Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξογκωματακι στη θηλη στηθους 18 μηνων


Recommended Posts

εχω μια κορη 18,5 μηνων και ειχα παρατηρησει τελευταια οτι ολο επιανε το αριστερο της στηθος αλλα επειδη δεν παρατηρησα καποιον ερεθισμο δεν εδωσα ιδιαιτερη προσοχη.

Ξαφνικα ομως επεσε στο ματι μου οτι στη συγκεκριμενη θηλη εν αντιθεση με την δεξια υπαρχει ενα ασπρο εξογκωματακι οπου το κανει στην αφη να φαινεται πιο σκληρη σε σχεση με την δεξια. Το ασπρο εξογκωματακι μου θυμιζει οπως οταν μας βγαινουν σπυρια ακμης που ειναι "γεματα" πριν σκασουν αλλα δεν υπαρχει καποιος εμφανης ερεθισμος. Εκτος απο σημερα που ηταν πιο κοκκινο μαλλον επειδη το επιανε η μικρη..

παντως σε ασχετο χρονο που της εχω πιασει τη θηλη δεν εδειξε να την ποναει.

Μηπως εχετε ιδεα αν ειναι κατι η αν ειναι συμπτωματικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


για οποιον ενδιαφερεται να μαθει..απο μια πρωτη επισκεψη στον δερματολογο ειναι τελικα κυστη στη θηλη του στηθους του μωρου..αλλα θα δουμε δερματολογο στο Συγγρος και μαλλον στο Μητερα για να διασταυρωσουμε αποψεις και να δουμε πως μπορει να αντιμετωπισθει και ποσο επειγον ειναι. Ο δερματολογος μας απεκλεισε το ενδεχομενο να θεραπευτει με φαρμακα..αρα η κρυοπηξια η με αλλη επεμβαση..

Link to comment
Share on other sites

για οποιον ενδιαφερεται να μαθει..απο μια πρωτη επισκεψη στον δερματολογο ειναι τελικα κυστη στη θηλη του στηθους του μωρου..αλλα θα δουμε δερματολογο στο Συγγρος και μαλλον στο Μητερα για να διασταυρωσουμε αποψεις και να δουμε πως μπορει να αντιμετωπισθει και ποσο επειγον ειναι. Ο δερματολογος μας απεκλεισε το ενδεχομενο να θεραπευτει με φαρμακα..αρα η κρυοπηξια η με αλλη επεμβαση..

 

περαστικά, ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.

 

Φιλικά,

 

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

περαστικα στην μικρουλα σας μια σταλια μωρε τι ειναι αυτα.απο που προηλθε η κυστη σας ειπε ο γιατρος?και η κρυοπηξια πως θα γινει με ναρκωση?και παλι περαστικα και να ειναι το τελευταιο που σας τυχαινει

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ, τώρα το διάβασα :shock: :shock: :shock:

 

Περαστικά!!!!!!!!!!!!!!

 

Ο δερματολόγος εδώ στο ΙΚΑ είναι πάρα πολύ καλός, δεν χάνεις τίποτα να πάρεις και τη δικιά του γνώμη!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

με πολλα βασανα καταφεραμε να μας δουν στο Συγγρος (ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και χωρις συστημα) και προσωρινα θα δοκιμασουμε με καποια αλοιφη και σε κανα εικοσαημερο αν εξακολουθει να υπαρχει (δεν πιστευω οτι θα γινει κατι με την αλοιφη) θα πρεπει να ξαναπαμε..

 

θα δουμε..

 

σας ευχαριστω για τις ευχες κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

και η δικια μου εχει.... ακριβως οπως το περιγραφεις..... ασπρο σαν κεφαλακι καρφιτσας, ακριβως πανω στη θηλη.. σα σπυρακι....

 

 

τι στην ευχη ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

και η δικια μου εχει.... ακριβως οπως το περιγραφεις..... ασπρο σαν κεφαλακι καρφιτσας, ακριβως πανω στη θηλη.. σα σπυρακι....

 

 

τι στην ευχη ειναι αυτο?

 

δεν εχω σαφη απαντηση απο κανεναν.. ειναι σμιγματα τα οποια εγκλωβιζονται τυχαια λενε και επειδη δεν σπανε εφοσον δεν φευγουν με αλοιφες θελουν καποια μικροεπεμβαση..

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω σαφη απαντηση απο κανεναν.. ειναι σμιγματα τα οποια εγκλωβιζονται τυχαια λενε και επειδη δεν σπανε εφοσον δεν φευγουν με αλοιφες θελουν καποια μικροεπεμβαση..

 

 

 

μολις μιλαγα με φιλες μου, το εχουν πολλα μωρα τελικα...... μια φιλη μου, μου ειπε οτι εφυγε μονο του... αν ειναι να φυγει, μην ταλαιπωρηθει το παιδακι με επεμβασεις... :(

 

να ρωτησουμε και καποιον αλλο γιατρο? θα ρωτησω και γω τον δικο μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμένα το εχει ο Οδυσσέας και νομιζα στην αρχή οτι μπορεί να εχει δυο ρώγες...μη γελάτε το εχει και ο νονός του :)

Το έδειξα στην παιδιατρο μου ειπε δεν ειναι αυτό και δεν ειπε τιποτα αλλο...ετσι δεν εδωσα κι εγω σημασία. Αμα ειναι κάτι σφυρίχτε μου κι εμενα να ψαχτώ!!!

