετάσεων είναι για ενήλικες...

για παιδάκια οι τιμές είναι χαμηλότερες...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ και τα δικα μας αποτελεσματα οντως εχετει χαμηλα σιδηρο και φεριτινη, αλλα μην αγχωνεσαι...θα σας δωσει να παιρνετε σιδηρο. Εγω εχω σιδηροπενικη αναμια ολη μου την ζωη, απλα προσεχω διατροφη και παιρνω σκευασματα οταν πεφτει πολυ.....δεν εδωσα ποτε ιδιαιτερη σημασια.

 

Σχετικα με αυτο το θεμα, θα τονισω κι εδω οτι θεωρειται πλεον σημαντικο να αφηνουμε τον ομφαλιο λωρο στα νεογεννητα να μεταφερει για μερικα λεπτα αιμα απο τον πλακουντα στο μωρο για να γεμιζει τις αποθηκες σιδηρου του, και να μη κοβεται αμεσως οπως γινεται συνηθως. Στον πρωτο μου δεν το ξερα και δεν το ζητησα, το εκανα ομως στον δευτερο.......ειδικα οι μαμαδες που εχουμε ιστορικο με αναιμια πρεπει να το προσεχουμε.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εμεις καναμε εξετασεις αιματος πανω στον 1 χρονο. λιγο καιρο πριν, κανα 2-3 βδομαδες η κορη μου ειχε σταματησει να τρωει καθημερινα μοσχαρι με λαχανικα και ετρωγε το δικο μας φαγητο...οταν λοιπον της καναμε αιματος, ο σιδηρος της ηταν στο οριο και μας ειπε ο γιατρος να αυξησουμε το κρεας κ θα της δωσει σιδηρο. ετσι σταματησαμε να της δινουμε το δικο μας φαι και συνεχισε με τη χορτοσουπα+μοσχαρι καθε μερα. καναμε πριν 2 βδομαδες εξετασεις και ο σιδηρος ειναι μια χαρα. ισως τα παιδια να τα επηρεαζει πιο γρηγορα η αλλαγη διατροφης πχ απο κει που ετρωγε καθε μερα κρεας λες πως τρωει 2 κουταλιες μονο τωρα....σιγουρα δε παιρνει το σιδηρο που χρειαζεται...

 

****να συμπληρωσω πως δε θηλαζε η μικρη και πως ο γιατρος μας ειχε δωσει απο τον 3ο μηνα + μετα σιδηρο σταγονες τις οποιες της εδινα μονο για 2-3 μηνες μεχρι να αρχισει το κρεας γιατι μαλλον το χα καταλαβει λαθος...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ισως και το γεγονος οτι θηλαζετε να εχει σημασια.....

δεν λεμε οτι τα παιδια που θηλαζουν περνουν πιο δυσκολα το σιδηρο.....

εμεις οταν ειμασταν 8 μηνων πηραμε σιδηρο για κανενα τριμηνο περιπου....(θηλαζαμε μεχρι την δικη σας ηλικια....)

μετα ανεβηκαν οι τιμες και το σταματησαμε......

προσπαθησε να ηρεμήσεις και μεχρι να πας γιατρο να μην κανεις κακες σκεψεις.....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρόνια σιδηροπενική αναιμία και το ήξερε ο γυναικολόγος και η παιδίατρος.

Ο γιος μου -θήλασε ένα μήνα- και στο χρόνο πάνω η παιδίατρος συνέστησε σταγόνες σιδήρου για 1 6μηνο και με συμβούλεψε στο καπάκι να του δίνω πορτοκαλάδα, το οποίο έκανα. Επίσης, έτρωγε συχνότερα μοσχάρι...

Δεν είναι τίποτα, μην ανησυχείς, απλώς θέλει παρακολούθηση.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγαμε στη γιατρό.

 

Μας έδωσε σίδηρο σε σταγόνες τον οποίο θα πάρει για δύο μήνες αρχικά, να το βάζουμε στα φρούτα ή σε πορτοκαλάδα.

Οι τιμές του σιδήρου και της φερριτίνης είναι πολύ χαμηλές και έχουν επηρεάσει τους δείκτες του στίγματος.

 

Θα κάνουμε επαναληπτικές εξετάσεις μετά από αγωγή ενός μηνός.

