Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννησα 26 εβδομάδων, μου κόψανε όλο το επίδομα κυοφορίας


Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω για τη περίπτωσή μου, γέννησα τη προηγούμενη εβδομάδα πρόωρα δίδυμα 26 εβδομάδων, από το ΙΚΑ μου δώσανε μόνο το επίδομα λοχίας 63 μέρες και μου κόψανε όλο το επίδομα κυοφορίας 56 μέρες γιατί δεν πρόλαβα να σταματήσω από τη δουλειά. δηλ. δούλευα μέχρι 12/07 και γέννησα 13/07 ούτε πρόλαβα να κάνω χαρτιά από το γιατρό του ΙΚΑ με τις μέρες, ήταν ξαφνικό. ενώ είχα ΠΗΤ 25/10 και μου είπανε ότι γέννησες πρίν τις 56 μέρες κυοφορίας από την ΠΗΤ την κανονική. το ερώτημά μου είναι να προσπαθήσω να διεκδικήσω κάτι ή έτσι πρέπει να είναι και δε μεταφέρονται οι μέρες για μετά τη γέννα ώστε να συμπληρώσουν 119 μέρες;

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω για τη περίπτωσή μου, γέννησα τη προηγούμενη εβδομάδα πρόωρα δίδυμα 26 εβδομάδων, από το ΙΚΑ μου δώσανε μόνο το επίδομα λοχίας 63 μέρες και μου κόψανε όλο το επίδομα κυοφορίας 56 μέρες γιατί δεν πρόλαβα να σταματήσω από τη δουλειά. δηλ. δούλευα μέχρι 12/07 και γέννησα 13/07 ούτε πρόλαβα να κάνω χαρτιά από το γιατρό του ΙΚΑ με τις μέρες, ήταν ξαφνικό. ενώ είχα ΠΗΤ 25/10 και μου είπανε ότι γέννησες πρίν τις 56 μέρες κυοφορίας από την ΠΗΤ την κανονική. το ερώτημά μου είναι να προσπαθήσω να διεκδικήσω κάτι ή έτσι πρέπει να είναι και δε μεταφέρονται οι μέρες για μετά τη γέννα ώστε να συμπληρώσουν 119 μέρες;

ευχαριστώ πολύ

 

εννοειται οτι θα τα διεκδηκησεις ειναι παρανομο αυτο που εγινε! Εγω γεννησα 36+3 και οι υπολοιπες μερες απο την αδεια τοκετου μεταφερθηκαν μετα. Το συνολο πρεπει παντα να ειναι 119 μερες. Μαλιστα εσυ μπορεις να διεκδικησεις και extra λεφτα για προωρο τοκετο που ισχυει αν γεννησεις πριν την 36η εβδομαδα. Ψαξτα λιγο στο ΙΚΑ σου!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι θα τα διεκδηκησεις ειναι παρανομο αυτο που εγινε! Εγω γεννησα 36+3 και οι υπολοιπες μερες απο την αδεια τοκετου μεταφερθηκαν μετα. Το συνολο πρεπει παντα να ειναι 119 μερες. Μαλιστα εσυ μπορεις να διεκδικησεις και extra λεφτα για προωρο τοκετο που ισχυει αν γεννησεις πριν την 36η εβδομαδα. Ψαξτα λιγο στο ΙΚΑ σου!

 

 

οταν λες εχτρα λεφτα για προωρο τοκετο τι εννοεις δωσε μας τα φωτα σου ή κανενα link να το ψαξουμε

εγω γεννησα 34+1 αλλα δε μου ειπαν τπτ για εχτρα λεφτα

για βοηθησε μας μηπως ειναι να παρουμε τπτ ακομη

Link to comment
Share on other sites

οταν λες εχτρα λεφτα για προωρο τοκετο τι εννοεις δωσε μας τα φωτα σου ή κανενα link να το ψαξουμε

εγω γεννησα 34+1 αλλα δε μου ειπαν τπτ για εχτρα λεφτα

για βοηθησε μας μηπως ειναι να παρουμε τπτ ακομη

 