Link to comment
Share on other sites

yogini λες να χει σχεση με το θηλασμο? επειδη εκκρινουμε και ορμονες..βεβαια ως νεογεννητα πολλα μωρα θηλαζοντα και μη εκκρινουν γαλατακι απο τις θηλες αλλα σκεφθηκα το σεναριο μηπως τιποτε απο εκει δημιουργει αυτη τη κυστη..τι να μου πεις και εσυ τωρα..διαφορα κατεβαζει ο νους..

 

τελος παντων ηδη ειμαι στην δευτερη γνωμη γιατρου και η παιδιατρος μου προτεινε αν δεν περασει με την αλοιφη να την παω στο Παιδων να την δει ο δερματολογος και ο χειρουργος και να μην ξαναπαω στο Συγγρο (να πω την μαυρη αληθεια μου μετα τα χθεσινα συμφωνω)..

σαφως και θα σας ενημερωσω..

fistikaki δεν ειναι βεβαιο αν θα μεινει η αν θα μεγαλωνει η αν χρειαζεται να το βγαλει τωρα η σε μεγαλυτερη ηλικια.. εμενα ειναι και κοριτσακι και με προβληματιζει που ναι πανω στη θηλη..και βλεπω οτι υπαρχει ασαφεια ως προς τη διαγνωση και οπως με τα προβληματα στις εγκυμοσυνες ετσι και τωρα με το παιδι σοβαρο η μη καλουμαι εγω ως γονεας να προβλεψω και να αποφασισω ποιον θα ακουσω και τι θα κανω..τραβαμε λαχεια ολη την ωρα τελικα..

Link to comment
Share on other sites

και η δικια μου εχει.... ακριβως οπως το περιγραφεις..... ασπρο σαν κεφαλακι καρφιτσας, ακριβως πανω στη θηλη.. σα σπυρακι....

 

 

τι στην ευχη ειναι αυτο?

 

 

και εμας ειχε ο μικρος και μαλιστα τωρα προσφατα,ο παιδιατρος ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και να μην το πιανουμε,μεσα σε 2 μηνες ειχε φυγει,βεβαια δεν ξερω μηπως το ειχε και νωριτερα και δεν το ειχα προσεξει,παντως δεν καναμε τιποτα,ουτε κρεμα.

 

 

θα σας ελεγα να περιμενετε καποιου μηνες να φυγει απο μονο του,αν ειναι βεβαια το ιδιο με το δικο μας,πριν κανετε καποια επεμβαση.

Link to comment
Share on other sites

.......να την παω στο Παιδων να την δει ο δερματολογος και.......

 

η μικρή περίπου στα 2 είχε βγάλει μια κοκκινήλα σαν έκζεμα στο μάγουλο και επειδή φοβήθηκα .....πήγαμε στο Παίδων και μου έδωσαν μια αλοιφή που είχε καταργηθεί 5 χρόνια :lol: :lol: :lol: και τελικά πήγα στον δερματολόγο του ΙΚΑ και μου έδωσε την κατάλληλη και σε 4 ημέρες είχε υποχωρήσει

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

θα δουμε..θα περιμενω προς το παρον.. το καλο ειναι οτι δεν χρειαζεται να μην μπαινει σε θαλασσα η να μην κανει αλλα πραγματα..

 

οτι μαθω θα σας το πω παντως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Καλημέρα,

έχω μια κορούλα που γεννηθηκε πρόωρα με το αδελφάκι της και τωρα διορθωμένη ηλικία είναι 3 μηνών. Παρατήρησα και εγώ χθες που την έκανα μπάνιο το ίδιο που περίγραφες και εσύ στο στήθος της.

Πήρα τον παιδίατρο και μου είπε κύστη,,,,και να μην κάνω τίποτα.

Είδα ότι εσεις το είχατε ψάξει....σας είπαν απο τι προκαλείται; Περνάει μόνο του; Πρέπει να κάνω κάτι.....??

Χρειάζομαι την συμβουλή σου από την εμπειρία σου.

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
και η δικια μου εχει.... ακριβως οπως το περιγραφεις..... ασπρο σαν κεφαλακι καρφιτσας, ακριβως πανω στη θηλη.. σα σπυρακι....

 

τι στην ευχη ειναι αυτο?

 

Καλησπερα κοριτσια και εμενα η μικρη μου ειναι 2 μηνων και εχει αυτο το σπυρακι, το παρατηρησα πριν 2-3 μερες, την Πεμπτη θα την παω στο γιατρο για εμβολιο και να δω τι θα μου πει.Εσεις τελικα τι κανατε?Τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...