Πράγματα που δεν ήξερα:

1.Εξετάσεις για το στίγμα γίνονται από 5 ετών και άνω (ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης)

2.Ένα παιδί έχει πολλές αντοχές και η αναιμία μπορεί να υπάρχει ανεξάρτητα από τη νωθρότητα!

 

Δεν θα εμπλέκω γαλακτοκομικά και θηλασμό, με τις τροφές πλούσιες σε σίδηρο.

Αντί για γιαούρτι, σε περίπτωση που έχω δώσει σίδηρο θα δίνω πάλι από το μεσημεριανό φαγητό (μοσχάρι ή κοτόπουλο).

 

Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Όλες οι συμβουλές σας ήταν σωστές...

Τόσο εσείς όσο και η γιατρός μετριάσατε τον πανικό μου, που είχε προκληθεί από τρίτα κακοπροαίρετα(;) άτομα. Και πάλι ευχαριστώ.:oops:

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειδες...ολα καλα θα πανε!!!! Ευχομαι να ειναι ολα ανεβασμενα στην επομενη εξεταση. Αν δεις μετα οτι παει καλα και ανεβουν οι δεικτες, δες το θεμα με το σιροπι φυτικου σιδηρου, ειναι καλυτερα απο τις σταγονες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι κάτι η σιδηροπενική, κι εγώ το ίδιο έχω ( ο πατέρας κι ο αδελφός μου έχουν στίγμα, εγώ όχι)

πάντως όταν σταματήσεις τη θεραπεία με τις σταγόνες, ρώτα τη γιατρό σου αν μπορείς να δίνεις το feroglobin (σιροπάκι είναι, κι εγώ το προτιμώ πια αντί για τις μπλιαχ μπλιαχ αμπούλες!!!!!)

επίσης είναι καλό να τρώει και λίγο σπανάκι κι όσπρια και όλα τα υπόλοιπα που θα το βοηθήσουν με το σίδηρο

άντε και ... σιδερένιοι!!!

Link to comment
Share on other sites

marron ευχομαι κ εγω στις επομενες εξετασεις να ειναι ολα ανεβασμενα!!!!

Και οπως εγραψε η myangel κ μου αρεσε πολυ:αντε και ... σιδερενιοι!!!

 

κοριτσια να κανω κ εγω μια ερωτηση?σιδηρο ποτε δινουμε σε ενα μωρο?πρεπει να υπαρχουν καποιες ενδειξεις οπως το χρωμα του δερματος ή μετα απο αιματολογικες εξετασεις?

η μικρη μου ειναι 8 μηνων τωρα κ πριν 1 μηνα ο γιατρος μου ειπε να της αρχισω σιδηρο χωρις βεβαια να εχουμε κανει εξετασεις!!Βασικα μεσολαβησαν καποιες μερες που η μικρη ηταν αρρωστη κ δεν ηθελα να την πιεζω γιατι ουτε να το δει δεν θελει κ τις εχω δωσει ελαχιστες φορες!!

μια ξαδερφη μου ειπε οτι τα δικα της που ειναι 3 κ 1,5 ετων δεν τα εδωσε σιδηρο μεχρι στιγμης!!!

τι να κανω να της δωσω ή οχι?

Ts65p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι σιδηρο σου ειπε να δωσεις? σταγονες? Οχι να μη δωσεις χωρις ενδειξεις και εξετασεις.

 

Ενας γιατρος μπορει να δει αν υπαρχει αναιμια απο καποιες ενδειξεις (πχ εσωτερικο ματιων, νυχια , χρωμα προσωπου) αλλα δεν παιρνουμε χημικο σιδηρο χωρις σοβαρο λογο.

 

Μπορεις να δωσεις σιροπακι φυτικου σιδηρου οπως το feroglobin προληπτικα, αλλα νομιζω οχι σε τοσο μικρα μωρα.......γενικα καλα ειναι να μη κανουμε τετοιες ενεργειες σε μωρα κατω του χρονου, χωρις λογο.

 

Μηπως να επαιρνες και μια δευτερη γνωμη? Μερικοι γιατροι λενε περιεργα πραγματα, το πτυχιο δεν τους καθιστα αυθεντιες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...