εμενα ειχε παιχτει μ@κια με τον γιατρο του ικα και ειχε γραψει λαθος ΠΗΤ ετσι επειδη αυτην ηθελε! Οταν γεννησα ο γιατρος μου εγραψε σε ενα δικο του χαρτι προωρος τοκετος γιατι κατα τη δικη του αποψη θεωρουμουν προωρη. Παω λοιπον στο ικα να εισαπραξω τα κανικα λεφτα του τοκετου βλεπουν το χαρτι του δικου μου γιατρου βλεπουν και οτι με βαση την ΠΗΤ του βιβλιαριου δεν ειχα κλεισει τις 36 εβδομαδες και μου λενε οτι για να παρω τα λεφτα της προωροτητας (????????) πρεπει να τους παω ενα ακομα χαρτι υπογεγραμενο απο το διευθυντη του μαιευτηριου! Εκει ειπα κι εγω α τι ωραια θα παρω κι αλλα λεφτα. Αμ δε! Γιατι στο ΙΑΣΩ ειχανε τη σωστη ΠΗΤ και ειχε καταγραφει οτι γεννησα 36+3 και αρα δεν γεννησα προωρα οποτε δεν μου δινανε χαρτι! Μαλιστα οι κοπελες του λογιστηριου με κατηγορουσαν οτι λαδωσα το γιατρο του ΙΚΑ να γραψει λαθος ΠΗΤ για να διεκδικησω τα λεφτα!

Το σωστο βεβαια ηταν οτι δεν τα δικαιουμουν και δεν τα πηρα. Απλως το ολο θεμα προεκυψε γιατι ο γιατρος του ΙΚΑ ειχε γραψει λαθος ΠΗΤ. Αλλα αποτι καταλαβα οσες γεννανε πριν τις 36 εβδομαδες δικαιουνται και αλλα λεφτα.

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα ειχε παιχτει μ@κια με τον γιατρο του ικα και ειχε γραψει λαθος ΠΗΤ ετσι επειδη αυτην ηθελε! Οταν γεννησα ο γιατρος μου εγραψε σε ενα δικο του χαρτι προωρος τοκετος γιατι κατα τη δικη του αποψη θεωρουμουν προωρη. Παω λοιπον στο ικα να εισαπραξω τα κανικα λεφτα του τοκετου βλεπουν το χαρτι του δικου μου γιατρου βλεπουν και οτι με βαση την ΠΗΤ του βιβλιαριου δεν ειχα κλεισει τις 36 εβδομαδες και μου λενε οτι για να παρω τα λεφτα της προωροτητας (????????) πρεπει να τους παω ενα ακομα χαρτι υπογεγραμενο απο το διευθυντη του μαιευτηριου! Εκει ειπα κι εγω α τι ωραια θα παρω κι αλλα λεφτα. Αμ δε! Γιατι στο ΙΑΣΩ ειχανε τη σωστη ΠΗΤ και ειχε καταγραφει οτι γεννησα 36+3 και αρα δεν γεννησα προωρα οποτε δεν μου δινανε χαρτι! Μαλιστα οι κοπελες του λογιστηριου με κατηγορουσαν οτι λαδωσα το γιατρο του ΙΚΑ να γραψει λαθος ΠΗΤ για να διεκδικησω τα λεφτα!

Το σωστο βεβαια ηταν οτι δεν τα δικαιουμουν και δεν τα πηρα. Απλως το ολο θεμα προεκυψε γιατι ο γιατρος του ΙΚΑ ειχε γραψει λαθος ΠΗΤ. Αλλα αποτι καταλαβα οσες γεννανε πριν τις 36 εβδομαδες δικαιουνται και αλλα λεφτα.

 

αν μας διαβαζει καποιος που ξερει κατι ας μας πει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω γεννησα στις 32+6 . πηρα ολα τα επιδοματα κανονικα κ κυοφορειας κ λοχειας κ 2πλο επιδομα τοκετου. επιδομα προωροτητας δεν υπαρχει... στο ικα θεωρουν σαν επιδομα προωροτητας τις θερμοκοιτιδες.... κ μαλλον ετσι ειναι ... γιατι γι΄αυτα τα χρηματα θελει υπογραφη απο τον διευθυντη του νοσοκομειου. κ εγω ετσι ειχα διαβασει εδω καπου κ τους εκανα ανω κατω στο ικα κ τελικα ηταν οι θερμοκοιτιδες.

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε κορίτσια, ολές εσείς γεννήσατε σε φυσιολογικές πρόωρες ημερομηνίες, το ΙΚΑ όμως θεωρεί ότι είναι αποβολή η γέννα πρίν την 28η εβδομάδα "και ας ζεί το παιδί", γι'αυτό ρωτάω αν κάποια γέννησε πρίν την 28η εβδομάδα. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαρία,

Εμένα μου είχαν πει στο ΙΚΑ (Νικαίας) που ανήκω ότι μετά τις 27 εβδομάδες καλύπτονται όλα από το ΙΚΑ 100%. Πιο πριν δεν θεωρείται βιώσιμη η ηλικία του μωρού και δεν καλύπτεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

γεννησα 24 εβδομαδων και 6 ημερων.. πηρα απο το ικα και την αδεια και τα χρηματα κι απο τις 56 και απο τις 63... βεβαια μια βδομαδα μας τρεχανε με αυτα που ζητουσαν... ανηκω στο ικα στα κατω πατησια... και μεχρι την τελευταια μερα με ρωτουσαν αν ζει το παιδι κι ενα σωρο ηλιθιοτητες

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία, συγνώμη για το άσχετο του θέματος, αλλά ήθελα να ρωτήσω... τα μωράκια πώς είναι? πόσο γεννήθηκαν? εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά και να τα έχεις στο σπίτι ΄πολύ σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

ναι να πας γιατι δικαιουσαι και την αδεια και τα λεφτα... για επιδομα λογω προωροτητας δεν εχω ακουσει κατι πουθενα ψαχτο κι εσυ αν θες αλλα δεν νομιζω οτι ισχυει

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Ανδρομέδα πώς είναι το παιδάκι σου τώρα?

εμένα τα δικά μου είναι πολυ ταλαιπωρημένα, κάνουν αιμοραγίες και δεν έχουν σταθεροποιηθεί ακόμα.

ο θεός βοηθός

Link to comment
Share on other sites

εμεις αισιως ειμαστε σημερα 1615γρ μας εχουν σε διαχυτο οξυγονο και περιμενουμε να παχυνει για να την παρουμε... εχει μια εγκεφαλικη αιμορραγια 3ου βαθμου αλλα θα φυγει καποια στιγμη που θα παει? ολα καλα... προσπαθησε να εισαι ψυχραιμη... ο θεος αποφασιζει τι ειναι καλυτερο γι αυτα και τα φροντιζει... ακομα ειναι νωρις σιγα σιγα θα σταθεροποιηθουν και θα αρχισετε να παιρνετε τα πανω σας

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια για να παρω το επιδομα λοχειας απο το ικα εκτος απο την βεβαιωση εργοδοτη πρεπει να χω μαζι μου και κατι αλλο?

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
γεννησα 24 εβδομαδων και 6 ημερων.. πηρα απο το ικα και την αδεια και τα χρηματα κι απο τις 56 και απο τις 63... βεβαια μια βδομαδα μας τρεχανε με αυτα που ζητουσαν... ανηκω στο ικα στα κατω πατησια... και μεχρι την τελευταια μερα με ρωτουσαν αν ζει το παιδι κι ενα σωρο ηλιθιοτητες

 

 

 

Γεια σου Ανδρομέδα,

 

είδα το μήνυμά σου και μου έδωσε πολλές ελπίδες, πριν 3 μέρες γέννησα κι εγώ μια μπέμπα 24 εβδομάδων. Πώς είστε σήμερα?? Βλέπω ότι το μήνυμά σου είναι προ διετίας.

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...